🇨🇿 Cardano zažije Ethereum moment v příštím býčím trhu

Pokud chcete vědět, jaký má Cardano potenciál, nedívejte se na tržní hodnotu mincí ADA v medvědím trhu. Spíše se podívejte na to, co se děje v ekosystému a jaké projekty postupně vznikají. Je také chytré podívat se na jiné ekosystémy a zamyslet se nad tím, co vedlo k jejich vzestupu nebo případnému pádu. To vám řekne mnohem více o budoucnosti. Je velmi pravděpodobné, že Cardano bude mít v příštím býčím období svůj Ethereum moment. Proč si to myslíme?

TLDR

  • Za úspěchem každého ekosystému stojí interakce mezi uživateli.
  • Cardano již nyní zpracovává podobné množství transakcí jako Bitcoin.
  • Pokud za projektem stojí fond rizikového kapitálu, může to být červená vlajka.
  • Technologicky slibné projekty může zmařit neférová distribuce mincí.
  • “Move fast, break things” je dobrá strategie pro startupy, které si chtějí rychle ověřit, že jejich nápad je životaschopný.
  • Cardano má několik výhod, které z něj mohou udělat jednoho z lídrů v oboru.

Základem úspěchu je vzájemná interakce

Úspěch internetu je založen na interakci uživatelů. Potřeba interakce s lidmi je základní lidskou vlastností. Všechny hlavní internetové služby umožňují interakci mezi uživateli a podařilo se jim vybudovat silný síťový efekt. Zároveň jsou všechny současné služby v pozici zprostředkovatelů, kteří nějakým způsobem využívají svého postavení a profitují z něj.

Technologii blockchain lze považovat za novou vrstvu nad internetem, která do jisté míry umožní omezit moc zprostředkovatelů. Platforma blockchain, jako je Cardano, je strojem na důvěru, který umožňuje budovat důvěru mezi účastníky, aniž by kdokoli měl jakoukoli výhodu plynoucí z vyššího postavení.

Cardano umožňuje vytvářet hodnotu, vlastnit hodnotu a interagovat s hodnotou podle jasně definovaných pravidel bez možnosti ovlivňování těchto procesů třetími stranami.

Žádná třetí strana nemůže změnit měnovou politiku protokolu Cardano bez souhlasu většiny držitelů ADA. To je přesvědčivý koncept, se kterým jako první přišel Bitcoin. Vytvoření vlastního tokenu na platformě Cardano, včetně pravidel, tento koncept rozšiřuje a dává tuto možnost všem lidem na planetě.

Lidé si mohou vytvořit NFT, místní měnu, svůj systém odměn, vstupenky na online službu nebo cokoli jiného, co je napadne. Tokeny nemusí mít nutně vysokou tržní hodnotu, jde spíše o jejich užitečnost v daném kontextu. Důležitá jsou neměnná pravidla, která může definovat jeden subjekt nebo skupina uživatelů.

Uživatelé mohou hodnotu, tj. mince a tokeny, držet bez prostředníků nebo si ji navzájem posílat, jak uznají za vhodné. Inteligentní smlouvy umožňují definovat pravidla interakce. Představte si například výměnu tokenu A za token B mezi Alicí a Bobem. Pokud by se navzájem neznali a nedůvěřovali si, potřebovali by třetí stranu, které by oba důvěřovali, aby výměnu provedla. Například centralizovanou směnárnu. Směnárna však není důvěryhodným prostředníkem. Cardano umožňuje vytvořit službu, která dokáže vyměňovat tokeny decentralizovaným způsobem.

Transakce v blockchainové síti nelze cenzurovat, zastavit ani jim zabránit. Nikdo nemůže být podplacen. Všechny decentralizované aplikace mohou mít naprosto stejné vlastnosti. Při výměně tokenů A a B není potřeba třetí strany, která by mohla věci pokazit. Alice a Bob budou po celou dobu vlastnit buď token A, nebo token B. Decentralizovaná výměna je pouze soubor pravidel pro důvěryhodnou výměnu tokenů.

Bitcoin je ekosystém, který umožňuje lidem posílat si BTC navzájem. Lidem se tato myšlenka zalíbila a přijali síť. Ethereum tento koncept rozšířilo tím, že lidem umožňuje vytvářet vlastní tokeny a vytvářet decentralizované aplikace. Lidem se to zalíbilo ještě více a na Ethereu probíhá více interakcí než na Bitcoinu. Bitcoin zpracovává přibližně 200-300 tisíc transakcí denně. V případě Etherea je to přibližně 1-1,3M transakcí denně.

Pokud se ptáte, proč Ethereum zpracovává více transakcí za den než Bitcoin, našli byste velmi jednoduchou odpověď. Ethereum nabízí více užitečných funkcí a lidé je využívají.

Cardano je stále mladý ekosystém, ale síť již zpracovává podobné množství transakcí jako Bitcoin, něco kolem 220-250 tisíc denně. Otázkou je, zda Cardano přiláká více uživatelů a přiblíží se Ethereu, v jehož ekosystému se velké množství transakcí odehrává také na druhých vrstvách. Například jen na Polygonu se uskuteční 3 miliony transakcí denně.

Myslíme si, že Cardano přiláká nové uživatele a v příštích několika letech zažije explozi.

Rozmach a propad projektů

Úspěch Bitcoinu a Etherea není ojedinělou událostí. Vedle nich vyrostlo mnoho nových ekosystémů, včetně Cardana. Věřím, že každý nový ekosystém má za určitých podmínek šanci uspět.

Stejně jako Facebook překonal MySpace, stejně jako Google není jediným vyhledávačem na světě a stejně jako vedle sebe existuje mnoho streamovacích platforem, bude vedle sebe existovat více blockchainových ekosystémů. Budou vznikat nové a ty starší si nemusí udržet svou dominanci, když konkurence přijde s něčím převratným.

Každý rok existence platformy jí přidává na síle a počet uživatelů může růst. Ethereum těží z výhody prvního hráče mezi platformami pro chytré kontrakty a je přirozené, že jako nejstarší projekt má nejširší uživatelskou základnu. Jak úspěšné jsou ostatní ekosystémy? Aniž bychom výslovně jmenovali další relevantní ekosystémy, musíme přiznat, že jich je zhruba tucet. To je solidní konkurence a pro rozvoj blockchainového odvětví je to dobře.

Některé z mladších projektů L1 se objevily zčistajasna a dokázaly přilákat velké množství uživatelů. Mnohé z nich dnes již nejsou relevantní. Být první na trhu není zárukou úspěchu. Proč tyto ekosystémy rychle vznikly a pak zanikly?

Důvodů je tedy několik.

Pokud za projektem stojí kapitál rizikového kapitálu, je riziko kolapsu ekosystému vysoké. Kapitál rizikového kapitálu je dobrý pro financování vývoje a pro reklamu. Může pomoci zprostředkovat důležitá partnerství. Účast VC kapitálu může přilákat drobné investory. Problémem je, že VC fondy často drží obrovské množství mincí (které nakoupily velmi levně ve srovnání s drobnými investory) projektu jen proto, aby je ve vhodnou dobu prodaly. Hodnota mincí tak může během krátké chvíle klesnout ze stovek dolarů na jednotky dolarů.

Nepříjemné je, že nativní mince projektu jsou v daném ekosystému často považovány za peníze a uživatelé jich obvykle moc nedrží. Pokud mají pocit, že byli podvedeni, mohou ekosystém opustit. Pokud rizikoví investoři hodí své mince na uživatele, může to znamenat konec ekosystému nebo přinejmenším těžké časy. Projekt může být technologicky slibný, ale zmaří ho počáteční distribuce mincí.

I přes popsaný problém se může stát, že na platformě vzniknou kvalitní služby, které přilákají nové uživatele a následně i investory.

Projekty, které vznikly rychle, nemusí být technologicky kvalitní a pravděpodobně obětovaly decentralizaci. Tyto projekty mají tendenci velmi dobře škálovat, ale výrobci bloků potřebují drahý hardware a jejich počet může být centrálně omezen.

Tyto projekty také dokázaly přilákat velký počet uživatelů. Bohužel trpí tím, že síť potřebuje časté restarty nebo se ukáže, že síť může být centrálně vypnuta. Lidé rádi investují do slibných projektů, ale nejsou schopni ověřit kvalitu decentralizace. Jakmile se tyto problémy objeví, mnoho uživatelů odejde, protože vše, s čím technologie blockchain přichází, je v podstatě ztraceno.

Ti, kteří se v ekosystému Cardano pohybují již dlouho, si jistě pamatují, jak obtížné bylo spustit konsensus PoS. Provozovatelé poolu se dobrovolně učili provozovat uzly a vzájemně si pomáhali. Nováčci se často nechají unést tím, že nová síť je rychlá a transakce jsou levné. Myslí si, že blockchain musí být také decentralizovaný, ale to nemusí být pravda.

Dalším lákadlem je vysoká hodnota TVL. Uživatelé nechápou, že pokud tým drží většinu mincí, může ve službách DeFi nafouknout TVL. Nejen to, ale mohou také rozhodovat v důležitých hlasováních, což jsme také viděli. Velryba (tým) může zvrátit hlasování, ve kterém většina uživatelů hlasovala opačně. TVL rozhodně není tak důležitý ukazatel jako počet skutečných uživatelů, kteří služby používají.

Fondy rizikového kapitálu mohou manipulovat s TVL projektů DeFi, kterým fandí. Jakmile se rozhodnou mince projektu prodat, může to způsobit konec služby.

Proč bude mít Cardano svůj vlastní moment Ethereum?

Byli jsme svědky zániku mnoha slibných projektů, které začaly dobře. Mnohé z nich stále existují a mohou uspět. Proč by mělo uspět Cardano?

Decentralizace je pro tým IOG prioritou a protokol je vyvíjen na velmi vysoké úrovni, podobně jako software pro letadla nebo jaderné elektrárny. Cardano bude existovat desítky let, což samo o sobě přiláká nové uživatele. Budování důvěry vyžaduje čas.

Někteří kritici, včetně vedoucích projektů, kteří mají za sebou fondy rizikového kapitálu, tvrdí, že Cardano se vyvíjí velmi pomalu a že celou platformu dodali za rok a mají desítky tisíc uživatelů. Skutečnost je taková, že některé z těchto projektů pomalu mizí ze scény. Na druhou stranu vidíme jiné relativně staré ekosystémy, které pomalu začínají nabývat na významu. Postupný pomalý vývoj decentralizovaných technologií a organický růst uživatelské základny jsou důležitější než rychlé dodání řešení na trh.

V případě ekosystému Cardano nenajdete žádné fondy rizikového kapitálu, které by mohly mince ADA na začátku koupit mnohonásobně levněji než v maloobchodě. Cardano má spravedlivou distribuci mincí. Pro růst ekosystému je lepší, když mince drží stovky tisíc lidí po celém světě, než několik velryb čekajících na správný okamžik k prodeji.

“Move fast, break things” je dobrá strategie pro startupy, které si chtějí rychle ověřit, že jejich nápad je životaschopný. U technologie blockchain tuto zkratku použít nemůžete. Uživatelé nesmí přijít o peníze, protože vývojáři napsali nekvalitní software a zanechali v něm zranitelnosti. Pečlivý vývoj má své přednosti a z dlouhodobého hlediska se strategie IOG ukáže jako nejlepší možná.

Pro Cardano je velkým úspěchem už to, že objem transakcí je podobný Bitcoinu. Je třeba vzít v úvahu, že spuštění stablecoinů USDA a DJED je plánováno na 1. čtvrtletí 2023. Až budou stablecoiny k dispozici, bude možné plně využít potenciál DeFi. Mnoho slibných služeb se stále buduje. NFT na platformě Cardano získávají na popularitě a budou dále růst díky novým tržištím.

Každý projekt by měl mít jasnou konkurenční výhodu, pokud má ambice stát se jedním z lídrů na trhu. Cardano je pravděpodobně jedinou platformou, na které nedošlo k žádnému většímu hacknutí chytrých kontraktů. Ukazuje se, že platforma Plutus je dobrým řešením pro psaní robustní aplikace.

Verze PoS Ouroboros Leios je pravděpodobně jedním z nejlepších řešení, jak dosáhnout vysoké škálovatelnosti na první vrstvě, aniž by bylo nutné obětovat decentralizaci. Implementace může trvat několik let, ale může být hotová do příštího býčího běhu. Kromě toho se pracuje na druhých vrstvách, zejména na Hydře.

Jedním z dalších přínosů bude decentralizovaná digitální identita. Ta se objeví i na jiných platformách, takže to nebude výhoda, kterou by mělo jen Cardano. Tým však již několik let pracuje na Atala PRISM a tato služba pro správu identit se dočkala přijetí na vládní úrovni.

Ochrana soukromí je pro blockchainový průmysl velkým tématem a po vytvoření řešení se dočkáme mnohem většího přijetí ze strany podniků, bank a vlád. Midnight bude sidechain na Cardanu, který může zajistit soukromí a zároveň vyhovět předpisům v dané jurisdikci. To by mohlo změnit pravidla hry.

Mohli bychom jmenovat i další věci, jako je Catalyst, který umožní financování projektů z pokladny Cardana, nebo zavedení decentralizované správy a předání Cardana do rukou komunity nejen na úrovni konsensu sítě (což se již stalo), ale také na úrovni řízení vývoje softwaru.

Cardano má zdravou a silnou komunitu, která se každým dnem rozrůstá. Počet stakerů roste každou epochu o tisíce. Přicházejí nové týmy, které na Cardanu staví své projekty. Jak víme, většina nápadů zůstane nerealizována a některé projekty budou podvody. To se však stává v každém ekosystému a přesto se v každém úspěšném ekosystému najde několik vlajkových lodí. Jsou to projekty s velkým počtem uživatelů, které si udrží dominanci po dlouhou dobu. Takové projekty se určitě objeví i v ekosystému Cardano.

Závěr

Úspěch internetových gigantů, jako jsou Amazon, Google, Twitter nebo Facebook, je postaven na interakci uživatelů. Všechny služby bojují o vaši pozornost a snaží se vám umožnit komunikaci prostřednictvím svých protokolů. Technologie blockchainu jsou v tomto ohledu naprosto stejné a jejich úspěch závisí na tom, kolik lidí je přijme a začne používat v každodenním životě.

Představte si, že držíte akcie ve vlastní peněžence a v neděli večer je pomocí DEXu prodáte. DEX bude chránit vaše soukromí. Prodej bude probíhat mezi vámi a někým na druhém konci světa, přesto bude výměna tokenů stát pár centů. Za prodej obdržíte USDA a okamžitě zaplatíte za nákup zboží v internetovém obchodě nebo je někomu půjčíte prostřednictvím platformy pro půjčování a vyděláte na tom. To je velmi pravděpodobně naše budoucnost a Cardano bude jednou z platforem, kterou k tomu budete moci využít.

Cardano organicky roste bez ohledu na probíhající medvědí trh. Období růstu trhu však bývají doprovázena růstem uživatelů a bylo by hezké, kdyby DeFi byla připravena ukázat sílu Cardana. Pokud se bude historie opakovat, zvýšený zájem o kryptoměny lze očekávat někdy kolem roku 2024, kdy dojde k dalšímu půlení Bitcoinu. To je dost času na to, aby tým IOG dodal další upgrady Cardana a aby týmy třetích stran spustily své služby. Cardano bude mít svůj Ethereum moment a exploduje, pokud jde o počet uživatelů a přijetí.

Článek napsali Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte se originální článek v AJ: Cardano will have its Ethereum moment next bull run | Cardano Explorer