About the Introductions category

Hi,

I’m Krishna from Washington.

2 Likes

Bok Branislav :blush:
Koliko dugo namjeravas drzati coine? Kolikom prinosu se nadas?

Ako ne bude smak svijeta - do smrti. Naravno da ću dio i prodavati u fiat valutu još uvijek živimo u svijetu eura i dolara, ali ovo je budućnost financijskog sustava. Krenuo sam u priču s kriptovalutama krajem 8. mjeseca 2017 sa 12-13 tisuća eura a sad imam (nemam u fiat valuti, nego u kriptovalutama) preko 50 tisuća dolara. Namjeravam na proljeće podići to što sam uložio + neka kamata (par tisuća eura) + porez. Ono što je najvažnije je to da nisam stavio naglasak na Bitkoin kao mnogi drugi, nego na tzv. male coine/tokene. Cardano (ADA) bi trebao biti jedan od “malih” a meni se čini jedan od najvećih. Nije dio opće kulture, danas svatko tko je čuo za pojam kriptovalute misli na Bitkoin. Ušao sam u nekoliko ICO projekta, oni još nisu niti izašli na tržište.

Dijelim tvoje razmisljanje. Osim u ovaj projekt za koji smatram da ce uskoro biti vodeci medju kriptovalutama (a za koji nazalost vecina kod nas nije ni cula) usao sam i u Maidsafe. Bitcoin je proslo vrijeme.

Reci mi sta se oporezivanja tice - treba prijavit porez na kapitalnu dobit ili?

Ja za Maidsafe nisam ni čuo. Mislim da je Cardano zaista jedan od važnijih projekata ove vrste, ali tu su i Tezos (zapravo još nije, ali uskoro će biti) - i - onaj koji je još uvijek aktualan - Ethereum. Zatim tu je EOS koji bi trebao biti jednako skalabilan kao i Cardano. Što se tiče skalabilnosti Ethererum nije tako daleko, samo ima sasvim drugačiji pristup. Ono što ja vidim kao glavnu prednost Cardano projekta su studioznost i strogi znanstveni pristup temi. Formal verification je vrlo-vrlo važna stvar za baratanje bilo kakvim financijski teškim transakcijama. Osim toga PoS koji koristi (Ouroboros) je matematički dokazano siguran, sigurniji čak i od Bitcoin-ovog PoW. Kao glavnog konkurenta ja vidim Tezos, koji ima sličan pristup. Jedino što iza njega ne stoji znanstvena zajednica i nema nešto poput Ouroboros-a. Što se tiče Bitcoina - ovakav kakav je - on je potpuno zastario. Ne vjerujem da će nestati, ali će vjerojatno biti nešto kao zlatna rezerva. Trgovati će se opcijama, odnosno ne njime nego spekulacijama njegove buduće cijene. Što će biti sa Ethereum-om - tko zna. Ali on je fleksibilniji od Bitcoin-a. Uskoro uvodi PoS umjesto PoW, što je svakako super. Bitcoin troši 0.1% ukupne električne energije svijeta za provjeru transakcija! Kakvo razbacivanje.

Ethereum koristi inferiorniji programski jezik od Cardana ili Tezosa, međutim ima dvije velike prednosti - prednost “first mover-a” i prednost gomile token-a koji se baziraju na njemu. Planetarni uspjeh nekoliko takvih token-a vjerojatno bi mu zacementiralo mjesto na tržištu. Ali Ethereum i Cardano (za sada) nisu direktni konkurenti, Ethereum prije svega želi postati protokol budućeg decentraliziranog web-a, tzv. web 3.0. Njemu će glavni konkurent biti EOS. Konkurent Cardano-u će biti prvenstveno Tezos. Možda i NEO koji planira biti osnova buduće “pametne ekonomije”. Nekoliko slijedećih godina sprema se rat kriptovaluta. Mislim da su ove koje sam naveo osnova (možda još i QTUM).

U svakom slučaju budi spreman na pucanje balona, ono je gotovo neminovno. Nešto kao dotcom. Ali bez brige, tek tada će isplivati oni zaista jaki. Moj ti je savjet da ne staviš sva jaja u istu košaru - nikad se ne zna tko će biti pobjednik. Mada je ovo područje tako široko da ima mjesta za mnoge, nikad neće samo jedna kriptovaluta pokrivati sve moguće primjene. Svaka primjena zahtjeva gomilo koda (pogledaj Github) i nemoguće je da jedna kriptovaluta pokrije sve. Ne samo nemoguće nego i jako nezgrapno - zamisli gomilu programa koji pokrivaju sva područja u kojima se blockchain tehnologija može primijeniti.

Za porez ne znam. Ja sam zasad samo dva puta podizao novac Prvi puta 50 eura, a drugi 3000. Nisam prijavio porez; tako i tako uložio sam puno više. Kad budem podigao veći iznos prijaviti ću ga. Nikad nisam ni htio biti nekakav kriminalac. Kakav je zakon stvarno ne znam - možda ga po zakonu ne moram prijaviti? Raspitaj se sam, na Facebook-u postoji grupa Bitcoin Hrvatska. Ili jednostavno koristi Google.

Hi I am Mark from Sydney Australia

1 Like

hi all - mike fame from beautiful san francisco. very much looking forward to the future of this exciting alt.

1 Like

Hi, Everybody! Let’s go to future

1 Like

Hi all, My name is Willy.
Greetings from Bogotá - Colombia

1 Like

Hi everyone. Looking forward to learning :slight_smile:

1 Like

Hello, I’m new! I’ve been reading (and stalking I guess) a lot of the topics and finally decided to join in as well.

I love this community, the discussions tend to be respectful, scientific and logical with a spice of philosophical. :stuck_out_tongue_winking_eye: [so no lambos; rather world peace and prosperity for all hehe]

Hi @Light_Being, how you doing! I’m from South Africa as well!

1 Like

Hi all, I am from India, recently joined this platform. Want to know more about Cardon from an Investor’s perspective like what is their idea and their execution plans…would be happy if someone can guide.

Hi all, I’m TS Ooi from Malaysia. I’m new to Cardano, currently setting up wallet in my Computer.
Anyone from Malaysia here that can guide me how to buy Cardano in Malaysia, thank you.

1 Like

:money_mouth_face: I’m John, from Virginia :money_mouth_face:

1 Like

Всем привет,меня зовут Андрей,Россия Астрахань

Hi everyone from Canberra Au. thank you all for the warm welcome, looking forward to a steep learning curve in the crypto world and will follow cardano’s fortunes into the future.

2 Likes

hello my name is travis and i am from san bernnardino california. nice to meet you all

2 Likes

Hi Everyone!

New to cryptos and ADA from Boston. Looking forward to learning more from you.

Best!

1 Like

Welcome to the community! Glad to have you!

Best, Sean