🇨🇿 Analytici podceňují sílu komunity Cardano

Někdy můžete slyšet názor, že “Cardano má pouze silnou komunitu” nebo že “Cardano nemá žádnou technologii, pouze komunitu”. Většina lidí, kteří toto tvrdí, pravděpodobně poslední tři roky spala, protože je stále zřejmější, že Cardano má špičkovou technologii. Všechno, co tým IOG vydává, funguje trochu jinak než dnešní standard. Liquid staking na Cardano je rozhodně lepší pro udržení vysoké úrovně decentralizace v dlouhodobém horizontu než u konkurenčních PoS projektů. Platforma Plutus již ukázala, že lze vytvořit DeFi aplikace, které odolávají hackerům.

V tomto článku se nechceme zabývat technologií, ale komunitou. Myslíme si, že mnoho fundamentálních analytiků podceňuje sílu a význam kryptoměnových komunit. Technologie a komunita jsou dva pilíře úspěchu každého blockchainového projektu. Oba musí vzkvétat a jeden z pilířů může v určité fázi vývoje projektu dominovat. Revoluce v blockchainu je založena na technologii, ale jsou to lidé, kdo si vybírá technologii, kterou chce v budoucnu používat. Technologie sama o sobě se nemůže prosadit a neexistuje žádná třetí strana, která by vám blockchain technologii vnutila. Komunita je naprosto klíčovou složkou úspěchu v raných fázích projektu.

TLDR

Cardano vděčí své silné komunitě za to, že je to snad jediný projekt, u kterého můžeme pozorovat růst TVL na medvědím trhu. Technologie potřebuje první vlnu uživatelů a ti se rodí z komunity.

DeFi není k úspěchu potřeba

Bitcoin nemá nejefektivnější technologii, ani DeFi. Přesto je úspěšný, protože má velkou komunitu. To zřejmě zatím k úspěchu stačí.

Existují lidé, kteří jsou spokojeni s funkcemi, které Bitcoin má. Nepotřebují (nebo si to alespoň nemyslí) vyšší škálovatelnost na první vrstvě. Jsou spokojeni s Proof-of-Work a myslí si, že Proof-of-Stake je z nějakého důvodu horší technologie. Dokonce jsou spokojeni s jedinou funkcí odeslání hodnoty. Bitcoineři z nějakého důvodu neobdivují tokeny ani chytré smlouvy a DeFi považují za zbytečné a odsouzené k zániku. Nezáleží na tom, co říkají odborníci. Pokud má Bitcoin nějaké existenční problémy, fanoušci Bitcoinu věří, že budou vyřešeny (nezáleží na tom, zda někdo problémy skutečně řeší). Nezáleží na tom, kolik lidí v současnosti používá nebo bude používat DeFi. Bitcoinová komunita je pevně přesvědčena o své verzi pravdy. Veškeré pochybnosti jsou (většinou) zapovězeny.

Připomíná vám to něco? Ano, je to víra, náboženství nebo sekta. Komunitu bitcoinerů můžeme pojmenovat, jak chceme, ale nic to nemění na tom, že Bitcoin je úspěšný projekt.

Bitcoin je z 80 % náboženství a z 20 % technologie. Lidé prostě chtějí HODLovat mince a nepotřebují příliš často posílat BTC nebo používat DeFi.

Cardano je platforma pro chytré kontrakty. Potřebuje platforma chytrých kontraktů komunitu? Neměla by stačit samotná technologie? Má Ethereum skutečně komunitu, nebo je úspěch postaven pouze na technologii?

Ethereum má také silnou komunitu věrných fanoušků, podobně jako Bitcoin. Někteří členové komunity Etherea Bitcoin nepotřebují a nemají zájem o služby DeFi na jiných platformách. Základem úspěchu projektu Ethereum je zhruba z 50 % technologie a z 50 % víra. Existuje mnoho lidí, kteří drží (nebo stakují) pouze ETH a DeFi nepoužívají. Tuto skupinu tvoří lidé, kteří věří v potenciál platformy, ale sami zatím nemají zájem využívat jiné tokeny nebo decentralizované finanční služby. Existují uživatelé Etherea, kteří používají například stablecoiny nebo si hrají s tokeny a NFT. K tomu nepotřebují držet velké množství ETH.

Kde se nachází Cardano? Cardano je mladší platforma pro chytré kontrakty. Přesto má tento projekt obrovskou a loajální komunitu. Řekněme, že Cardano je zhruba ze 70 % o víře a z 30 % o technologii. Je to špatně? Neměl by být poměr spíše ve prospěch technologie nebo počtu uživatelů?

Poměr se bude v průběhu času postupně měnit. DeFi léto naznačuje, že držitelé ADA testují nové služby DeFi. Cardano je jediná z větších SC platforem, kde můžeme pozorovat růst TVL. Na ostatních platformách, včetně Etherea, TVL klesá. Cardano za to může poděkovat komunitě.

Je důležité poznamenat, že existuje mnoho SC platforem, kde nepozorujeme významnou aktivitu uživatelů kvůli probíhajícímu medvědímu trhu. Jak je to možné? Mnoho projektů (zejména těch, za kterými stojí fondy rizikového kapitálu) nemá žádnou komunitu. Proto na medvědím trhu nemají ani mnoho uživatelů. S odlivem velkého kapitálu uměle pumpujícího TVL odešli i uživatelé. V případě Cardana TVL roste organicky. Mnozí kritizují, že TVL je v případě Cardana nízké, ale neuvědomují si, že nejde o TVL, ale hlavně o počet uživatelů a objem. TVL musí růst s počtem uživatelů. VC projekty lákají uživatele poukazováním na vysoké TVL, ale na medvědím trhu to zjevně nefunguje.

Každý blockchain je v počátečních fázích přijetí zcela závislý na komunitě. Členy komunity musí být lidé, kteří rozumí poslání a potenciálu projektu. Musí chápat, kam projekt směřuje, a uvědomovat si, kdy může projekt reálně uspět. Nemusí to být za rok nebo na příštím medvědím trhu. Může to být za 10 až 20 let.

Je rozdíl mezi krátkodobým uživatelem, který zkouší DeFi, a fanoušky, kteří věří v potenciál projektu a drží se ADA díky své víře. Obě skupiny se mohou prolínat a obě jsou důležité. Až budou uživatelé tvořit většinu, bude Cardano tvořit 80 % technologie.

Bitcoin bude navždy o víře, která bude tvořit 80 % úspěchu. Mluvíme o protokolu, ne o ekosystému. Ekosystém Bitcoinu, například Lightning Network (LN), musí být z 90 % o technologii (lidé samozřejmě musí věřit, že LN je bezpečná a zabezpečená síť). Důvěra roste s počtem uživatelů.

Cardano se dostane do fáze, kdy bude z 80 % o technologii a z 20 % o víře. U platforem pro chytré smlouvy bude poměr opačný než u Bitcoinu.

Nenechte se zmást procenty, která uvádíme. V této fázi nikdo neví, co je pro úspěch důležitější, a v rámci projektů se to může lišit, jak jsme viděli u Bitcoinu a Cardana. Technologie blockchainu je jiná v tom, že ji nevlastní třetí strana, ale komunita. Nikdy v historii lidstva nebylo možné vlastnit infrastrukturu, kterou můžeme používat k vytváření peněz nebo finančních služeb. Zapomeňte tedy na procenta, protože je možné, že úspěch blockchainového projektu musí být stejně závislý na víře i technologii.

Jednoduše řečeno, držitelé ADA musí minci důvěřovat jako finančnímu aktivu, které bude mít schopnost uchovat hodnotu (store of value). Uživatelé Cardano musí důvěřovat technologii a být si jisti, že neztratí hodnotu. Mezi Cardano a ADA mincemi exsituje silná vazba. Schopnosti protokolu ovlivňují tržní hodnotu ADA mincí. ADA mince jsou o víře a jsou vstupenkou do Cardano ekosystému (v první řadě do stakingu což je také finanční služba).

Čím déle projekt existuje společně s komunitou, tím větší je šance, že bude existovat i v dalších letech. Komunita Cardano se rozrůstá, což je naprostým předpokladem existence projektu a využívání technologie dalšími uživateli.

Viděl jsem mnoho projektů, které dokázaly přinést zajímavou technologii, ale týmy zapomněly na podporu budování komunity. Tyto projekty se na medvědích trzích dostávají do nepříjemné situace, protože o nich moc lidí nemluví a uživatelé je nepoužívají.

Pokud někde uslyšíte názor, že “Cardano má jen komunitu”, můžete odpovědět, že to je to nejlepší, co projekt potřebuje k úspěchu. Z komunity se rodí první uživatelé. Čím více lidí projektu důvěřuje, tím více se jeho pověst šíří zdola nahoru.

Závěr

Při fundamentální analýze blockchainového projektu není možné hodnotit pouze existující technologii. To poskytuje pouze velmi zkreslený obraz reality, protože týmy ve většině případů na technologii dále pracují a pomalu implementují položky na roadmapě. Ošemetné je vyhodnotit rozdíly mezi jednotlivými platformami a dobře posoudit přínosy pro uživatele, zejména s rostoucím přijetím. Analytik by měl zvážit schopnost týmu provádět výzkum a implementovat inovativní technologie. Důležité je dívat se dopředu.

Nechápeme, proč tolik analytiků podceňuje význam komunity, která stojí za úspěchem Bitcoinu i Etherea. Síla komunity může být dokonce tak silná, že horší technologie bude přijata na úkor lepší.

Možná nezáleží na tom, zda je Bitcoin, Ethereum nebo Cardano technologicky “lepší”, protože o jejich úspěchu rozhodnou komunity (a první vlna uživatelů). Nezapomínejme také, že různí lidé mohou definovat úspěch různě. Pro někoho je to nejvyšší tržní kapitalizace, pro jiného velký síťový efekt nebo to může být nejlepší dostupná technologie na daném místě v daném čase. Technologie ukáže svou skutečnou kvalitu teprve tehdy, když ji denně používá významná část populace. K tomu se zatím ani zdaleka neblížíme. Než se dostaneme do cíle, je důležitá víra, protože ta rozhodne o vítězi. Nikdy nepodceňujte sílu komunity.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si článek v AJ: https://cexplorer.io/article/analytics-underestimate-the-power-of-the-cardano-community