🇨🇿 Vlády nemohou omezit účast na decentralizaci Cardano

Vláda USA navrhuje uvalit na těžbu kryptoměn 30% daň. Rozhodnutí vlády může v podstatě relativně nenásilnou formou vyhnat těžaře Proof-of-Work ze země. Pokud je těžba nerentabilní, nemá smysl v ní pokračovat. USA a Čína jsou dvě ekonomicky nejsilnější země na světě, které těžbu vytlačují ze svého území. Problémem těžby je, že je snadno odhalitelná a nelze ji provozovat, pokud nejsou příznivé podmínky. To kontrastuje se sítěmi Proof-of-Stake, jako je Cardano. Pokud vlastníte mince ADA, vláda vás nemůže omezovat v účasti na decentralizaci Cardano a získávání odměn. Podle analytické společnosti Morning Consult držiteli 4 % Američanů ADA mince v roce 2022. Kdokoli z nich se může podílet na stakingu a velmi pravděpodobně tak činí. Zatímco decentralizace Bitcoinu bude s omezováním těžby klesat, decentralizace Cardana se každým rokem postupně zvyšuje. Závislost na fyzickém zdroji je nepříjemný a zatím zdánlivě účinný vektor útoku.

TLDR

  • Na těžaře kryptoměn se bude vztahovala povinnost podávat zprávy o množství a druhu spotřebované elektřiny. To zabíjí anonymní těžbu.
  • Těžba PoW se pravděpodobně přesune z USA do Kazachstánu a Ruska, kde se k výrobě elektřiny používají fosilní paliva.
  • Staking jako takový je v podstatě velmi skrytá a anonymní činnost, kterou je téměř nemožné omezit a těžko prokazatelná.
  • Už jen to, že udržujete skrytý SEED, z vás může udělat aktivního stakera.
  • V sítích PoS má chamtivost pozitivní vliv na decentralizaci.
  • Staking je stejně dostupný a výnosný všude na světě.
  • S virtuálním zdrojem se bojuje mnohem obtížněji než s fyzickým.

Daň z těžby bitcoinů

Čína dominovala těžbě bitcoinů již řadu let. V roce 2020 činil její podíl na těžbě více než 80 %. Čínská vláda se rozhodla těžaře ze země vyhnat a na krátkou dobu se jí to podařilo. Do roku 2021 podíl těžby klesl téměř na nulu. Nyní se těžba do Číny pomalu vrací. Těžbě bitcoinů dnes dominují USA s 35 %, Kazachstán s 18 %, Rusko s 11 % a Kanada s 10 %.

Zdá se, že regulace opět výrazně změní podíl těžby, zejména v USA. Američtí těžaři kryptoměn by nakonec mohli být podle návrhu rozpočtu prezidenta, jehož cílem je omezit těžební činnost, zatíženi 30% daní z nákladů na elektřinu. Daň se bude vztahovat na všechny druhy energie bez ohledu na to, zda pochází ze sítě, nebo je vyrobena těžaři. Očekává se, že daň začne platit na konci roku 2023 a bude se zavádět postupně po dobu tří let tempem 10 % ročně, přičemž ve třetím roce dosáhne maximální 30 % sazby daně.

Těžaři kryptoměn by měli povinnost podávat zprávy o množství a druhu spotřebované elektřiny a také o hodnotě této elektřiny. To v podstatě znamená, že každý, kdo se podílí na těžbě bitcoinů, musí úřadu poskytnout KYC. Něco jako anonymní těžba bude postaveno mimo zákon a lze předpokládat, že těžaři nebudou riskovat postih.

Poskytování KYC není až tak velký problém, protože těžba je regulovaná činnost a v USA se na ní podílejí velké společnosti, které vydaly vlastní akcie. Jednotlivé společnosti decentralizují Bitcoin i přesto, že jsou úřadům známy. Nepříjemné je, že kvůli dani se těžba stane nerentabilní a donutí těžaře opustit USA.

Můžeme říci, že je to nespravedlivé, že to omezuje svobodu a že USA přicházejí o příležitost. Pokud se nám nepodaří změnit postoj vlády k návrhu, nemůžeme s tím nic dělat. Skutečnost bude taková, že občané země s největší ekonomikou přijdou o možnost podílet se na decentralizaci Bitcoinu.

Z našeho pohledu je to špatné rozhodnutí a nesouhlasíme s ním. Lidé by měli mít právo spotřebovávat energii, pokud za ni platí a je jí dostatek. Daň by se měla vztahovat pouze na emise.

Z hlediska síťového konsensu je důležité poznamenat, že energetická závislost je nepříjemným vektorem útoku pro PoW. Útočník nepotřebuje spotřebovávat energii k přímému útoku na síť (51% útok). Stačí omezit spotřebu energie a tím účinně ovlivnit decentralizaci sítě. Nemusí jít nutně o bezpečnost, protože pokud se těžba vyplatí jinde, zůstane hash rate vysoký. Decentralizace Bitcoinu se sníží, ne nutně v počtu účastníků, ale na geografické úrovni.

Evropa má také námitky proti vysoké spotřebě energie konsensu Proof-of-Work, takže pravděpodobně není ideální destinací pro přesun těžby. Je možné, že pozice Kazachstánu a Ruska posílí. V Kazachstánu se bohužel používá k výrobě elektřiny hlavně uhlí. V Rusku je podíl obnovitelných zdrojů energie jen asi 10 %. Vyhnání těžařů z USA bude mít negativní dopad na životní prostředí, protože se bude využívat více fosilních paliv.

To je další negativní dopad. Bitcoinová komunita se snaží o ekologičtější těžbu a v USA je tato činnost úspěšná. Značná část obyvatelstva je nespokojena s tím, že Bitcoin spotřebovává obrovské množství energie. Komunita úspěšně tlumí negativní nálady argumentem, že těžba přechází na obnovitelné zdroje. Toho bude nyní obtížnější dosáhnout.

Vlády nemohou omezovat držitele ADA

Proof-of-Stake má jednu obrovskou výhodu, a sice že k účasti na decentralizaci sítě nepotřebujete žádný speciální hardware ani externí zdroje. Stačí vlastnit mince ADA a buď provozovat vlastní pool, nebo delegovat mince do některého z existujících poolů. Každý staker, který deleguje mince ADA do poolu, který pravidelně produkuje bloky, bude odměněn.

Vláda nemá důvod omezovat stakování v souvislosti se spotřebou energie, protože Cardano je o 99 % šetrnější k životnímu prostředí než Bitcoin. Stakerům stačí 1 minuta na výběr poolu a odeslání jedné delegační transakce do sítě. Aktivitu poolu pak mohou sledovat prostřednictvím prohlížeče. V případě, že chtějí delegovat do jiného poolu, opět jim stačí na minutu otevřít peněženku.

Stakeři tak mohou činit zcela anonymně a nemusí poskytovat KYC vládě. Vláda si ho samozřejmě může vyžádat. Je však mnohem snazší skrýt staking než těžbu. Uživatelé mohou delegovat ADA do poolu a poté peněženku smazat. Stačí, aby SEED zůstal skrytý, a stále budete aktivním stakerem.

Pro vlády je velmi obtížné omezit decentralizaci Cardana. ASIC hardware může být zabaven. Velké těžební haly mohou být snadno odříznuty od internetu nebo napájení. Samotné stakování je v podstatě velmi skrytá a anonymní činnost, kterou je téměř nemožné omezit a těžko prokazatelná.

Pokud by USA zakázaly staking, pak by v extrémním případě mohli lidé cestovat přes hranice státu. V jiné zemi mohou koupit ADA a delegovat mince do poolu. Jediné, co si přes hranice přivezou, bude SEED, který mohou mít schovaný v hlavě. Až pojedou příští rok na dovolenou, mohou si vybrat odměny za staking.

Jakmile máte mince ADA, máte v podstatě navždy podíl v síti Cardano, který vám nikdo nemůže vzít, a dokonce ani omezit jeho velikost. V systému PoW musíte o svůj podíl bojovat s konkurencí. Konkurence může být tak silná a efektivní, že se ekonomicky nevyplatí podíl udržovat. V systému PoS máte podíl navždy, včetně práva na odměnu.

To je v sítích PoS velmi důležitý koncept, protože chamtivost má pozitivní vliv na decentralizaci. Kdokoli si může kdykoli koupit mince ADA a podílet se tak na decentralizaci Cardana. I když je tržní hodnota mincí ADA stabilní, staker si zajistí určitý pasivní příjem. V sítích PoW vede boj o stake k centralizaci kvůli potřebě zvýšit efektivitu. Stačí přesunout podnikání do země s levnější energií a máte výhodu, které ostatní nebudou moci dlouhodobě konkurovat.

Eliminace konkurence spolu s efektem úspor z rozsahu postupně vede k rostoucí centralizaci těžby. Největšími těžaři jsou akciové společnosti, které mohou mít 5 až 10% podíl na hash rate. Zákaz těžby v USA může některé společnosti vyřadit z provozu, ale téměř jistě nevrátí těžbu zpět do rukou hobby těžařů. Další velké společnosti vzniknou v jiných zemích.

Cena energie má na decentralizaci z národního hlediska zásadní vliv. Pokud stát vytlačí těžaře kvůli špatnému dopadu těžby na životní prostředí nebo kvůli vysokým daním, většina těžební činnosti se bude odehrávat tam, kde jsou proto nejpříznivější podmínky.

Staking toto omezení nemá a je stejně dostupná všude na světě. Neexistuje země, kde by staking bylo výhodnější než v jiné. Náklady na staking jsou všude na světě naprosto stejné, protože tržní hodnota ADA je v daném okamžiku stejná.

Kvalita decentralizace Cardana není závislá na externím zdroji, který by mohl sloužit jako proxy pro boj se sítí. Mince ADA jsou virtuálním aktivem existujícím pouze v digitálním světě. Stakeři je vlastní prostřednictvím SEEDu. Pro decentralizaci neexistuje lepší zdroj než virtuální.

Bezpečnost blockchainových sítí přímo souvisí s decentralizací. S klesající decentralizací klesá i bezpečnost, protože vznikají silná centra moci, která jsou snadno napadnutelná. Obrovská těžební hala s 10 000 ASIC těžaři je snadnějším cílem než 10 000 hobby těžařů roztroušených po celé zemi.

U PoS to také není tak velký problém. Velryba, která drží velké množství mincí, je centrem moci, ale může zůstat v anonymitě a pro vládu je obtížnější ji najít. Je obtížné ASIC hardware rychle prodat nebo je nějak ochránit před zabavením. Velryba může mince ADA kdykoli prodat na burze, takže je mnohem snazší je ochránit před zabavením. Nebo si je může nechat a tvrdit, že žádné nemá. Prokázat to může být téměř nemožné.

Závěr

Někdy se říká, že Bitcoin je nejvíce decentralizovaná síť. Lidé se mylně domnívají, že počet uzlů v síti určuje kvalitu decentralizace. Není tomu tak. Blockchain je distribuovaná síť a počet uzlů ovlivňuje dostupnost, integritu, spolehlivost atd. Decentralizace se týká distribuce zdrojů, které se používají pro konsensus sítě. U Cardana jsou to mince ADA, u Bitcoinu je to hash rate. Držitelé mincí ADA a těžaři decentralizují síť, nikoli počet uzlů. Bez zdroje, tj. hash rate a mincí, nikdy nevznikne nový blok.

Případné vyloučení těžařů z USA bude mít dopad na decentralizaci tím, že určité skupině lidí zakáže spotřebovávat zdroj používaný k distribuci moci. Je obtížné předvídat, zda těžaři přenesou své podnikání jinam, nebo zda zkrachují. Teoreticky je možné, že jednoho velkého těžaře, který ukončí činnost, nahradí několik menších. To by bylo pozitivní, ale časem někteří získají určitou ekonomickou výhodu a vytlačí konkurenci. Troufám si tvrdit, že držitele ADA z USA nikdo nevyžene, protože k tomu není důvod, a hlavně je téměř nemožné to prosadit. Staking lze provádět zcela anonymně. Pro vládu může být obtížné ho někomu dokázat a nemožné ho zastavit bez souhlasu majitele mincí. Regulátoři paradoxně bojují za větší decentralizaci PoS sítí, neboť se jim nelíbí staking na burzách.

Konsensuální mechanismy PoW a PoS lze porovnat z různých hledisek. Skutečnost je taková, že z hlediska vlivu vlád na decentralizaci je PoS odolnější. Proti virtuálnímu zdroji je mnohem obtížnější bojovat než proti fyzickému.

Článek vydali Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek v AJ: https://cexplorer.io/article/governments-cannot-limit-participation-in-the-decentralization-of-cardano