🇨🇿 Kolik lidí se zajímá o Cardano na sociálních sítích?

Cardano bude úspěšné, pokud ho budou lidé používat. Aby se tak stalo, musí vědět, že existuje a že mají tu možnost. Povědomí o značce a emoce s ní spojené jsou důležitou součástí přijetí. Odvětví kryptoměn je velké. Kromě Bitcoinu a Etherea existují doslova stovky dalších značek, o kterých každý alespoň jednou slyšel. Společnost LunarCrush sleduje sociální angažovanost v odvětví kryptoměn a my můžeme vidět, jak si značka Cardano vede v porovnání s ostatními projekty.

TLDR

Zájem o Cardano se od roku 2019 výrazně zvýšil. Nyní na medvědím trhu roste velmi pomalu a v posledních měsících začíná pomalu růst pravděpodobně díky DeFi létu.

K čemu slouží měření angažovanosti na sociálních sítích?

Cílem měření sociální angažovanosti je zjistit, kolik lidí se o daném blockchainovém projektu v průběhu času zmiňuje. Pak je možné měřit, kolik a jak na tyto zmínky reaguje okolní komunita (sledující). Analýzou reakcí lze měřit sentiment. Na základě všech shromážděných údajů je možné vytvořit žebříček a sledovat, o kterém projektu se v daném čase mluví méně nebo více. Na základě historických dat lze sledovat dlouhodobý trend.

LunarCrush shromažďuje data ze sociálních sítí, konkrétně z Twitteru, Redditu, YouTube, Média a stovek dalších webů. Každý den shromažďuje více než 1 milion zmínek a více než 2 miliardy zapojení. Podívejme se na konkrétní shromažďované údaje a popišme jejich význam.

U blockchainových projektů se sleduje objem sociálních sítí. Jedná se o údaj o počtu zmínek v daném čase. Sociální angažovanost (lajky, sdílení, reakce atd.) měří hloubku interakce komunity napříč sociálními příspěvky. Pokud jste napsali: “Právě jsem si dnes koupil $ADA.” a bylo to stokrát retweetnuto a lajkováno, sociální angažovanost zachycuje viralitu příspěvku. To pomáhá pochopit rychlost sociální interakce.

Sociální přispěvatelé představují součet toho, kolik jedinečných lidí v daném okamžiku mluví o blockchainovém projektu. Pokud byste denně zveřejnili 10 zpráv, počítali bychom vás jako 1 sociálního přispěvatele.

Sociální dominance vypočítává “podíl hlasu” napříč všemi daty sociálních médií. Představte si ji jako tržní kapitalizaci pro zmínky v sociálních médiích. Pokud je za jeden den 1 milion zmínek o Bitcoinu napříč sociálními médii a 2 miliony zmínek celkem za celý trh s kryptoměnami, znamenalo by to, že dominance Bitcoinu na sociálních sítích je 50 %.

Angažovanost Cardana a dalších projektů v sociálních sítích

Podívejme se na celkové výsledky prvních 10 projektů seřazených podle sociální dominance.

V době psaní článku je Cardano na 6. místě s dominancí 2,17 %. To je v kontextu ostatních projektů velmi dobrý výsledek. Společenská dominance Bitcoinu je relativně nízká, pouze 6,6 %. Očekával jsem, že dominance Bitcoinu bude alespoň třetinová. Sociální dominance Etherea je 4,5 % a Solany 3,1 %. V sociální dominanci je Cardano pouze 3x menší než Bitcoin a 2x menší než Ethereum. Když uvážíme, že Cardano je relativně mladý projekt, je to úspěch.

Podívejme se na dlouhodobý trend od roku 2019. Můžete vidět, že od roku 2019 až do začátku roku 2021 se o Cardanu mluvilo relativně málo. Dominance na sociálních sítích se pohybovala kolem 1 %, ale počet zmínek na sociálních sítích byl nízký (2 tis.), stejně jako angažovanost na sociálních sítích (1-10 mil.).

V roce 2021 začalo o Cardanu mluvit více lidí. Dominance na sociálních sítích se pohybovala kolem 2-3 %, počet zmínek se pohyboval kolem 20 tisíc a zapojení na sociálních sítích bylo kolem 20-30 milionů. To je přibližně desetinásobný nárůst.

V letech 2022 a 2023 se bude jednat o medvědí trh. Přesto Cardano ve statistikách mírně roste. V roce 2022 se dominance na sociálních sítích pohybuje kolem 2-3 %. Zmínky a zapojení na sociálních sítích jsou podobné jako v roce 2021. Počet zmínek na sociálních sítích se častěji dostává na 30-40 tisíc. Zapojení na sociálních sítích občas přesáhne 100M.

Poslední 2 měsíce byly pro Cardano velmi dobré, protože sociální angažovanost dosáhla 386M a dominance se zvýšila na 3,88 %. Zřejmě to souvisí s příchodem léta DeFi a žalobami SEC proti Binance a Coinbase.

O kryptoměnách se nejvíce mluvilo během býčích jízd. Ten poslední proběhl v roce 2021. Cardano si od té doby udržuje dobrou společenskou angažovanost.

Podívejme se nyní na Bitcoin.

Za zmínku stojí zejména dlouhodobý pokles sociální dominance, která se v letech 2019-2020 pohybovala kolem 40-50 %. V roce 2021 začala klesat a v současné době je na historickém minimu kolem 5-10 %. Počet zmínek se pohybuje zhruba kolem 200-300 tisíc a angažovanost na sociálních sítích má za poslední rok hodnotu kolem 2B. O Bitcoinu mluví jen asi 6krát více lidí než o Cardanu. To není významný rozdíl. Ale sociální angažovanost Bitcoinu je obrovská.

Ethereum si dlouhodobě udržuje sociální dominanci kolem 10 %. Podobně jako Bitcoin se v posledních měsících propadl na historické minimum 3-5 %. O Ethereum si v posledním roce udržuje zmínky na sociálních sítích kolem 250 tisíc a zapojení na sociálních sítích kolem 500 tisíc až 1 milionu.

Zajímavé je, že o Bitcoinu a Ethereu mluví přibližně stejný počet lidí a sociální angažovanost se nijak dramaticky neliší. Bitcoin si sice vede o něco lépe, ale nemá před Ethereem zásadní náskok.

Projektů které mají sociální dominanci vyšší než 1% není ani 20. Mnoho poměrně známých projektů jako je Litecoin, Tether, Algorand, Optimism, Polkadot, Cosmos, Monero či Tron mají sociální dominanci nižší než 1%. Pro projekty může být relativně složité (a drahé) zařídit aby byli více mediálně vidět a lidé se o ně více zajímaly.

Cardano komunita je velká a angažovaná, což projektu určitě pomáhá. Významnou roli hrají Cardano ambasadors.

Širší kontext výsledků

Cardano je mladý projekt, takže nikdo neočekává, že se o něm bude mluvit více než o Bitcoinu, který lidé znají více než dvakrát tak dlouho. Ethereum má před Cardanem náskok asi 2 roky.

Sázky na Cardano začaly v roce 2020. První chytré kontrakty mohly být nasazeny kolem konce roku 2021. DeFi léta na Cardano přišla nedávno, v polovině roku 2023. O Ethereu se hodně mluví kvůli aplikacím. Když se mluví například o Uniswapu, který je na 7. místě v dominanci na sociálních sítích, mluví se tak trochu i o Ethereu.

Mnoho lidí zajímá hlavně tržní hodnota kryptoměn a grafy. Tato témata s velkou pravděpodobností generují velkou sociální angažovanost, ale nejsou nutně tak důležitá pro přijetí.

Důležité je také to, jak lidé o projektech mluví. Důležité není jen množství sociálního zapojení, ale i sentiment. Na Ethereu se děje mnoho hacků, které přitahují pozornost médií. Bitcoinová komunita je toxická. Velké množství komentářů o Bitcoinu je negativních. Velkou část sociální interakce tvoří souboj mezi členy různých blockchain komunity. Nejedná se o komunikaci směrem k nováčkům, ale o zaujaté názory nebo dokonce urážky. Sociální sítě preferují zobrazování kontroverzních zpráv nad těmi negativními, což také ovlivňuje výsledky. Mnoho článků jsou sponzorovány vlastníky velkých médií které preferují některé projekty nad jinými. Na sociálních sítích se obecně objevují pozitivní i negativní zprávy a lidé reagují na všechny.

O Cardanu najdete spoustu negativních článků a FUD. Na druhou stranu je zde i spousta pozitivního obsahu. Celkový sentiment je výsledkem všech zpráv a příspěvků. Důležitou roli hrají také reakce lidí.

Sociální angažovanost nevypovídá nic o tom, co si lidé nakonec o projektech budou myslet a jaké emoce budou mít, když se o značce dozvědí. Cardano je ve zprávě Top Brand Intimacy 2022 nejvýše umístěnou kryptoznačkou. Můžeme předpokládat, že lidé si Cardano spojují s příjemnými emocemi a mají ke značce pozitivní vztah.

Závěr

Když se nad výsledky zamyslíte v širším kontextu, zjistíte, že většina populace se o kryptoměny vůbec nezajímá (i když je může spekulativně držet).

Důležitý je dlouhodobý trend. Zájem o Cardano roste a to je dobře. Příští býčí trh bude pro projekt důležitý, protože to bude již třetí v řadě, kdy Cardano existuje. Je více než jisté, že si povede lépe než ten poslední, kdy na Cardano neexistovala žádná DeFi. V tom dalším se bude mluvit nejen o Cardanu, ale také o aplikacích, a tím pádem vzroste zájem o ADA a staking.

Dominance Bitcoinu bude pravděpodobně i nadále klesat, a to nejen co se týče tržní kapitalizace, ale i společenské angažovanosti. Tyto věci spolu souvisejí. Pokud se Cardano dostane na 5-10 % v sociální dominanci, bude to úspěch.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek v AJ: https://cexplorer.io/article/how-many-people-are-interested-in-cardano-on-social-media