Як застава буде підтримувати працездатність Cardano

Переклад статті https://iohk.io/en/blog/posts/2020/05/12/how-pledging-encourages-a-healthy-decentralized-cardano-ecosystem/

Захист від атак на децентралізований блокчейн - це лише одна з переваг


Оскільки ми наближаємося до епохи Shelley в основній мережі Cardano, децентралізація неминуче стає темою для обговорення. Незалежно від початкових намірів творців криптовалют proof-of-work (заснованих на доказі роботи), наприклад, Bitcoin і Ethereum, ця криптовалюта з часом, тим не менш, стає все більш централізованою. Перші дні існування Bitcoin, коли ентузіасти майнили блоки по вихідних, давно пройшли, і сьогодні ми бачимо невелику групу спеціалізованих, професійних майнінгових пулів, які домінують в цій галузі.

Само по собі це не обов’язково погано, але, якби це сталося з Cardano, це суперечило б баченню децентралізованого протоколу proof-of-stake (заснованого на доказі ставки).

Мережа Cardano була розроблена з нуля децентралізованою в своїй основі і, зокрема, в своїх механізмах делегування токенів і винагороди. У мережі Cardano пули з кількістю токенів вище певного розміру не будуть конкурентоспроможними, і винагорода за делегування для всіх буде найбільш оптимальним при існуванні пулів середнього розміру. Будь-яка екосистема тільки виграє від різноманітності. Ми вважаємо, що цей підхід забезпечує найкращий баланс у заохоченні різних груп учасників, починаючи від просунутих членів спільноти до тих, хто прагне створити бізнес, заснований на роботі пулів.

Застава, і як це працює

Під час реєстрації пулу його оператор може внести певний особистий внесок в якості застави в свій пул, щоб зробити цей пул більш привабливим. Закладена сума може змінюватися від епохи до епохи і буде повернута після закриття пулу.

Кожен може керувати пулом на блокчейні Cardano. Мінімальної застави не потрібно. Оператори пулів за бажанням в якості застави можуть внести повністю або частково не тільки свої токени ada, а й токени своїх друзів і партнерів, щоб зробити його більш привабливим. Чим вище сума застави, тим більшу винагороду отримує пул, що, в свою чергу, позначиться на збільшенні делегування.

Важливо також пам’ятати, що не існує максимальної застави, тому оператор пулу з великою кількістю токенів ada може максимізувати свої власні винагороди, наповнюючи пул самостійно і не залучаючи сторонніх делегатів. Це, звичайно, буде можливо тільки для дуже небагатьох операторів. Більшість операторів намагатиметься залучити делегатів за допомогою комбінації застави, низьких витрат, низької маржі та доброї продуктивності.

Привабливість пулу для делегатів залежатиме від чотирьох складових:

  • експлуатаційні витрати інфраструктури сервера (чим нижче, тим краще);
  • маржа оператора (чим нижче, тим краще);
  • продуктивність пулу (чим вище, тим краще);
  • рівень застави (чим вище, тим краще).

Більш високий розмір застави дозволяє оператору пулу встановити більш високу маржу, залишаючись при цьому привабливим для делегатів.

Чому необхідно робити заставу?

Застава забезпечує підтримку здорової комерційної екосистеми на блокчейні Cardano. Крім цього механізм застави також необхідний для захисту системи від Sybil attacks (атаки Сивіли). Як вже було озвучено раніше, в Sybil attack хтось з дуже маленькою особистою ставкою створює сотні пулів з низькою маржею і намагається залучити більшу частину токенів в свої пули. Якщо це вдасться, то вони зможуть контролювати консенсус і брати участь в атаках з подвійним витрачанням коштів, створювати розгалуження в мережі, відкидати блоки і пошкоджувати або навіть знищувати систему.

Завдяки створенню більш привабливих пулів шляхом збільшення суми застави, такі атаки запобігаються, тому що атакуючий в цьому випадку повинен розділити свою частку між багатьма пулами, що робить ці пули менш привабливими і збільшує вартість спроб Sybil attacks.

Який вплив матиме застава?

Тут ми стикаємося з класичним компромісом: з одного боку ми хочемо, щоб система була максимально децентралізованою, і ми хочемо дати якомога більшій кількості людей можливість управляти пулом, тому застава не повинна мати великого впливу на винагороду.

З іншого боку, ми повинні захистити систему від Sybil attacks, і чим вище вплив застави, тим більше токенів потрібно атакуючому, щоб досягти успіху в такій атаці.

Мета зрозуміла: ми хочемо зробити вплив застави якомога меншим, але при цьому мати можливість гарантувати безпеку.

Як ми визначаємо вплив застави?

Параметр, що визначає вплив застави, повинен бути визначений до розгортання Shelley в основній мережі Cardano. Однак цей параметр був розроблений таким чином, щоб бути гнучким і регульованим з плином часу. Тестова мережа Shelley Haskell надасть ідеальну можливість налаштувати цей параметр і перевірити, які значення працюють, а які ні. Ми також розробляємо калькулятор, який допоможе операторам пулів моделювати різні суми застав і з’ясувати, як це може вплинути на делегування і, отже, на їх винагороду і доходи.

Оптимальні значення залежать від багатьох факторів: скільки токенів належить середньостатистичному оператору пулу? Наскільки дорого обходиться управління сервером? Скільки людей зацікавлені в управлінні пулом? Ми зібрали багато даних під час Incentivized Testnet (стимульована тестова мережа), і ми отримаємо ще більше даних під час наступної тестової мережі в тісній співпраці з нашими користувачами.

Ми віримо в наш науковий підхід і впевнені, що наш проект призведе до децентралізованої, стабільної і безпечної системи, однак, наука і математика всього лише допомагають нам. Ми завжди повинні моделювати припущення, але жодна модель не може бути настільки складною і багатогранною, як реальний світ і реальні люди, які складають спільноту Cardano.

Ми вже бачили деякі дуже позитивні дискусії та дебати на цю тему, в тому числі на Reddit і в недавньому випуску Cardano Effect. Тестові мережі Shelley Haskell стануть для нас ідеальним майданчиком для подальшого обговорення, аналізу і тренувань, особливо у співпраці з операторами стейк пулів, що дасть можливість побачити, які саме параметри є оптимальними для всіх. І зараз, грунтуючись на успіху, який ми бачили раніше в стимульованій тестовій мережі Incentivized Testnet і недавно запущеному тестуванні гаманця Daedalus Flight, прийшов час знову використовувати даний підхід і звернутися до допомоги спільноти, з метою застосування наших досліджень на практиці.