🇨🇿 Cardano prochází důležitým testem odolnosti

SEC zažalovala burzy Binance a Coinbase a označila mnoho kryptoměn, včetně ADA, za cenné papíry. To vyvolalo na trhu paniku. Tržní hodnota ADA se propadla o 30 %. Protokol Cardano a ekosystém DeFi prošly důležitým zátěžovým testem. Cardano zvládlo vysokou zátěž transakcí dobře a nevyskytly se žádné technické problémy. Ekosystém DeFi fungoval podle očekávání a nezaznamenali jsme žádné potíže. Algoritmický overcollateralizovaný stablecoin DJED si udržel svou vazbu na USD. Komunita Cardano, včetně IOG, vyjádřila nesouhlas s tvrzeními SEC. Renomovaní právníci vyjádřili názor, že tvrzení SEC jsou velmi slabá. Po mediálním armagedonu se vše vrátilo do normálu. Počet nových peněženek a stakerů roste. DeFi zaznamenala dramatický pokles TVL, ale v době psaní tohoto článku vidíme nové ATH na úrovni 522 milionů uzamčených mincí ADA. Troufáme si tvrdit, že v očích mnoha lidí je nyní Cardano silnější než dříve a technologie si získá důvěru nových uživatelů. Na několika příkladech si ukážeme, že SEC nedokázala zastavit růst ekosystému Cardano a že uživatelé projektu nadále důvěřují.

TLDR

Cardano často udává trendy na sociálních sítích, patří mezi 10 nejpoužívanějších sítí, v současné době má čtvrtý nejvyšší objem DEX a dosáhlo nového ATH v TVL. Počet nových peněženek roste v průměru o 2 800 denně a počet stakerů o 250 denně.

Cardano jako vítěz pozornosti médií

Bylo překvapivé, že žalobu SEC využilo mnoho médií k tomu, aby psala o tom, že to bude konec Cardana, protože ADA je cenný papír. Některé články dokonce ignorovaly ostatní projekty zmíněné v žalobě. Některé centralizované burzy začaly v panice a strachu vyřazovat ADA a další projekty z listingu.

Zároveň komunita Cardano vyjadřovala obrovský nesouhlas s prohlášením SEC. Zájem o Cardano a jeho další osud byl v centru pozornosti médií a sociálních sítí. Jakkoli byla tato událost negativní, umožnila komunitě ukázat svou velikost, sílu a odhodlání pokračovat v činnosti v ekosystému Cardano.

Podívejte se například, jak se o Cardanu a ADA diskutovalo v sobotu 10. června na Twitteru. Celkem 4,7 milionu tweetů. V případě Bitcoinu to bylo 2,8M tweetů, přestože se v Praze konala druhá největší bitcoinová konference.

Je důležité si uvědomit, že se nejedná o výjimečnou situaci a Cardano trenduje velmi často. Například v době psaní tohoto článku můžeme vidět 2,4 milionu tweetů o ADA, 2,6 milionu o Bitcoinu a 6,4 tisíce o Ethereu.

Cardano není jen technologie, ale nový sociální konstrukt. Právě komunita je tím, co protokol chrání. Pokud SEC nebo kdokoli jiný udělá něco, co se nám, komunitě Cardano, nelíbí, pocítí její odpor. SEC neútočí na 3 zakládající subjekty ani na protokol, ale hlavně na všechny lidi, kteří jsou ochotni projevit svou vůli nadále podporovat Cardano a vyjádřit svůj nesouhlas s rozhodnutími státních orgánů.

Cardano je nezastavitelná síť, protože je jednou z nejvíce decentralizovaných v první desítce. Komise pro cenné papíry a burzy nemůže zabavit mince ADA 1,3 milionu lidí po celém světě, takže nemá šanci Cardano odstavit. Vysoká decentralizace sítě však není jedinou ochrannou vrstvou. Komunita Cardano je možná ještě důležitější součástí projektu Cardano. Renomovaní právníci se vyjádřili v tom smyslu, že tvrzení Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) týkající se ADA je velmi slabé.

Pokud dnes navštívíte Twitter nebo jinou sociální síť s úmyslem dozvědět se něco o kryptoměnách, je pravděpodobné, že vám Cardano neunikne. Každý na světě už o Bitcoinu něco slyšel a něco o něm ví. Je velmi pravděpodobné, že totéž dnes platí i o Ethereu. Cardano si postupně buduje podobnou pozici a všechny zprávy, i ty negativní, pomáhají šířit povědomí o projektu.

Cardano a ekosystém DeFi

Cardano o víkendu překonalo hranici 100 000 aktivních adres, čímž se stalo pátým nejpoužívanějším blockchainem po Tronu, Bitcoinu, Ethereu a Litecoinu. Protokol Cardano zvládl zvýšený počet transakcí výborně a nevyskytly se žádné problémy na úrovni konsensu. Využití bloku ve špičce nepřesáhlo 80 % a nyní se pohybuje někde kolem 40 %.

Jednalo se o významný zátěžový test, protože pokles tržní hodnoty mincí ADA způsobil zvýšenou aktivitu uživatelů. V minulosti jsme byli svědky podobných SC platforem s plným mem-poolem, extrémně drahými transakčními poplatky a zoufalými uživateli, kteří chtěli rychle odeslat transakci, protože jim hrozily margin calls.

Největší radost nám udělal algoritmický overcollateralized stablecoin Djed, který držel fixaci na USD. Dramatický pokles tržní hodnoty kolaterálu může způsobit problémy, protože kolaterál stablecoinu může být ztracen. Djed se choval přesně podle očekávání.

V současné době není možné razit nové mince DJED, protože rezerva klesla pod míru rezervy. Stejně tak není možné vypálit SHEN. Držitelé DJED mohou získat zpět daný počet mincí ADA jež odpovídá hodnotě 1 USD. Na grafu vidíte, že historické maximum DJED bylo 1,09 a minimum 0,96 USD.

Total Value Lock (TVL) začal po oznámení žalob klesat a dosáhl 472 milionů mincí ADA. Ekosystém Cardano dosáhl nového ATH a překonal 522M mincí ADA.

Cardano má v současnosti čtvrtý nejvyšší objem na DEX za Ethereem, BSC a Arbitrum. Za poslední týden můžeme pozorovat 70% nárůst.

Počet peněženek a stakerů stále roste. Za poslední týden se počet peněženek zvýšil přibližně o 20 500 a počet stakerů o 1 700. To je zhruba 250 nových stakerů každý den, což zhruba odpovídá dlouhodobému průměru.

Mnoho týmů i jednotlivců veřejně prohlásilo, že pokračují v práci a nehodlají kvůli žalobám SEC nic měnit. To je nesmírně důležité, protože jak jsme již řekli, Cardano je hlavně o lidech. Nejen o uživatelích, ale také o lidech, kteří na Cardanu vytvářejí projekty nebo jsou aktivní jiným způsobem. Ve Catalyst fondu10 je vyčleněno 50 milionů ADA na nové projekty. To bude další silný impuls pro růst.

Závěr

Není vůbec důležité, co si o Cardanu myslí SEC, ale co si myslí uživatelé. Kdybych nesledoval sociální média, nevšiml bych si, že se kromě krátkodobého snížení TVL děje něco důležitého. Teď jsme na novém ATH, takže bych si asi myslel, že je to jen nějaká korekce. Všechny důležité statistiky rostou úplně stejně jako před týdnem. Nicméně žaloba na americké burzy je reálná věc a způsobila paniku na trhu. Přesto Cardano dál produkuje bloky, lidé mohou posílat transakce a používat DeFi. Nikdo nemůže lidem zabránit, aby Cardano používali. Síť je dostupná všude, kde je internet. Lidé se nestarají o názory SEC a počet uživatelů každým dnem stoupá. To je ta nejpozitivnější zpráva. Moc SEC končí tam, kde začíná decentralizace. Tedy někde na hranici centralizovaných burz. Obviněné burzy se budou bránit a je velká šance, že u soudu vyhrají.

Tržní hodnotu mincí ADA bude z dlouhodobého hlediska ovlivňovat především síťový efekt, vývoj technologií a reálné případy použití. Žaloba SEC může být jednou z významnějších událostí v blockchainovém odvětví, přesto nebude mít na Cardano z dlouhodobého hlediska zásadní vliv. Z pohledu uživatelů se již jedná o nevýznamnou událost.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek v AJ: https://cexplorer.io/article/cardano-is-undergoing-an-important-stress-test