🇨🇿 Cardano Foundation představilo Identity Wallet

Cardano Foundation oznámila vývoj Identity Wallet. Peněženka umožní vytvoření decentralizované identity (DID). Ta bude podporovat nové a stávající standardy identity, ekosystémy a frameworky.

Identity Wallet

Oznámení Cardano Foundation o vývoji nové peněženky bylo pro komunitu překvapením. Můžeme spekulovat, jestli to nebyl vánoční dárek. V každém případě se můžeme těšit na další produkt, který dokáže podpořit adopci a přinést novou funkcionalitu, o které se už dlouho mluví.

Pro ekosystém Cardano je téma decentralizované identity staré. V Africa Special byla oznámena spolupráce s etiopskou vládou. Bylo dohodnuto vybudovat systém poskytující decentralizovanou identitu školskému sektoru, tedy žákům a učitelům. Mělo být použito řešení správy identit s názvem Atala PRISM. Cardano mělo být použito jako veřejná infrastruktura.

Očekával jsem, že Atala PRISM bude k dispozici celému ekosystému a mnohem dříve se integruje s peněženkami Cardano. První oficiální oznámení o peněžence podporující DID přišlo od týmu IOG. Tým IOG pracuje na peněžence Lace, která by měla v budoucnu podporovat i DID.

Cardano Foundation představuje Identity Wallet. Již z názvu je zřejmé, že klíčovou vlastností bude podpora decentralizované identity. To je funkce, která může tuto peněženku odlišit od ostatních a posunout kryptoprůmysl blíže světu Web3. Očekávám však, že v budoucnu bude DID podporovat mnoho dalších peněženek.

Na co se můžeme těšit?

Identity Wallet bude peněženka kompatibilní s W3C standardy. Zpočátku pouze dostupná pouze pro Cardano a později pro další blockchainy. V tomto ohledu je cílová skupina podobná jako v případě Lace Wallet. Identity Wallet může umožnit onboarding všech uživatelů do ekosystému Cardano. Pro vstup do Web3 je důležité sjednotit uživatelské rozhraní a usnadnit uživatelům používání on-chain služeb bez ohledu na konkrétní blockchain.

Identity Wallet bude podporovat více standardů identity a pověření. Peněženku bude možné používat se všemi stávajícími službami, ale hlavně s těmi, které teprve začnou podporovat DID.

Identity Wallet umožní bezproblémovou interakci s aplikacemi na Cardano. To může být problém, zejména pro ty, kteří si instalují peněženku k držení BTC a používají DID. Budou tito lidé schopni snadno nakupovat tokenizované dolary za BTC jedním kliknutím přes DEX na Cardano? To by bylo perfektní. Na výsledek si však budeme muset ještě počkat.

Na GitHubu je zmínka o sociální obnově peněženky.

Sociální obnova označuje mechanismus, který umožňuje uživateli znovu získat přístup ke své peněžence, i když ztratí svůj soukromý klíč nebo zapomene heslo. Funguje prostřednictvím inteligentní smlouvy nasazené na blockchainu a zahrnuje použití opatrovníků. Sociální zotavení poskytuje další vrstvu zabezpečení a klidu, protože snižuje riziko ztráty přístupu k finančním prostředkům kvůli zapomenutým přihlašovacím údajům nebo ztraceným přístupovým frázím.

Komunita se ptá, zda bude Atala PRISM použitá jako DID řešení pro Identity Wallet. Nikde jsem nenašel jasnou odpověď. Někteří členové komunity, kteří mohou nahlédnout do vnitřních procesů Cardano Foundation, se domnívají, že toto řešení nebude použito.

Architekturu projektu můžete vidět na obrázku níže.

Závěr

V ekosystému Cardano se aktuálně staví dvě multiplatformní peněženky s podporou DID. Lace Wallet od IOG a Identity Wallet od Cardano Foundation. Říkám si, jestli by nebylo lepší spojit síly a nesoustředit se na vývoj jedné peněženky, kterou by bylo možné uvést na trh rychleji. Na druhou stranu konkurenční prostředí a diverzita jsou zdravé. IOG a Cardano Foundation jsou dva nezávislé subjekty se svou agendou. Pokud se v roce 2024 dočkáme alespoň jedné peněženky s podporou DID, bude to pozitivní událost. Během býčího trhu přichází do kryptoměn mnoho nových uživatelů. Bylo by hezké umožnit jim snadný přístup ke krypto přes multiplatformní peněženku, včetně možnosti vytvoření decentralizované identity.

Článek připravili Cardanians s podporou od Cexplorer.

Přečtěte si celý článek v AJ: https://cexplorer.io/article/cardano-foundation-introducing-the-identity-wallet