🇨🇿 Evoluce kryptoměn a jak do toho zapadá Cardano

Díky Bitcoinu se celý průmysl blockchainu rozjel. Lidé dlouho nevěřili, že by mohl být úspěšný jiný projekt než Bitcoin. Mýlili se. Podívejme se na některé události a trendy v tomto nově vznikajícím odvětví. Podíváme se na Cardano a na to, jak zapadá do budoucnosti kryptoměn.

TLDR:

  • Projekty PoS jsou na vzestupu. Dostávají se do první desítky a vytlačují PoW klony Bitcoinu.

  • Z hlediska převedené hodnoty a počtu transakcí žádný projekt nedominuje. Bitcoin, Ethereum a Cardano jsou na velmi podobné úrovni.

  • Pokud tým projekt opustí, postupně ho opustí i lidé, protože v něj ztratí důvěru.

  • Před 10 lety by nikdo nevsadil na to, že vlády přijmou technologii blockchain. Etiopie přijala Cardano, Salvador přijal Bitcoin a Algorand.

  • Na příkladech ze Salvadoru a Etiopie vidíme, že lidé z chudých a rozvojových zemí potřebují spíše finanční a sociální infrastrukturu s levnými a rychlými transakcemi než volatilní aktiva.

  • Existence silných a vlivných osob nemá na decentralizaci protokolu významný vliv. Významné osoby jsou důležité pro adopci. Statistiky ukazují, že lidé mají zájem o projekty se silnými vůdci.

  • Lidé jsou povzbuzováni k tomu, aby mince drželi jako investici nebo uchovatele hodnoty. Jsou však ochotni používat blockchainové sítě i k jiným věcem v rámci odvětví DeFi a NFT.

  • Narativ HODL je především o snění o vzdálené budoucnosti. Lidé žijí tady a teď. Chtějí sítě skutečně používat k nějaké činnosti.

  • Transakce mezi lidmi budou mít větší dopad na změnu společnosti než transakce mezi burzou a držiteli mincí. Je třeba zvýšit síťový efekt.

  • Je naivní si myslet, že lidé budou PoS odmítat z ideologických důvodů, pokud bude bezpečně fungovat. Šlo by to proti přirozené touze lidí dělat věci lépe a efektivněji.

Narativy a realita

Bitcoin přišel s vizí nezávislých peněz. Měnová politika byla pevně zakotvena v protokolu a síť se měla postarat o nezávislý přenos transakcí mezi uživateli. V počátcích se bitcoiny skutečně používaly k placení za zboží a služby. Lidé je byli ochotni utrácet. To se postupně změnilo, jak hodnota mincí rostla. Lidé začali více spekulovat a méně utrácet. Nyní se ujímá narativ o úložištích hodnoty.

Ethereum je druhým významným projektem, který si stále hrdě drží druhou pozici podle tržní kapitalizace. S příchodem tohoto projektu se ukázalo, že Bitcoin nezůstane jediným velkým hráčem. Bitcoin přestal být penězi ve smyslu každodenního platebního prostředku a ještě více se posílil narativ uchovatele hodnoty. V případě Etherea se začal prosazovat narativ světového počítače. Jedná se o dvě velmi odlišné role. Přesto se komunity začaly navzájem nenávidět. Zastánci Bitcoinu začali zdůrazňovat, že Bitcoin dokáže pokrýt všechny funkce, které kdy budeme potřebovat. Tábor zastánců Etherea tvrdil, že bez chytrých kontraktů na první vrstvě to není možné a že půjde svou vlastní cestou.

Oba narativy vyžadovaly odlišné technologické zázemí. Zatímco tlak na vývoj protokolu Bitcoinu je nízký a komunita může ospravedlnit pomalou a opatrnou strategii vývoje, komunita Etherea brzy oznámila snahu přejít na konsensus Proof-of-Stake (PoS). Pro globální počítač je škálovatelnost naprosto klíčovou vlastností. Bitcoin i Ethereum v době psaní tohoto článku používají konsensus Proof-of-Work (PoW). PoW se vyznačuje tím, že v době zvýšeného zájmu a využití sítě se výrazně zvyšují poplatky za transakce a zpomaluje se rychlost zúčtování. Oba systémy se tak mohou rychle zahltit.

Vyšší škálovatelnost má více možných řešení. Jedním z nich je PoS a druhým rychlá druhá vrstva. Tým Etherea nebyl schopen dodat PoS podle plánu a bude to ještě nějakou dobu trvat. Na scénu přišlo Cardano a v roce 2020 spustilo PoS z rodiny Ouroboros v rámci vývojové fáze Shelley. I díky tomu si projekt upevnil pozici v top 10 a pomalu se stává třetím významným projektem na scéně. Je třeba dodat, že vedle PoS se objevily i další koncepty a do top 10 se na úkor starých klonů PoW dostává mnoho nových projektů.

Ukazuje se, že pro projekty PoW není v top 10 místo. Důvodem byla neschopnost inovovat a odlišit se od Bitcoinu. Bylo jen otázkou času, kdy je inovativní projekty zatlačí do pozadí. Lidé se začali více zajímat o nové projekty a podle Google Trends je zjevná větší chuť se o nich dozvědět víc.

Silná komunita je pro přijetí kryptoměn a šíření informací velmi důležitá. Lidé nesmí projekt opustit, ale zůstat mu věrní. Lidé klony PoW opustili a přestali jim věřit. Nikdo tyto projekty nevylepšuje a nikdo se nesnaží o jejich adopci. Lidé se na fórech běžně ptají, zda má projekt tým a zda někdo na něčem pracuje. Odpovědi jsou často záporné. Pokud tým projekt opustí, komunita nakonec projekt opustí také.

Cardano má naproti tomu neuvěřitelně silnou a loajální komunitu, která věří v technologický pokrok a lidsky dobře pochopitelné poslání projektu. Tým IOG má více než 500 zaměstnanců a stále se rozrůstá. Nedílnou součástí projektu jsou také nadace Cardano Foundation a Emurgo, které se rovněž rozrůstají. Všechny tři subjekty pracují nezávisle na sobě na zvýšení adopce a růstu komunity. Tato práce se vyplácí a zdá se, že je pro úspěch zásadní. Lidé vidí, že se protokol neustále vylepšuje, což zvyšuje jeho používání. Důležité je, že lidé skutečně aktivně používají Cardano. To je jasně vidět na aktivitě v síti a přenesených objemech.

Messari shromažďuje data na řetězci, takže je můžeme zkoumat. Jak vidíte, v době psaní tohoto článku přenáší Cardano větší hodnotu než Ethereum a je druhé za Bitcoinem. V síti Bitcoin bylo přeneseno 15 miliard dolarů, v Cardanu 9 miliard dolarů a v Ethereu 7 miliard dolarů.

Pokud jde o poplatky, Bitcoin vybral 0,68 milionu dolarů, Cardano 50 tisíc dolarů a Ethereum neuvěřitelných 29 milionů. Cardano má 600x levnější poplatky než Ethereum a 15x levnější než Bitcoin na prvních vrstvách. Dodejme, že poplatky na sítích PoW kolísají výrazně více než na PoS.

Aktivní adresy vypovídají o počtu uživatelů, kteří síť použili za posledních 24 hodin. První je Bitcoin s 900 000 adresami, druhé Ethereum s 630 000 adresami a třetí Cardano se 167 000 adresami.

Je zřejmé, že Bitcoin není ve srovnání s Ethereem dominantní a obě sítě se používají podobně. Když vezmeme v úvahu stáří projektů, je to pro Ethereum v podstatě úspěch a dá se říci, že drží krok s Bitcoinem. Cardano je z této trojice projektů nejmladší a v době psaní tohoto článku jsou chytré kontrakty staré doslova pár dní. Vysoký počet může souviset s boomem NFT na platformě Cardano. Totéž však lze říci i o Ethereu. Ethereum má navíc největší sektor DeFi. Vždy je dobré se ptát, jaký význam mají transakce. V případě Bitcoinu bude značná část transakcí souviset s přesuny na burzu a z burzy. V případě platforem chytrých smluv to bude v této fázi vývoje podobné, ale lze předpokládat, že větší část bude souviset s přímou interakcí mezi uživateli. Platformy mají stabilní mince a jiné tokeny, které motivují k používání sítě. Tím se zvyšuje přímý síťový efekt, což je pro budoucí rozvoj výhodné. Ethereum se používá jen asi 4krát více než Cardano, což lze považovat za úspěch i vzhledem k tomu, že Cardano zatím nemá žádné služby DeFi a žádný stabilní coin.

V tuto chvíli to nevypadá, že by Bitcoin zásadně překonával své konkurenty, pokud jde o on-chain spojená s používáním. Soudě podle úspěchu nově vznikajících projektů je pravděpodobnější, že lidé budou ochotni sítě používat a vytvářet na nich zajímavé ekonomické aktivity, pokud to bude rychlé a levné. Druhá vrstva Bitcoinu, jako je Lightning Network (LN), není konkurentem pro platformy inteligentních smluv, protože nepřenáší žádné tokeny a nemá žádnou programovatelnost. Bezpečnost tokenů by musela zajistit první vrstva a to je v případě Bitcoinu nesplnitelný požadavek.

Pokud prozkoumáme tržní kapitalizaci, uvidíme velmi podobný obrázek. Bitcoin má přibližně jen dvojnásobnou tržní kapitalizaci než Ethereum. Cardano má přibližně desetkrát nižší tržní kapitalizaci než Bitcoin a pětkrát nižší tržní kapitalizaci než Ethereum. Nejedná se o nějaké zásadní rozdíly. Když uvážíte, že do Bitcoinu ve velkém investují instituce, banky, velké společnosti a nyní dokonce i první stát, jsou to pro chytré platformy krásné výsledky. Navíc Ethereum je v hledáčku velkých investorů, Cardano je v tomto ohledu teprve na začátku své cesty.

Realita ukazuje, že ani lidé, ani velcí investoři si nepřejí jediného vítěze. Lidé budou nové technologie zkoušet a používat, pokud jim to přinese užitek. Investoři budou hledat nové příležitosti a kde jinde je hledat než v nově vznikajícím technologickém odvětví, které má potenciál rozvrátit svět. Klony PoW nikdy neměl šanci být úspěšnější než Bitcoin. Lidé se někdy smáli, že Litecoin je jen testovací síť pro Bitcoin. Ale v případě platforem inteligentních kontraktů je potenciál obrovský. Cardano je zcela nová technologie. Nic není okopírované. Vše je promyšlené do posledního detailu. Práce na něm trvala mnoho let. Tým je připraven dodat mnoho dalších funkcí.

Práci týmu si můžete snadno ověřit podle aktivity na GitHubu. Cardano v této statistice vítězí téměř každý měsíc. Lidé vidí technologický pokrok a to je jeden z mnoha důvodů, proč projektu důvěřují. Velcí investoři rádi sázejí na nové technologie na rozvíjejících se trzích. Stejně jako v jiných oblastech investování přináší včasná investice zisk.

Dokáže dnes někdo v tuto chvíli odhadnout budoucí potenciál, míru adopce nebo počet zemí, které Cardano přijmou? To je v podstatě nemožné. Před 10 lety si nikdo nemyslel, že nějaký stát přijme kryptoměnu. Cardano bylo prvním projektem, který uspěl. Etiopie přijala tento projekt k vybudování své národní infrastruktury. Lidé budou mít svou identitu v blockchainu. To je první krok pro další finanční možnosti. Podobného úspěchu dosáhl Bitcoin, který se stal zákonným platidlem v Salvadoru.

Přijetí na vládní úrovni

Salvador je pravděpodobně největším úspěchem kryptoměn od jejich vzniku. Mnoho lidí má na přijetí Bitcoinu vládou rozdílné názory. Někteří to oslavují jako důkaz, že se Bitcoin etabluje jako globální peníze. Jiní to odmítají, protože se jim nelíbí, že Bitcoin je přijímán prostřednictvím zákonů a jeho používání je vynucováno vládou, což je v rozporu s narativem o nestátních penězích. K přijetí bitcoinu nedochází spontánně ze strany obyvatelstva, které často ani neví, co bitcoin je. Mnozí si jej představují jako kov podobný zlatu. Přijetí je tedy v rukou státu, což je dvousečná zbraň. V širším kontextu to však nevadí. Kryptoměny na sebe kvůli této události strhly velkou pozornost. Co z toho vzejde dál, se teprve uvidí. Prozkoumejme řešení z technologického hlediska.

Na Salvadoru je nejzajímavější, že největší využití technologie bitcoinů bude v oblasti převodů peněz. Lidé žijící mimo Salvador posílají peníze domů svým rodičům prostřednictvím drahých služeb tradičních finančních gigantů, jako je Western Union. Jen v loňském roce tvořily platby remitencí 23 % HDP země, tedy asi 5,9 miliardy dolarů. To je astronomické číslo a je výhodné využít levnějších služeb, které nabízí Bitcoin. Stát lidem poskytuje svou peněženku Chivo, která nabízí nulové poplatky. Chivo umožní bezplatnou konverzi mezi BTC a USD. Lidé nebudou vystaveni volatilitě bitcoinu. Pro přeshraniční transakce se bude používat Lightning Network. Na řešení, které umožní převádět dolarovou hodnotu prostřednictvím Lightning Network, se podílí společnost Strike.

Položme si nyní klíčovou otázku. Co je pro obyvatele Salvadoru užitečnější? Je to technologie, tj. možnost levně posílat přeshraniční platby, nebo volatilní aktivum s nejistým potenciálem zhodnocení? Lze tyto dvě věci od sebe oddělit? Z našeho pohledu je pro chudé obyvatele Salvadoru investování do kryptoměn ekonomicky nebezpečné. Zvláště na konci býčího období. Pokud však jde o levné přeshraniční transakce denominované v dolarech, je to úplně jiný příběh. Pro lidi je ekonomicky výhodné takovou technologii používat.

Potřebují přeshraniční transakce první vrstvu Bitcoinu? Z pohledu obyvatel Salvadoru ne. Budou mít peněženku, kde bude vše zcela zdarma. Přinejmenším zpočátku se bude dít to, že lidé uvidí logo Bitcoinu v peněžence Chivo, ale v praxi ji nebudou vlastnit ani přímo používat k transakcím vzhledem k poměrně centralizované povaze řešení. Z ekonomického hlediska to dává smysl. Lidé v Salvadoru nemohou platit dolarové poplatky za transakce, nebo dokonce deset dolarů či více v době přetížení sítě. Nestálost transakčních poplatků je pro běžné používání zabijákem. Když se nad tím více zamyslíte, zjistíte, že lidé potřebují pracovat se stabilní hodnotou a levnými transakcemi. To je přesný opak první vrstvy Bitcoinu, která nabízí volatilitu hodnoty mincí i poplatků.

Je proto nutné zaměřit se na druhou vrstvu a peněženku Chivo, kterou budou používat obyvatelé Salvadoru. Nyní si položme několik dalších otázek. Kdo dotuje transakční poplatky? Odkud pochází současný kurz dolaru vůči bitcoinu? Pokud někdo pošle 1000 dolarů ze zahraničí svým rodičům do Salvadoru a použije bitcoiny jako převodní tokeny, co se stane, pokud hodnota bitcoinu klesne? Budou mít rodiče ve své peněžence Chivo stále 1000 dolarů, nebo méně? Co přesně se stane, když lidé vymění BTC za USD nebo naopak v peněžence Chivo? Lidé vidí, kolik bitcoinů a/nebo dolarů mají ve svých peněženkách Chivo, ale kdo fyzicky drží BTC a USD? Řešení bohužel není příliš transparentní a většina informací je zahalena tajemstvím.

Snaha usnadnit lidem život prostřednictvím technologických řešení je ušlechtilá věc, ale nezapomínejme na hlavní cíl technologie blockchain. Hlavním cílem decentralizace je nezávislost na zprostředkovatelích, kteří mohou zneužít svého postavení. Z našeho pohledu tomu tak v Salvadoru zdaleka není. To je však v pořádku. Je to dobrý začátek a vše se může v budoucnu zlepšit. Je trochu paradoxní, že lidé budou používat technologii bitcoinu, ale možná ani sami nebudou chtít mince držet nebo používat. Přinejmenším zpočátku budou lidé stále používat hlavně dolary. Problémem je volatilita. V praxi se ukazuje, že i Bitcoin může potřebovat decentralizované technologické řešení pro další funkce. V této souvislosti dává smysl budovat algoritmické stabilní mince a je to důkaz, že DeFi je velmi dobrý směr vývoje kryptoměn.

Kromě Bitcoinu adoptoval Salvador také projekt Algorand, na kterém chce stát vybudovat státní infrastrukturu. To je dobrá zpráva. Je zřejmé, že Bitcoin není vhodný pro budování finanční nebo státní infrastruktury, a i ostatní projekty mají velký potenciál. Je možné, že si Salvador nebo jiná země vydá vlastní měnu na nějakém jiném blockchainu, který umožňuje vydávat tokeny a škáluje lépe než Bitcoin. To by byl velmi pozitivní trend a velmi pravděpodobně se ho dočkáme v příštích 10 letech, částečně i díky nástupu CBDC.

Cardano se může pyšnit tím, že je prvním projektem v oblasti adopce na vládní úrovni. Etiopie si Cardano vybrala, aby vytvořila decentralizované řešení pro správu decentralizované digitální identity (DID) občanů a zlepšila sektor vzdělávání. Pokud pilotní projekt uspěje, mohou být nasazeny i další služby. Cardano a Atala PRISM budou použity k vybudování národního systému sledování vzdělávání. DID bude vytvořen pro všechny účastníky vzdělávacího systému, což je 5 milionů studentů a 750 tisíc učitelů. Řešení bude schopno sledovat dosažené výsledky a digitálně ověřovat známky. Umožní úřadům vytvářet záznamy o výsledcích vzdělávání odolné proti manipulaci ve 3 500 školách. Sledování pomůže analyzovat nedostatečné výsledky ve vzdělávání a efektivněji rozdělovat zdroje. Efektivitu rozdělování zdrojů zajistí systém sledování vzdělávání. S údaji nebude možné manipulovat, a rozdělování zdrojů tak bude vycházet ze skutečných výsledků.

Velmi významným krokem vpřed je také digitální decentralizovaná identita. Nejen měnová a fiskální politika, ale také správa identit je jedním z klíčových úkolů pro státy. Pro mnoho finančních transakcí nebo interakcí s úřady je identita důležitá. Identita je pro lidi stejně důležitá jako peníze, nebo dokonce ještě důležitější. Má smysl neomezovat využití blockchainu pouze na peníze, ale využít jej i pro správu identity. Buďme realisté. Státy ze světa nikdy nezmizí, a pokud mají kryptoměny přežít, budou regulovány tak, jak to státy vyžadují. Kryptoměnový průmysl se tomu může bránit, nebo držet krok s požadavky regulátorů. Mnoho finančních služeb, jako jsou půjčky a pojištění, musí pracovat s identitou. Mnoho služeb DeFi může poskytnout lepší uživatelský zážitek, pokud existuje způsob, jak pracovat s digitální identitou. Je možné mít státní identitu, ale v zásadě si kdokoli může vytvořit jinou identitu nezávislou na státu. Dokonce i lidé, kteří dnes žádnou nemají.

Kdo by si před deseti lety pomyslel, že technologie blockchain bude přijata na celostátní úrovni? Pravděpodobně by na to nikdo nevsadil. Dnes jsme svědky prvních úspěchů. Za dalších 10 let to bude normální a nikoho to už nepřekvapí. Už teď je jasné, že přijetí nebude o jednom projektu a že klíčová je hlavně technologie, která dokáže vyřešit skutečný problém lidí. Pokud bude tento trend pokračovat, čeká blockchain zářná budoucnost.

Decentralizace a týmy

Jedním z velkých omylů, se kterými se v oblasti kryptoměn setkáváme, je představa, že decentralizovaná síť nesmí mít žádného lídra. Představa je taková, že vůdce projekt centralizuje. To je narativní omyl. Musíme pochopit, že každý projekt má lídra nebo skupinu exponovaných lidí, kteří jsou mluvčími projektu. Pokud projekt nikoho takového nemá, většinou se o něj lidé přestanou zajímat. Lidé žijí v hierarchickém uspořádání již dlouho. Nástup decentralizované technologie neznamená, že se na chování lidí něco změní.

Lidé se budou rozhodovat sami, ale předtím se vždycky budou rozhlížet, co dělají ostatní. Často je důležité, co říkají významné osobnosti, protože mohou ovlivnit názory ostatních. Z hlediska decentralizace je důležité, aby komunita měla více významných osobností a mnoho různých hlasů. Existenci někoho, kdo bude dominantní, však v zásadě nelze zabránit. Je na lidech, aby se rozhodli, komu budou naslouchat.

Uveďme si příklad. Největšími mluvčími bitcoinu jsou dnes lidé jako Michael Saylor, Adam Back nebo Andreas Antonopoulos. Tito lidé nemají na decentralizaci Bitcoinu žádný vliv. Nemohou například ovlivnit měnovou politiku. Jsou to lidé, které ostatní lidé rádi sledují a poslouchají. Satoshi Nakamoto opustil Bitcoin a zcela přirozeně se našli jeho nástupci. Jaký je rozdíl mezi těmito lidmi a Vitalikem Buterinem, který je nejznámější postavou stojící za Ethereem? Nebo Charles Hoskinson, který je generálním ředitelem týmu IOG? Vitalik ani Charles nemohou ovlivnit například měnovou politiku Etherea a Cardana. Síť je decentralizovaná a tisíce provozovatelů uzlů, včetně všech uživatelů, rozhodují o tom, jaké změny přijmou a jaké ne.

Charlie Lee opustil Litecoin a projekt náhle ztratil dech. Nikdo o něm nemluví, a tak o něj nováčci nemají zájem. Totéž lze říci o projektu EOS, který opustil Dan Larimer. Žádný nástupce se nenašel, takže zájem lidí opadl i tam. Pokud se lidé o projekt nezajímají, nemá smysl udržovat zdrojový kód. Nemá smysl na těchto projektech něco budovat. Žádný ze současných projektů není připraven na masové přijetí. Není to ani Bitcoin, jak se často říká. I Bitcoin bude čelit velkým technologickým nebo ekonomickým výzvám a bude se muset najít někdo, kdo určí budoucí směr.

Pravdou je, že každý projekt musí mít silný tým, který se o něj stará. Významným mluvčím projektu může být někdo, kdo má k týmu blízko, jako Vitalik nebo Charles, nebo někdo, kdo k týmu nemá silné vazby. Na příkladu projektu Cardano je vidět, že lidé chtějí být dobře informováni o průběhu projektu, případných problémech a plánech do budoucna. Díky tomu je projekt transparentnější. Existují komunikační kanály, jejichž prostřednictvím mohou lidé vyjádřit svá přání nebo pochybnosti.

Dalším narativním omylem je, že bez vedoucích by projekt přestal existovat. Zmizí Bitcoin ze světa, pokud se Michael Saylor rozhodne prodat všechny bitcoiny a věnovat se něčemu jinému? Rozhodně ne. Proč by se to mělo stát v případě Etherea, Cardana nebo jakéhokoli jiného projektu? Pokud vedoucí představitel odejde, technologie zůstane úplně stejná. Ztráta bude na sociální úrovni, ne na technologické. Časem se objeví noví lídři. Stejně jako v případě Bitcoinu. Jediný rozdíl je v tom, že Satoshi odešel na začátku a předal projekt týmu. Microsoft přežil bez Billa Gatese, Apple přežil bez Steva Jobse a podobných příkladů bychom našli mnoho. Jakmile Elon Musk opustí Teslu, stále si budete moci pořídit nový model této značky, pokud se vám dnes líbí. Technologie přežívají své tvůrce a jsou na nich nezávislé. Tým a uživatelé jsou mnohem důležitější.

Přední představitelé nebo zástupci týmů jsou dokonce důležití, pokud má přijetí technologie blockchain pokročit. Společnosti, ale i vlády potřebují někoho, s kým se mohou domluvit. Salvador by Bitcoin nikdy nepřijal, kdyby o něm někdo nemluvil s prezidentem a jeho lidmi. Pokud někdo něco přijme, může mít spoustu otázek nebo dokonce požadavků na některé funkce. Vždy je lepší mít k tomu někoho kompetentního než někoho z ulice, kdo nemusí mít přesné informace. Společnosti se musí ujistit, že když tokenizují akcie na Cardano, že projekt bude existovat i za 20 let a že tým plánuje protokol udržovat. Pokud se společnost nebo vláda potřebují na něco zeptat, mají se na koho obrátit. Kdo by měl na podobné otázky odpovídat v případě Bitcoinu? Kdo by měl vyslechnout žádosti o řešení volatility poplatků?

Přijetí Bitcoinu se bude lišit od přijetí projektů druhé a třetí generace. Zástupci těchto projektů budou cestovat po světě a nabízet svá řešení podnikům a vládám. Tím se přijetí výrazně urychlí a tým může dodat požadované funkce. Historie ukázala, že čekat na spontánní přijetí se nevyplácí a že komunikace je velmi důležitá. V případě Bitcoinu je možná spontánní přijetí reálnější. Mince jsou kupovány, lidmi, institucemi i bankami, a to možná stačí. Cardano se zaměřuje na budování finanční a sociální infrastruktury v rozvojových zemích a to je úplně jiný případ využití. Důležitá je komunikace a vysvětlování poslání projektu.

Cardano má velmi silnou komunitu, protože lidé chápou poslání projektu, mají důvěru v silný tým, věří budované technologii a oceňují vysokou transparentnost projektu. Je v pořádku, pokud někdo s tímto přístupem nesouhlasí. Nikdo nemá správný recept na nejlepší způsob.

Pokud se podíváme na statistiky, zjistíme, že pokud má projekt lídra, většina lidí to nepovažuje za překážku, aby se o projekt více zajímala. O Bitcoinu si na Redditu čte více než 3,3 milionu lidí, o Ethereu 1,1 milionu lidí a o Cardanu 610 000 lidí. Výsledky budou do značné míry ovlivněny stářím projektu. Pozoruhodný je výsledek Dogecoinu s 2,1 milionu lidí. Zde mohl výsledek ovlivnit Elon Musk, který lidi k projektu přitáhl.

Pokud se podíváme na hlavní influencery, Michael Saylor má na Twitteru 1,5 milionu sledujících. Andreas Antonopoulos 624 tisíc, Vitalik Buterin 2,4 milionu a Charles Hoskinson 688 tisíc. Andreas Antonopoulos byl ve své době největším mluvčím a zastáncem Bitcoinu. Dnes se o to, co říká Charles, zajímá více lidí než o Andrease. V tomto srovnání vede Vitalik Buterin, který předstihl i Michaela Saylora. Z našeho pohledu lidé přijímají technologii blockchainu, protože jim někdo vysvětlí její smysl a účel. A také proto, že se někdo o přijetí postará, což se může dít na úrovni velkých firem a států. Bez lidí to prostě nejde.

HODL vs. skutečné používání

Několik lidí věří a tvrdí, že HODL bude jedinou užitečnou aplikací technologie blockchain. Mýlili se. Sektory DeFi a NFT jasně ukazují, že lidé jsou ochotni hledat i jiná využití. V DeFi byly vytvořeny stabilní mince, které výrazně pomáhají reálnému využití ve finančním sektoru. I když je tento sektor stále v plenkách, stabilní hodnota je to, co může konkurovat běžným bankovním službám. Jakmile bude blockchain schopen pracovat s identitami skutečných lidí, a Cardano k tomu má projekt ATALA Prism, vše se výrazně zrychlí. V DeFi vzniká spousta projektů, které velmi rychle zaniknou. Zejména farmaření nedává příliš smysl. Tyto projekty vznikají proto, že je umožňují platformy chytrých kontraktů, a lidé jsou ochotni skočit na spoustu nesmyslných nápadů bez reálného ekonomického základu. To je však jen přechodný jev a nebrání vzniku seriózních služeb, které mohou mít globální dopad.

Sektor NFT je velmi mladý, ale rozhodně velmi zajímavý. Hrozí, že trh bude zahlcen tokeny, takže nabídka bude výrazně vyšší než poptávka. To však neznamená, že díla významných autorů ztratí hodnotu. Mnoho autorů oceňuje možnost dostat se na globální trh. Časem však mohou zjistit, že je pro ně obtížné se na globálním trhu prosadit. Pokud do tohoto odvětví vstoupí významní umělci a podniky, přijdou i noví konzumenti umění. Trh se nakonec zbaví nekvalitního umění a NFT tu budou v nějaké podobě navždy.

Zajímavé je, že v případě bitcoinu komunita o regulaci a zásahy vlád nestojí. Na druhou stranu některým odvětvím, jako jsou finance, ale i NFT, by regulace mohla výrazně pomoci. Vymahatelnost práva je důležitá věc a blockchain ji nemůže plně zajistit. Například ochrana autorských práv je v digitálním světě téměř nemožná. Regulace mohou přinést ztrátu soukromí, takže uživatelé bitcoinu se budou cítit poškozeni. Uměleckým tvůrcům a jejich spotřebitelům regulace pomůže, protože budou cítit ochranu svých duševních nebo uměleckých aktiv.

Z mého pohledu je HODL narativ jen sněním o daleké budoucnosti. To je z pohledu investora naprosto v pořádku. Ale lidé žijí tady a teď. Chtějí sítě skutečně používat k nějaké činnosti. Chtějí co nejlepší uživatelský zážitek při experimentování. Platit dolarové poplatky a čekat několik desítek minut na vyřízení transakce je jako používat Windows 95 v roce 1995. Je to dobrý začátek, ale pro masové přijetí potřebujeme něco jiného. Cardano se rozhodlo pro konsensus PoS z toho důvodu, že výrazně zlepší používání systému. Lidé již dnes mohou spolehlivě převádět miliony dolarů po celém světě během několika sekund za zanedbatelné poplatky. V každém bloku Cardano se převádějí statisíce až miliony dolarů.

Ethereum chce přejít na PoS z PoW, protože poptávka po transakcích je obrovská. V sektoru DeFi je uzamčeno téměř 100 miliard dolarů. Lze předpokládat, že by to bylo mnohem více, kdyby dnes síť Ethereum měla PoS.

Z našeho pohledu jsou experimenty v sektorech ICO, DeFi a NFT, stejně jako adopce vládami, důležitější než čekání na to, co se stane za 10 nebo 20 let. Držitelé mincí jsou jistě důležitou součástí kryptoměnového prostoru, protože hodnota mincí zabezpečuje sítě. Využití sítí je však důležitější, protože teprve prostřednictvím transakcí vzniká síťový efekt. Lidé mohou mince držet na burzách nebo ve svých HW peněženkách, ale to je nenutí posílat transakce někomu jinému než na burzu. Právě transakce mezi lidmi, tj. transakce P2P, budou hrát stále větší roli, pokud jde o význam sítí a jejich vliv na změnu naší společnosti.

Co přináší PoS

O PoS jsme se již zmínili v souvislosti s lepší škálovatelností a levnějšími poplatky. Dalším důležitým aspektem je šetrnost k životnímu prostředí. Ne všichni lidé na planetě s používáním PoW souhlasí a mají s ním problém. Známe mnoho lidí, kterým se základní myšlenka kryptoměn líbí, ale PoW jim vyloženě vadí, protože jsou ekologicky smýšlející. Elon Musk toto téma nadnesl prostřednictvím Twitteru a o nešetrnou těžbu se začali zajímat velcí investoři. Instituce začínají sledovat trend ESG (Environmental, Social, and Governance) a své investice si musá imět obhájit. Není snadné to jen tak shodit ze stolu a je v podstatě jedno, jak ekologická těžba PoW nakonec bude. Spotřeba energie bude vždy obrovská a PoS konsensus tento problém nemá.

Pro mnoho lidí bude alternativa PoS atraktivní, a pokud bude PoS dobře fungovat dalších 5 až 10 let, bude z hlediska technologického pokroku vnímána velmi pozitivně. PoW se může začít zdát zbytečný, protože bude existovat prokazatelně funkční alternativa. Tomuto pokroku ve vnímání lidí se může komunita Bitcoinu ideologicky bránit, ale technologicky to bude těžší obhájit. V tuto chvíli nelze odhadnout, co to může znamenat pro hodnotu jednotlivých projektů PoW a PoS. V každém případě by bylo naivní si myslet, že lidé budou PoS odmítat z ideologických důvodů, pokud bude bezpečně fungovat. Bylo by to v rozporu s přirozenou touhou lidí dělat věci lépe a efektivněji. Ve světě, kde decentralizace může začít vypadat jako řešení dnešních problémů, je nízká spotřeba energie a vyšší efektivita hlavní konkurenční výhodou.

PoS přináší další zajímavý ekonomický úhel pohledu. PoS umožňuje odměňovat všechny držitele mincí. To dodává držbě mincí další rozměr, protože HODL není čistě pasivní záležitostí. Držení mincí ADA v ekosystému Cardano může generovat zisk. To je ve světě, kde úrokové sazby neustále klesají a inflace roste, velmi atraktivní. To je zajímavé pro drobné, ale i velké investory. Je jen otázkou času, kdy si tento koncept oblíbí. Jakmile získají první odměnu, mohou se do projektů PoS doslova zamilovat. PoS nerozdává peníze zadarmo. Část odměn pochází z monetární expanze, podobně jako u Bitcoinu. Druhá část je pouze přerozdělením vybraných poplatků. Cardano má pevně stanovený počet mincí, omezený na 45 miliard. Ethereum dokonce zavedlo spalování části poplatků, takže teoreticky by se ETH mohlo stát deflačním aktivem. PoS je schopna přerozdělovat vybrané prostředky na základě úspěšnosti projektu mezi stakeholdery. Toho lze v rámci sítě PoW dosáhnout jen obtížně.

Závěr

Cardano si vede velmi dobře a jde se všemi hlavními trendy. Umožňuje vydávat NFT a má chytré kontrakty, takže můžeme brzy očekávat významný vstup do DeFi. Cardano má také něco navíc. Přijetí na státní úrovni a potenciálně další v přípravě. Adopce na státní úrovni by mohla hrát významnou roli, protože lidé začnou síť používat v řádech milionů v krátké době. Dalším esem v rukávu je ATALA Prism, decentralizované řešení digitální identity. Hydra, druhá vrstva Cardana, také přinese mnohá vylepšení oproti stávajícímu stavu. Dá se říci, že Cardano se nesveze na úspěchu Bitcoinu a Etherea, ale přichází s vlastními řešeními, koncepty a inovacemi.

Cardano není pouhým klonem jako některé projekty ze světa kryptoměn. Cardano skutečně inovuje a jeho tým dodal PoS dříve než tým Etherea. Chytré kontrakty budou na Cardanu také úplně jiné než na Ethereu. Při navrhování technologie, jako je infrastruktura inteligentních smluv, musí tým balancovat mezi více možnostmi a vydat se určitým směrem. Výsledný produkt bude mít nutně odlišné vlastnosti, například z hlediska bezpečnosti, lehkosti či složitosti vývoje, ověřitelnosti, škálovatelnosti atd. Chytré smlouvy na platformě Cardano tak mohou být vhodnější pro určité věci, ale méně vhodné pro jiné. V oblasti technologií proto nikdy nebude existovat vítěz ve všech kategoriích. Vždy bude vítěz v jedné konkrétní kategorii.

Cardano je technologicky připraveno k přijetí a lidé s jeho používáním neváhají. V sektoru PoS se Cardano může pochlubit největším ekosystémem. Firmy a státy se o blockchain zajímají ne kvůli spekulacím na cenu, ale také kvůli reálnému využití. Levné a rychlé přeshraniční transakce řeší skutečný problém. Pokud bude na trhu více řešení, bude to pro lidi jen dobře. Konkurence je zdravá a brání zneužívání moci v případě, že by vyhrál jediný projekt. V Salvadoru není řešení plně decentralizované. Lidé jsou ekonomicky motivováni k tomu, aby používali nejlepší dostupné řešení na trhu. Lidé ze Salvadoru dostanou od vlády peněženku Chivo, ale v podstatě si mohou nainstalovat jakoukoli jinou kryptoměnovou peněženku a používat ke stejnému účelu jinou síť.

Kryptoměny se řídí cyklem půlení Bitcoinu. Doufáme, že se to jednoho dne změní. Dlouhověkost projektů tak lze posuzovat nikoli podle počtu let, po které existují, ale podle počtu býčích trhů, které překonají a udrží se v první desítce. Cardano se nachází ve svém druhém býčím trhu a není důvod si myslet, že se v top 10 neudrží až do dalšího. Díky obrovskému týmu, který za ním stojí, silné komunitě a technologii, kterou přináší, tu bude ještě desítky let.

Přečtěte si původní článek v AJ, nebo se alespoň podívejte na doprovodné obrázky: