Cardano Stack Exchange: büyüyen ve canlı bir topluluk geliştirici kaynağı

Özgün metne bağlantı:Cardano Stack Exchange: a growing and vibrant community developer resource - IOHK Blog

grafik
Cardano ekosistemi, geliştirici topluluğumuzu desteklemeye ve büyütmeye kendini adamıştır. Canlı, bilgili bir topluluk, farklı bir kullanıcı tabanına sahip merkezi olmayan, işlevsel bir ekosistemin geliştirilmesi için gereklidir. Açık kaynaklı yaklaşımımız doğrultusunda Cardano’yu birlikte geliştirirken, sınıfının en iyisi blockchain teknolojisini sunarken herkes merkezi olmayan finansal çözümlerinden yararlanabilir.

Ortak hedeflerimize ulaşmak için, herkesin gelişim sürecine katılması ve ihtiyaç duyduğu bilgi, rehberlik ve yardımı her zaman alabilmesi esastır.

Bu misyonu desteklemek için, dünyanın dört bir yanından geliştirme yeteneklerini ve uzmanlarını tek bir yerde toplanmaya teşvik ediyoruz - Cardano Stack Exchange. Bu geliştirici merkezi, deneyimleri paylaşmak, Cardano geliştirme ve işlemlerinin tüm akışları hakkında soru sormak ve yanıtlamak ve kaynakları paylaşmak için ideal bir yerdir. Cardano topluluğunun üyeleri tarafından yönlendirilen bu site, merkezi olmayan uygulamalar (DApps) geliştirmeyi ve akıllı sözleşmeler yazmayı öğrenmenize yardımcı olacak kaynaklardan biridir.

Yığın Değişimi nedir?

Cardano Stack Exchange, Jeff Atwood ve Joel Spolsky tarafından 2008 yılında oluşturulan geliştiriciler için ücretsiz topluluk web sitesi Stack Overflow’dan kaynaklandı. Bu isim, Atwood’un popüler programlama blog blogsu Coding Horror’un okuyucuları tarafından Nisan 2008’de bir oylama süreciyle seçildi. Bu başlangıçtan itibaren, hareket birçok özel Yığın Borsası’nı barındıracak şekilde büyüdü.

En yenilerinden biri Cardano geliştiricilerine adanmıştır. Şu anda beta sürümünde, Plutus öncüleri de dahil olmak üzere tüm Cardano geliştiricilerinin kurulum sorgularından yapılandırma ve uygulama ayrıntılarına kadar çeşitli sorulara uzman yanıtları alabildiği topluluk tarafından denetlenen bir soru-cevap sitesidir.

Stack Overflow’un bu toplum odaklı, merkezi olmayan felsefesi, Cardano’nun açık kaynaklı, merkezi olmayan felsefesine özellikle uygundur.

Nasıl çalışır?

Cardano’daki bir soruna takılıp kaldıysanız veya teknolojisinin bir öğesini merak ediyorsanız, Yığın Değişimi harika bir kaynaktır. Cardano Forum gibi bir tartışma sitesinden çok gerçek sorunlarla ilgili belirli sorular için bir yer olarak hizmet vermektedir. Bu biçim, uzun soluklu tartışma konularına kaybolmadan aradığınız soruları kolayca bulabileceğiniz anlamına gelir. Gemiye geldiğinizde, önceki tüm soruları ve önerilen çözümleri arama fırsatına sahip olacaksınız.

Sitede şu anda yanıtlanan sorulara örnek olarak şunlar verilebilir:

Ada’yı başka bir cüzdana transfer ettikten sonra kazıklı Ada’ya ne olur?

Cardano Cüzdanındaki maksimum adres sayısı nedir?

Yerel tam düğüm olmadan seri hale getirilir bir işlem nasıl oluşturulur?

Sorunuz zaten cevaplanmış olabilir; bu durumda, biri için kaç kez işe yaradiğini görebilirsiniz. Öte yandan, yeni bir sorunuz varsa, muhtemelen başka biri de aynı sorunla karşılaşacak ve sorunuz ve cevabınız onlar için yardımcı olacaktır.

Cardano geliştiricileri ve destek personeli düzenli olarak siteyi kontrol eder ve cevap verebilecekleri yerlerde cevaplar verecektir. Yeni soruları da kontrol edebilir ve belki başka biri için bir cevap sağlayabilirsiniz. Topluluk moderatörleri seçer ve takdir göstermek için soru ve cevapları yükseltir.

Siteyi ne kadar çok kullanırsanız, o kadar değerli hale gelir. Kullanıcılar sorular sorarak, soruları ve cevapları öne çıkararak ve diğer geliştiricilere yanıtlar sağlayarak itibar puanı kazanırlar. İtibar puanları genel puanınızı artırır ve size daha fazla site ayrıcalığı kazandırır. Birçok kişi, başka bir geliştiriciye bir şey açıklamanın kendi anlayışlarını derinleştirmenin en iyi yollarından biri olduğunu bulur. Dedikleri gibi öğrenmenin en iyi yolu öğretmenliktir.

Nasıl dahil olunır

Stack Exchange varlığımızı kurmak ve büyütmek için çok istekliyiz. Site şu anda beta sürümündedir ve yalnızca topluluk kullanımı ve desteği ile büyüyebilir. Burada sen devreye giriyorsun. Bir soru sormanız için sizi teşvik etmek istiyoruz - ya da isterseniz bir grup!

Sitenin kullanımı tamamen ücretsizdir. Sadece bir e-posta adresi sağlayın, şifrenizi ayarlayın ve gitmeye hazırsınız!

Topluluktan biri sorunuza cevap verdiğinde, diğer geliştiricilerinize sorularına olası çözümler ve öneriler konusunda yardımcı olarak bu iyiliğin karşılığını verebilirsiniz. Sizin için uygun bir yanıt aldığınızda, kabul etmeyi ve oylamayı unutmayın. Başkalarının kullanabileceği arama terimlerini göz önünde bulundurmak iyi bir soru yazmanıza yardımcı olacaktır.

Site şu anda beta aşamasındayken, tam üretime ilerlemek için daha geniş bir benimsemeye ve faaliyete ihtiyaç duyar. Oturum açmanızı, dahil olmanızı ve siteyi topluluktaki herkes için değerli bir kaynak haline getirmenize yardımcı olmanızı teşvik ediyoruz.

Stack Exchange girişimi gerçekten bir Cardano topluluk çabasıdır. Bu projeyi ilerletmek için çalışan tüm katılımcılara çok teşekkür ederim.