🇨🇿 Mise projektu Cardano je stále stejná

Překlad do češtiny z aj originálu

Mise projektu Cardano je stále stejná.

Zákeřný koronavirus COVID-19 ochromil celý svět a převládá všeobecná panika. Trhy padají a to včetně ceny zlata. Není divu, že padají také ceny kryptoměn. Je potřeba jasně říct, že pro týmy pracující na projektu Cardano se nic nemění. Mise je jasná. Dodat světu sociální a finanční operační systém, který bude fungovat na nejvíce decentralizované síti. Aktuální padající ceny tuto misi nemůže ohrozit. Naopak to ukazuje na potřebu budovat a mít k dispozici decentralizovanou síť se svobodnými finančním systémem.

Decentralizované kryptoměny budou potřeba zejména v době, kdy se budou hroutit tradiční finanční systémy. To se zatím neděje. Nyní pouze panuje panika a instituce vyprodávají vše, co mají. Od poslední finanční krize žijeme v bublině. Na trhy neustále proudili nové peníze, které se přelévají do cen akcií, komodit a také do krypta. Nebojme se toho, že instituce nyní prodávají vše co mají a ceny padají. Tohle zkrátka jednou přijít muselo. Cardano je tady od toho, aby se v budoucnosti něco podobného nestalo. Minimálně má cenu se o to pokusit, neboť celý svět zatím s něčím lepším nepřišel. IOHK, Cardano Foundation a Emurgo stále pilně pracují na Cardano protokolu a už brzy se dočkáme spouštění decentralizované sítě.

Kryptoměnový trh se nechová racionálně. Vše je veliká spekulace. Necení se reálná využitelnost a fundamenty. Vše řídí instituční peníze, velryby a manipulace. Občas chybí racionální debata. Větší krize tohle všechno může změnit. Je potřeba začít řešit reálnou použitelnost, ne růst ceny a falešné příběhy. Jestli má krypto uspět, musí společně táhnout za jeden provaz. Rivalita projektů mezi sebou nedává smysl. Všichni dohromady usilujeme o alternativu k tradičním systémům.

Je možné, že současné panika může přejít do nové finanční krize. Nikdo si to nepřeje a nikdo to nechce. Nicméně se to může lehce stát. Pokud se tak stane, budeme mít dobrou příležitost se zamyslet nad tím, jak svět peněz funguje a jak ho můžeme vylepšit. Možná přijdeme na to, že ne všechno musí být řízené centralizovaně. Možná si všimneme, kolik zbytečných prostředníků profituje z práce jiných lidí. Decentralizovaný protokol jako je Cardano může v krizi začít lidem reálně pomáhat.

Ideály decentralizace nelze zastavit. IOHK publikovala mnoho studií týkajících se kryptoměn. Všichni lidi na světě si je mohou přečíst a zapojit se do tohoto úsilí. Zkušenost s decentralizovanými sítěmi už máme a víme jak fungují. Kryptoměnám obecně chybí jedna jediná věc před tím, než bude možné je masově adoptovat. Škálovatelnost je v současnosti největší překážkou adopce. IOHK má tento problém vyřešený. PoS a sharding bude výrazně lépe škálovat než PoW. Navíc světlo světa spatřila Hydra, která umožní Cardano používat milionům lidí na celém světě. Transakce budou spolehlivé, rychlé a levné. Tehnické problémy přestanou být překážkou adopce.

Lidé budou namítat, že krypto ztratilo status uchovatele hodnoty. Pravda je, že tento status krypto nikdy nemělo a to právě díky nízké adopci. Krypto už brzy překoná technické překážky a bude schopné sloužit jako užitečný decentralizovaný prostředník na mnoha místech. Jakmile se zvýší síťový efekt a uživatelská základna, můžeme se začít bavit také o uchovateli hodnoty. Všichni mohou vlastnit kousek Cardano sítě skrze ADA tokeny. Nejlepším uchovatelem hodnoty bude to, co všichni používají na dení bázi a mohou vše kontrolovat.

Nedívejte se na ceny. Hledejte způsoby a možnosti, jak technologie využívat pro váš prospěch a pro naši lepší budoucnost. Vzdělávejte se a učte se. Změna nenastane, pokud ji my sami nebudeme chtít. Cardano nám brzy otevře mnoho možností. Tým IOHK je odhodlaný ve svém usílí a každý den na protokolu pilně pracuje. Cardano Foundation a Emurgo také dělají svoji práci jako obyčejně na 100%. Decentralizovaná budoucnost je před námi a my se na ni těšíme.