🇨🇿 Cardano Roadmapa: Cesta Historie A Inovací

V blockchainovém průmyslu Cardano vyniká nejen svým technologickým pokrokem, ale také originální roadmapou, která je inspirována osobnostmi s historickým a kulturním významem. Každá éra v roadmapě Cardano je pojmenována podle významné postavy, která symbolizuje vývoj sítě. Tento článek vás provede roadmapou Cardano a prozkoumá osobnosti stojící za jmény dob: Byron, Shelley, Goguen, Basho a Voltaire. Kdo byli tito lidé a proč se stali inspirací pro Cardano?

Osobnosti stojící za vývojovými fázemi Cardana

Původní roadmapa Cardano, kterou jsme poprvé viděli v roce 2017, měla 5 ér pojmenovaných po slavných lidech. Každá éra nás přibližuje k realizaci plné vize Cardana. Cardano se má stát globálním finančním a sociálním operačním systémem.

Podívejme se na stručný popis každé éry v cestovní mapě Cardana.

Byron Era je pojmenována po George Gordon Byron, běžně známý jako Lord Byron, anglický básník, vrstevník a politik. Byronova éra představuje základ sítě Cardano. Během této éry byla spuštěna počáteční verze sítě Cardano, která uživatelům umožňovala nakupovat a prodávat ADA.

Shelley Era je pojmenována po Percy Bysshe Shelley, anglickém básníkovi, dramatikovi a esejistovi. Éra Shelley je zaměřena na decentralizaci. Během této éry Cardano přešlo z federované sítě na decentralizovanou, což umožnilo zúčastněným stranám provozovat uzly a ověřovat transakce.

Goguenova éra je pojmenována po Josephu Goguenovi, americkém profesorovi informatiky. Éra Goguen zavádí do Cardana chytré smlouvy a nativní podporu aktiv. To umožňuje vývojářům vytvářet decentralizované aplikace na Cardano.

Basho Era je pojmenována po Matsuo Basho, nejslavnějším básníkovi období Edo v Japonsku. Éra Basho je o vylepšeních škálovatelnosti. Jeho cílem je zlepšit škálovatelnost a interoperabilitu sítě Cardano, aby byla užitečnější pro aplikace v reálném světě.

Voltairova éra je pojmenována po François-Marie Arouetovi, známém pod svým pseudonymem Voltaire, francouzském osvícenském spisovateli, historikovi a filozofovi. Voltairova éra je o decentralizovaném vládnutí a rozhodování. Zavádí systém hlasování a pokladny, který dává komunitě Cardano moc ovlivňovat budoucí vývoj sítě.

Byronova éra skončila. Například peněženka Daedalus se však bude nadále vylepšovat, protože tým musí reagovat na technologický pokrok, který se odehrává v jiných érách.

Éry Shelley a Goguen byly oficiálně doručeny, ale i v tomto případě tým IOG pracuje na vylepšeních. V době psaní tohoto článku komunita netrpělivě očekává Plutus V3, který lze považovat za upgrade z Goguenovy éry.

Tým IOG současně pracuje na technologiích spojených s érou Basho a Voltaire.

Podívejme se, kdo jsou osobnosti v roadmapě Cardana.

George Gordon Byron

George Gordon Byron, známý také jako Lord Byron, se narodil 22. ledna 1788 v Londýně v Anglii a zemřel 19. dubna 1824 v Missolonghi v Řecku. Byl jednou z vůdčích osobností hnutí romantismu a je považován za jednoho z největších anglických básníků.

Byron byl synem kapitána Johna Byrona a jeho druhé manželky Catherine Gordonové, skotské dědičky. Poté, co jeho otec promrhal většinu jejího jmění, vzala ho Byronova matka do skotského Aberdeenu, kde žili se skromným příjmem. Byron se narodil s PEC, což vedlo k extrémní citlivosti na jeho kulhání.

V roce 1798, ve věku 10 let, Byron nečekaně zdědil titul a majetky svého prastrýce Williama, 5. barona Byrona. Vystudoval na Trinity College v Cambridge, než cestoval po celé Evropě. Žil sedm let v Itálii, kde často navštěvoval svého přítele a kolegu básníka Percyho Bysshe Shelleyho.

Byronova poezie je rozsáhlá a dokonalá, od textů a kupletových satir až po narativní básně a hry. Mezi jeho nejznámější díla patří sáhodlouhá vyprávění „Don Juan“ a „Poutník Childe Harolda“; mnoho z jeho kratších textů v „Hebrejských melodiích“ také zlidovělo.

Později v životě se Byron připojil k řecké válce za nezávislost bojující proti Osmanské říši a zemřel při vedení kampaně během této války. Jeho jediné legitimní dítě, Ada Lovelace, byla zakladatelkou v počítačovém programování. Mezi Byronovy mimomanželské děti patří Allegra Byronová, která zemřela v dětství, a možná Elizabeth Medora Leighová, dcera jeho nevlastní sestry Augusty Leighové.

Byronův život a dílo nadále přitahují fantazii čtenářů po celém světě a činí z něj nadčasovou postavu ve světě literatury.

Udělejme nyní krátkou odbočku k Ada Lovelace. Její jméno není asociováno s žádnou érou z Cardano roadmapy, přesto jak určitě víte je její jméno pro tento projekt významné.

Ada Lovelace

Digitální měna Cardana, ADA, je pojmenována po Adě Lovelace. Byla to matematička z 19. století, která je často uznávána jako první počítačová programátorka na světě.

Ada Lovelaceová, narozená jako Augusta Ada Byronová 10. prosince 1815, byla jediným legitimním dítětem lorda Byrona. Přestože její otec navždy opustil Anglii, když jí byl pouhý měsíc, Ada pokračovala ve svém zájmu o matematiku a logiku.

Je nejlépe známá svou prací na mechanickém univerzálním počítači navrženém Charlesem Babbagem, analytickém motoru. Ada byla první, kdo rozpoznal, že tento stroj má aplikace za hranicemi čistého výpočtu. Vytvořila program pro analytický stroj a za to je často považována za první počítačovou programátorku.

Průkopnická role Ady Lovelace v oblasti výpočetní techniky z ní dělá vhodnou jmenovkyni pro kryptoměnu Cardano, ADA, která je sama o sobě v popředí technologie blockchainu. Její odkaz nadále inspiruje a připravuje cestu pro budoucí inovace v oblasti technologií.

Percy Bysshe Shelley

Percy Bysshe Shelley se narodil 4. srpna 1792 ve Field Place poblíž Horshamu v Sussexu v Anglii a zemřel na moři u Livorna v Toskánsku v Itálii 8. července 1822. Je považován za jednoho z hlavních anglických romantických básníků.

Shelley byl synem Timothyho Shelleyho, konvenčního muže chyceného mezi panovačného otce a vzpurného syna. Shelley získal vzdělání na akademii Syon House a poté na Etonu, kde odolával fyzické a psychické šikaně tím, že se oddával imaginativnímu úniku a literárním žertíkům. Na podzim roku 1810 Shelley vstoupil na University College v Oxfordu, kde získal svého spolužáka Thomase Jeffersona Hogga jako žáka.

Shelleyho vášnivé hledání osobní lásky a sociální spravedlnosti se postupně přeneslo z otevřených činů do básní, které se řadí k těm největším v angličtině. Jeho poezie je rozsáhlá a dokonalá, od textů a kupletových satir až po výpravné básně a hry. Mezi jeho nejznámější díla patří „Ozymandias“, „Óda na západní vítr“, „Na Skylark“, „Adonais“, filozofická esej „Nezbytnost ateismu“ a politická balada „Maska anarchie“.

Shelleyho život poznamenaly rodinné krize, špatné zdraví a odpor proti jeho ateismu, politickým názorům a vzdoru společenským konvencím. V roce 1818 odešel do trvalého sebeexilu v Itálii a během následujících čtyř let produkoval to, čemu se říká „nejlepší poezie období romantismu“.

Shelleyho reputace během 20. století kolísala, ale v posledních desetiletích dosáhl stále většího uznání u kritiky za ohromnou dynamiku jeho poetických obrazů, zvládnutí žánrů a forem veršů a komplexní souhru skeptických, idealistických a materialistických myšlenek ve své práci.

Joseph Amadeus Goguen

Joseph Amadee Goguen byl americký počítačový vědec, narozen 28. června 1941 a zemřel 3. července 2006. Zastával profesury v oboru počítačových věd na University of California a University of Oxford a také zastával výzkumné pozice v IBM a SRI International.

Goguen získal bakalářský titul z matematiky na Harvardově univerzitě v roce 1963 a doktorát z matematiky na Kalifornské univerzitě v Berkeley v roce 1968. Jeho doktorským poradcem byl Lotfi Zadeh, zakladatel teorie fuzzy množin.

V 60. letech 20. století byl Goguen spolu s Lotfi Zadehem jedním z prvních výzkumníků fuzzy logiky a významně přispěl k teorii fuzzy množin. V 70. letech 20. století byla Goguenova práce jedním z prvních přístupů k algebraické charakterizaci abstraktních datových typů. Vytvořil a pomohl vyvinout rodinu programovacích OBJ jazyků.

Goguenův vývoj teorie institucí měl významný dopad na pole univerzální logiky. Standardní implikace v produktové fuzzy logice se často nazývá „Goguenova implikace“ a Goguenovy kategorie jsou pojmenovány po něm.

Kromě jeho příspěvků k počítačové vědě měl Goguen také kreativní stránku. Psal poezii a spolupracoval se svou ženou Ryoko Goguen jako textař, editor a producent na hudebních projektech. Studoval poezii u Alana Ginsberga a Williama Merwina a prózu u Williama Burroughse na Naropa University v Boulderu v Coloradu.

Práce Josepha Goguena nadále ovlivňují oblast informatiky, zejména v oblastech programovacích jazyků, fuzzy logiky a algebraické sémantiky.

Matsuo Bashō

Matsuo Bashō, narozený jako Matsuo Kinsaku a později známý jako Matsuo Chūemon Munefusa, byl nejslavnějším básníkem období Edo v Japonsku. Narodil se v roce 1644 poblíž Ueno v provincii Iga.

Bashō byl představen k poezii v mladém věku. Během jeho celého života, Bashō byl rozpoznán pro jeho práce v kolaborativní haikai no renga formě; dnes, po staletích komentářů, je uznáván jako největší mistr haiku (tehdy nazývaný hokku). Je také dobře známý pro své cestovatelské eseje počínaje Záznamem kostry vystavené počasí (1684), kterou napsal po jeho cestě na západ do Kjóta a Nary.

Bashōova poezie je mezinárodně známá a v Japonsku je mnoho jeho básní reprodukováno na památkách a tradičních místech. Ačkoli je Bashō na Západě známý svým hokku, věřil, že jeho nejlepší práce spočívá ve vedení a účasti na renku.

V pozdním dospívání se Bashō stal sluhou Tōdō Yoshitada, pro kterého pracoval a sdílel vzájemnou lásku k renga. Jeho básně byly ovlivněny jeho bezprostřední zkušeností se světem kolem něj, často zapouzdřující pocit scény do několika jednoduchých prvků.

Bashō zemřel 28. listopadu 1694. Jeho život a dílo nadále přitahují fantazii čtenářů po celém světě a činí z něj nadčasovou postavu ve světě literatury.

François-Marie Arouet

François-Marie Arouet, známější pod pseudonymem Voltaire, se narodil 21. listopadu 1694 v Paříži ve Francii a zemřel 30. května 1778 také v Paříži. Byl jedním z největších francouzských spisovatelů a klíčovou postavou evropského intelektuálního hnutí známého jako osvícenství.

Voltaire se narodil do středostavovské pařížské rodiny. Vystudoval na Collège Louis-le-Grand a později se mu podařilo prosadit se do nejskvělejšího pařížského intelektuálního prostředí své doby. Jeho otec byl François Arouet, menší úředník státní pokladny. Voltaire věřil, že byl synem důstojníka jménem Rochebrune, který byl také skladatelem písní.

Voltaire byl všestranný a plodný spisovatel, produkoval díla téměř všech literárních forem, včetně her, básní, románů, esejů a historií. Napsal více než 20 000 dopisů a 2 000 knih a brožur. Jeho nejznámějším dílem je „Candide“, novela, která komentuje, kritizuje a zesměšňuje mnohé události, myslitele a filozofie své doby.

Voltaire byl známý svým vtipem a kritikou křesťanství, zejména římskokatolické církve, stejně jako jeho obhajobou svobody slova, svobody vyznání a odluky církve od státu. Prostřednictvím své kritické schopnosti, vtipu a satiry Voltairovo dílo energicky propagovalo ideál pokroku, na který lidé všech národů stále reagují.

Jeho dlouhý život překlenul poslední léta klasicismu a předvečer revoluční éry a během tohoto přechodného věku ovlivnila jeho díla a aktivity směr, kterým se ubírala evropská civilizace. Jeho odkaz nadále inspiruje a připravuje cestu pro budoucí inovace v oblasti filozofie a literatury.

Závěr

Byron se narodil s vadou chůze, což je příhodné jméno pro ranou fázi sítě. Byron znal Shelley. Éra Shelley přinesla do sítě výrazné zlepšení – decentralizaci. Shelley se vzepřel společenským konvencím, které lze interpretovat jako vztah k decentralizaci. Ada Lovelace byla dcerou lorda Byrona. Byla první programátorkou, která sahá až do Goguenovy éry. Nedílnou součástí projektu je programovatelnost, tedy chytré kontrakty. Goguen přispěl k rozvoji objektově orientovaných programovacích jazyků a zabýval se logikou. Tento název je vhodný pro éru, která přinesla do Cardana chytré smlouvy. Basho byl cestovatel, takže je vhodné pojmenovat po něm éru spojenou s interoperabilitou a škálovatelností. Voltairův otec byl úředníkem státní pokladny. Voltaire byl obráncem svobody slova a bojoval za odluku církve od státu. Voltaire je přiléhavé jméno pro éru spojenou s on-chain governance. Jeho myšlenky lze interpretovat jako touhu po decentralizaci. Koncept decentralizace vznikl během velké francouzské revoluce.

Článek připravili Cardanians s podporou od Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/the-cardano-roadmap-is-a-journey-through-history-and-innovation

1 Like