🇨🇿 Catalyst je zpět s Fund 10

Projekt Catalyst je zpět. Cardano má jednu superschopnost. Tou je odhodlaná komunita, která touží budovat a projektovou pokladnu, z níž může kdokoli získat finanční prostředky, pokud přesvědčí stakery ADA o svém nápadu. Ekosystém Cardano není závislý na fondech rizikového kapitálu. Má vlastní projekt a pokladnu, které ho udržují. Projekt Catalyst byl pozastaven, aby měl tým čas na doladění procesů. Byl oznámen fond 10, jehož spuštění je naplánováno na 21. června 2023.

V pokladnici Cardano je v současné době 1,26 miliardy mincí ADA. Tyto mince jsou majetkem všech stakerů ADA, kteří mohou rozhodovat o jejich využití. Věříme, že v tuto chvíli se již připravují nové projekty, které budou žádat o financování z Catalystu.

TLDR

Cardano je díky Catalystu pravděpodobně největší DAO v blockchainovém odvětví. Ve Fondu 9 hlasovalo 354 tisíc lidí. To je čtvrtina všech stakerů ADA. Tým Catalyst potřeboval čas na rozmyšlenou a zapracování zpětné vazby od komunity Cardano. Po přestávce je zpět ve vylepšené podobě.

Krátké ohlédnutí

Catalyst běží v iteracích zvaných fondy. Proběhlo již 9 fondů a nově oznámený má číslo 10.

Dohromady bylo ve všech fondech navrženo 4 733 nápadů. Financování získalo 1 155 nápadů. Celkem bylo požadováno 38 391 449 USD. Počet dokončených projektů je 485. Celkem bylo odevzdáno 1,74 milionu hlasů.

Aby byl projekt považován za dokončený, musí každý z nich zpravidla předložit závěrečné video a doprovodnou zprávu, která prokáže výsledek jejich financovaného návrhu.

Počet hlasujících v každém fondu neustále roste, čímž se Catalyst stává pravděpodobně největším DAO v blockchainovém odvětví. Ve Fondu 2 hlasovalo 24 tisíc lidí, ve Fondu 5 hlasovalo 237 tisíc lidí a v posledním Fondu 9 hlasovalo 354 tisíc lidí. V době posledního hlasování v Catalystu bylo v ekosystému Cardano zhruba 1,2 stakera. To znamená, že posledního kola hlasování se zúčastnila zhruba čtvrtina všech stakerů ADA.

Počet nápadů také roste. Ve fondu 5 bylo navrženo 271 nápadů. V posledním Fondu 9 to bylo již 1174 nápadů. S rostoucím počtem nápadů roste i počet financovaných projektů. Ve Fondu 5 bylo financováno 69 projektů. Ve Fondu 9 to bylo 216 projektů. Lze říci, že zhruba pětina nápadů získá financování.

Pro každý fond je vyčleněn rozpočet. V posledních dvou fondech to bylo 12,8 milionu USD. O část tohoto rozpočtu se uchází jednotlivé týmy se svými nápady.

Catalyst potřeboval oddechový čas

Je důležité zmínit, že Catalyst je rozsáhlý experiment. Mnoho procesů tým upravuje za pochodu. Některé věci fungují lépe, některé hůře. Nikdy v minulosti nebylo možné, aby lidé vlastnili globální decentralizovaný protokol, který má vlastní pokladnu. Tým měl (a stále má) před sebou velmi těžký úkol, protože musí zajistit, aby byly dodržovány principy decentralizace, ale zároveň aby se počet podvodných projektů omezil na minimum. Mince ADA v pokladně musí být efektivně vynaloženy. Vysoké nároky jsou kladeny také na infrastrukturu, protože Catalyst je ze své podstaty globální projekt.

Tým Catalyst potřeboval čas, aby si promyslel a zapracoval cennou zpětnou vazbu od komunity Cardano. Proto byl Catalyst po Fondu 9 na konci roku 2022 pozastaven. Pauza byla důležitá pro další zdravý a udržitelný růst projektu Catalyst. Před Fondem 10 chtěl tým upravit procesy, zavést nové metody a vybudovat lepší infrastrukturu. Bylo vidět, že některé procesy musí dozrát, být zjednodušené, autonomnější a zároveň zůstat inkluzivní a přinášet hodnotu ekosystému Cardano.

Uveďme jeden příklad zlepšení procesů za všechny. Ve Fondu 9 bylo testováno vykazování založené na milnících. Vybrané projekty, které žádaly o finanční prostředky v hodnotě vyšší než 75 tisíc USD, musely vykazovat požadavky založené na jasných milnících a předkládat prohlášení o milnících a důkazy o jejich dosažení, aby mohly nadále dostávat finanční prostředky.

Po náročné práci se týmu podařilo spustit Fond 10, což je jistě dobrá zpráva pro všechny stavitele. Tým připravil Catalyst pro další fondy.

Co nás čeká

Fond 10 bude spuštěn 21. června 2023. V první fázi mohou lidé navrhovat své nápady. Všechny návrhy jsou veřejné a komunita je může komentovat a hodnotit. Autoři návrhů mohou odpovídat na otázky a zapracovávat zpětnou vazbu od komentátorů.

V den, který bude předem oznámen, bude pořízen snímek mincí ADA, který bude použit pro hlasování. Po provedení snímku mohou hlasovat všichni držitelé mincí ADA (bude použit stake z času pořízení snímku).

Nezapomeňte mít mince ADA ve své vlastní peněžence Cardano. Nelze hlasovat z centralizovaných burz. Před pořízením snímku musí být ADA v peněžence. Nezapomeňte si nárokovat odměny za staking, protože tím se zvýší váš podíl pro hlasování.

Úplné podrobnosti o Fondu 10 budou teprve oznámeny. Na základě předchozích fondů se očekává, že bude více kategorií s různou výší rozpočtu. Projekty, které budou mít nejlepší poměr upvote a downvote, budou financovány, dokud nebude rozpočet kategorie vyčerpán.

Po skončení hlasování tým Catalyst vyhodnotí a zveřejní výsledky. Vítězné projekty obdrží finanční prostředky.

Závěr

Většina informací o Fondu 10 bude teprve zveřejněna, včetně termínů jednotlivých fází programu Catalyst. Sledujte oficiální zdroje a nezapomeňte hlasovat. Každý staker ADA může svým hlasem přímo ovlivnit vývoj ekosystému Cardano a jako bonus získat odměnu za hlasování.

V ekosystému Cardano je mnoho týmů, které mají dobré výsledky a budou se ucházet o financování. Podpořte ty nejlepší nápady.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/catalyst-is-back-with-fund-10