🇨🇿 Napište si Cardano smart contrakt v Pythonu

Python je oblíbený a široce používaný programovací jazyk. Mnoho začínajících vývojářů si jej vybírá jako první jazyk, který se chtějí naučit, protože je snadný a intuitivní. Potěšila nás zpráva, že vývojáři mohou k psaní chytrých kontraktů Cardano používat nový programovací jazyk Eopsin založený na Pythonu.

TLDR

  • Chytrý kontrakt byl napsán v jazyce Python a nasazen do testovací sítě Cardano.
  • Eopsin umožní psát chytré kontrakty rychleji a tato možnost bude otevřena velkému počtu vývojářů.

Eopsin

Eopsin umožňuje vývojářům napsat program v jazyce Python 3 a zkompilovat jej do chytrého kontraktu Cardano. Bude přitom použita pouze podmnožina jazyka Python. Základní filozofií projektu je vytvořit kompilátor, který vývojářům umožní zkompilovat platný program v jazyce Python a výsledek použít on-chain. Projekt je v počáteční fázi a jedním z dalších kroků bude integrace s Pycardano, což je odlehčená knihovna Cardano napsaná v Pythonu.

Ve srovnání s Plutus jsou chytré kontrakty napsané v jazyce Python přívětivější pro vývojáře a rychleji se píší. Zdá se, že jsou úspornější na zdroje, ale testovaný program byl maličký. Pro získání přesných čísel je třeba provést další testování.

Eopsin umožňuje programátorům používat stávající nástroje Pythonu využívající zvýrazňování syntaxe, ladění, unit testování, verifikaci a k dispozici budou i další. Pokud mají vývojáři zkušenosti s jazykem Python, mohou si Eopsin nainstalovat jediným příkazem. Nasazení lze provést velmi snadno prostřednictvím Aikenu (jazyk a nástroje pro chytré smlouvy v Cardano ekosystému).

Tvůrci, známému jako ImperatorLang, se podařilo nasadit první inteligentní smlouvu napsanou v jazyce Python na testovací síť Cardano a interagovat s ní.

Eopsin je v korejské mytologii a šamanismu bohyní skladování a bohatství. O Eopsin se věřilo, že je to smolně černý had, který má uši.

Závěr

Eopsin se zdá být velmi slibným doplňkem ekosystému Cardano. Možnost napsat inteligentní kontrakt v populárním jazyce Python a využít k tomu všechny dostupné nástroje otevírá Cardano široké komunitě vývojářů v Pythonu.

Z dostupných informací nejsme schopni posoudit, zda je Eopsin stoprocentně připraven na seriózní vývoj aplikací pro mainnet Cardano. Zdá se nám však, že je možné jej vyzkoušet a udělat si na něj vlastní názor.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek v AJ: https://cexplorer.io/article/let-s-write-a-cardano-smart-contract-in-python