🇨🇿 Cardano bude mít USD-zajištěný stablecoin

EMURGO je oficiální komerční odnoží a jedním ze tří zakládajících subjektů projektu Cardano. Tento subjekt oznámil plánované spuštění nového stablecoinu USDA krytého americkým dolarem. Spuštění je naplánováno na první čtvrtletí roku 2023. Cardano bude mít vlastní stablecoin, který je nezbytnou součástí každého ekosystému DeFi.

TLDR:

  • USDA vyžaduje důvěru ve třetí stranu.
  • USDA budou nativní Cardano tokeny.
  • Sen o poskytnutí bankovních služeb těm kteří je nemají se může stát skutečností díky stablecoinům.

Jak funguje stablecoin krytý USD

USD-zajištěný stablecoin je nejjednodušší forma umožňující vytvoření stablecoinu. Jedná se v podstatě o tokenizovaný USD. Třetí strana, obvykle banka, drží skutečný USD na bankovním účtu a v síti Cardano se vyrazí nativní token v poměru 1:1. Například 1000 tokenů USDA se vymintuje za 1000 USD. Jeden token USDA bude mít hodnotu jednoho USD. Držitel USDA může kdykoli směnit zpět na USD. V tomto případě se budou USDA pálit v stejném poměru.

Uživatelé budou moci tokenovat své USD na USDA prostřednictvím kreditních a debetních karet, bankovních převodů nebo konverze ADA. Později budou podporována i další kryptoaktiva jako BTC nebo ETH.

EMURGO spolupracuje s regulovanou společností poskytující finanční služby se sídlem ve Spojených státech, která bude spravovat hotovostní vklady, čímž zajistí, že USDA je plně v souladu s předpisy a dodržuje regulační pokyny. V době psaní tohoto článku nejsou známy žádné další informace o tom, kdo bude tuto službu poskytovat.

Z hlediska decentralizace je důležité vědět, že při používání stablecoinů je třeba důvěřovat třetí straně. Počet tokenizovaných USDA musí odpovídat USD na bankovním účtu správce. Bankovní účet by měl být pravidelně kontrolován nezávislou třetí stranou a výsledek kontroly by měl být veřejně dostupný. Banky často nedrží 100 % vkladů v USD a jako kolaterál používají jiná aktiva. To je běžná praxe a potenciální riziko, pokud je portfolio tvořeno aktivy, která mohou vůči USD ztratit hodnotu.

Nejznámější stablecoiny, které fungují na stejném principu, jsou USDT a USDC. USDT není některými považován za důvěryhodný stablecoin, protože Tether odmítá nezávislý audit důvěryhodnou auditorskou společností. Důvěra ve stablecoin by mohla být otřesena, pokud by se ukázalo, že banka nedrží proti vyraženým tokenům dostatečné množství kapitálu. Stablecoin by tak mohl ztratit hodnotu vůči dolaru, což je z pohledu uživatelů nežádoucí.

Důvěryhodná třetí strana a pravidelné veřejné audity od důvěryhodné společnosti jsou nezbytnou součástí spolehlivého fungování stablecoinů, jako jsou USDT, USDC a nyní USDA.

USDA budou nativní tokeny Cardano

USDA budou nativní tokeny Cardano. Uživatelé mohou USDA uchovávat ve svých peněženkách a posílat je komukoli jinému na druhém konci světa. Za odeslání USDA zaplatíte pouze obvyklý poplatek ADA a vyhnete se vysokým poplatkům a zpožděním která jsou spojená s používáním starší bankovní a platební infrastruktury. Uživatelé mohou odeslat jakoukoli vysokou transakci z Evropy do USA (nebo naopak) během několika desítek sekund.

Lze očekávat, že USDA začne podporovat většina služeb DeFi v ekosystému Cardano. Stablecoiny jsou velmi důležité hlavně pro služby půjčování.

Společnost Emurgo oznámila, že umožní pohodlnou konverzi z USDT a USDC na USDA. Pokud v současné době držíte tyto stablecoiny například na burze, nemůžete je v ekosystému Cardano používat. Nová služba umožní konverzi na USDA, takže bude možné se vymanit ze závislosti na centralizovaných burzách a držet USDA ve vlastní peněžence Cardano.

Stablecoiny jsou velmi důležité pro země, kde je vysoká inflace a kde se uživatelé nemohou spolehnout na národní měny. Stablecoiny navázané na hodnotu dolaru mohou chránit vytvořenou hodnotu.

“Banking the unbanked” sen se může stát skutečností díky stablecoinům. Síť Cardano je budována tak, aby zůstala finančně dostupná i pro chudé regiony a umožňovala nejen převod hodnoty, ale také základní finanční služby, jako je poskytování půjček a úvěrů.

Budování sítí, jako je Hydra, a dalších funkcí, jako je decentralizovaná identita (DID), bude i nadále zvyšovat celkovou finanční užitečnost a sociální význam sítě Cardano.

USDA je prvním produktem uváděným na trh v rámci projektu Anzens. Anzens je nová sada produktů, jejímž cílem je překlenout propast mezi tradičními financemi a DeFi. Anzens umožní regulované úvěrové služby. Zároveň usnadní bankám a tradičním finančním službám využívání technologie Cardano.

Význam stablecoinů

Vysoká volatilita kryptoměn brání jejich reálnému využití nejen pro platby, ale zejména pro finanční služby, jako jsou půjčky. Stabilní ekonomické prostředí je nezbytné pro každé podnikání. Růst kupní síly je příjemný jev, ale pokud je doprovázen rizikem náhlého nebo dlouhodobého poklesu, stává se noční můrou.

Pokud se rozhodnete prodat mince ADA, musíte se obrátit na centralizovanou burzu. To je, jak se ukázalo v nedávné minulosti, velmi nebezpečné. Centralizovaná burza může vyhlásit bankrot, zmrazit vklady uživatelů, poskytnout data třetím stranám nebo být napadena hackery. Většina velkých burz navíc vyžaduje KYC/AML. V blízké budoucnosti budete moci nakupovat nebo prodávat ADA pomocí USDA. Budete tak moci učinit prostřednictvím DEXů. Self-custody se stane realitou i pro tak základní činnost, jako je nákup a prodej mincí.

Někteří lidé si občas myslí, že nákup kryptoměn by měl znamenat úplné opuštění fiat světa. Skutečnost je taková, že USD si na rozdíl od kryptoměn včetně ADA dokáže krátkodobě udržet stabilní kupní sílu. Užší propojení tradičního světa financí a blockchainu bude relevantní ještě nejméně jedno či dvě desetiletí. Pokud obchodníci přijmou stablecoiny, fanoušci Cardana by mohli platit prostřednictvím USDA nebo ADA, pokud budou chtít. Pravděpodobně bude existovat služba, která umožní rychlou konverzi mezi ADA a USDA při placení v obchodech. Stablecoiny jsou rozhodně dobrý směr.

Závěr

Lidé se ptají, co se stane s Djed poté, co EMURGO oznámilo vytvoření USDA. COTI plánuje spustit Djed v blízké budoucnosti. Djed je algoritmický stablecoin, který se od USDA liší tím, že nepotřebuje důvěru třetí strany. V případě Djed není potřeba, aby třetí strana držela fyzické USD v bance. Jako podkladové aktivum budou použita pouze krypto-aktiva, jako jsou mince ADA. Algoritmus bude zodpovědný za ražbu a spalování Djed a udržování podkladového aktiva v požadovaném poměru. Tržní hodnota aktiv bude získávána z reálného světa prostřednictvím služeb Oracle. Někteří lidé budou raději používat USDA, jiní Djed.

Všichni fanoušci Cardana jsou nepochybně rádi, že budeme mít vlastní stablecoin krytý USD a nebudeme se muset spoléhat na tokenizované USDT a USDC. Toto řešení již selhalo. Mnozí si vzpomínají na hack Nomad bridge. Vlastní řešení je rozhodně to nejlepší, co můžeme mít. USDA bylo pro všechny velkým překvapením a potvrzuje, že ekosystém Cardano roste navzdory medvědímu trhu.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Čtěte originál v AJ: Cardano will have a USD-backed stablecoin | Cardano Explorer