🇨🇿 Může někdy být Cardano projekt #1?

Pro blockchainový průmysl by bylo zdravé, kdyby se projekty v první trojce čas od času pravidelně měnily. Konkurence je pro technologický pokrok dobrá. Přinutila by týmy k rychlejším inovacím, z čehož by měli prospěch uživatelé. Věci, na které celý blockchainový průmysl čeká už roky, by byly dodány dříve.

Pokud projektu důvěřujete a je pro vás užitečný, mělo by vám být teoreticky jedno, na jaké pozici se nachází. Posedlost tržní kapitalizací je ve světě kryptoměn silně přítomná a vzbuzuje velké vášně, ale ve skutečnosti na ní tolik nezáleží. Domníváme se, že změna pořadí tří nejlepších projektů by krátkodobě přitáhla pozornost médií, ale po nějaké době by si na to lidé zvykli a pro většinu populace by to přestalo být zajímavé téma.

Bitcoin je dominantní a mnozí věří, že jím zůstane navždy. Pokud by však Bitcoin nahradil jiný projekt, rozbilo by to některé falešné narativy a věříme, že by to mělo pozitivní dopad. Lidé rádi spekulují o tom, kdy Ethereum nahradí Bitcoin na prvním místě podle tržní kapitalizace. Šance jsou poměrně vysoké. Může se Cardano také někdy stát projektem číslo 1?

Předem říkáme, že to nevíme a nepovažujeme to za důležité. Nabízíme však několik zajímavých pohledů.

TLDR

Technologický pokrok postupně nahlodává staré narativy. Je běžné, že současné inovace časem zastarávají a stávají se konzervativními. To, co je konzervativní, je často nahrazeno efektivnějším. Je třeba opustit staré narativy a vnímat realitu. Počet uživatelů DeFi služeb a tokenů konstantně roste.

Jak technologie mění narativy

Technologický pokrok může změnit téměř vše. Někdy i věci, o kterých si myslíte, že se měly stát jinak.

Bitcoin má dominantní postavení hlavně díky narativům a příslibům lepší budoucnosti. Technologický pokrok však tato vyprávění podkopává ze všech stran a je možné, že jednoho dne přestanou platit. Ztráta důvěry v narativy a dodání technologií, které splňují očekávání, jež lidé od Bitcoinu měli, může posílit pozici konkurenčních projektů. To je zcela přirozený vývoj ve všech odvětvích, kde existuje zdravá konkurence.

Jak jsou Bitcoin naratvy erodovány technologickým pokrokem?

Bitcoin byl vždy vnímán jako projekt, který bude inovovat velmi konzervativně. Taproot (a také SegWit) umožnil vznik projektu Ordinals a BRC-20. Nyní Bitcoin skončil s nejhorším možným řešením tokenů v blockchainovém odvětví.

Bitcoin přestal být jednoduchým protokolem, který dělá jednu věc nejlépe ze všech. Nyní se začal tvářit jako platforma pro chytré kontrakty. Možnost razit tokeny má zásadní vliv na vypořádání transakcí (mem pool je plný), síťové poplatky, velikost bloků, distribuci bloků v síti atd. Najednou je na Bitcoinu spousta mem mincí, což by mohlo mít negativní dopad na pověst projektu, pokud mánie rychle neutichne.

Vždy se říkalo, že Bitcoin je nejvíce decentralizovaná síť a že Proof-of-Stake (PoS) nikdy nebude fungovat. Dva dominantní pooly produkují více než 50 % bloků a těžba má tendenci se stále více centralizovat. Na Cardanu můžete stakovat ADA prostřednictvím konsensu PoS již téměř 3 roky. Cardano je decentralizovanější než Bitcoin. Ostatní blockchainy používají jiné implementace PoS bez větších problémů.

Říkalo se, že každý bitcoiner bude těžit BTC doma, ale tato možnost je pro většinu lidí ekonomicky nedostupná, protože těžba je většinou nerentabilní. Místo toho může kdokoli na světě stakovat ADA s nízkými vstupními náklady a téměř bez rizika.

Říkalo se, že BTC bude nejlépe decentralizovanými penězi, ale lidé ho kvůli jeho vysoké volatilitě příliš nepoužívají. Považují ho za uchovatele hodnoty. Stablecoiny se pravděpodobně stanou nejpoužívanějšími decentralizovanými penězi na internetu. Algoritmické stablecoiny, kde lze ADA používat jako rezervní měnu, budou jedněmi z nejvíce decentralizovaných stablecoinů.

Říkalo se, že Bitcoin má největší síťový efekt, ale Ethereum již několik let poráží Bitcoin v počtu transakcí. V počtu hodlerů není rozdíl tak velký.

Bitcoineři rádi říkají, že chytré smlouvy a tokeny nejsou užitečné, ale počet uživatelů stále roste. DeFi je vnímána jako relevantní odvětví, které nikam nezmizí a bude nadále nabývat na významu.

Mohli bychom pokračovat, ale není to tak důležité. Co stojí za zmínku, je to, že technologický pokrok postupně narušuje staré narativy a mění realitu. Změna starých narativů může trvat dlouho, ale v určitém okamžiku k ní musí dojít, pokud se objektivní realita liší od toho, co narativy popisují.

Nežijte v minulosti a vnímejte realitu

Je snadné ignorovat realitu, pokud žijete v zajetí minulosti a chcete věřit narativům kolujícím ve vaší bublině. Osobně jsem fanouškem mnoha projektů, včetně Bitcoinu. Snažím se realitu hodnotit co nejnezaujatěji a nejobjektivněji. Samozřejmě v tom mohu selhat, stejně jako všichni kolem mě.

Ignorovat technologický pokrok je velmi ošidné, protože na něm vyrostl blockchainový průmysl. Bitcoin je někdy označován za revoluční vynález. To je trochu přehnané, protože jde v podstatě jen o dobře navržený protokol využívající technologie z minulosti. Je důležité si uvědomit, že tým IOG a další projekty v současnosti vytvářejí technologie budoucnosti.

První počítače měly velkou spotřebu energie, byly obrovské a neefektivní. Každý mobilní telefon má podstatně větší výpočetní výkon a možnosti než první sálové počítače. Bitcoin se mainframe počítači velmi podobá. Opravdu někdo věří, že lidstvo nedokáže inovovat blockchain? Opravdu někdo věří, že lidé budou ochotně platit vysoké poplatky, když existují efektivnější blockchainy, které toho umí víc a jsou výrazně efektivnější a levnější na používání?

Když se podívám do historiei, tak tomu prostě nemůžu uvěřit. Historie se opakuje a ještě nikdy se nestalo, že by nějaká technologie nebyla nahrazena lepší. Moji rodiče používali úplně jiné nástroje, služby a technologie než moje generace. Mladší generace se o služby (protokoly), které používala starší generace, příliš nezajímá.

Moji rodiče používali hotovost. Moje generace používá digitální peníze (internetové bankovnictví) a hotovost. Současná mladá generace bude pravděpodobně používat CBDC, kryptoměny a stablecoiny. Možná i firemní peníze. Cash se může přestat používat. Je to špatně? Ne, pokud budeme schopní vytvořit nějakou technologickou alternativu.

Mohl by být Bitcoin posledním stupněm evoluce peněz?

Možná ano, možná ne. To nikdo neví. Je však nepravděpodobné, že by se evoluce někdy zastavila a že by všichni lidé na světě používali pouze jednu formu peněz. Lidé takoví nejsou. Rádi experimentují s něčím novým a lepším.

Cokoli, co je nyní inovativní, časem zkostnatí. Vše, co je rigidní, bude nahrazeno něčím efektivnějším. Tento cyklus je nezastavitelný, a to je dobře.

Technologický pokrok a inovace v projektu Cardano mohou být dočasně ignorovány a přehlíženy, ale jednoho dne se to obrátí. Je to jen otázka času. Je těžké předpovědět, zda to bude trvat 3 roky, 5 let nebo 10 let, ale stane se to. Lidé přirozeně ocení inovace, protože pro ně budou přínosné z ekonomického i uživatelského hlediska.

Nikdo nebude psát dopis, když může používat e-mail. Nikdo nebude hledat telefonní budku, když bude mít v ruce mobilní telefon. Nikdo si nebude zapalovat svíčku, když bude mít k dispozici žárovku. Všechny historické formy těchto věcí existují dodnes a působí romanticky, ale většina lidí používá modernější verze.

Z nějakého důvodu se lidé bojí, že pokud Bitcoin nebude první v tržní kapitalizaci, bude to velký problém. K těmto obavám není žádný důvod. Ano, je pravda, že by to mohlo otřást důvěrou některých lidí. Pokud však používáte BTC a věříte, že PoW je nejlepší možný a nejbezpečnější konsensus, nemůže být tato víra otřesena, protože Bitcoin již není první v žebříčku. Tatova obava nedává smysl.

Potřebujete například znát tržní kapitalizaci společností Apple, Amazon, Meta nebo Google, než je začnete používat? Myslíte si, že tyto společnosti mají vyšší nebo nižší tržní kapitalizaci než zlato nebo fiat měna, kterou používáte? Pravděpodobně je vám to jedno. Dokonce bych se vsadil, že většina z vás používá sociální sítě a nevlastní zlato. Musíte vlastnit zlato abyste mohli vyhledávat informace na Google?

Posedlost tržní kapitalizací nedává z hlediska užitečnosti jednotlivých blockchainových projektů smysl. Cardano má služby DeFi dostupné pro všechny na světě. Můžete je používat, pokud potřebujete, aniž byste museli řešit tržní kapitalizaci.

Skutečnost je taková, že mnoho blockchainových projektů bude užitečných bez ohledu na to, jak úspěšný je Bitcoin a jaké je pořadí jednotlivých projektů v různých žebříčcích. Uživatelé budou přirozeně hledat ty nejužitečnější služby a používat to, co jim nejlépe vyhovuje. Dovedu si představit, že lidé budou Cardano běžně používat ke směně BTC za stablecoiny nebo k nákupu NFT.

Počkat, opravdu si někdy fanoušek bitcoinu koupí NFT? Jistě, a proč ne? Někteří bitcoinoví maximalisté se snaží ostatním vnutit představu, že pravý bitcoinista nesmí nikdy používat jiný blockchain nebo službu DeFi. To je tak neuvěřitelně naivní a hloupé. Naštěstí je většina lidí dost chytrá na to, aby si udělala vlastní názor a rozlišovala mezi ideologií a realitou. Bitcoiner může být fanouškem projektu NFT nebo používat DeFi místo centralizované služby.

Může se Cardano někdy stát číslem 1?

Věříme, že ano, protože to odpovídá našemu pohledu na svět a našim zkušenostem. Nevíme však, zda a kdy se to stane, a rozhodně to nepovažujeme za důležitou věc.

Jsme přesvědčeni, že technologický pokrok je důležitou hnací silou přijetí. To považujeme za důležitější aspekt než narativy. Můžeme sice spekulovat, zda je současná míra přijetí nízká nebo vysoká, ale domníváme se, že by byla výrazně vyšší, kdyby bylo odvětví blockchainu vyspělejší.

Přijetí brání jasně definovatelné problémy, jako je škálovatelnost, špatná uživatelská přívětivost, vysoká volatilita, drahé poplatky, špatná integrace se stávajícími službami, hacky v DeFi atd. To vše jsou věci, které jsou řešitelné technologickým pokrokem. Je proto logické, že projekt, který tyto změny přinese, bude přijat masově.

Rozhodně nemusí nutně platit, že technologicky nejvyspělejší projekt bude mít nejvyšší tržní kapitalizaci. Na druhou stranu lze očekávat, že míra přijetí vedoucí technologie a jejího síťového efektu bude jedna z nejvyšších. Vysoký síťový efekt je jedním z důležitých předpokladů úspěchu, a tedy i vysoké tržní kapitalizace.

Bitcoin rozhodně není technologickým lídrem. Ordinanals a BRC-20 jsou jasným důkazem toho, že Bitcoin je roky za Cardanem. Je důležité si uvědomit, že pro konkurenty je obtížné dohnat technologické lídry v odvětví blockchainu. Open-source povaha je v blockchainovém odvětví normou, alespoň na úrovni úspěšných blockchainových projektů. Všechny akademické studie a zdrojové kódy Cardano jsou otevřené a dostupné všem na světě. Přesto se domníváme, že není snadné snadno a rychle dohnat technologický náskok Cardano.

Jakýkoli projekt, který budou lidé vnímat jako užitečnější, efektivnější, integrovanější se stávajícími systémy a dostupnější, si zaslouží být na prvním místě.

Existuje teoretická možnost, že vyprávění o digitálním zlatě udrží Bitcoin na první pozici navždy. Měl by se na základě tohoto předpokladu zastavit veškerý technologický vývoj na ostatních platformách? Určitě ne.

Konkurence mezi projekty je důležitá, aby si současný lídr zasloužil zůstat lídrem. Je nutné neustále zpochybňovat lídra a porovnávat jeho výhody a nevýhody s nově vznikajícími projekty. Jakmile bude lídr nahrazen, lidstvo pravděpodobně udělá velký technologický krok vpřed. To je vlastně to, co si všichni přejeme.

Pokud se to nepodaří Cardano nebo Ethereum, přejme si ať uspěje někdo jiný. Pokud bude někdo úspěšný, přejme si ať je opět nahrazený.

Pro Cardano je dobré, že usiluje o první místo. Jak jsme již mnohokrát zmínili, není to důležité pro úspěch a užitečnost projektu, ale je to zdravé pro odvětví blockchainu.

Lidé jsou soutěživí, a protože nemohou předvídat budoucnost, rádi o ní alespoň spekulují. Spekulace a sebenaplňující se proroctví mohou být jedním z katalyzátorů změn. Může se stát, že Bitcoin tu bude příliš dlouho, jeho přijetí bude stagnovat, lidé budou více používat DeFi a budou milovat staking. Nuda, nové příležitosti, touha po změně, finanční spekulace fondů rizikového kapitálu, výrazné přijetí na vládní úrovni a mnoho dalších faktorů může ovlivnit pořadí 3 nejlepších projektů.

Závěr

Nikdy nesázejte proti technologiím. Tým IOG publikoval desítky akademických článků týkajících se blockchainových technologií. Výsledky těchto prací postupně pronikají do protokolu Cardano a jsou implementovány pomocí formálních metod. Cardano je bezpochyby velmi dobře navržený protokol, včetně všech funkcí, které má. Obrovskou výhodou je, že protokol je snadno upgradovatelný, tj. otevřený pro další změny. Cardano může být podobně úspěšný projekt jako třeba Google nebo Microsoft. To rozhodně není případ mnoha blockchainových projektů. Je velmi těžké předvídat, zda tento přístup dokáže dostat Cardano na první místo, ale můžeme si to alespoň přát pro dobro blockchainového odvětví a všech uživatelů. Nicméně bez ohledu na to, jaký projekt je v současné době na 1. místě, decentralizace by měla zvítězit. Společným cílem je zbavit se neefektivních a drahých prostředníků. Nechť je projektem č. 1 ten, který to dokáže nejlépe.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/can-cardano-ever-be-the-1-project