🇨🇿 DJED už běží na Cardanu

Poslední lednový den roku 2023 se do historie Cardana zapíše jako okamžik, kdy byl spuštěn dlouho očekávaný overcollateralized stablecoin DJED. Spuštění proběhlo hladce. Za méně než 24 hodin bylo vyraženo více než 1,7 milionu DJED. V rezervě Djed bylo 27 milionů ADA. DJED můžete používat na několika DEXech. Bitrue je první burza, která oznámila zalistování DJED a SHEN. Gratulujeme týmu COTI, který DJED implementoval, a také týmu IOG.

TLDR

  • Byla spuštěna minimální verze Djed 1.1.1, která obsahuje několik známých drobných problémů.
  • Držitelé SHEN obdrží poplatky spojené s ražbou a pálením DJED i SHEN.
  • Mince ADA v rezervě Djed budou stakovány. Do rezervy bude vloženo 100 % odměn.
  • Poplatek 100 ADA za ražbu a pálení DJED/SHEN.

Minimalistický DJED

Uživatelé by měli vědět, že byla spuštěna verze 1.1.1 Djed. Tato verze je označována jako Minimal Djed. Je kompatibilní s aktualizací Vasil a byla auditována. Tato verze obsahuje odměny za delegování od prvního dne. Poplatky jsou pevně stanoveny.

Další verzí Minimal Djed bude verze 1.2. Bude využívat funkce systému Vasil včetně referenčních skriptů což zvýší škálovatelnosti.

Djed 1.3 bude rozšířená verze Djed. Zavede dynamické poplatky. Kromě toho bude podporován progresivnější program delegování, což povede k významnému zajištění likvidity.

Podle white paperu je rozdíl v implementaci mezi Minimal Djed a Extended Djed. Verze Minimal Djed obsahuje několik známých drobných problémů, které budou plně vyřešeny ve verzi Extended Djed. Rozšířená verze Djed je podstatně složitější, ale zachovává stejné principy stability jako Minimal Djed.

Jeden z drobných problémů je ve white paperu popsán jako “útok na vyčerpání rezerv s předvídáním ceny”. Nemyslíme si, že by tým COTI spustil Djed, kdyby se obával, že tento vektor útoku může být v praxi zneužit. Nicméně připouštíme, že je to trochu děsivé.

Dodejme, že tým plánuje rozšířit možnosti Djed tak, aby bylo možné vedle ADA použít jako zástavu i další digitální aktiva. Konkrétně se jedná o zabalené BTC a ETH.

Jak můžete na SHEN vydělat?

Držitelé SHEN budou dostávat poplatky spojené s ražbou a pálením jak DJED, tak SHEN. Poplatky jsou vybírány v ADA a alokovány do rezervy. Zvyšuje se tak poměr rezervy. Držitelé SHEN budou poplatky sklízet, když spálí svůj SHEN. Zjednodušeně řečeno, držitelé SHEN získají zpět více ADA, než do systému vložili při ražbě SHEN. Držení SHEN je výhodné pro ty, kteří chtějí longovat ADA, protože tržní hodnota koreluje s ADA spolu s vyšším potenciálem odměny.

Cardano během stakingu nezamyká ADA . Mince ADA jsou vždy likvidní, i když jsou použity smlouvou. ADA v rezervě Djed lze stakovat. Tím vznikne další zdroj příjmů pro držitele SHEN. ADA, které budou v rezervě (pod kontrolou kontraktu), budou delegovány do vybraných poolů a 100 % odměn bude převedeno do rezervy.

Všichni držitelé ADA mohou získat odměny za staking, pokud mince delegují do poolu. Dá se říci, že držitelé SHEN nepřicházejí o odměny za staking a nemusí tedy spekulovat, zda je výhodnější stakovat nebo držet SHEN. Je důležité zmínit, že výběr poolu bude pod kontrolou týmu.

Držitelé SHEN a také DJED mohou být poskytovateli likvidity na jakékoli DEX, která to podporuje, a získat za tuto službu další zisk. Můžete také farmařit. DEX musí samozřejmě podporovat SHEN a DJED.

Dodejme, že mnoho DEXů umožňuje ADA staking během poskytování likvidity. Takže páry SHEN/ADA nebo DJED/ADA mohou být atraktivní.

Nezapomeňte, že nemůžete spálit SHEN, když poměr rezerv klesne pod 400 %. Prodej SHEN na DEXu je sice možný, ale nečekejte, že bude ziskový.

Poplatky za mintování a pálení

Někoho může překvapit poměrně vysoké minimální množství mincí, které je nutné pro ražbu a pálení. Minimální množství DJED, které můžete razit, je 5000. K tomu potřebujete více než 13 000 mincí ADA a poplatek bude přes 100 ADA. 100 ADA je provozní poplatek.

Minimální množství potřebné ke spálení DJED je 1000.

Pro ražbu SHEN není vyžadováno žádné minimální množství, ale minimální poplatek je opět 100 ADA. Minimální množství požadované pro spálení SHEN je 2500 kusů.

Držitelé SHEN budou profitovat z vysokých poplatky. Jedním z důvodů, proč jsou tak vysoké, může být ochrana sítě před záplavou transakcí. Uživatelé mohou na DEXu nakupovat jak DJED, tak SHEN, takže jim vysoké poplatky za ražbu a vypalování nemusí vadit.

Je důležité poznamenat, že v ekosystému Cardano jsou všechny tokeny nativní. K jejich převodu není potřeba žádný chytrý kontrakt. To znamená, že za odeslání DJED a SHEN v síti Cardano zaplatíte běžné poplatky.

Tým plánuje část vybraných poplatků prodat a nakoupit za ně COTI. COTI budou umístěny v pokladně COTI. To může způsobit prodejní tlak na ADA. Ten však bude pravděpodobně zanedbatelný. Nákup mincí COTI zvýší poptávku po těchto tokenech. Bližší informace o poměru a způsobu, jakým to bude probíhat, zatím nemáme.

Závěr

Každý, kdo se rozhodne používat Djed, by si měl dobře prostudovat, jak projekt funguje. Každý zisk je nutně spojen s určitou mírou rizika. Než začnete mintovat nebo kupovat SHEN, ujistěte se, že všemu rozumíte.

Čím déle bude Djed existovat, tím větší důvěru může lidí získat. Lidé mohou mít z využívání Djed obavy, protože si pamatují krach projektu Terra Luna (UST). Je důležité zdůraznit, že Djed je jiný projekt využívající jiné mechanismy. Je plně algoritmický a autonomní.

Každý ekosystém Djed potřebuje stablecoiny. Djed bude důležitou součástí ekosystému Cardano. Popřejme Djed hodně štěstí.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek v AJ: https://cexplorer.io/article/djed-is-live-on-cardano