🇨🇿 Bourání mýtů: Předtěžené ADA je pro Cardano velký problém

Někteří lidé tvrdí, že pokud projekt obsahuje předem vytěžené mince, musí jít o podvod. Jediné možné spravedlivé rozdělení mincí je konsensus PoW, kdy odměnu dostane ten, kdo se na těžbě podílí. Mince ADA byly veřejně prodávány v letech 2015 až 2017. Podívejme se, zda je Cardano podvod jen kvůli “pre-mined” (předtěženo) argumentu.

TLDR:

  • Bitcoin nebyl v době svého spuštění příliš decentralizovaný a bezpečný, ale nikomu to nevadilo. Dnes už není tak snadné spustit blockchain, protože musí být bezpečný od samého začátku.
  • Satoshi vlastní 1 125 150 mincí BTC. Lze tyto mince považovat za předem vytěžené?
  • Termín “předtěžení” označuje mince, které byly vytěženy před zveřejněním mincí a/nebo před spuštěním blockchainu.
  • Cardano mělo spravedlivě rozdělené předtěžených mincí ADA.
  • Každý tým si zaslouží odměnu za vytvoření blockchainové sítě.
  • Je dobré znát důsledky účasti fondu rizikového kapitálu na počáteční distribuci mincí, ale pro samotný projekt to nemusí být fatální.
  • I když byl počáteční prodej mincí ADA organizován centrálně, neznamená to, že by tato událost měla vliv na současnou decentralizaci sítě Cardano.
  • Cardano bylo decentralizováno první den po přechodu na konsensus PoS.
  • Mnoha lidem Satoshiho mince nevadí, stejně jako nikomu nevadí počáteční distribuce mincí ADA.

Jak bezpečně spustit blockchain?

Bezpečné spuštění veřejného blockchainu je poměrně složitý úkol. Satoshi to měl jednoduché, protože o síti Bitcoin věděl při jejím spuštění jen on a několik jeho přátel. Šlo o experiment, a kdyby selhal hned na začátku, mnoho lidí by neutrpělo ekonomické ztráty. Nikdo se nepokusil o 51% útok, i když to bylo relativně snadné, pokud jde o velikost hash rate. Mnoho nadšenců začalo těžit BTC na svých noteboocích, často jen pro zábavu, protože mince neměly žádnou tržní hodnotu.

Těžaři se do těžby zapojovali postupně a hash rate s tím rostl. To platí i dnes, s tím rozdílem, že hash rate se zvyšuje, ale zapojit se do těžby je stále obtížnější. Proto ubývá malých těžařů a místo nich vznikají velké těžební haly, které jsou v rukou několika podnikatelů.

Dnes je situace jiná. Je obtížnější spustit blockchainovou síť, protože útok může přijít prakticky kdykoli, a to i na samém začátku. Cardano začínalo jako federativní síť s pouhými několika uzly, kterou udržovaly 3 subjekty: IOHK, Cardano Foundation a Emurgo. V roce 2020 přešlo Cardano na konsensus Proof-of-Stake a během přechodu bylo třeba zajistit dostatečnou distribuci mincí ADA mezi uživateli.

Bezpečnost Cardana nemohla postupně růst v průběhu několika let z minima na maximum, podobně jako u Bitcoinu. Při přechodu na PoS musela být decentralizace a bezpečnost co nejvyšší a cílem projektu je bezpečnost udržet a v ideálním případě ji nadále zvyšovat.

Nikomu nevadilo, že bezpečnost a decentralizace Bitcoinu byly na začátku nízké. Po spuštění Bitcoinu byla odměna za vytěžený blok 50 BTC. Satoshi vytěžil 1 125 150 BTC, které dodnes neutratil. Celkem to dělá 22 500 bloků. Satoshi je pravděpodobně vytěžil sám od ledna do července 2009 (pokud byl sám, pak vytěžení tohoto množství bloků trvá 156 dní). Ve skutečnosti nevíme, zda se za pseudonymem Satoshi Nakamoto skrývá celý tým, ale na tom vlastně nezáleží.

Před přechodem na PoS se mohl každý, kdo se chtěl zaregistrovat a založit vlastní pool na testovací síti Cardano, tak učinit. Majitelé mincí ADA se naučili stakovat na test-netu. Jakmile byli provozovatelé poolů a stakeři vyškoleni, mohl se uskutečnit přechod na PoS v hlavním síti Cardano. V test-netu lidé získali test-ADA (tADA). Tyto odměny pak byly lidem předávány v main-netu Cardano.

Každý, kdo chtěl, si mohl koupit mince ADA a podílet se na spuštění sítě Cardano.

Co jsou to předtěžené mince?

Termín “pre-mining” označuje mince, které se těží před zveřejněním mincí a/nebo před spuštěním blockchainu. Předtěžení je proces i praxe vytváření mincí pro vnitřní skupinu před jejich prodejem zájemcům. Tento proces je ze své podstaty centralizovaný a obvykle jej řídí tým, který plánuje spuštění blockchainové sítě.

Pre-mining je podobný praxi nabízení podílů na základním kapitálu zaměstnancům startupu před primární veřejnou nabídkou akcií (IPO) této společnosti. Ve světě kryptoměn je běžné, že si tým ponechá část mincí na financování vývoje a dalších aktivit. Část mincí se prodává zájemcům. Na tomto procesu není v zásadě nic špatného, pokud je prodej mincí férový.

Z našeho pohledu musí být prodej mincí férový pro všechny zájemce. Pokud si tým ponechá značnou část mincí pro sebe a fondy rizikového kapitálu a pak je jen malá část z celkového množství mincí určena pro veřejný prodej, nemůžeme mluvit o spravedlivém rozdělení mincí. Není například v pořádku, když tým uspořádá několik kol prodeje mincí a do prvního kola pozve pouze fondy rizikového kapitálu a zájemce s vysokými nabídkami. Mince mohou být v prvním kole levnější než v dalších kolech. Zájemci s malým kapitálem obvykle kupují malou část celkového počtu mincí a bohužel za nejvyšší cenu.

Cílem každého projektu by mělo být co nejspravedlivější rozdělení mincí, zejména pro budoucí uživatele. Problémem počáteční distribuce mincí je, že ten nejvýhodnější nákup bývá na začátku po kratší dobu a všichni, kteří přijdou později, jsou nějakým způsobem znevýhodněni. To, že nákup na začátku byl nejvýhodnější, se navíc projeví až v kontextu současnosti, kdy mince mají vyšší tržní hodnotu, než měly před třeba 5 lety při spuštění blockchainu nebo při prvotní distribuci mincí prostřednictvím veřejného prodeje.

Riziko neúspěchu je samozřejmě mnohem vyšší v počátečních fázích projektů. V souvislosti s projektem Cardano lze říci, že ti, kteří se podíleli na počáteční distribuci mincí prostřednictvím veřejného prodeje, na sebe vzali nejvyšší riziko. Ti, kdo si dnes kupují mince, podstupují menší riziko, protože si mohou ověřit, že síť Cardano funguje a že tým splnil to, co na začátku slíbil.

To, co se běžně vyčítá mnoha projektům, je účast fondů rizikového kapitálu, které se mincí zbavují v době, kdy projekt dodá, co slíbil, a tržní hodnota mincí se několikanásobně zvýšila díky nákupům zájemců, kteří přišli později. Fondy rizikového kapitálu mohou pomoci s marketingem a propagací projektů, případně s partnerstvími. Pokud se fondy rizikového kapitálu podílely na počáteční distribuci mincí, vždy existuje riziko, že mince prodají, až to pro ně bude výhodné. Pokles tržní hodnoty mincí může být dramatický.

Je důležité znát důsledky účasti fondů rizikového kapitálu. Je však důležité říci, že to nemusí být pro samotný projekt fatální. Projekt může tuto fázi překonat a být úspěšný, pokud přiláká dostatečný počet uživatelů. Hodnota mincí může opět stoupnout, pokud jejich vlastnictví dává ekonomický smysl. To může být individuální a bývá to výhodou, pokud se mince používají k distribuci rozhodovací pravomoci konsensu, tj. k decentralizaci projektu.

Prodej předem vytěžených mincí ADA

Cardano mělo spravedlivou distribuci předem vytěžených mincí ADA. Distribuce poukázek ADA probíhala v Asii ve čtyřech etapách od října 2015 do začátku ledna 2017. Tým se chtěl vyhnout možným budoucím problémům, a proto postupoval podle pokynů Know Your Customer. V oblasti kryptoměn to bylo poprvé. Navíc byl proveden audit distribučního procesu. Fondy rizikového kapitálu nebyly výslovně přizvány a pokud vím, nezúčastnily se.

Veřejnosti bylo prodáno 25 927 070 538 mincí ADA. To je přibližně 57 % maximální nabídky, která činí 45 000 000 000 mincí ADA. Blok Genesis rozdělil mince ADA mezi 3 subjekty: Cardano Foundation, Emurgo a IOG (IOHK). Nadace Cardano Foundation obdržela 648 176 761 ADA, společnost Emurgo obdržela 2 074 165 644 ADA a společnost IOG obdržela 2 463 071 701 ADA. Prodej vynesl 108 844,5 BTC. Více než 8 000 BTC bylo věnováno nadaci Cardano Foundation.

Na začátku projektu bylo rozděleno celkem 31 112 484 646 ADA. 13 887 515 354 mincí ADA bylo vyhrazeno pro protokol Cardano, který je v současné době uvolňuje prostřednictvím peněžní expanze (odměny a pokladna projektu).

Ačkoli byl počáteční prodej mincí ADA organizován centrálně, neznamená to, že by tato událost měla vliv na současnou decentralizaci sítě Cardano. Cardano je vlastněno těmi, kdo mince ADA drží. Mince ADA jsou důležité pro vytvoření poolu a pro delegování moci na pooly. Z hlediska produkce bloků je Cardano plně decentralizovaná síť. Lze říci, že počáteční prodej mincí ADA zajistil decentralizaci. Pravděpodobně neexistuje jiný lepší způsob, jak spustit PoS blockchain. Cardano bylo decentralizované hned první den po přechodu na konsensus PoS.

IOG tým provozoval několik poolů, ale to se nedá kritizovat. Bylo by to stejné jako kritizovat Satoshiho že těžil nějaký čas BTC jako jediný na světě po spuštění blockchainu. Kdo jiný než tým by se měl postarat o to aby byla síť spuštěna bez problémů?

Koho vlastně zajímají předem vytěžené mince?

Z našeho pohledu nepředstavují předminované mince ADA pro Cardano žádný problém. Cardano mělo spravedlivou distribuci mincí ADA a PoS pravděpodobně nemohlo být spuštěno jiným, lepším způsobem. Pokud to nevadí těm, kteří si mince koupili kdysi nebo je kupují dnes, tak komu to vlastně vadí?

Největšími kritiky předtěžených mincí jsou fanoušci sítí PoW, kteří věří, že jediný spravedlivý systém distribuce mincí je PoW. V případě Bitcoinu nebyli žádné mince předem vytěženy a lze je získat pouze za odměnu, tj. těžbou.

Nezapomínejme, že Satoshi na začátku těžil BTC sám, takže jeho mince lze považovat za předem vytěžené. Satoshi je získal jako odměnu za poskytnutí hash rate, ale můžeme mluvit o výhodě, kterou nikdo jiný neměl a nebylo ekonomicky nákladné provozovat notebook na plný výkon po dobu půl roku. Satoshi bude navždy vlastnit více než 5 % z 21 000 000 mincí BTC.

Každý tým si zaslouží odměnu za vytvoření blockchainové sítě. Satoshi dostal odměnu stejně jako tým IOG. Každý jiným způsobem, ale není fér říkat, že jeden způsob je lepší než druhý.

Troufáme si tvrdit, že mnoha lidem Satoshiho mince nevadí, stejně jako nikomu nevadí počáteční distribuce mincí ADA v případě Cardana. Proč si to myslíme? Většina nováčků se příliš nezajímá o minulost, ale spíše o přítomnost a budoucnost. Většina nováčků nezačne těžit BTC, protože to je dnes byznys pro podnikatele. Místo toho nakoupí BTC na centralizované burze. Pokud jsou nováčci nuceni kupovat mince a nemají možnost je získat jako odměnu od Bitcoinu protokolu, proč by nám měly vadit předem vytěžené mince?

Lidé kupují mince ADA hlavně kvůli stakingu. Jako odměnu chtějí získat nové mince ADA. Dalo by se to považovat za zájem o decentralizaci sítě. Nákup ASIC minerů je v podstatě velmi podobný princip. Lidé musí zpočátku investovat, aby měli nárok na získání odměny.

Pokud si někdo koupí mince ADA, pravděpodobně ví o počáteční distribuci mincí a nebude ji kritizovat. Lidé se zajímají v první řadě o svůj vlastní zisk a až poté o blaho společnosti. Důležitější než argument “musí to být podvod, protože mince byly předem vytěženy” jsou věci jako odměna za provozování poolu nebo stakingu, dále pak kvalita decentralizace, reálné využití, poslání a vize projektu.

Tým IOG na projektu Cardano stále pracuje a přidává nová vylepšení. Projekt začal již v roce 2014 a jeho výsledkem je mnoho akademických studií, PoS s liquid stakingem, platforma Plutus, která zatím nebyla hacknuta, atd. Tým IOG má několik stovek zaměstnanců. Vývoj softwaru je velmi nákladný proces a Cardano by tu dnes nebylo v takové podobě, v jaké je, kdyby vývoj nebyl financován.

Závěr

Nechceme snižovat Satoshiho přínos k vytvoření Bitcoinu, ale je důležité si uvědomit, že v podstatě jen dal dohromady existující technologie. Stačilo propojit PoW, asymetrickou kryptografii, blockchain, distribuované sítě, hashovací funkci a další komponenty. Výsledek byl geniální, ale nebylo třeba investovat do vývoje něčeho nového. To, co máme dnes díky práci týmu IOG, rozhodně stálo za investici do předtěžených ADA mincí.

Kouzlo spuštění bitcoinu spočívá v PoW. Stačí spustit notebook a čekat na odměnu. Satoshi pravděpodobně nemohl spustit síť PoS, protože by narazil na problém s počáteční distribucí mincí. Provozování poolu nebo staking vyžaduje vlastnictví mincí. Nebylo by fér, kdyby Satoshi zájemcům chvíli posílal mince zdarma a ostatní by si je museli později koupit na volném trhu. Kritizovat Cardano za to, že tým spustil blockchain jiným způsobem, je hloupost. Spuštění PoS blockchainu v době, kdy existuje mnoho jiných sítí a hackeři jsou připraveni na útoky, vyžadovalo jiný přístup než v roce 2009. Tým IOG to udělal správně a předem vytěžené mince ADA nejsou žádný problém. Alespoň ne tak velký problém, jak si mnozí myslí.

Článek napsali Cardanians s podporou Cexplorer.

Originální článek v AJ: Myth busting: Pre-mined ADA is a big issue for Cardano | Cardano Explorer