🇨🇿 Marlowe umožní každému napsat smart contract pro Cardano

Marlowe je jedním ze skrytých klenotů platformy Cardano. Tým na tomto projektu pracuje již poměrně dlouhou dobu. Zhruba před rokem se konal pionýrský program pro první zájemce, kteří poskytli cennou zpětnou vazbu. Marlowe prošel externím auditem společnosti Tweag a nyní se dostává do mainnetu pro early adopters. Marlowe rozšiřuje možnosti, jak napsat chytrý kontrakt pro Cardano. Tento přírůstek do rodiny je obzvláště vítaný, protože otevírá možnost napsat chytrou smlouvu doslova každému, kdo nemá rozsáhlé zkušenosti s programováním.

TLDR

Každý finančník má nyní možnost vytvořit inteligentní kontrakt místo papírového. Vizuální nástroj mu pomůže poskládat jednotlivé kroky smlouvy jako puzzle. Bohatá galerie šablon umožňuje Marlowe používat i vám.

Co je Marlowe

Marlowe je doménově specifický jazyk zaměřený na psaní finančních smluv. Každý, kdo rozumí procesům spojeným s běžnými finančními operacemi, by měl být schopen Marlowe používat a definovat podobný proces prostřednictvím inteligentní smlouvy. Co zůstává zachováno, jsou jednotlivé kroky dané finanční operace. Mění se pouze forma. Místo papírové smlouvy, kterou účastníci podepisují, je v blockchainu nasazena chytrá smlouva. Místo fyzického podpisu účastníci digitálně podepíší transakce na blockchainu.

Marlowe je sada všech nástrojů potřebných k napsání smlouvy, jejímu ověření a nasazení na blockchainu Cardano. Cílem je izolovat uživatele od technických detailů. Očekává se, že komunita bude pokračovat ve vývoji dalších zjednodušujících nástrojů.

Marlowe umožňuje napsat inteligentní kontrakt prostřednictvím vizuálního nástroje (Blockly), ve kterém uživatelé vybírají součásti kontraktu a přidávají do něj informace. K dispozici jsou bloky, jako jsou POZOROVÁNÍ, AKCE, HODNOTY, TOKEN atd. Programátoři okamžitě poznají, že tyto bloky představují podmínky, funkce a proměnné. Uživatelé aplikace Marlowe však nemusí znát programátorský žargon. Stačí, když si vyberou jednotlivé bloky a poskládají je jako puzzle. Jednotlivé bloky do sebe zapadají pouze tehdy, pokud k sobě patří, stejně jako jednotlivé dílky puzzle. Následně je nutné doplnit údaje v blocích.

Inteligentní smlouva pro výměnu 2 tokenů mezi dvěma uživateli zjevně vyžaduje, aby oba účastníci zadali transakci a odeslali tokeny na konkrétní adresy. K tomu stačí vybrat dva bloky DEPOSIT a popsat účastníky, tokeny a počet jednotek. Pokud oba účastníci pošlou tokeny na zadanou adresu, použijí se k provedení výměny dva bloky PAY.

Uživatelé mohou použít šablony z galerie, kde najdou příklady smluv pro běžné finanční operace, jako jsou token swapy, prodej tokenů s licenčními poplatky, airdrops, sdílené vlastnictví NFT, prodej tokenů s Oracle, aukce NFT, půjčky atd.

Na obrázku níže je příklad části inteligentní smlouvy pro výměnu dvou tokenů mezi dvěma uživateli.

Uživatelé si mohou prostřednictvím služby Blockly vytvořit vlastní inteligentní smlouvu a poté ji odeslat do simulátoru, aby si vyzkoušeli všechny možné alternativy vývoje. Například vývoj událostí poté, co jeden z účastníků neodešle zálohu včas.

Marlowe zobrazuje varování v případě chybné obchodní logiky. Nabízí uživatelům výkon a zabezpečení systému Plutus spolu s dalšími bezpečnostními funkcemi jedinečnými pro Marlowe.

Pokud je kontrakt připraven, lze jej snadno nasadit v mainnetu Cardano.

V čem spočívá síla Marlowe?

Možnosti Marlowe jsou záměrně omezený prostřednictvím existujících bloků, které uživatelé používají k sestavení kontraktu. Pokud by uživatelé potřebovali vytvořit něco složitějšího, museli by použít jiné nástroje. Pro běžné finanční operace je Marlowe dostačující. V jednoduchosti je výhoda, neboť to brání uživatelům udělat hloupou programátorskou chybu.

Vývojáři mohou začít psát inteligentní smlouvu přímo v prohlížeči a nemusí si do počítače nic instalovat. Pro Marlowe Runtime je možné lokálně nainstalovat vlastní kontejnery Docker.

Výhodou je, že všechny operace probíhají peer-to-peer a uživatelé nepotřebují třetí stranu. Pokud obě strany souhlasí s kroky definovanými ve smlouvě, nepotřebují třetí stranu ani pro případné spory. Například při výměně dvou tokenů nemůže dojít k žádnému sporu, protože pokud oba účastníci pošlou zálohu, k výměně dojde automaticky za jasně stanovených podmínek.

Pro banky a finanční instituce je velmi snadné přijmout Marlowe a začlenit jej do svých procesů díky jeho jednoduchosti, snadné ověřitelnosti správného fungování kontraktů a přitom dostatečným možnostem pro běžné finanční operace. Mohou si vytvořit vlastní šablony a nástroje pro zaměstnance a mobilní aplikace pro zákazníky. Čím častěji daný template použijí, tím větší budou mít jistotu že funguje jak má.

To je velká příležitost zejména pro FinTech společnosti, které se nebojí inovací a blockchainu. Lidé však mohou začít psát vlastní smlouvy bez pomoci třetí strany. Pokud někdo z jakéhokoli důvodu nedůvěřuje DEXům a chce si s někým vyměnit větší množství peněz (například ADA za stablecoin) peer-to-peer způsobem, může použít Marlowe. Pokud si půjčovací platforma účtuje vysoké poplatky, můžete také zvážit použití vlastní smlouvy, která bude fungovat bez třetí strany přímo mezi věřitelem a dlužníkem.

Závěr

Napsat si vlastní inteligentní kontrakt nebylo nikdy jednodušší než s Marlowe. K napsání, ověření a nasazení inteligentní smlouvy vám stačí online editor. K dispozici je bohatá galerie šablon a dokumentace. Uživatelé by si rozhodně měli přečíst dokumentaci a nepodcenit testování kontraktu před jeho spuštěním v mainnetu Cardano.

Článek napsali Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek v AJ: https://cexplorer.io/article/marlowe-will-allow-anyone-to-write-a-smart-contract-for-cardano