🇨🇿 Co dokáže jediná Cardano transackce

Model EUTXO, který používá Cardano, se zásadně liší od modelu založeného na účtech (account-based), který používá Ethereum. Ve skutečnosti může jediná transakce Cardano zpracovat stovky uživatelských požadavků. Jinými slovy, jedna transakce může být ekvivalentem stovek transakcí v jiných sítích. Pojďme společně prozkoumat jednu transakci, abychom vysvětlili sílu platformy Cardano.

Jedna transakce distribuovaná ADA na 217 adres

Projekt NFT Space Pugs Alpha distribuoval ₳16 164 (7000 USD) 217 uživatelům v rámci jediné transakce. Poplatek za transakci činil pouhých ₳0,78 (0,33 USD). Je důležité poznamenat, že se nejedná o výjimečnou transakci. Takových transakcí probíhá v síti Cardano každý den mnoho. Tato měla to štěstí, že se jí dostalo pozornosti médií. Pojďme transakci prozkoumat prostřednictvím aplikace Cexplorer:

Jak vidíte, transakce má 217 výstupů. Každý výstup byl transakcí odeslán na unikátní adresu. Můžete si také všimnout, že mnoho uživatelů Cardana používá místo adresy handle.

Transakce měla velikost 14 kB a zabírala přibližně 17 % velikosti bloku. Pokud by v takovém bloku byla pouze jedna transakce a dokázala by zaplnit celý blok, mohla by zpracovat přibližně 1300 uživatelských požadavků. Tento blok by však mohl využívat pouze jeden uživatel, což není žádoucí. Je důležité zpracovat všechny transakce uživatelů co nejrychleji. Důležitý je poměr mezi jednoduchými a složitými transakcemi. Každopádně pokud bychom tento případ dovedli do extrému a převedli takovou transakci na počet transakcí za sekundu (TPS), dospěli bychom k číslu 65. V tomto případě by se jednalo o počet transakcí za sekundu.

Složité transakce

V praxi si můžete všimnout, že v jednom bloku Cardano je obvykle několik komplexních transakcí (obsahujících mnoho uživatelských požadavků), jako je tato, a několik dalších jednoduchých transakcí, které mají jednoho odesílatele a jednoho příjemce. Složité transakce jsou obvykle vytvářeny službami DeFi, které využívají možnosti EUTXO ke spojení více uživatelských požadavků do jedné transakce.

V této souvislosti je důležité zmínit, že často používaná metrika TPS nefunguje pro Cardano příliš dobře, pokud neberete v úvahu, jak komplexní transakce fungují, a skutečnost, že jsou v síti Cardano hojně využívány. Pokud vás zajímá, kolik uživatelů dokázalo v rámci jednoho bloku využít síť Cardano, musíte se podívat na každou transakci a spočítat adresy příjemců. Údaj jako 3 komplexní transakce a 5 jednoduchých transakcí může znamenat, že v rámci jednoho bloku obdrží 1000 uživatelů na své adresy mince nebo tokeny ADA. Pravděpodobně by bylo rozumnější uvádět počet EUTXO za sekundu nebo počet adres příjemců za sekundu.

Cardano umožňuje uživatelům vytvářet složité transakce bez nutnosti používat inteligentní smlouvu. Proto jsou transakce tak levné a zároveň bezpečné. Ethereum není schopno posílat ETH nebo tokeny na více adres v rámci jedné jednoduché transakce. Pokud byste chtěli něco podobného provést na Ethereu, museli byste použít chytrý kontrakt a poplatek by byl výrazně vyšší. Chytrý kontrakt by musel distribuovat ETH na více adres postupně, takže sériovým způsobem. Cardano umožňuje paralelní zpracování.

Závěr

Model EUTXO je pravděpodobně jedním z nejefektivnějších, nejškálovatelnějších a nejparalelizovatelnějších v odvětví blockchainu. V rámci jedné transakce je možné zpracovat mnoho uživatelských požadavků. Tato funkce bude při vyšším přijetí potřebná.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Článek v AJ: What a single Cardano transaction can do | Cardano Explorer