🇨🇿 Rozhovor s týmem WingRiders

Poté, co tým IOG nasadil hard-fork podporující Plutus skripty, začalo být v ekosystému Cardano velmi živo. Vývojáři zkoumají model eUTxO a vytvářejí nové aplikace. Hovořili jsme s vývojáři WingRiders, kteří budují decentralizovanou burzu.

[Cardanians] Můžete představit projekt a jeho historii?

[Riders] WingRiders je automatizovaná decentralizovaná burza (DEX) využívající Cardano modeu eUTxO. Za projektem stojí společnost VacuumLabs, která je od počátku jedním z nejuznávanějších vývojářů v oblasti Cardano.

Cílem WingRiders je stát se infrastrukturní součástí celého ekosystému Cardano s širokou a velmi snadnou integrací do jakékoliv peněženky nebo aApp, přístupnou prostřednictvím mnoha platforem, podpory konektorů a HW peněženek.

DEX bude plně decentralizovaný a trustless, podporující swapy mezi nativními tokeny Cardano. Naše plány přesahují AMM, L1 i samotné Cardano. Více informací na wingriders.com

V současné době jsou WingRiders již LIVE na Testnetu. S příkladem bezproblémové první z mnoha integrací do peněženky. Tato první peněženka je nový produkt od Adalite s názvem NuFi (používá se již na main-netu) Swapping & liquidity pools jsou plně funkční. Spuštění mainnetu: Q1 2022.

[Cardanians] Kolik lidí je ve vašem týmu a jaké je jejich vzdělání?

[Riders] Mnoho z nich s 4 letou zkušeností vývojove v Cardano ekosystému a až 20 lety zkušenosti ve svých profesních oblastech, se zkušenostmi z velkých kryptoprojektů a NASDAQ společností, technický tým má členy s PhD a atd.

[Cardanians] Všimli jsme si, že WingRiders už běží na testovací síti Cardano. Jak dlouho na projektu pracujete a kdy plánujete spuštění na main-netu?

[Riders] Od konce léta. V srpnu. Mainnet v prvním čtvrtletí roku 2022.

[Cardanians] Jste v nějakém kontaktu s IOG? Víte, jak je v případě potřeby kontaktovat?

[Riders] IOHK je náš investor prostřednictvím cFund. Ano, spolupracujeme na různých tématech již 4 roky.

[Cardanians] Spuštění SundaeSwapu způsobilo značné zatížení sítě. Řešení je spíše na straně IOG. Máte z toho obavy?

[Riders] Přetížení bereme velmi vážně a intenzivně s nimi diskutujeme o možných řešeních. Na naší straně se věnujeme obrovské optimalizaci našeho chytrého kontraktu, abychom z celkové propustnosti chainu vytěžili maximum.

[Cardanians] Co si myslíte o Cardanu jako o platformě pro chytré kontrakty? Proč stavíte na Cardanu a ne na jiném řetězci?

[Riders] Cardano nabízí zcela odlišný přístup k chytrým kontraktům ve srovnání s ostatními platformami pro chytré kontrakty hlavního proudu. Architekturu Cardano známe velmi dobře, což nám dává i konkurenční výhodu. Jsme důvěryhodnou značkou, pokud jde o budování na Cardano. Všechny tyto drobnosti přispěly k našemu rozhodnutí stavět na Cardanu.

[Cardanians] Na jaké největší obtíže jste narazili při budování DEX na platformě Cardano?

[Riders] Většina problémů, kterým jsme čelili, byly většinou počáteční bolesti při růstu nové platformy. K dispozici je omezená dokumentace, příklady a nástroje pro vytvoření aplikace. Tyto věci zmizí, jakmile více týmů dApps začne uvolňovat nástroje a open source kód.

[Cardanians] Jaké jsou výhody vaší architektury DEX?

[Riders] Naším cílem je být součástí infrastruktury. Naše architektura nám umožňuje být velmi flexibilní a modulární. Díky tomu se můžeme integrovat buď přímo do peněženek (jako jsme to udělali pro NuFi), ale také se snadno integrujeme s peněženkami, které podporují dApp konektor (již brzy).

[Cardanians] Některé týmy si myslely, že mohou zkopírovat model z existujícího Ethereum DEXu a hotovo. Pak zjistily, že to nebude tak jednoduché, a musely svůj původní návrh předělat. Byl to i váš případ?

[Riders] Nejprve jsme provedli výzkum a ještě před napsáním jediného řádku kódu nebo návrhového dokumentu jsme zjistili, že model Etherea pro interakci s jediným poolem likvidity nebude jednoduchý. Model, který nám dával největší smysl z hlediska UX a složitosti, byl model dávkování (batching model). Od té doby se stal standardním způsobem interakce s jednotkou dat v Cardanu.

[Cardanians] Každá burza potřebuje odněkud získávat ceny aktiv se 100% spolehlivostí. Odkud je bude WingRiders získávat?

[Riders] V modelu AMM je směnný kurz definován poměrem tokenů v poolu. Za přítomnosti arbitráže by měl směnný kurz poolu konvergovat k tržnímu kurzu.

[Cardanians] Lidé diskutují o rozdílech mezi účetním modelem používaným v Ethereu a modelem eUTxO používaným v Cardanu. Oba přístupy se liší a mají své výhody. Je model eUTxO vhodný pro DEX?

[Riders] Model eUTxO se výborně hodí pro DEXy typu order-book. Na druhou stranu DEXy typu AMM přinášejí uživatelům přívětivější prostředí, ale po technické stránce je náročnější je správně nastavit. Ukazuje se, že vypůjčení některých konstrukčních prvků, jako jsou escrows, z modelu order-book umožňuje udělat také AMM DEXy. Zde se nám hodí naše silné stránky v oblasti vývoje.

[Cardanians] Když byly na Cardanu spuštěny chytré kontrakty, hodně lidí mluvilo o problému souběžnosti. Co si o tom myslíte vy? Jak jste se s ní vypořádali?

[Riders] Problém kolem úzkého hrdla (bottleneck) pro interakci s jedním kusem informace v blockchainu jsme identifikovali velmi brzy. To je to, na co se lidé obvykle odvolávají, když mluví o souběžnosti. Existuje více řešení, z nichž každé má své kompromisy. Na začátku jsme se rozhodli pro dávkový model, protože nabízel nejlepší kompromisy, pokud jde o uživatelskou přívětivost, bezpečnost a škálovatelnost.

[Cardanians] Jak škálovatelný bude WingRiders v hlavní síti Cardano?

[Riders] Úzkým hrdlem bude blockchain Cardano a limity zdrojů. (Velikost bloku, paměťové prováděcí jednotky). Je obrovský rozdíl ve škálovatelnosti, když je blockchain přetížený a když není. Naším cílem je nebýt příčinou přetížení a zaměřujeme se na optimalizaci našeho kódu a řešení dávkování, abychom minimalizovali zatížení sítě.

Plutus jako platforma pro chytré kontrakty je stále na začátku své existence. Pracuje se na několika vylepšeních CIP (např. referenční skripty) zaměřených na příští vydání Cardana, které by měly výrazně zlepšit škálovatelnost dApp v budoucnu. Ty budou mít zásadní význam, protože bude spouštěno stále více dApps. Komunitu vývojářů je třeba také vzdělávat v oblasti psaní chytrých kontraktů, které využívají méně zdrojů. I zde je třeba zlepšit nástroje. I velmi jednoduché kontrakty, které se řídí “zamýšleným” způsobem psaní kódu, by mohly využívat více zdrojů než těžké a velké dApp, jako je WingRiders DEX.

[Cardanians] Jaké jsou největší výzvy, které před vámi stojí?

[Riders] Mnoho jako pro celý ekosystém.

[Cardanians] Jaký je váš plán ohledně decentralizované správy? O čem budou moci uživatelé rozhodovat?

[Riders] Bude veřejně sdíleno, ale zatím ne.

[Cardanians] Budou WingRiders pouze DEX, nebo se služby rozšíří i na něco jiného?

[Riders] První rok jen DEX.

[Cardanians] Jaká je vaše strategie pro zalistování tokenů?

[Riders] TBD, ale DEX a CEX.

[Cardanians] Máte plán, jak zajistit vysokou likviditu?

[Riders] Ano, podrobnosti budou sděleny později.

[Cardanians] Máte nějaká silná partnerství s jinými projekty?

[Riders] Ano, kromě NuFi zatím neoznámeno. Více informací naleznete na následujícím odkazu: Cardano-based DEX WingRiders secures $4.5m seed funding.

[Cardanians] Jak jste spřízněni s peněženkou Nu.Fi?

[Riders] Partnerství.

[Cardanians] Proč by se lidé měli zajímat o vaše tokeny DEX a případně si je koupit? Jaké výhody jim to přinese?

[Riders] Účast v DAO.

[Cardanians] Můžete více rozvést téma tokenomiky?

[Riders] Sledujte naše aktualizace a blogy. Základní rozdělení viz light paper.

[Cardanians] Je něco, co byste chtěl vzkázat svým nebo Cardano fanouškům?

[Riders] Buďte připraveni na rok plný událostí.