🇨🇿 Cardano si zaslouží být v top 10

Občas se objeví Cardano FUD a lidé se ptají, zda si tento projekt zaslouží mít tak vysokou kapitalizaci a být v top 10. Domnívám se, že blockchainové projekty tu nejsou od toho, aby mezi sebou bojovaly o vyšší tržní kapitalizaci, ale aby lidem poskytovaly užitek. O tom, co je užitečné, rozhoduje každý sám podle svých potřeb. Je druhá největší sociální síť méně užitečná nebo méně relevantní než ta na prvním místě? Bylo by velmi pošetilé to tvrdit. Vývoj technologií není sport, takže není třeba porovnávat úspěšnost podle pořadí. Vývoj blockchainu nemá pevně stanovený cíl, ale je to nepřetržitý proces. Totéž lze říci o zavádění kryptoměn a využívání blockchainu ve finančním a dalších odvětvích. Pořadí se bude neustále měnit a to je v pořádku. Je tedy žebříček zcela irelevantní metrikou? To se nedá říct. O čem tedy žebříček tržní kapitalizace vypovídá?

TLDR

Žebříček je odrazem mnoha různých faktorů a subjektivních důvodů těch, kteří mince blockchainových projektů drží. Přijetí blockchainu je stále na začátku a vše se může zcela zásadně změnit v závislosti na mnoha vnějších událostech. Téměř nic nelze předvídat s vysokou mírou jistoty. Přesto můžeme konstatovat, že si Cardano zaslouží být v první desítce a existuje pro to mnoho relevantních důvodů. Hlavními důvody jsou liquid staking, decentralizace, komunita a platforma Plutus.

O pořadí rozhoduje mnoho faktorů

Pořadí podle tržní kapitalizace určuje mnoho faktorů. Neexistuje žádná konkrétní vlastnost nebo silná stránka, která by automaticky zaručovala dobré umístění blockchainového projektu v žebříčku.

Pořadí může odrážet stáří projektu, síťový efekt, kvalitu technologie, poslání projektu, tým a jeho schopnost pokračovat v inovacích, měnící se náladu ve společnosti, regulaci, schopnost řešit konkrétní problémy, efektivitu technologie, konkrétní výhody pro držitele tokenu a mnoho dalších faktorů.

Každá z těchto věcí se může v průběhu času změnit. Nejstarší projekt, Bitcoin, má tu výhodu, že existuje nejdéle. Bitcoin má výhodu prvního hráče, ale to se může změnit v nevýhodu, protože týmy nových projektů mají tendenci inovovat rychleji. Síťový efekt příslušných blockchainů, včetně Cardana, roste velmi rychle. Novější projekty mají efektivnější síťový konsensus, nabízejí větší užitek a budou lépe škálovat na první vrstvě.

Lidé, včetně nás, se rádi dívají na různé statistiky a metriky. Na jejich základě se snaží odhadnout budoucnost projektů. To je však velmi ošidné, protože několik událostí nebo technologických pokroků to může v relativně krátké době zcela změnit.

Vezměte si například snahu Elona Muska dostat lidi na Mars. Mnoho lidí v tom vidí budoucnost lidstva, zatímco jiní tomu vůbec nevěří. Jen odborníci mají šanci odhadnout, zda se toho naše generace dožije, ale i oni se mohou mýlit. Této misi brání konkrétní technologické překážky a nikdo nedokáže předpovědět, kdy a jak budou vyřešeny. Je možné, že se objeví někdo jiný kdo dolétne na Mars rychleji než Elon? Zatím to tak nevypadá, ale vyloučti se to nedá.

Odvětví blockchainu je v mnoha ohledech podobné. Nikdo nedokáže přesně předpovědět, k čemu budeme blockchain používat. Někteří se domnívají, že budeme pouze hodlovat BTC do HW peněženek, zatímco jiní předpovídají narušení mnoha odvětví, jakmile bude narušen finanční sektor. Bude narušen finanční sektor? Který projekt uspěje a proč? Jaké inovace, regulace a pobídky budeme potřebovat, abychom toho dosáhli? To nikdo neví.

Osud kryptoměn je tak do jisté míry podobný misi na Mars. Všichni věříme, že blockchain technologie tady zůstane, ale detailech reálného využití a míře adopce můžeme do nekonečna spekulovat.

Pořadí projektů se bude měnit podle toho, které projekty budou nejvíce využívány a které budou v budoucích vlnách zavádění nejužitečnější (škálovatelné, spolehlivé, efektivnější, rychlejší, bezpečnější, flexibilnější atd).

Proč je Cardano v první desítce?

Na otázku, proč je konkrétní projekt na určitém místě žebříčku, nelze dát jednoznačnou odpověď, stejně jako nelze předvídat budoucnost. Vlastně ani nelze říci, proč je Bitcoin na prvním místě. Existují pro to historické důvody, ale o tom, zda to tak zůstane, se už lidé přou. Zcela zbytečně. Rozhodnou potřeby trhu.

Pokud bychom hledali konkrétní, spíše subjektivní odpovědi, mohli bychom říci, že Cardano si zaslouží být v první desítce z následujících důvodů.

Cardano je v první desítce od roku 2017. Někteří lidé tvrdí, že se projekty v top 10 neustále obměňují, ale skutečnost je taková, že některé projekty jsou tam téměř od začátku svého spouštění. Ve skutečnosti to platí pro mnoho z nich. Kromě Bitcoinu to lze říci o Ethereu, Ripplu, Binance Coin a Cardanu. Cardano je v povědomí lidí již více než 5 let. Říká se, že čím déle projekt existuje, tím menší je šance, že zanikne.

Lindyho efekt je teorie, která předpokládá, že očekávaná budoucí životnost netrvanlivého předmětu nebo myšlenky je úměrná jeho současnému stáří. Jinými slovy, čím déle něco existuje, tím déle se očekává, že to bude existovat i nadále. Nečekejte, že Cardano zmizí ze světa za rok. Existuje obrovská šance, že tu bude minimálně dalších 5 let nebo deset let.

Staking je silnou ekonomickou motivací k držení mincí ADA. Kryptoměny jsou vytvořeny především za účelem vybudování decentralizovaných financí. K tomu si musí blockchainy zachovat svou decentralizaci. Cardano je jednou z nejvíce decentralizovaných sítí. Je to dáno dobře navrženým stakingem, který je ekonomicky dostupný téměř každému člověku na planetě a do kterého se lze velmi snadno zapojit non-custodial způsobem. Cardano mělo PoS o 2 roky dříve než Ethereum a díky likvidnímu stakingu je v této oblasti stále standardem. Není to samo o sobě dobrý důvod, proč být v první desítce?

Žádná DeFi aplikace v ekosystému Cardano zatím nebyla hacknuta. Tuto metriku je samozřejmě třeba vnímat v kontextu počtu aplikací, počtu uživatelů a TVL. Skutečnost je však taková, že první DEXy na Cardanu slaví první výročí a zatím nedošlo k žádnému většímu hacknutí. Jednoho dne k němu ale určitě dojde. Bude však důležité, aby počet hacků byl ve srovnání s jinými platformami nízký. Pokud by se tak stalo, byl by to další důvod pro vysokou tržní kapitalizaci. Svět financí vyžaduje především vysokou odolnost proti hackerům a platforma, která to dokáže nejlépe zajistit, se jistě stane páteří nového finančního světa. Cardano má rozhodně šanci na tento status aspirovat.

Říká se, že Plutus/Haskell je příliš náročný na naučení, a proto je obtížné psát aplikace pro Cardano. EVM řetězce mají jasnou výhodu. Není nevýhodou to, že všechny EVM blockchainy jsou většinou podobné Ethereu a míra inovací je nižší? Vytvořit nový EVM blockchain je relativně snadné a umožňuje vývojářům třetích stran rychle vytvářet nové DEXy, úvěrové protokoly, stablecoiny a další věci. Problém je, že tyto aplikace jsou často jen kopiemi toho, co už na Ethereu existuje.

Z našeho pohledu je výhodou, že Cardano používá model UTXO a Plutus, protože se od EVM liší a může nabídnout jiné vlastnosti bez ohledu na to, zda lepší nebo horší. O tom, jaké technologie budou přijaty, rozhodne čas a trh. Cardano tu není proto, aby konkurovalo platformám EVM, ale aby vytvořilo spolehlivý a bezpečný základ pro vytvoření alternativního finančního světa. Ostatní platformy se snaží o něco podobného. Rozmanitost je z pohledu vnějšího pozorovatele jistě výhodou. EVM samozřejmě může zvítězit, ale samotný fakt, že Cardano je od základu budováno zcela jiným způsobem než konkurenční chainy, mu dává určitou výhodu.

Pro úspěch není nutné mít tisíce nasazených aplikací ročně, ale několik aplikací, které přilákají velký počet uživatelů. Haskell je oblíbený v bankovnictví, protože banky kladou velký důraz na bezpečnost. Proč by nově vznikající banky nemohly používat podobné standardy, na které jsou již zvyklé? Nejsem toho názoru, že by každý tým juniorů měl být schopen rychle vytvořit finanční aplikaci. Mnoho hacků je způsobeno nízkou kvalitou chytrých smluv, malými zkušenostmi autorů a snahou rychle dodat aplikaci na trh bez ohledu na to, že se jedná pouze o beta verzi. Platforma Plutus nabízí možnost vytvořit spolehlivou finanční aplikaci a mít možnost formálně ověřit její spolehlivost.

Lze konstatovat, že Cardano v současné době není lídrem v různých metrikách DeFi, ale to je logické vzhledem k tomu, kdy byla platforma Plutus vydána. Pokud se něco porovnává, je důležitý kontext a ohled na budoucí vývoj. Vývojáři budou mít brzy k dispozici další programovací jazyky pro psaní chytrých kontraktů pro Cardano. Za rok nebo dva mohou statistiky vypadat úplně jinak. Pokud je Plutus pro vývojáře třetích stran obtížný, mohou se podívat na Marlowe, Aiken, Eopsin, Helios a další.

Dalo by se říci, že pořadí projektů je do značné míry ovlivněno tím, jak jim lidé věří. Lidé hlasují tak, že drží mince jednotlivých projektů. Lze tvrdit, že každý projekt si svou pozici zaslouží. To platí pro současnost, ale i pro budoucnost. Pokud některý projekt dosáhne významné inovace nebo se nějakým způsobem zviditelní, může se v žebříčku posunout nahoru. Je to spravedlivé. Můžeme hovořit o tom, že je projekt podhodnocený nebo nadhodnocený, ale vždy je to výsledek mnoha faktorů. Víra lidí v pozitivní budoucnost projektu je dobrý argument pro pořadí.

S vírou lidí se dá samozřejmě manipulovat a vliv médií, kteří fandí konkrétním (VC) projektům je významný. Z dlouhodobé perspektivy budou o osudu projektů rozhodovat hlavně jednolivý držitelé. VC fondy mohou dočasně napumpovat tržní kapitalizaci projektů, nebo nafouknout TVL, ale pokud si projekt nedokáže podržet uživatele, tak skončí. VC fondy mají tendenci brát profit a tím mohou způsobit obrovské ekonomické ztráty retail uživatelům. Cardano není pump/dump projekt, neboť VC fondy se neúčastnili iniciální distribuce mincí. V současnosti se jim může nákup ADA jevit jako málo profitabilní. Pokud se rozhodnou vstoupit do Cardano ekosystému, bude to muset být na delší časové období a tím se z nich stanou dlouhodobí hodlers podobně jako je tomu u starších projektů.

Lidé mají v Cardano a jeho budoucnost důvěru. Tým IOG protokol pravidelně inovuje. Všechny metriky rostou. Počáteční distribuce mincí ADA byla spravedlivá. Projekt se postupně připravuje na přechod na on-chain governance. Tým pravidelně zveřejňuje nové akademické studie. Cardano má potenciál stát se jedním z projektů, které zvládnou blockchainové trilema na první vrstvě. Mohli bychom hovořit o nativních tokenech Hydra, algoritmickém over-collateralized stablecoinu Djed, o multichainové peněžence Lace, která má potenciál onboardovat do ekosystému Cardano miliony uživatelů.

V neposlední řadě musíme zmínit obrovskou komunitu Cardano. Mohlo by se zdát, že velikost, kvalita a síla komunit jsou odrazem žebříčků, ale nemusí tomu tak nutně být. To, že je komunita velká, nemusí nutně znamenat, že je oddaná, jednotná a objektivní. Komunity mohou být toxické, vlivní lidé v první linii mohou být neoblíbení. Žádná komunita není dokonalá, a to platí i v případě Cardana. Můžeme však konstatovat, že komunita Cardano je viditelná a aktivní. Není to také důvod vysoké kapitalizace? Určitě ano, protože je odrazem současné míry přijetí a to může být hnacím motorem dalšího růstu. Počet držitelů je pro úspěch kryptoměny důležitý a ADA rozhodně patří do první desítky i v této metrice.

Technologie bez uživatelů je v podstatě mrtvá. Pokud blockchain nemá komunitu, není možná adopce ze spodu nahoru. Je nutné ji podpořit jiným způsobem, třeba přes již existující firmu s velkou základnou uživatelů. Otázka je, jaká může být míra decentralizace, pokud blockchain nemá komunitu. Blockchain bez komunity může skončit jako korporátní projekt. Takový blockchain mohou používat miliony lidí, ale je to dobrá základna pro vytvoření nezávislého a decentralizovaného finančního systému?

Závěr

Existují tisíce projektů, ale jen hrstka z nich je relevantní z hlediska technologického vývoje, komunity a potenciálu. O Cardanu se říká, že je to želva, která ve známé pohádce předběhla zajíce. Tým IOG má několik set členů a stále se rozrůstá. Cardano se vyvíjí nejrychlejším možným způsobem, když vezmeme v úvahu kvalitu vývoje a důraz na formální metody. Cardano se v kontextu klonů EVM může jevit jako želva, ale ve skutečnosti je to rychle se pohybující zajíc.

Z našeho pohledu si Cardano zaslouží být v první desítce, pokud vezmeme v úvahu různé faktory. Dokonce si myslíme, že by mělo být v první trojce, ale to je jen náš subjektivní názor založený na předpokladu, že nejdůležitějšími věcmi ovlivňujícími pořadí by měly být decentralizace a bezpečnost. Nikdo však neví, jaký faktor bude nakonec rozhodující, a je pravděpodobnější, že to bude síťový efekt a užitečnost.

Pro přijetí kryptoměn by bylo zdravé přestat vnímat jednotlivé projekty jako konkurenty na startovní čáře, ale spíše jako služby, které je třeba využívat podle potřeby. Konkurence je pro inovace zdravá, ale měla by probíhat mezi týmy, nikoliv komunitami. Lidé by si měli vybírat služby DeFi stejným způsobem, jako si vybírají například sociální sítě nebo finanční produkty.

Můžete začít se stakingem ADA a sami se přesvědčit, jak snadné a dostupné je podílet se na decentralizaci blockchainové sítě a získávat za to pravidelnou odměnu. Postupně můžete začít zkoušet aplikace DeFi. To je nejlepší způsob, jak získat objektivní názor na Cardano.

Cardano FUD se objevuje od roku 2017, ale naštěstí postupně mizí a zní čím dál hloupěji. Cardano roste a nelze ho zastavit prostřednictvím FUD, který je často zcela nepodložený a vychází z neznalosti projektu nebo nepochopení principů kryptoměn obecně. Cardano tu s velkou pravděpodobností bude dalších 10 let a bude dále růst v důležitých ukazatelích.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/cardano-deserves-to-be-in-the-top-10