🇨🇿 Pozor na Scamy

Počet podvodů a vynalézavosti podvodníků v kryptoprůmyslu je nekonečný. V roce 2021 nahlásily desítky tisíc lidí finanční ztráty související s kryptografickými podvody v celkové výši přes 1 miliardu USD. V roce 2022 to bylo podle různých zdrojů kolem 3 až 12 miliard USD. Analytici odhadují, že v roce 2023 podvodníci ukradnou až 16 miliard USD. Je důležité zmínit, že čísla nemusí být přesná, protože mnoho lidí podvody úřadům nenahlásí. Nenechte se oklamat. Přečtěte si, co je cílem podvodu, jaké triky podvodníci používají a jak podvod rozpoznat.

Lidé nerozumí blockchainu

Nováčci vstupující do světa kryptoměn mají bohužel jen malé znalosti o tom, jak bezpečně ukládat svá aktiva. Touha investovat do nového odvětví v kombinaci s nízkou znalostí této technologie je pro podvodníky atraktivní. Blockchainové transakce jsou nevratné a obcházejí tradiční finanční systém. Pro podvodníky je to pohodlné.

Podvody jsou bohužel jedním z důvodů, proč se lidé vyhýbají vlastní správě a drží digitální aktiva na centralizovaných burzách. Nechtějí se stát obětí a věří, že jejich opatrovníci asetů podvodníkům nenaletí.

Všichni zájemci o kryptoměny by se měli nejprve seznámit se základními principy blockchainu a pořídit si hardwarovou peněženku. Měli byste vědět, jak fungují nejběžnější typy kryptografických podvodů. Toto je však nekončící bitva, protože podvodníci jsou kreativní a stále vymýšlejí nové a sofistikovanější triky. Využívají moderní technologie včetně AI a jsou vždy o krok napřed.

Proč se lidé stávají obětí podvodů?

Podvodníci velmi dobře znají lidské vlastnosti a chování. Vědí, jaké formy útoku fungují.

Podvodníci často vytvářejí věrohodné příběhy a osoby, které nemusí vždy spustit vaše spamové filtry. Rychle využívají aktuální události pro svůj zisk.

Mohou zjistit, že čekáte na zásilku. Zneužijí toho například tak, že vám zavolají a budou se z vás snažit získat osobní údaje s tím, že jsou nutné pro doručení balíku.

Lidé jsou chamtiví. Tato lidská vlastnost se dá využít. Příslib vysokých výnosů nebo „něco za nic“ může být velmi lákavý. To je často vidět u podvodů zahrnujících falešné investice nebo loterie.

V minulosti jsme se často setkávali s nabídkami typu „pošlete své coiny na blockchainovou adresu X a já vám pošlu zpět dvojnásobek“. Tento typ podvodu je již známý, ale stále může dobře fungovat pro nováčky.

Podvodníci často vytvářejí pocit naléhavosti a nutí své oběti, aby jednaly rychle, než si stihnou věci promyslet nebo požádat o radu. Pokud se vám útočníkovi podaří přimět jednat emocionálně, přestanete myslet racionálně. To je velmi nebezpečné. Naléhavost může být indikátorem podvodu.

Mnoho lidí věří, že jsou příliš chytří nebo důvtipní na to, aby naletěli podvodům, které je mohou nechat nepřipravené a ohrožené. Věřte, že i ti nejchytřejší z nás propadnou podvodu. Vždy je lepší být připraven než překvapen (a okraden).

Hromadné útoky a možné následky

Jednou z charakteristik podvodných útoků je zacílení na co nejvíce lidí. Často spamují e-mailové schránky a sociální sítě. Vědí, že 99 % lidí podvod pozná a nebude reagovat. Pro ně je však úspěch, pokud se ozve 1 % lidí.

Pojďme si ukázat jeden aktuální podvod, který pravděpodobně viděl každý, kdo používá platformu X. Podvodníci přidávají komentář s tímto podvodem téměř pod každý příspěvek od populárních uživatelů (incluencerů), kteří mají potenciál vysoké sledovanosti.

Platforma X slíbila bojovat proti botům. X však v tomto úsilí prohrává. Upozorňujeme, že podvodník má účet s modrým zaškrtnutím (označující, že je platícím uživatelem).

Co vám podvodník nabízí? SyncSwap nabízí tokeny SYNC. Jste vyzváni, abyste si ověřili, zda máte nárok získat nějaké tokeny. Čeho chtějí podvodníci dosáhnout? Je to velmi jednoduché. Chcete-li kliknout na falešný odkaz.

Všimněte si, že podvodníci zneužívají airdrop akce, které byly veřejně oznámeny. SyncSwap je existující služba s tokeny SYNC. Podvodníci zneužívají existující událost a živí se vaší chamtivostí.

Pamatovat si. Podvodníci vytvářejí falešné airdropy nebo zneužívají ty, o kterých je veřejně známo, a lákají uživatele, aby si je nárokovali. To obvykle zahrnuje přesvědčování uživatelů, aby propojili své peněženky se škodlivými inteligentními smlouvami nebo sdíleli své soukromé klíče. Pokud tomuto útoku podlehnete, s největší pravděpodobností o svůj majetek přijdete.

Nejběžnější typy krypto podvodů

Podvodníci mají téměř vždy jeden cíl. Získejte od vás důvěrné, citlivé nebo osobní informace. Mnoho krypto podvodů zahrnuje určitý typ předstírání identity spolu s výběrem pečlivě vytvořených lží, které jsou často přizpůsobeny na základě oběti, na kterou se zaměřují. Jak jsme si ukázali výše, podvodníci mohou zneužít aktuální události.

Jedním z častých útoků je předstírání identity.

Útočníci se vydávají za existující účty na sociálních sítích (často na platformě X) a snaží se jejich prostřednictvím propagovat nějaký podvod. Je snadné vytvořit účet, který vypadá téměř stejně jako existující účet známé osoby, jako je Michael Saylor nebo Charles Hoskinson.

Pokud si zprávou nejste jisti, vždy zkontrolujte, zda má účet modré zaškrtnutí a zkontrolujte počet sledujících. Zkontrolujte také, zda není název účtu napsán chybně. Názvy účtů musí být jedinečné. Útočníci jsou nuceni změnit název účtu, alespoň jeden znak.

Totéž platí pro adresy URL. Útočníci rádi využívají vaší nepozornosti. Nejoblíbenějším DEX v ekosystému Cardano je Minswap. Ale jaká je URL? Mnoho lidí si to možná nepamatuje. Jdou na Google a chtějí najít DEX. Google jim však může na DEX předložit falešnou URL, která bude vypadat stejně jako Minswap.

Je vhodné si zapamatovat URL služeb, které používáte, nebo uložit odkazy.

Podvodníci nemusí útočit nepřímo přes sociální sítě, ale také přímo, například zasláním e-mailu s věrohodným příběhem. Mohou vám dokonce zavolat nebo napsat. V případě e-mailů se lidé spoléhají na to, že podvody budou automaticky odfiltrovány. Pokud se tak nestane, lidé mají tendenci pracovat s e-mailem.

Z burzy nebo vámi používané HW peněženky můžete obdržet e-mail s požadavkem, že vaše finanční prostředky jsou ohroženy a že se musíte na burzu co nejdříve přihlásit (cílem útoku je získat přihlašovací údaje) nebo zadat přístupová fráze (cílem útoku je ukrást váš majetek). Útočníci se snaží vytvořit tlak a předpoklad, že chcete ochránit svůj majetek.

Vždy je dobré zkontrolovat oficiální stránku nebo účet na platformě X. Měly by tam být všechny potřebné informace, kdyby se stalo něco nepříjemného. Vždy je podezřelé, pokud se na vás někdo obrátí s požadavkem, který zahrnuje prozrazení citlivých informací a na sociálních sítích nelze nalézt žádné spolehlivé informace.

Pamatujte, že nikdy a za žádných okolností nesmíte poskytnout přístupovou frázi (seed) třetí straně nebo ji napsat na webovou stránku. Vždy se jedná o podvod. Přístupová fráze je kryptografické tajemství, které byste měli znát pouze vy a nikdo jiný, protože je klíčem k vašim digitálním aktivům.

Pokud poskytnete přihlašovací údaje na falešný web, útočník se je okamžitě pokusí použít a ukrást vaše finanční prostředky. Nikdy se nespoléhejte pouze na přihlašovací jméno a heslo a vždy používejte dvoufaktorovou autentizaci (2FA).

Pokud se vám podaří útok rozpoznat včas, okamžitě si změňte heslo a kontaktujte podporu (nemusí však reagovat dostatečně rychle).

Nebuďte lakomí a nevěřte, že vám někdo něco dá zadarmo. Takhle svět nefunguje. Pokud je něco příliš atraktivní nebo příliš dobré na to, aby to byla pravda, je to téměř jistě podvod.

Pamatujte, že tokeny lze vytvořit velmi levně.

Pro podvodníky je snadné představit projekt, který zdánlivě změní svět, a můžete na něm zbohatnout, pokud si koupíte tokeny v předprodeji. Vzpomeňte si na ICO mánii na konci roku 2017. Drtivá většina projektů je pryč a zbyly jen bezcenné tokeny. Některé týmy zmizely hned po prodeji tokenů a ani se nesnažily předstírat, že na něčem pracují.

Někdy mohou mít tokeny stejný ticker jako stávající. Vždy se zajímejte o to, jak rozeznat skutečný token od falešného. Pokud vám někdo nabízí BTC za polovinu současné hodnoty, jedná se o falešné tokeny.

To se může týkat i NFT. Máte-li zájem o sérii, ujistěte se, že kupujete originál a ne fake. Technologie blockchain vám na rozdíl od internetu umožňuje rozlišit skutečné od falešného. Musíte však vědět, jak na to, například abyste byli schopni najít minting policy ID.

Závěr

Buďte podezřívaví, zdrženliví v krocích, které chcete podniknout, nepodléhejte emocím a nebuďte lakomí. Ujistěte se, že dobře rozumíte technologiím, které používáte, včetně služeb DeFi. Nebojte se učit nové věci a buďte si vědomi toho, jaké nové triky podvodníci vymysleli.

Není snadné chránit svá digitální aktiva. S příchodem technologie AI mají podvodníci novou zbraň, kterou budou používat. Bude velmi snadné napsat text v jakémkoli jazyce, napodobit hlas nebo dokonce vytvořit video, ve kterém vás partner požádá o rychlé zaslání peněz, protože ztratil peněženku a nemůže se dostat domů.

Boj proti podvodům nikdy neskončí a bohužel tuto skutečnost nelze ignorovat.

Článek napsali Cardanians s podporou od Cexplorer.

Přečtěte si článek v AJ: https://cexplorer.io/article/beware-of-scams