🇨🇿 Staking na Cardano slaví 3 nerozeniny

  1. července 2020 nastal Shelley hard fork, který zahájil staking na Cardano. Staking na Cardano oslavil 3 narozeniny. Pojďme se podívat, co to pro projekt znamená.

Co přinesl Shelley hard fork

Hard fork Shelley primárně představoval zásadní posun v decentralizaci sítě Cardano. Přestože předávání konsenzu do rukou držitelů ADA bylo postupné (řízeno parametrem), poměrně rychle uzly provozované nezávislými operátory produkovaly 100 % všech bloků. Cardano se stalo zcela nezávislým na uzlech provozovaných týmem IOG.

Troufám si říct, že to byl velký posun i pro blockchain průmysl. Ačkoli v roce 2020 běželo několik blockchainů využívajících konsensus Proof-of-Stake (PoS), například Algorand, který byl spuštěn v červnu 2019, PoS byl stále mladý algoritmus, který nebyl otestován časem.

Mít další blockchain s unikátní implementací PoS by se dalo jistě považovat za technologický pokrok. Cardanoův PoS je založen na Nakamotově konsenzu (pravděpodobnostní finalita), takže funguje zcela odlišně od PoS v Algorandu. V září 2022 bylo spuštěno Ethereum 2.0, které přináší další unikátní implementaci PoS konsensu.

Pokud se podíváme do historie, zjistíme, že nejstarším blockchainem s čistou implementací PoS byla platforma Nxt, která byla spuštěna v roce 2013 a běží dodnes.

Hard fork Shelley byl jednou z největších událostí roku 2020, protože Cardano je v top 10 od roku 2017. Cardano byl první z velkých blockchainů, který přešel na konsenzus PoS (včetně možnosti stakingu a provozování vlastních producentů bloků ). Připomeňme, že v té době byly Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Bitcoin SV a Litecoin v top 10. Všechny tyto projekty využívaly Proof-of-Work. Pak tu byly Ripple a Binance Chain. Žádný PoS blockchain v top 10 nebyl.

Cardano byl první PoS blockchain v top 10, který lidem nabídl možnost stakovat coiny. Držitelé ADA se mohli podílet na decentralizaci a zabezpečení sítě, za kterou začali dostávat odměny za staking každých 5 dní.

Staking lze chápat jako obdobu těžby. Každý, kdo má zájem poskytovat služby pro síť a získat odměnu, se může volně účastnit stakingu a těžby. Decentralizace a bezpečnost blockchainů závisí na tom, kolik lidí se bude podílet na stakingu nebo těžbě a jaký podíl budou mít jednotlivé subjekty.

Cardano nemá žádné definované minimum ADA coinů, které musíte mít, abyste se mohli zúčastnit stakování. Zúčastnit se mohl doslova každý, kdo měl pár USD.

Od roku 2020 do současnosti se stakingu zúčastnilo téměř 1,3 milionu lidí. To je v průměru zhruba 1180 lidí denně. Na probíhajícím medvědím trhu se každý den připojují ke stakingu na Cardano přibližně stovky lidí. Samozřejmě někdo může staking opustit a další se přidat. Důležité je, že počet stakerů neustále roste.

Stakeři mohou delegovat do přibližně 1 100 poolů, které pravidelně produkují alespoň 1 blok za epochu a mají nárok na odměnu. V síti je několik multi-poolových operátorů, přesto je Cardano jednou z nejvíce decentralizovaných sítí v blockchainovém průmyslu, pokud jde o počet producentů bloků.

Časový test Proof-of-Stake

Cardano je top 10 projektem, takže motivace k útoku na síť je obrovská. K pokusům o útok dochází neustále, stejně jako u všech hlavních blockchainových sítí. Cardanoův PoS prošel důležitým časovým testem, protože 3 roky jsou relativně dlouhá doba.

Síť Cardano nikdy neměla vážný problém na úrovni konsensu a nikdy nedošlo k restartu sítě. To platí také pro upgrady sítě, které zajišťuje hardfork kombinátor. Ani v těchto případech uživatelé nezaznamenají žádné zpomalení nebo omezení používání sítě.

Došlo pouze k jedné události, kdy 50 % uzlů v jednu chvíli spadlo. Nic vážného se nestalo a během pár minut byla síť opět schopna produkovat bloky v pravidelných intervalech. Síť prokázala svou robustnost.

Pamatuji si, že ještě v roce 2017 se říkalo, že síť PoS nemůže bezpečně fungovat. V roce 2020 mnoho lidí stále nedůvěřovalo konsenzu PoS. Dnes je tomu jinak. Proof-of-Stake je považován za bezpečný a časem prověřený konsenzus.

Při pohledu na top 10 zjistíte, že Bitcoin a Dogecoin jsou posledními projekty, které využívají Proof-of-Work. Cardano, Ethereum a další projekty seřazené podle tržní kapitalizace používají alternativní konsensus (ne nutně PoS, ale ani PoW).

Je důležité si uvědomit, že ADA mince jsou v rukou lidí. Tým IOG, Cardano Foundation a Emurgo také drží ADA mince, ale drtivá většina mincí je v rukou držitelů ADA. Navíc je v oběhu téměř 78 % z celkových 45 000 000 000 mincí. Žádný subjekt nemůže z ničeho nic převzít kontrolu nad decentralizovaným konsensem sítě. Některé z coinů drží provozovatelé poolu jako své vlastní zástavy a celkový vklad poolů se skládá z delegování coinů od mnoha stakerů (obvykle tisíce lidí delegují na jeden pool).

Určitým nebezpečím pro PoS sítě je vysoká koncentrace coinů na jednom místě (na burzách, v depozitních bankách, ve smart kontraktu apod.). Cardano má tekutý staking, takže lidé mohou delegovat ADA coiny přímo ze svých peněženek. Není třeba používat žádné třetí strany. To je jedna z velkých výhod proti konkurenčním PoS projektům, kde můžeme pozorovat vysokou koncentraci coinů. Příkladem jsou směnárny nebo chytré kontrakty, které lidé používají kvůli snadnějšímu způsobu jak stakovat coiny.

Dá se říci, že v tomto pohledu se síť Cardano jeví jako jedna z bezpečnějších alternativ.

Ti, kteří tvrdili, že PoS nebude nikdy fungovat, se mýlili. Kdo nemá v PoS sítě důvěru ani dnes, může si ještě rok či dva počkat. Faktem ale je, že žádná síť PoS nebyla nikdy hacknuta, alespoň pokud vím.

Proof-of-Work bude z logických důvodů navždy léty prověřeným konsensem. Na druhou stranu už dnes víme, že PoW sítě inklinují k centralizaci. Obvykle mají jen pár producentů bloků a velký podíl na hash rate tvoří velcí těžaři. Lidé začínají mít pochybnosti o dlouhodobé ekonomické udržitelnosti sítí PoW.

Sítě PoS jsou mnohem inkluzivnější než sítě PoW, takže mohou být více decentralizované. Navíc jsou mnohem energeticky účinnější, takže transakční poplatky je mohou snáze ekonomicky udržet.

Konsenzus PoS je rozhodně relevantní technologií pro naši decentralizovanou budoucnost. Konsenzus PoW má jistě mnoho výhod, ale je třeba uznat některé zjevné problémy. Samozřejmě existuje více implementací PoW protokolů, které se od sebe zásadně liší stejným způsobem, jakým se od sebe liší různé implementace PoS protokolů. Výsledné vlastnosti blockchainu jsou tvořeny mnoha jemnými detaily.

Cardano je rozhodně úspěšný projekt z hlediska konsenzu Proof-of-Stake.

Závěr

Podívali jsme se do minulosti i současnosti, takže můžeme přemýšlet o budoucnosti Cardana. Zdá se, že decentralizace je na dobré cestě. Co je důležité řešit, je škálovatelnost. Při snaze o zvýšení škálovatelnosti nesmí být obětována decentralizace. To je velký technologický oříšek. Tým IOG již představil plán na zvýšení škálovatelnosti Cardano prostřednictvím PoS Leios consensu (Input Endorsers). Implementace bude složitá, ale tým IOG dokázal, že je schopen inovovat a dodávat i takto složité technologie. PoS Leios není jedinou změnou, kterou Cardano vidí na úrovni konsensu, a připravují se i další věci. PoS má rozhodně co nabídnout.

Článek napsali Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/staking-on-cardano-celebrated-3-birthdays