🇨🇿 Hrozby pro úspěch Cardana

Úspěch projektu Cardano ohrožuje několik relevantních důvodů. Pojďme se na ně podívat a zvážit, zda jsou řešitelné.

Samospráva (self-custody) je děsivá

Kryptoměny jsou pro většinu držitelů většinou spekulacemi. Více než 95 % vlastníků kryptoměn drží kryptoměny na centralizovaných burzách. Jen malé procento lidí vlastní hardwarovou peněženku a samosprávu majetku vnímá pozitivně.

Podle odborných odhadů vlastní hardwarové peněženky miliony uživatelů (maximálně několik desítek milionů). Svědčí o tom i počet adres s hodnotou různých blockchainových projektů.

Úspěch Cardana je primárně založen na uživatelích a stakerech. Lidé musí používat Cardano, což znamená, že musí používat aplikace DeFi. Aby to bylo možné, musí mít vlastní Cardano peněženku, tedy nebát se vlastní úschovy majetku. Cardano není možné používat z centralizovaných burz.

Dá se namítnout, že to není problém jen Cardana, ale celého blockchainového průmyslu. Zdá se, že hlavní výhoda decentralizace lidi nezajímá a pouze spekulují, že o ni bude zájem někdy v budoucnu.

U Bitcoinu je to o něco menší problém, jelikož se jedná o projekt HODL. Za předpokladu, že se centralizované burzy chovají čestně a jsou více regulované (pod dohledem), může Bitcoin uspět. I když se lidé v ekosystému Bitcoinu snaží přimět lidi, aby drželi BTC ve vlastních peněženkách, většina komunity se těší na schválení Bitcoin ETF s prstem na tlačítku prodat.

Z mého pohledu jde o těžko řešitelný problém. Blockchain přišel s unikátní funkcí, kterou se lidé ještě nenaučili používat. Závislost na centralizované infrastruktuře je rizikem. Pád FTX způsobil strmý pokles hodnoty napříč celým kryptotrhem. Další pád například burzy Binance by byl pro reputaci blockchainu velmi špatný.

Ekosystém Cardano má dvě možnosti. Snaží se převzít uživatele z jiných ekosystémů a přilákat nové uživatele, kteří ještě nejsou v kryptoměnách. Obojí je složité.

Lidé jsou většinou loajální k platformám, na kterých zbohatli. Týká se to zejména prvních osvojitelů. Jsou dnes jedním z největších ovlivňovatelů v kryptoprostoru. Na druhou stranu někteří lidé zkouší nové platformy a jsou ochotni přejít jinam nebo využít více chainů. Cardano potřebuje tyto lidi přilákat a udržet. To se dá udělat.

Přilákat nováčky je z mého pohledu obtížné, protože většina z nich nezačne používat DeFi, ale raději nakupuje kryptoměny a teprve poté se začnou vzdělávat. Cesta do DeFi je dlouhá s mnoha překážkami. Pomoci mohou významná partnerství a podpora stávajících podniků. Potřebujeme více partnerství, jako je spolupráce mezi IOG a vládou Etiopie. Ne jedno takové partnerství za 3 roky, ale několik každý rok. To je také velká výzva.

Lidé musí mít Cardano v mobilu a používat ho například pro platby stablecoiny nebo pro digitální identitu (DID). Toto je jediná cesta k masovému přijetí DeFi.

Jedno je jisté. Pokud lide nezačnou více využívat vlastní peněženky, bude adopce DeFi velmi složitá. Zatím se to neděje ani v Bitcoin ekosystému. Nemůžeme čekat že kvůli Cardano nebo jiným SC platformám s tím lidé ve velkém začnou. Na druhou stranu pokud by bylo ekonomicky výhodné nebo jinak užitečné držet crypto ve vlastní peněžence, lidé by měli motivaci se to naučit. Yields v DeFi mohou být touto incentivou.

Stablecoiny kryté USD

Největší překážkou vyšší adopce Cardana je v současnosti absence stablecoinu krytého USD v ekosystému. Máme Indigo, ale potřebujeme něco, co se lidé nebojí používat. Jedná se o stabilní coiny kryté USD.

Věřím, že Emurgo slíbil spuštění USDA stablecoinu v 1. čtvrtletí 2023, ale tento pokus pravděpodobně neuspěje kvůli regulačním překážkám. Pokud vím, Emurgo se stále snaží projekt spustit, ale už dlouho jsem neslyšel žádné pozitivní aktualizace.

Projekt Mehen (USDM) se snaží zaplnit mezeru na trhu. Tento projekt získal finanční prostředky z Catalyst Fund10 a slibuje jeho spuštění v letošním roce, tedy do konce roku 2023.

Tým IOG najal dva zkušené odborníky, W. Seana Forda a Davida Markleyho, aby vytvořili stablecoinovou společnost. To je jistě krok správným směrem, ale je otázkou, jak dlouho nám bude trvat, než uvidíme první výsledky jejich snažení. Troufám si říct, že to mělo přijít dříve. Možná je to reakce na selhání USDA. Každopádně věřím, že tento krok bude úspěšný.

Byl bych rád, kdyby se nový tým pokusil vyjednávat se stávajícími projekty a získat USDT a USDC na Cardano. Uvidíme, jestli to mají na pořadu dne.

Cardano potřebuje mít stabilnícoin krytý USD před dalším býčím trhem a ten buď začal, nebo začne někdy příští rok (2024). Nedovedu si představit úspěch DeFi na Cardano bez stablecoinů.

Jsem velkým fanouškem projektu Djed a myslím si, že algoritmické a překolateralizované stablecoiny jsou budoucností peněz. Tento typ projektů může využívat volatilní kryptoměny a vytvářet stabilní coiny, aniž byste museli věřit správcům (bankám).

Bohužel po krachu projektu Terra Luna lidé tomuto druhu stablecoinů nevěří. Očekávám, že čas rány zahojí, ale nedokážu odhadnout, kdy to bude.

Vysoká Konkurence

Cardano není jediný projekt, který potřebuje více uživatelů DeFi. Navíc je relativně nový s unikátní architekturou. Lidé se naučili používat aplikace v jiných ekosystémech, zejména v tom Ethereum, ale ne vždy jsou motivováni zkoušet něco nového.

Růst DeFi je také závislý na počtu a kvalitě aplikací. To je ovlivněno počtem vývojářů v ekosystému. Cardano Foundation nedávno provedla výzkum, ze kterého je zřejmé, že vývojáři jsou schopni na Cardano stavět a v současné době neexistuje žádná významná překážka.

Překvapivé je, že většina vývojářů plánuje místo Haskellu použít Aiken (Haskell je ovšem druhá nejpreferovanější volba). Aiken je komunitní projekt, který si získal ohromnou pozornost.

Podle portálu DefiLlama je v ekosystému Ethereum nasazeno 950 aplikací, 650 aplikací na BSC, 500 na Arbitrum a Polygon, 350 na Avalanche a 110 na Solana.

Počet aplikací obvykle koreluje s TVL a počtem uživatelů. Na Cardano najdeme pouze 29 aplikací (DefiLlama však z nějakého důvodu neuvádí všechny nasazené aplikace).

Cardano je na podobné úrovni jako Algorand (29), Tron (26), Near (21), EOS (20) a Tezos (17). Dá se říci, že Cardano překonalo projekty jako Waves (9), Ton (10), Bitcoin (10, ale Bitcoin není platforma), Wanchain (8), Hedera (8), Zilliqa (5) atd. v počtu aplikací.

Nemyslím si, že počet aplikací je kritický. Například Tron má nižší počet aplikací než Cardano, ale TVL má druhý nejvyšší po Ethereu. To je však výjimka.

Pro Cardano je pozitivní, že mnoho aplikací se stále vytváří a týmy vylepšují ty již nasazené. Tým IOG eviduje přibližně 1300 projektů, které jsou postaveny na Cardano. Pokud by se nám podařilo dodat jen 10 % z nich, měli bychom na Cardano zhruba 200 aplikací.

Cardano si stále udržuje pověst platformy bez hacknutí. To je z pohledu reálného světa obrovská výhoda, kterou trh ještě nevyhodnotil. K hackům v určitém okamžiku nutně dojde. Nějaký tým třetí strany udělá fatální chybu a v kódu inteligentní smlouvy se objeví zranitelnost, kterou hackeři zneužívají.

Je důležité, aby některé projekty v ekosystému fungovaly roky bez jediného hacku. DEX musí fungovat několik let bez problémů, než bude jisté, že to bude nový Uniswap na Cardano. Totéž platí pro úvěrové platformy. Věřím, že se jednou dočkáme.

Vývoj aplikací vnímám pozitivně a předpokládám, že jejich počet poroste. To však nemusí nutně zajistit příliv nových uživatelů na příštím býčím trhu. Vysoký počet aplikací, nízké poplatky, spolehlivost, vysoká bezpečnost, vyřešená škálovatelnost, soukromí a decentralizovaná identita, to vše jsou vlastnosti, které mohou uživatele zaujmout v horizontu 5 až 10 let. V jakém počtu a zda se Cardano dostane do top 3 nelze předvídat. O totéž se snaží i další projekty.

Ethereum má mezi platformami výhodu prvního hráče a to bude těžké překonat. Co lze překonat, je velký počet L2 v ekosystému Ethereum. Na druhou stranu se některé L2 mohou zásadně prosadit a stát se dominantními. Například Base může uspět, protože Coinbase má vysokou uživatelskou základnu.

Troufám si tvrdit, že Cardano je stavěno s trochu vyšším cílem než ulovit první fanoušky decentralizace a DeFi. Cardano je vyrobeno s vysokou mírou péče. Využívá se přístup zaměřený na výzkum a formální vývojové metody.

Tento přístup vyžaduje čas. Z pohledu trhu je to však pomalost. Někteří lidé říkají, že Cardano má zpoždění a nemá šanci. V tuto chvíli je příliš brzy to říkat, ale realita je taková, že lidé využívají to, co je k dispozici.

Podle IOG již bylo na Cardano spuštěno 150 projektů (více než uvádí DefiLlama) a bylo vydáno téměř 80 000 tokenových politik. V ekosystému Cardano je velké množství peněženek (téměř 20). Zdá se, že Cardano má stále velkou šanci uspět. Tím spíše, že hlavní vlny adopcí jsou teprve před námi (viz první kapitola věnovaná samosprávě).

Technologický Stack

Občas se setkávám s názorem, že noví Ethereum zabijáci už nemají šanci, protože Ethereum vyhraje přes druhé vrstvy. Říkají, že na nové SC platformy je příliš pozdě a že tato šance existovala na posledním býčím trhu, kdy mělo Ethereum velké problémy se škálovatelností.

Může a nemusí tomu tak být. Pouze čas ukáže.

IOG věnovala spoustu času tomu, aby Cardano bylo dokonale decentralizované. Cardano má vynikající staking, který významně přispívá k decentralizaci. Z mého pohledu to byl správný krok, protože blockchainový průmysl má šanci uspět prostřednictvím decentralizace, nikoli spekulací.

Realita je taková, že většina fanoušků kryptoměn o decentralizaci tolik nestojí. Pro ně je důležitější aktuální užitečnost, tedy DeFi, ražba tokenů nebo levná globální přenosová síť. Konkurence má v tomto náskok.

L2 vyřešily problém nízké škálovatelnosti Etherea, takže si tento ekosystém udrží významnou část uživatelů. Přesto si myslím, že L1 se musí výrazně lépe škálovat, jakmile dorazí nová vlna nových uživatelů. Znovu uvidíme absurdně velké poplatky na Bitcoinu i Ethereu, protože budou ucpané sítě. Cardano se může jevit jako atraktivnější platforma, ale pouze pokud bude na tuto vlnu lépe připraveno. V tuto chvíli není.

Pokud má Cardano uspět, musí se dobře škálovat, ideálně do příštího roku. Nemyslím si, že je možné dodat Inpout Endorsers tak rychle. Možná pomůže Hydra, pokud se týmům podaří toto řešení využít a začlenit je do svých aplikací. Tým SundaeSwap představil prototyp, ve kterém jejich DEX využívá Hydru. To by mohl být dobrý směr pro další býčí trh.

Z uživatelského hlediska může být použití druhých vrstev poněkud obtížné. Rozdělují uživatele a kapitál do více samostatných jednotek. Ideální by bylo mít jeden, dva nebo tři L2, které budou vzájemně spolehlivě propojené. Mít mnoho L2, které spolu soutěží, staré mizí a nové vznikají, není ideální. Uživatelé jsou nuceni učit se novým věcem a neustále se přemisťovat. Některé z nich to může omrzet.

Cardano má některé výhody v tom, že používá model UTxO. To z něj dělá výrazně odlišnou platformu než ty, které používají model založený na účtu a kopírují EVM. Otázkou je, zda je to z dlouhodobého hlediska výhoda z pohledu paralelizace, nebo nevýhoda vzhledem k náročnosti vývoje z pohledu vývojářů.

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Osobně si myslím, že je to spíše výhoda. Vývojáři se naučili model UTxO, pokračují v jeho zkoumání a přicházejí s novými koncepty. Vytvářejí se aplikace jako Axo DEX, kterou by podle týmu nebylo možné vytvořit na modelu založeném na účtech.

Z historie víme, že lepší technologie nemusí nutně vyhrát. To neznamená, že Cardano má lepší technologii. Důležitější je, že vývoj trvá déle (i když tým IOG dodal PoS o 2 roky dříve než tým Ethereum) a je těžké odhadnout, zda je to v kontextu trhu v dlouhodobém horizontu výhoda nebo nevýhoda, řekněme 10 let.

Pokud mají současné projekty nějaké problémy, ať už jde o nízkou škálovatelnost, hacky, nebo se lidé začínají více zajímat o kvalitu decentralizace apod., může to být pro Cardano jistá výhoda. Zaprvé na to ale nelze spoléhat a zadruhé musí být Cardano v tu chvíli připraveno převzít pozici dominantní platformy.

Jinými slovy, trh může hodnotit síťový efekt (počet uživatelů) více než kvalitu technologie (která je vždy do značné míry subjektivní). Někdy je lepší vsadit na rychlá řešení a uvést beta verze do ostrého provozu. Někdy je lepší vsadit na kvalitní budování technologie a následně převzít uživatele konkurence. Nikdo v tuto chvíli nedokáže předpovědět, jak se to bude vyvíjet v blockchainovém průmyslu. Konkrétní události mohou vše rychle změnit.

IOG tým, potažmo Cardano, považuji za lídra inovací v blockchain industry. Tohle je rozhodně úspěch který přitahuje pozornost a je to jeden z důvodů proč má Cardano tak obrovskou a věrnou komunitu. Z komunity se rodí uživatelé DeFi. Nicméně stále je to relativně málo lidí v kontextu ostatních platforem a L2s.

Chtělo by to přijtí s nějakou killer app nebo killer use case který by přilákal nové uživatele. Bylo by užitečné v něčem předběhnout konkurenci. Určitou nadějí může být Midnight který přinese privacy do Cardano ekosystému. Nicméně ZK projekty jsou budovány i jinde.

Závěr

Věřím, že si Cardano své uživatele najde. Jeden projekt nemá šanci převzít všechny uživatele. Bitcoin ani Ethereum neuspěly. Konkurenční prostředí je zdravé a buďme za to rádi. Lidé považují blockchainový průmysl za z velké části jako investiční příležitost, místo aby v něm viděli šanci změnit věci kolem nás. Když čísla stoupají, je to považováno za úspěch a zastiňuje to všechny debaty o důležitých věcech, jako je decentralizace, bezpečnost, správa atd. Doufám v racionální debatu o budoucnosti blockchainového průmyslu. K tomu ale nemusí nikdy dojít neboť k tomu nebude dostatečná sociální či ekonomická incentiva.

V tuto chvíli je největší překážkou pro přijetí Cardana především absence stablecoinu krytého USD. Naštěstí se jedná o poměrně snadno řešitelný problém a zabývá se jím IOG. Můžeme také doufat ve spuštění USDM. Vše ostatní je v zásadě otevřené a těžko předvídatelné.

Troufám si tvrdit, že nikdo nedokáže dobře předpovědět, jakým směrem se bude blockchainový průmysl ubírat. V prostoru je mnoho pokusů o manipulaci prostřednictvím médií a hlavním motorem adopce je chamtivost. Debaty o nutnosti self-custody zastiňují zbytečná témata a dramata.

Článek připravili Cardanians s podporou od Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/threats-to-cardano-s-success