🇨🇿 Co můžeme o kryptu vypozorovat ze statistik?

Zájem lidí o kryptoměny na medvědím trhu klesá. To platí i pro Cardano. Některé trendy jsou však pozitivní. Přijďte se podívat na statistiky a zamyslet se nad výsledky. Možná vás překvapí, že meme coiny mohou porazit Cardano. Co to znamená? Co potřebuje Cardano k úspěchu?

Pokles zájmu o kryptoměny je citelný

Nejprve se podívejme, jak si Cardano vedl ve statistikách za posledních 5 let.

Použili jsme Google Trends, což je užitečný nástroj pro každého, kdo chce porozumět tomu, co lidé na Googlu hledají a jak se jejich chování při vyhledávání mění v čase a prostoru. Vezměte v úvahu, že Google Search není dominantním vyhledávačem v každé asijské zemi. Pro účely článku nám to však stačí.

Můžeme vidět, že největší zájem o Cardano byl v roce 2021, což byl býčí trh pro celý trh s kryptoměnami. Aktuálně můžeme vidět pokles zájmu o 90 % od vrcholu.

Pozitivní je, že zájem o Cardano je vyšší než v roce 2020, zhruba o polovinu.

Pokud do statistik přičteme dva nejznámější projekty Bitcoin (modrá) a Ethereum (červená), vidíme, že si vedou velmi podobně jako Cardano (žlutá).

Zájem o Bitcoin se propadl o 84 % od vrcholu. Lidé vyhledávají informace o bitcoinu 8x častěji než Ethereum. Oproti Cardano je rozdíl 16násobný.

U bitcoinu můžeme pozorovat občasné vrcholy. To může být způsobeno například pádem burzy FTX, nebo spekulacemi o spuštění ETF. Bitcoin je největší kryptoměna, takže pozitivní i negativní události přitahují pozornost médií.

Zájem o Bitcoin je aktuálně podobný (nebo jen o něco vyšší) jako v letech 2019 a 2020. Je možné, že lidé už Bitcoin znají a informace o něm tak často nevyhledávají. Může se také stát, že Bitcoin nemá DeFi, takže lidé nemusí zjišťovat konkrétní informace o službách DeFi, na rozdíl od SC platforem.

Zajímavé také je, že Ethereum na tom není statisticky výrazně lépe než Cardano. Lidé vyhledávají informace o Ethereu jen asi 3x častěji než Cardano. To je překvapivý výsledek a čekal bych větší rozdíl ve prospěch Etherea.

Srovnání Etherea (modrá) a Cardana (červená) můžete vidět v grafu níže.

Zatímco o Cardano můžeme pozorovat přetrvávající pokles zájmu, v případě Etherea dochází k občasným vrcholům. To může být způsobeno například přechodem na Ethereum 2.0, nebo nějakými velkými hacky.

Abychom uvedli nějaký kontext, podívejme se, jak často lidé vyhledávali informace o Bitcoinu (modrá) a AI (červená).

V roce 2020 byla AI v podstatě okrajovým tématem, které moc lidí nezajímalo. Umělá inteligence ve statistikách překonala Bitcoin jen mírně. Na býčím trhu si Bitcoin jasně získal pozornost lidí. S příchodem ChatGBT můžeme pozorovat raketově rostoucí zájem lidí o AI. Zatím to pokračuje.

Jednoduše řečeno, Bitcoin je pro lidi asi stejně zajímavý jako AI. Významné události mohou krátkodobě získat pozornost. Pokud si myslíte, že většinu běžných lidí AI moc nezajímá, soudě podle statistik je na tom Bitcoin podobně. Ethereum a Cardano jsou na tom ještě hůř než Bitcoin.

V případě AI zatím nevíme, zda zájem klesne nebo zůstane. Pozornost lidí lze udržet, pokud se na trhu objeví nové služby.

Pojďme se podívat na graf, kde se podíváme na Cardano (modrá), Dogecoin (červená) a Shiba Inu (žlutá). Meme coiny porazily Cardano ve statistikách.

Na býčím trhu byl výrazně větší zájem o meme coiny než o Cardano. V současnosti je zájem lidí o tyto projekty zhruba podobný, nicméně meme coiny mohou častěji překvapit.

Nejčastěji uváděnými důvody, proč lidé ztrácejí zájem o kryptoměny, jsou vysoká volatilita, vysoká frekvence hacků a podvody. Kryptotrh je také kritizován za svůj dopad na životní prostředí, zejména u těch projektů, které používají Proof-of-Work (PoW) jako svůj konsensuální mechanismus. Dalšími důvody jsou nízká užitečnost, regulační nejistota nebo nedostatek vzdělání. Tyto důvody však nemusí být tak významné jako výše uvedené.

Co ukazují statistiky?

Je jasné, že zájem obyčejných lidí o kryptoměny je tažen především spekulacemi. Pojmy jako smart contract, Proof-of-Stake nebo decentralizace lidi moc nezajímají.

Nevadí, že lidi nezajímají technologické detaily. Pochopení toho, jak funguje Proof-of-Stake nebo chytrá smlouva, je podobné, jako když žádáte lidi, aby věděli, jak funguje dotykový displej na telefonu, šifrování na internetu nebo strojové učení. Většina lidí to neví, a přesto jsou schopni používat moderní technologie.

Není důležité jak konkrétně věci fungují, ale jaký prospěch mohou lidé z používání technologií mít.

Co by lidi mělo zajímat víc, je pojem decentralizace.

Koncept decentralizace je základem celého blockchainového průmyslu. Pokud lidé nepochopí principy a výhody decentralizace, bude další přijetí obtížné. Je zřejmé, že mnoho lidí nakupuje kryptoměny, aniž by chápali jejich poslání a potenciální přínos pro společnost. Většina lidí pouze spekuluje na růst své tržní hodnoty.

Toto zjištění je v případě Cardana obzvlášť nepříjemné, protože komunitě záleží na vysoké decentralizaci projektu a má zájem o zavedení on-chain governance. Tento výraz ani nemusíte zadávat do Google Trends. Rovnou vám řeknu, že obyčejní lidé netuší, co by to mohlo být.

Zdá se, že nemá smysl srovnávat jednotlivé projekty mezi sebou ohledně decentralizace, protože je to pro lidi nezajímavé a sami nevědí, co je vlastně důležité. Přesto jsou ochotni používat DeFi, stablecoiny a NFT. Viz graf níže:

Sektor NFT se v krátké době stal pro lidi stejně zajímavý jako tržní hodnota BTC. Zájem o DeFi a stablecoiny pomalu roste.

Lidi nezajímají technologické detaily, ale zajímá je využití blockchainu, tedy utilita.

Pokud je pro lidi ekonomicky výhodné využívat služby DeFi, využijí je. Pokud obchodníci přijmou stablecoiny, část populace jimi zaplatí. Pokud je v rozvojových zemích vysoká volatilita národních fiat měn a lidé mají přístup ke stablecoinům na blockchainu, bude to pro ně řešení problému.

Odvětví blockchainu potřebuje, aby lidé začali denně používat služby na blockchainu. Lidé musí vnímat blockchain jako užitečnou technologii kterou mohou sami využívat ve vlastní prospěch. Spekulace není užitečná v kontextu západních finančních služeb, jako jsou platby, půjčky atd.

V blockchainovém sektoru je obrovské množství spekulantů a málo skutečných uživatelů. Tohle se musí otočit. Spekulanti a investoři musí být v menšině, stejně jako v jiných odvětvích. Na světě je obrovské množství uživatelů iPhonů, ale mnohem méně akcionářů Applu.

Jaký je poměr mezi spekulanty a skutečnými uživateli? Držitelů kryptoměn je zhruba 550 milionů. Většina z nich drží kryptoměny na centralizovaných burzách. On-chain služby využívá přibližně 2-3 miliony uživatelů denně. Odhaduji, že spekulantů může být 300x více než skutečných uživatelů.

Z mého pohledu je až neuvěřitelné, že lidé mají větší zájem o meme coiny než Cardano. Nechci urážet držitele zmíněných meme coinů, ale technologický rozdíl a potenciál mezi nimi a Cardano je obrovský. Věřím, že poslání projektu Cardano je důležité a může být prospěšné mnoha lidem. Meme coiny nemají jiný význam než spekulace. Mnoho lidí může přijít o peníze.

Je dobré se ptát, co může komunita Cardano udělat jinak, když veškeré úsilí týmů a všech builders zastíní meme coiny. Existuje mnoho členů různých meme armád, takže komunita Cardano to bude mít těžké. Je důležité vysvětlit poslání projektu Cardano nováčkům. Nesmí si myslet, že blockchainový průmysl je pouze o spekulacích. Musí pochopit, že jde o technologii budov a že to vyžaduje čas. Je třeba lidem vysvětlit, že pokud se podaří technologie dodat, jaký impact to může mít na společnost.

Závěr

Lidé se nestarají o decentralizaci, ale bez ní nemá blockchainový průmysl smysl. Fondy rizikového kapitálu budou investovat do centralizovaných řešení a věřím, že je lidé budou využívat. Má Cardano šanci uspět jen díky kvalitě své decentralizace?

Argumentovat tím, že by lidé měli používat Cardano, protože je údajně nejvíce decentralizované, nemusí fungovat. Toto je realita, se kterou se musíme vyrovnat. Cardano musí zůstat decentralizované a zároveň nabízet užitečné služby lidem. Cardano se potřebuje v DeFi prosadit a co nejdříve potřebuje mít stabilní coiny kryté USD.

Decentralizované projekty vznikly jen proto, že centralizované služby a instituce selhávají. Věřím, že centralizované nebo špatně decentralizované blockchainy a služby DeFi také dříve nebo později selžou.

Když se to stane, Cardano tu stále musí být, aby se ujal zklamaných uživatelů. Věřím, že decentralizace z dlouhodobého hlediska zvítězí. Pokud ne, budujeme bankovní systém 2.0, který pouze vypadá decentralizovaně, ale je v podstatě stejný jako ten současný.

Článek připravili Cardanians s podporou od Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/what-can-we-observe-about-crypto-from-the-stats