🇨🇿 Cardano roste v důležitých statistikách

Pro lidi může být obtížné dobře odhadnout potenciál projektu. V oblasti kryptoměn koluje mnoho falešných příběhů. V tomto článku se podíváme na statistiky, které jsou skutečně důležité a poskytneme k datům kontext. Uvidíte, že Cardano si ve statistikách vede velmi dobře, ale tvrdá data nejsou pro adopci tím nejdůležitějším.

TLDR

 • Cardano je projekt zaměřený na misi a úspěch se bude měřit na základě pozitivního přínosu pro společnost.
 • Blockchainové projekty mají různá poslání a jejich přijetí bude mít jinou trajektorii.
 • Tržní kapitalizace je vždy výsledkem mnoha příčin. Příčiny úspěchu se budou u jednotlivých projektů lišit.
 • Za méně než 1 rok se počet adres, na kterých jsou mince ADA, více než ztrojnásobil. Z hlediska počtu transakcí za 24 hodin je Bitcoin jen o něco lepší než Cardano. Rozdíl není ani dvojnásobný.
 • Cardano je relativně mladý projekt, který se teprve nyní dostává do popředí. Přesto je o něj na sociálních sítích zájem. Za poslední dva roky se zájem o Cardano zvýšil 10x. V případě Bitcoinu pouze 3x.
 • Cardano již několik let vede statistiky týkající se aktivity na GitHubu.
 • Vývoj technologie blockchain je důležitý, protože stále nevíme, jaké je nejlepší řešení pro budoucnost. Žádná technologie na světě nemá dlouhodobou dominanci. Vedoucí postavení lze udržet pouze prostřednictvím inovací.
 • Míra decentralizace, škálovatelnost, bezpečnost, programovatelnost, možnosti tokenizace, správa projektu, poplatky za používání sítě, kvalita druhých vrstev, to vše jsou vlastnosti, které lze mezi sebou objektivně porovnávat.
 • Celková hodnota uzamčená v ekosystému Cardano tvoří každý měsíc nové ATH.
 • V šestém kole Catalystu byly k dispozici 4 miliony dolarů v ADA pro 711 návrhů. Hlasovalo téměř 45 000 peněženek a financování získalo 151 projektů.
 • Rostoucí hodnota může přilákat nové uživatele, ale pokud je přijetí postaveno na spekulacích, nemusí trvat dlouho. Dlouhodobé přijetí musí být postaveno na užitečnosti.
 • Pro posouzení potenciálu projektu je zásadní pochopit, v jaké fázi vývoje se nachází. Existují údaje, které žádná statistika nezachytí. Je důležité dívat se na projekt komplexně a propojit všechny důležité faktory.
 • Přijetí není jen o tvrdých datech a srovnáních. Důležité jsou také osobní preference.

Tržní kapitalizace je důsledkem, nikoli příčinou úspěchu

Jedním z falešných narativů ve světě kryptoměn je, že měřítkem úspěchu je tržní kapitalizace projektu. Lidé jsou schopni projekt zavrhnout na základě záporné tržní hodnoty mincí. Cardano je projekt zaměřený na misi a rozhodně nevzniká kvůli krátkodobé spekulaci. Úspěch se bude měřit na základě míry přijetí a pozitivního přínosu pro společnost. Jedná se o dlouhodobou misi, která vyžaduje čas.

Technologický vývoj projektu je zatím v počáteční fázi. Cardano má funkční Proof-of-Stake a je možné vytvářet decentralizované služby prostřednictvím chytrých smluv. To je však teprve začátek. Vývoj protokolu a infrastruktury není u konce a bude pokračovat. Vytváření decentralizovaných služeb a jejich přijetí vyžaduje čas. Jednání s firmami a vládami také vyžaduje čas. Nasazení řešení na státní úrovni je práce na roky, nikoli na měsíce.

Je důležité pochopit, v jaké fázi se projekt nachází. Proof-of-Stake na platformě Cardano byl spuštěn v roce 2020. Chytré kontrakty přišly v roce 2021. První služby DeFi se začaly objevovat na začátku roku 2022. Přijetí protokolu teprve začalo a nemá smysl ho srovnávat s jinými projekty, které jsou na světě déle. Bitcoin byl spuštěn v roce 2009. Je zřejmé, že jeho přijetí bude podstatně větší.

Nemá smysl tvrdit, že Cardano nemá šanci, protože nedokáže překonat Bitcoin nebo Ethereum. Poslání projektů Cardano, Bitcoinu a Etherea se zásadně liší. Projekty se od sebe zásadně liší i technologicky. Proto bude i přijetí těchto projektů zcela odlišné. Budou uživatelé, kteří budou držet pouze BTC a nikdy nebudou využívat služby DeFi. Na druhé straně budou uživatelé, kteří budou Cardano používat denně. Mnoho lidí bude používat jak Bitcoin, tak Cardano, což je rozumná střední cesta. Rivalita a kmenové soupeření mezi projekty jsou hloupé a odehrávají se pouze na sociálních sítích. Na masové přijetí to bude mít minimální vliv.

Lidé by měli více rozlišovat mezi příčinou a následkem. Proč je nyní Bitcoin jedničkou na trhu podle tržní kapitalizace? Zřejmě proto, že je nejstarším projektem, přestože je stále velmi mladý. Po celá léta neměl Bitcoin žádnou konkurenci, protože první pokusy byly v podstatě jen kopie. Prvním dobrým pokusem bylo Ethereum. Cardano je dalším z mnoha. Technologicky odlišná konkurence se v podstatě objevuje až nyní. Vysoká tržní kapitalizace Bitcoinu je důsledkem, nikoli příčinou. Příčinami jsou věk, vysoký síťový efekt, technologie, popularita mezi institucionálními investory, komunita bránící status quo atd.

Existují příčiny, které mohou ovlivnit tržní kapitalizaci Cardana? Zřejmě ano. Zčásti budou podobné Bitcoinu a Ethereu, zčásti budou jedinečné. Cardano má silnou komunitu, rychle rostoucí síťový efekt, solidní technologii, která se bude dále vyvíjet. V čem je Cardano jedinečné? Cardano využívá konsensus PoS, takže uživatelé mohou stakovat své mince ADA. Cardano může držitelům mincí ADA poskytovat pasivní příjem. Cardano je platforma, takže síťový efekt poroste nejen na základě schopnosti uchovávat hodnotu, ale také na základě funkčnosti. Tato funkčnost je zajímavá pro rozvojové země, které na ní mohou postavit svou sociální a finanční infrastrukturu. Tento proces probíhá zejména v Africe. O Cardano je skutečný zájem. Zájem projevují i společnosti z žebříčku Fortune 500.

Kryptoměny přinášejí disrupci zejména finančního světa. Finanční svět není jen o penězích a přenosových sítích. Finanční svět je o bankovních službách, o smlouvách mezi uživateli, o vytváření důvěry mezi dvěma stranami, které si navzájem nedůvěřují. Finanční svět je úzce propojen s dalšími odvětvími. Představa, že vytvoříme nové digitální nestátní peníze a budeme je používat centrálně jako současné fiat peníze, by byla považována za selhání celého odvětví. Pravděpodobnější je, že koncept decentralizace pronikne i do dalších odvětví, jako je tomu u současných fiat peněz. Pokud si chcete koupit například akcie, musíte důvěřovat třetí straně, které posíláte objednávku. Ta pak vaši objednávku vyplní. Pokud je možné totéž provést decentralizovaně a zároveň je to rychlejší, levnější, spolehlivější, odolnější vůči cenzuře a bezpečnější z hlediska zneužití finančních prostředků nebo osobních údajů, je to pravděpodobně naše budoucnost.

Tržní kapitalizace je výsledkem několika jevů, ale všechny v podstatě závisí na adopci a velikosti síťového efektu. Čím vyšší je síťový efekt, tím přínosnější bude síť pro společnost. Úspěch IT gigantů, jako jsou Google, Amazon, Facebook a Twitter, je postaven na přesně stejném principu. Velkých IT gigantů je více, protože se liší svými schopnostmi a funkčností. Google nemá komunitu, která by ostatní nabádala, aby nepoužívali například Facebook. Konkurence se odehrává na technologické bázi. Google se na příklad pokusil vytvořit sociální síť.

Lidé používají to, co potřebují. Je hloupost někomu radit, aby držel Bitcoin a nepoužíval DeFi na Cardano. Lidé nebudou poslouchat hloupé rady a budou přirozeně používat dostupné služby. Pokud tyto služby lidem nabídnou nějaké výhody, budou oblíbené a jejich síťový efekt poroste. Maximalismus na technologické úrovni nikdy nefungoval a nebude fungovat ani ve světě blockchainové technologie.

Tržní kapitalizace společnosti Cardano bude časem růst v důsledku jejího úspěchu v růstu síťového efektu. Tento proces vyžaduje čas. To, zda je Cardano na dobré cestě, nepoznáte podle aktuální tržní hodnoty mincí ADA, ale podle statistik, které vypovídají o adopci a zájmu.

Růst počtu uživatelů a transakcí

Kryptoměny jsou vnímány jako alternativa k fiat penězům, a to především díky neměnné měnové politice. Kryptoměny jsou z dlouhodobého hlediska obecně lepším uchovatelem hodnoty než krátkodobým prostředkem směny kvůli své vysoké volatilitě. I přes volatilitu však lze kryptoměny používat k placení za zboží a služby. Kryptoměny jsou nestátní peníze a nikdo nemůže nařídit jejich používání na určitém území. Jejich přijetí závisí na svobodném rozhodnutí jednotlivců. Úspěšnost bude tím vyšší, čím více lidí bude mince daného projektu považovat za uchovatele hodnoty nebo peníze. V tomto ohledu je důležité sledovat statistiky týkající se počtu peněženek s mincemi ADA.

Zjištění tohoto údaje může být komplikováno skutečností, že lidé mohou držet kryptoměny na centralizovaných burzách nebo využívat jiná řešení úschovy. Přesné počty držitelů je proto poměrně obtížné odhadnout. Co však můžeme určit relativně přesně, je počet blockchainových adres, na kterých jsou mince drženy. Snadno lze také zjistit počet aktivních adres, tj. adres, které mince použily v posledních 24 hodinách. Tento údaj koreluje s počtem transakcí.

V době psaní tohoto článku existuje přibližně 3,5 milionu adres s mincemi ADA. Přibližně 1,1 milionu uživatelů deleguje mince ADA do poolů. Zhruba 100 000 až 160 000 lidí denně odešle transakci s Cardanem.

Pokud bychom tato čísla porovnali s Bitcoinem ve stejném období, zjistili bychom, že existuje přibližně 40 milionů adres s mincemi BTC. Počet aktivních adres, a tedy i transakcí, je přibližně 100 000 až 300 000 denně.

Bitcoin má před Cardanem více než desetiletý náskok v přijetí, pokud počítáme přijetí Cardana od roku 2020, kdy Cardano přešlo na konsensus Proof-of-Stake. V počtu mincí na blockchain adresách je Bitcoin jen přibližně 11x větší. V počtu transakcí není rozdíl ani dvojnásobný. Statistiku mohou ovlivnit i další faktory, například Lightning Network snižující počet transakcí na Bitcoinu. Lightning Network (LN) má zhruba 90 000 otevřených kanálů. Uzlů LN s aktivními kanály je přibližně 20 000. Dodejme, že Cardano může díky skriptům Plutus přesunout více UTXO v jedné transakci.

Pro doplnění kontextu dodejme, že ještě v květnu 2021 mělo Cardano pouze 1 milion adres s mincemi ADA. V prosinci 2021 už to bylo přibližně 2,5 milionu. V době psaní tohoto článku je to již 3,5 milionu. Za necelý rok se počet uživatelů více než ztrojnásobil.

Z hlediska počtu transakcí za den je na tom Bitcoin jen o něco lépe než Cardano. Vzhledem k tomu, že boom DeFi na Cardanu teprve přijde, je reálné, že Cardano v této statistice brzy překoná Bitcoin. Cardano je platforma, takže jeho síla spočívá v růstu síťového efektu ve smyslu přímého propojení uživatelů. Tím se Cardano liší od Bitcoinu.

Posláním Bitcoinu je především držet mince BTC v peněžence a v případě potřeby provádět platby. Posláním Bitcoinu nejsou finanční služby, které by konkurovaly bankám. Cardano vzniká proto, aby umožnilo budování sociální a finanční infrastruktury. Kromě plateb chce umožnit finanční služby, jako jsou půjčky, pojištění, spoření, obchodování s akciemi atd. Pro tento druh použití je důležitá adopce na lokální úrovni, například na úrovni státu. Proto se tým IOG ve spolupráci s vládami snaží o využití Cardano v rozvojových zemích. V rozvinutých zemích lze Cardano použít k tokenizaci současných finančních aktiv, pokud to regulace umožňuje. Podle našeho názoru je to otázka času.

Vytvoření přímého síťového efektu a snaha o přijetí decentralizovaných služeb na úrovni vlád, firem a institucí je pro úspěch Cardana nesmírně důležité. Jinými slovy, zatímco instituce mohou držet BTC jako zajištění proti inflaci, mohou denně využívat služby Cardano. Zároveň mohou držet mince ADA a stakovat je pro zajištění pasivního příjmu a pro rozhodovací práva v síti Cardano.

Sociální média

Aby adopce rostla, je třeba, aby se lidé o projekty zajímali a mohli na internetu najít relevantní informace. Sociální sítě přijetí kryptoměn výrazně napomáhají. Podívejme se na některé statistické údaje o Bitcoinu, Ethereu a Cardanu.

Podle portálu CoinPaprika má Bitcoin na Twitteru 150 tisíc sledujících, Ethereum 2,3 milionu a Cardano 1,3 milionu sledujících. Nevíme, proč je toto číslo u Bitcoinu tak nízké, a je více než pravděpodobné, že v této statistice dominuje Bitcoin. Pokud jde o hlavní účty na Twitteru, oficiální účet Bitcoinu s handlem @Bitcoin má 4,4M sledujících. Cardano Foundation má 830 tisíc sledujících, IOG 250 tisíc a Charles Hoskinson 875 tisíc. Ethereový účet s handlem @Ethereum má 2,2M sledujících a Vitalik Buterin má 3,5M.

Na Redditu sleduje Bitcoin 4M lidí, Ethereum 1,25M a Cardano 700K.

V 1. čtvrtletí 2020 jsme psali podobný článek a čísla byla následující. Bitcoin na Twitteru sledovalo 100 tisíc lidí, Ethereum 450 tisíc a Cardano 140 tisíc. Reddit měl v případě Bitcoinu 1,3M členů, Ethereum mělo 450K a Cardano 75K.

Důležitý je trend. Za dva roky se zájem o Bitcoin na Twitteru zvýšil 0,5x (opakujeme, že tento údaj je nespolehlivý a existuje mnoho účtů na Twitteru s mnoha sledujícími), Ethereum 3x, Cardano 9x. Na Redditu to byl 3x nárůst u Bitcoinu, 1,5x u Etherea a 9x u Cardana.

Co se týče Facebooku, existuje mnoho Bitcoin skupin, které mají kolem 10K - 50K členů. Skupina Bitcoin Magazin má 108K členů. Oficiální skupina Cardano má 230K členů. U nás ve střední Evropě má největší Bitcoin skupina 35K členů, Ethereum má přes 18K členů a skupina Cardano má 12,5K členů. Cardano si na Facebooku vede dobře.

Další zajímavou metrikou je počet sledujících na YouTube. Videa Charlese Hoskinsona na YouTube odebírá přes 300 tisíc lidí. Videa sleduje 40 až 80 tisíc lidí. Některá starší videa mají přes 100K zhlédnutí. Oficiální kanál IOHK na YouTube věnovaný vývoji protokolu má 133 tisíc odběratelů a videa sleduje v průměru kolem 1 až 3 tisíc lidí. Některá starší videa mají přes 10 tisíc zhlédnutí. Oficiální kanál YouTube nadace Cardano Foundation má téměř 25 tisíc odběratelů a videa sleduje přes tisíc lidí.

Oficiální kanál Ethereum na YouTube má 75 tisíc odběratelů. Najdete tam několik videí starých 5 let, která mají kolem 10 tisíc zhlédnutí. Bankless, známý kanál Etherea, má 140 tisíc odběratelů. Videa sleduje 1K - 3K lidí. Některé epizody dosáhly hranice 10K zhlédnutí.

U Bitcoinu je situace složitější, protože mnoho lidí se zabývá technickou analýzou a jen málokdo řeší fundamenty. Existuje mnoho podcastů. Například What Bitcoin Did, který odebírá 77 tisíc lidí a počet zhlédnutí se pohybuje v průměru kolem 15 až 30 tisíc. Některá videa překročila 100K zhlédnutí. Asi nejznámějším bitcoinovým influencerem věnujícím se fundamentům je Andreas Antonopoulos, který má na YouTube 310 tisíc odběratelů. Videa sleduje v průměru 8K až 20K lidí. Dalším kanálem na YouTube věnovaným Bitcoinu je Anthony Pompliano, kterého sleduje 360 tisíc lidí. Videa sleduje v průměru 10K - 20K lidí.

Dodejme, že existuje mnoho youtuberů, kteří se věnují pouze projektu Cardano. Podobně jako na Facebooku, i na YouTube se projektu Cardano daří velmi dobře.

Stáří projektů se odráží v sociálních statistikách. Mnoho lidí vytváří obsah o Bitcoinu na různých sociálních sítích. Totéž se však děje i u novějších projektů a je logické, že počet tvůrců obsahu je menší. Bitcoin má výrazný náskok, nicméně dominance není vysoká. Podle serveru LunarCrush má Bitcoin na sociálních sítích objem 430 tisíc, Ethereum 130 tisíc a Cardano 30 tisíc. Dominance Bitcoinu na sociálních sítích je 27 %, Etherea 8 % a Cardana 2 %.

Zhruba můžeme konstatovat, že o Bitcoin se zajímá asi 2x více lidí než o Ethereum a asi 6-12x více lidí než o Cardano. V případě Cardana není snadné určit přesný odstup, protože na různých sociálních sítích nacházíme různé výsledky.

To pro Cardano není vůbec špatný výsledek. Je důležité si uvědomit, že o Bitcoinu slyšel téměř každý na světě a je nepravděpodobné, že by se statistiky výrazně zlepšily na úkor jiných projektů. Na druhou stranu můžeme pozorovat prudký nárůst zájmu o jiné projekty. V případě projektu Cardano se zájem lidí za dva roky zvýšil téměř desetkrát. Očekáváme, že mladší projekty včetně Cardana brzy doženou Bitcoin v zájmu médií. Lidé, kteří o Bitcoinu pouze slyšeli a věnují mu většinu svého času, se pravděpodobně začnou zajímat i o jiné projekty. Dominance Bitcoinu se pravděpodobně zmenší ve prospěch nových projektů.

GitHub aktivita a vývoj technologií

Je odvětví blockchainu spíše ekonomickou, nebo technologickou revolucí? Z našeho pohledu jde o kombinaci. Nová technologie umožní disrupci finančního světa. Je třeba dodat, že nejen finančního světa. Kryptoměnové hnutí není jen o blockchainu a PoW. Dnes jde také o PoS, chytré kontrakty, možnost tokenizace, druhé vrstvy atd. Vývoj pokračuje a nezastavil se ani u Bitcoinu. Když se podíváte na historii peněz, zjistíte, že se neustále mění a vyvíjejí. Začalo to barterem a přes mušle, které sloužily jako peníze, jsme se dostali k internetovému bankovnictví.

Bylo by naivní předpokládat, že se vývoj zastaví s Bitcoinem nebo Cardanem. Vývoj peněz bude pokračovat. Je možné, že během několika desetiletí opustíme internetové bankovnictví a přejdeme na blockchain. Během sta let přejdeme k něčemu úplně novému.

Satoshi Nakamoto propojil starší technologie, konkrétně teorii distribuovaných sítí, asymetrickou kryptografii, Proof-of-Work a blockchain. To je ve zkratce základ Bitcoinu. Satoshi by Bitcoin nikdy nevytvořil, kdyby tyto technologie před ním nevytvořilo mnoho talentovaných vědců. Propojení těchto technologií je absolutním základem decentralizace v prostředí internetu. Na tento základ se budou vrstvit nové technologie a možnosti se budou rozšiřovat.

Technologický pokrok nelze zastavit a nikdy v historii lidstva se tak nestalo. Kdo by ještě před deseti lety věřil, že budeme schopni nahradit spalovací motory a vyrábět auta s elektromotory? Svět internetu a protokolů není v tomto evolučním procesu výjimkou. Facebook je největší sociální síť a má 2,9 miliardy uživatelů. YouTube je hned za ním s 2,2 miliardy. Na třetím místě je WhatsApp s 2 miliardami. Myslíte si, že by si Facebook udržel svou dominanci, kdyby se v průběhu času nezměnil? Facebook investuje obrovské množství finančního a lidského kapitálu, aby si své postavení udržel, přesto je více než pravděpodobné, že o něj dříve či později přijde.

Někteří si možná myslí, že s digitálními penězi to bude jinak a že budeme mít jen jeden jediný protokol, který tu bude po staletí. To nelze vyloučit, ale je to méně pravděpodobná varianta. Ve světě technologií není možné udržet si dlouhodobě dominantní postavení. Ve fyzickém světě, kde vám vláda nařídí používat určitou fiat měnu, je to o něco jednodušší. Ale i zde dochází ke změnám, ať už ve formě používání, nebo úplného nahrazení.

Investice do vývoje protokolu a jeho technologické dominance je to, co ho může udržet relevantní po dlouhou dobu. Cardano je již několik let lídrem z hlediska aktivity vývojářů na GitHubu a je nejvíce rostoucím projektem.

Kromě Cardana patří do první desítky projekty jako Ethereum, Polkadot a další. Podobný údaj lze nalézt na mnoha nezávislých webech, které porovnávají aktivitu na GitHubu. Bitcoin lze nalézt na chvostu první dvacítky. Bitcoin je komunitou považován za hotovou věc, která se příliš nemění. Ve světě technologií je to neobvyklý přístup, ale pokud si to tým a komunita přejí a považují to za nejlepší přístup, je to naprosto v pořádku.

Z našeho pohledu jsme stále ještě příliš brzy na to, abychom mohli říct, jaké řešení je pro budoucnost nejlepší. Kryptoměny jsou v mnoha ohledech nová věc a nemáme odpovědi na mnoho otázek týkajících se dlouhodobé udržitelnosti ekonomického modelu, škálovatelnosti na první vrstvě, správy nad vývojem protokolu, vývoje ekosystému atd.

Věříme, že inovace jsou a budou důležité pro přijetí a udržení silné pozice ve vysoce konkurenčním prostředí. Je důležité zmínit, že aktivita na GitHubu je důležitým statistickým údajem, ale je třeba také poznamenat, že tým implementuje protokol založený na vědeckém výzkumu. Cardano je projekt, za kterým stojí více než sto vědeckých studií. Tento přístup je nesmírně důležitý a ukazuje se jako nejrychlejší a nejbezpečnější cesta k dosažení cíle. Například IOG pracuje na Proof-of-Stake kratší dobu než tým Etherea, přesto letos Proof-of-Stake na Cardanu oslaví své druhé narozeniny. Ethereum stále nemá Proof-of-Stake, a pokud vše půjde dobře, letos ho získá. Cardano však bude mít vždy minimálně dvouletý náskok, pokud jde o funkční Proof-of-Stake.

Mnoho konkurenčních projektů přineslo alternativní konsensuální protokoly poměrně rychle. Týmy však obětovaly decentralizaci (často záměrně) nebo kvalitu protokolu ve prospěch rychlosti dodání. Špatná kvalita vedla k nutnosti restartovat sítě. Proof-of-Stake na Cardanu funguje spolehlivě bez restartování. To je z dlouhodobého hlediska velmi důležité.

Lidé musí novým technologiím důvěřovat a vědět, že za každou sítí stojí tým vývojářů. Lidé tedy v podstatě důvěřují nejen decentralizovanému protokolu, ale také týmu IOG. Nenechte se zmást falešným příběhem, že Bitcoin nemá žádného vůdce. Každý veřejný blockchainový projekt má GitHub, správce repozitáře, core tým a vůdce nebo skupinu vůdců. Některé projekty jsou transparentnější, jiné méně.

Rozhodně nechceme tvrdit, že Cardano bude lídrem tržní kapitalizace jen proto, že má jeden z nejlepších týmů v blockchainovém odvětví a vede statistiky týkající se aktivity na GitHubu. Nechceme ani tvrdit, že Bitcoin neuspěje, protože se jeho vývoj na první vrstvě v podstatě zastavil (maintenance však stále probíhá a i Bitcoin se dočkal většího vylepšení v podobě Schnorr podpisů). To nikdo nedokáže předpovědět.

Co však předpovědět lze, je, že kvalitní technologické řešení si své uživatele najde. Míra decentralizace, škálovatelnost, bezpečnost, programovatelnost, možnosti tokenizace, správa, poplatky za používání sítě, kvalita druhé vrstvy, udržení hodnoty stabilních mincí, to všechno jsou vlastnosti, které lze objektivně porovnat mezi sebou. Navíc je lze v průběhu času zlepšovat a je více než pravděpodobné, že se zlepšovat budou vzhledem k vysoce konkurenčnímu prostředí. Ačkoli má každý jiné preference a různá řešení se hodí k různým problémům, síťový efekt Cardana bude pravděpodobně rychle růst.

Rozhodně si nemyslete, že jsme s některou z výše uvedených charakteristik jednou provždy skončili. Jednou z nejdůležitějších charakteristik je rozhodně bezpečnost. Lidé nebudou adoptovat technologie, pokud to bude znamenat riziko ztráty jejich majetku. Bohužel jsme v minulosti byli svědky mnoha hackerských útoků. Prostor pro zlepšení je obrovský.

Růst ekosystému

Ekosystém Cardano roste neuvěřitelně rychle v kontextu toho, že od hard-forku, který přinesl chytré kontrakty, uplynulo zhruba půl roku. Total Value Lock (TVL), hodnota, která je uzamčena v DeFi, dělá každý měsíc nový ATH. V době psaní tohoto článku jsme překročili hranici 200 milionů dolarů. Boom lze očekávat v létě 2022, kdy proběhne další hard-fork, který zvýší škálovatelnost sítě. Dodejme, že vzhledem ke svému stáří je Ethereum největším ekosystémem, ve kterém je uzamčeno přibližně 115 miliard (DeFi Pulse pouze 75 miliard).

Na projektech, které budou využívat Cardano, pracuje více než 500 týmů. Samozřejmě není zaručeno, že všechny projekty budou dokončeny. Podle Defi Llama existuje na Ethereu více než 560 protokolů (DeFi služeb). Na druhém místě je Binance Chain s 330 protokoly. Za první desítkou jsou platformy, na kterých běží řádově desítky protokolů. Cardano je nyní v první třicítce s 6 spuštěnými protokoly.

Tato statistika není ani tak o celkovém počtu běžících protokolů, ale o jejich kvalitě a zejména o míře adopce. To, co rozhoduje o dlouhodobém úspěchu, je počet spokojených uživatelů. V tuto chvíli jsme stále na začátku adopce a dá se říci, že většina držitelů kryptoměn zatím služby DeFi nevyužívá. V této oblasti není v podstatě nic rozhodnuto. Podle hrubého odhadu vyzkoušelo DeFi služby na Ethereu 2-4 miliony lidí. Sektor DeFi je doslova v plenkách. Kdyby každý držitel ADA vyzkoušel službu DeFi, Cardano by Ethereum poměrně rychle dohnalo.

Cardano má obrovskou výhodu v tom, že komunita může financovat mnoho projektů z projektové pokladny. Cardano se tak nemusí spoléhat na rizikový kapitál (VC). V rámci projektů Catalyst lidé hlasují o tom, jaké konkrétní nápady by měly získat finance na realizaci.

V době psaní tohoto článku máme za sebou 6 kol hlasování. V prvním kole hlasovalo 1 700 peněženek a financování získalo 8 projektů. V šestém kole bylo k dispozici 4 miliony dolarů ADA pro 711 návrhů. Hlasovalo téměř 45 000 peněženek a financování získalo 151 projektů. Catalyst je největší komunitou řízená kampaň v oblasti kryptoměn.

Za několik let budou v každém kole financovány stovky projektů. Získané financování samozřejmě není zárukou kvalitního výsledku a dočkáme se mnoha neúspěchů. Důležité je, že se dočkáme i několika úspěchů. Ve startupovém prostředí uspěje jeden projekt z mnoha. V širším pohledu je to dostačující. Celý krypto-prostor v podstatě čeká na killer app a těch bude v příštím desetiletí jen několik.

To nejlepší Cardano teprve čeká. Všichni čekáme na stabilní minci Djed, kterou můžeme na main-netu očekávat ve 2. čtvrtletí roku 2022. Dobře si vede i projekt druhé vrstvy Hydra. Na technologiích je krásné, že nikdy nemůžete odhadnout, jaké inovace přinesou. Proto je obtížné odhadnout rychlost a míru adopce.

I v této oblasti můžeme očekávat pozitivní trend. Je nepravděpodobné, že by se každý rok objevily zcela nové platformy pro chytré kontrakty, které by zcela nahradily ty současné. Spíše lze očekávat, že ty stávající budou upevňovat svou pozici. Vývoj platformy trvá roky, pokud má být stejně kvalitní nebo dokonce kvalitnější než například Cardano. Nové týmy mají určitou výhodu v tom, že se inspirují současnými řešeními a je možné poučit se z jejich chyb. To však neznamená, že se tím zásadně urychlí vývoj. Některým se bude dařit lépe, některým hůře. Uživatelé vyzkouší více řešení a vyberou si své oblíbené. Výběr nemusí být nutně na úrovni platformy, ale na úrovni služby.

Nejde jen o tvrdá data a srovnání

Pro posouzení potenciálu projektu je zásadní pochopit, v jaké fázi vývoje se nachází. Běžná rychlá srovnání Cardana se staršími projekty mohou být zavádějící. Srovnání podle tržní kapitalizace je vyloženě nesmysl. Je třeba sledovat statistiky, které mají význam v dlouhodobém horizontu. To však nemusí stačit.

Existují údaje, které žádná statistika nezachytí. Například to, že jste na prvním místě v aktivitě na GitHubu, nepoví průměrnému člověku nic o kvalitě designu a bezpečnosti protokolu. Tým IOG má více než 400 zaměstnanců. Můžete se sice podívat na jejich profily, ale to vám neřekne nic o jejich pracovním vytížení a výkonnosti. Význam spolupráce s vládami a společnostmi z žebříčku Fortune 500 je také těžko měřitelný. Mnoho nezávislých týmů a jednotlivců uznává kvalitativní náskok Cardana. Nedávno například tým burzy Kraken. Cardano má velmi silnou a angažovanou komunitu. Pokud chcete být při hodnocení projektu intelektuálně poctiví a získat úplný obraz, nemůžete ignorovat měkká data.

Kromě toho si uvědomte, že některá tvrdá data mohou být zavádějící. Na platformách chytrých kontraktů lze vytvořit velké množství projektů, ale je důležité, aby je někdo používal. Počet vytvořených aplikací nemusí být nejpřesnější informací, protože velká část z nich mohou být mrtvé projekty, které již byly nahrazeny konkurencí. Zajímavý je celkový počet uživatelů dané platformy a výše celkové uzamčené hodnoty (TVL). Může se však stát, že počet uživatelů je falešný a že za vysokým TVL stojí několik velryb. Je třeba být velmi opatrný a zkoumat věci do hloubky.

Je důležité dívat se na projekt komplexně a propojit všechny důležité faktory. To je obtížné, protože to vyžaduje dobrý přehled v mnoha oborech včetně informačních technologií, financí, práva, regulace, politiky a sociologie.

Všechny tyto úhly pohledu jsou důležité. Blockchain je převratná technologie a ovlivní téměř všechny oblasti lidské činnosti. Co nyní nevíme, je, kdy a jak přesně se tak stane. Lidé mají tendenci porovnávat tvrdá data a to je naprosto v pořádku. Z hlediska budoucího potenciálu to však není úplný obraz reality. Vyspělost technologie bude mít vliv na její přijetí, protože čím více toho umožní, tím větší bude mít dopad. Zásadní vliv bude mít regulace, protože se nedočkáme tokenizace akcií bez svolení autorit. O přijetí rozhodují politici na úrovni států. Finanční instituce a firmy musí být ochotny přejít na nové technologie, což může trvat roky. Ve světě kryptoměn je stále mnoho neznámých a několik rozhodnutí nebo událostí může vše obrátit doslova naruby. Ať už v pozitivním, nebo negativním smyslu.

Je obtížné odhadnout potenciál jednoho konkrétního blockchainového projektu. Podstatně obtížnější je udělat si ucelený obrázek o celém blockchainovém odvětví. Měli byste mít hluboký přehled o více blockchainových projektech, což je pro jednotlivce nedosažitelný cíl.

K dispozici je mnoho tvrdých i měkkých dat, která umožňují porovnávat projekty mezi sebou. Vedle toho však existují i vaše osobní důvody a úvahy pro přijetí daného projektu. Může to být filozofie a poslání projektu, popularita týmu, komunita, transparentnost, konkrétní činnost nebo služba.

Jednotlivec bude vždy prosazovat projekt, do kterého nejvíce investuje. Ekonomický zájem je často nejsilnější. Je dobré si uvědomit, že mnoho lidí vám ve světě kryptoměn neřekne pravdu. Z čistě zištných důvodů vám lidé mohou vědomě lhát. Je nesmírně důležité udělat si vlastní průzkum, vše si ověřit z více zdrojů a udělat si vlastní názor. Je snadné na tuto činnost rezignovat a říct si, že Bitcoin a Ethereum jsou současnými lídry trhu. Přesto si myslíme, že byste Cardano neměli přehlížet.

Z našeho pohledu není svět kryptoměn čistě o spekulaci, ale o potenciálu změnit naši společnost. Je dobré se na kryptoměny dívat i touto optikou a být u projektu, který tuto změnu může přinést. Jádrem projektu Cardano je decentralizace, protože to je vlastnost, která činí celé odvětví jedinečným. Klíčem k vysoké míře decentralizace je ADA ve vašich rukou.

Někteří maximalisté se nás snaží přesvědčit, že jedinou důležitou metrikou je tržní kapitalizace. To rozhodně není Satoshiho původní vize. Satoshiho vize je o decentralizaci a schopnosti nahradit nespolehlivé prostředníky. Je to vize svobody a soukromí. Satoshi by velmi pravděpodobně nikdy nebyl maximalistou na technologické úrovni. Ani vy nemusíte být maximalisty.

Co bude dál s Cardanem

Matkou všech statistik ve světě internetu je síťový efekt. Kryptoměny s desítkami milionů držitelů nemohou konkurovat sociálním sítím, které používají miliardy lidí. Služby DeFi jsou mladší, a proto v adopci ještě více zaostávají za kryptoměnami první generace. Trend adopce je zatím velmi pozitivní a lze očekávat, že čísla porostou.

Technologický pokrok bude hnací silou přijetí. Jednotlivé vlastnosti a parametry protokolů se budou zlepšovat, stejně jako jejich funkčnost. Kryptoměny budou úspěšné pouze tehdy, pokud začnou být životaschopnou alternativou k současným bankovním službám. Jakmile se stane normální, že si 10 % populace vezme půjčku prostřednictvím služeb DeFi, budeme svědky raketového vzestupu. Zatím se nepřibližujeme ani k 1 %. Kryptoměny mají to nejlepší teprve před sebou a Cardano si ve všech důležitých statistikách vede velmi dobře.

Hlavní síla Cardana spočívá v jeho schopnosti budovat finanční a sociální infrastrukturu. O úspěchu rozhodnou technologické možnosti platformy Cardano a schopnost budovat bezpečné a spolehlivé služby DeFi. Cardano tu není proto, aby konkurovalo Bitcoinu, a jeho poslání je zásadně odlišné. Ethereum je také platforma, takže tyto projekty na sebe budou narážet častěji. Z pohledu uživatelů je to však jen dobře, protože konkurenční prostředí urychluje vývoj.

Pokud chcete znát odpověď na otázku, zda má Cardano budoucnost, měli byste se ptát, zda má DeFi smysl. My se domníváme, že smysl rozhodně má. Neexistuje žádný logický důvod, proč by DeFi mělo selhat. Je to jen přirozené rozšíření stávajících možností decentralizace. První generace blockchainu dokázala pouze přenášet hodnotu. To je užitečné například pro provádění plateb někomu, komu důvěřujete nebo koho fyzicky vidíte v restauraci. Další generace může hodnotu přenášet podmíněně. To umožní vzájemně bezpečné nákupy akcií mezi lidmi, kteří si navzájem nedůvěřují. Obojí má smysl.

DeFi průmysl je technologicky složitější a více propojený s fyzickým světem. V mnoha případech bude vyžadovat zapojení skutečných identit a propojení s existujícími finančními službami, což je něco, co v kontextu současných regulací tak jako tak přichází. Je dobré si uvědomit, že funkčnost Bitcoinu je v podstatě hotová a vývoj bude probíhat na vyšších vrstvách. Cardano hotové není a bude se dále vyvíjet. Myslete na to, až se budete vy nebo kdokoli jiný snažit srovnávat Bitcoin a Cardano. Možná zjistíte, že srovnání často nedává smysl. Větší smysl má porovnávat Cardano a Ethereum.

Rozdíly můžeme vidět v poslání Cardana a Etherea. Cardano se snaží vybudovat bezpečný ekosystém za cenu vyšších nároků na vývojáře. Haskell/Plutus jako primární programovací jazyk pro psaní skriptů může být pro průměrného vývojáře určitou překážkou, kterou musí překonat. Cardano je budováno jako kritický systém (mission critical system) a při vývoji se používají formální metody. Tento přístup může zpomalit vývoj, i když na příkladu Proof-of-Stake jsme viděli, že tomu tak být nemusí.

Ethereum má v sektoru DeFi dominantní postavení, ale konkurence ho rychle dohání. Za půl roku ztratilo Ethereum 11 % svého dominantního postavení. V červnu 2021 mělo Ethereum dominantní postavení 73 %. V prosinci 2021 to bylo již jen 62 %. Všimněte si, že zatím neexistuje žádný významný konkurent. Spíše se objevilo více podobných projektů. Cardano pravděpodobně získá část tržního podílu v roce 2022. Každopádně není pravda, že Cardanu ujel vlak, jak někteří často tvrdí. Cardano si jde svým vlastním tempem pro své budoucí uživatele.

Aby bylo jasno, dobrovolné přijetí decentralizovaných služeb napříč celým světem není jediným směrem adopce. tým IOG usiluje o přímou adopci prostřednictvím spolupráce s vládami v rozvojových zemích. Tento typ adopce je nesmírně náročný na administrativu a jeho efekt se může projevit až za několik let. V případě úspěchu by se však adopce mohla zvýšit o desítky milionů lidí.

Nezapomínejme, že lidé mohou ADA považovat za uchovatele hodnoty stejným způsobem, jakým je BTC. Nemusí si přát používat decentralizované služby. Cardano má podobnou měnovou politiku jako Bitcoin a počet mincí ADA je omezen na 45 miliard. Staking může být pro lidi jedinou motivací k držení ADA. Jak jsme již řekli, lidé mohou mít různé důvody pro držení mincí ADA. Význam měkkých dat může být větší než význam tvrdých dat.

Závěr

Tržní kapitalizace projektů bude odrážet jejich finanční a sociální význam ve společnosti. Spekulace je součástí společenského významu, ale může se jednat o bublinu, která splaskne. Přímé síťové efekty a silná uživatelská základna se budují dlouho, ale poté se tržní kapitalizace může stabilizovat. Opačně to tak dobře nefunguje. Rostoucí hodnota může přilákat nové uživatele, ale pokud je přijetí postaveno na spekulaci, nemusí dlouho vydržet. Dlouhodobé přijetí a přirozený růst musí být založeny na užitečnosti.

Držení kryptoměn v peněžnkách jako uchovatele hodnoty je také svým způsobem forma používání. Pokud budou lidé nuceni nadále používat fiat měny kvůli jejich schopnosti udržet si kupní sílu, bude význam kryptoměn i nadále okrajový. Kryptoměny musí světu nabídnout nejen uchovatele hodnoty, ale také spolehlivý prostředek směny. Finanční služby potřebují stabilitu, spolehlivost a bezpečnost. Díky Cardanu se toho lidé v příštích letech dočkají.