🇨🇿 Cardano brzy vymintuje 4,000,000 bloků s Proof-of-Stake

Cardano přešlo na konsensus Proof-of-Stake 29. července 2020. Bylo to v epoše 208 a první blok byl vyražen jedním z Genesis poolů provozovaných IOG. Blok měl pořadí 4 490 511. O 10 dní později první komunitní pool vyrazil blok. Pool měl ticker 1PCT6. K tomu došlo v epoše 211 a slotu 449. Krátce poté, ve slotu 729, došlo k druhému bloku raženému komunitním poolem. Byl to pool s tickerem CRDNS provozovali ho Cardanians. Třetí místo patří poolu s tickerem JAPAN2. Dodejme, že když Cardano přešlo na PoS, bylo v provozu 400 poolů. Dnes jsou všechny bloky raženy komunitními pooly. Existuje 3200 registrovaných poolů a přibližně 1200 z nich produkuje bloky. V době psaní článku chybí asi dva dny před malým výročím. Cardano brzy oslaví 4 000 000 bloků vyražených prostřednictvím konsenzu PoS.

TLDR

  • Cardano zatím nepotřeboval žádný koordinovaný restart sítě. Nevyskytnul se žádný zásadní problém související s PoS.
  • Cardano mintuje zhruba 4 320 bloků denně.
  • PoS zatím třetím rokem úspěšně prošel zkouškou časem.

Třetí rok s Proof-of-Stake

V polovině roku 2023 bude Cardano používat PoS již třetím rokem v řadě. Zatím se nevyskytly žádné vážné problémy se sítí ani potřeba koordinovaného restartu. Pozorovali jsme pouze drobný problém, který v podstatě prokázal, že Cardano je robustní síť, která je schopna odolat náhlým otřesům.

V lednu 2023 došlo v síti Cardano k přechodné anomálii. Způsobil odpojení a automatický restart asi 50 % uzlů v síti. Některé uzly byly odpojeny od peerů. Některé další se automaticky restartovaly. Většina postižených uzlů se automaticky obnovila a vrátila se k vykonávání služby. Síť se chovala přesně podle očekávání. Dopad incidentu na produkci bloků byl krátký a zanedbatelný.

Dá se říci, že PoS je pomalu, ale jistě technologie, která prochází zkouškou času a dokáže si získat větší důvěru uživatelů. Cardano razí přibližně 4 320 bloků denně. Této aktivity se účastní přes 1200 poolů a téměř 1 300 000 stakerů.

Pro srovnání, nejdéle fungujícím veřejným blockchainem je Bitcoin, který byl spuštěn v roce 2009. Konsenzus Proof-of-Work (PoW) od té doby vytěžil 780 000 bloků. PoW existuje již delší dobu, ale vyrobilo přibližně 5x méně bloků. Cardano produkuje 30x více bloků denně než Bitcoin.

Mnoho lidí bývalo skeptických ohledně vytvoření PoS a tvrdilo, že tento konsenzus nebude fungovat z mnoha důvodů. Často tvrdili, že bez propojení s fyzickým světem prostřednictvím energie a hardwaru nelze zaručit bezpečnost. Čas ukázal, že se mýlili. Moderní kryptografie může poskytnout podobně silné zabezpečení, jako je spotřebovaná energie.

Vektory pro útok na síť jsou samozřejmě různé pro PoW a PoS, ale v principu se neliší. Útočník potřebuje dostatečně velké množství peněz, aby mohl ovládat více než polovinu zdroje, ať už jde o mince nebo energii a hardware.

Technologický pokrok zvyšuje efektivitu a síťový konsensus globální decentralizované sítě není výjimkou. Cardano vyrábí bloky 30x rychleji než bitcoin a je o více než 99 % energeticky účinnější. Decentralizace Cardana je přitom výrazně vyšší, například podle Nakamotova koeficientu.

Dodejme, že Cardano není jediným blockchainem, který využívá PoS. Existují další sítě. Loni také Ethereum přešlo na PoS. Existuje mnoho různých implementací PoS a nikomu se zatím nepodařilo úspěšně zaútočit na síť prostřednictvím konsensu. Mnoho menších sítí PoW bylo v minulosti úspěšně napadeno.

Závěr

Počet poolů v síti Cardano se od přechodu na PoS zvýšil přibližně 3x. Zvyšuje se také počet stakers. To zlepšuje decentralizaci Cardana. To není samozřejmost a je dobré se ptát, co za tím je. Mnoho skeptiků upozorňovalo na to, že sítě PoS nezískají pozornost a potřebný počet lidí, kteří budou mít zájem síť udržovat. I zde se skeptici mýlili. Ekonomické pobídky, tedy staking, přitahují nové lidi, včetně institucí. Staking na Cardano je ekonomicky dostupný téměř pro každého na planetě, protože vstupní náklady jsou velmi nízké. Cardano má potenciál dále růst. Nejen v decentralizaci, ale také v počtu uživatelů.

Cardano mintuje přibližně 1,500,000 bloků za rok. Hranice 5,000,000 bloků se dostaneme přibližně na začátku roku 2024.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/cardano-to-mint-4-000-000-blocks-with-proof-of-stake