🇨🇿 Cardano přežije medvědí trh

Cardano už přežilo jeden medvědí trh po roce 2017 a stále je relevantním projektem v první desítce. V současné době se nacházíme na medvědím trhu v důsledku špatné ekonomické situace a díky cyklu způsobeného půlením Bitcoinu. Podívejme se, proč Cardano snadno přežije i současný medvědí trh.

TLDR:

 • Cardano přežilo medvědí trh v letech 2017 až 2021. Na příštím býčím trhu oslaví Cardano 10 let existence. Lyndyho efekt bude poměrně silný.
 • Stejně jako splasknutí dot-com bubliny mělo očistný efekt na internetové služby, medvědí trhy v oblasti kryptoměn odfiltrují slibné projekty od ostatních.
 • Tržní cykly nemají vliv na úsilí týmu IOG a přijetí Cardana.
 • Cardano je na tomto medvědím trhu silnější, protože na něm lze stavět aplikace. Navíc se dočkáme mnoha vylepšení, jako jsou Input Endorsers, spuštění Hydry, peněženka Lace s integrací do Atala PRISM (decentralizovaná identita), stablecoin Djed a další.
 • Nikdy se nesnažte posuzovat budoucí potenciál projektu podle jeho současné tržní kapitalizace na probíhajícím medvědím trhu.
 • Tým IOG bude Cardano neustále vylepšovat, takže pro konkurenty bude velmi obtížné dohnat vývoj a přinést něco výrazně lepšího.
 • Blockchainový projekt, který nepřináší užitek, není dlouhodobě udržitelný a jeho význam bude slábnout spolu se zájmem o spekulace na růst hodnoty.
 • Banky se neobávají měnové politiky jednotlivých blockchainových projektů, ale samotné technologie. Globálně dostupná síť schopná přenášet hodnotu P2P a budovat na ní služby je pro ně hrozbou.
 • Internet změnil mnoho odvětví a dá se očekávat, že pokud se s nástupem technologie blockchain změní internet, ovlivní to i společnosti, které internet využívají.
 • Aby se odvětví blockchainu stalo relevantní alternativou bankovních služeb, musí být schopno kopírovat běžné finanční služby. To znamená, že musí být schopen poskytovat úrok z vkladů uživatelů.
 • Blockchainové sítě budoucnosti nebudou definovány tím, kdo bude první na trhu nebo kdo nejrychleji dosáhne síťového efektu. Vždy budou definovány tím, zda jsou nejlepší v zátěži a nejodolnější.

Pohled do minulosti

Událost půlení bitcoinu definuje tržní cykly ve světě kryptoměn. V roce následujícím po roce, v němž dojde k události půlení, můžeme obvykle očekávat, že všechny relevantní projekty dosáhnou ATH. Nové ATH jsou obvykle dosaženy na konci roku. Poté následuje několikaletý medvědí trh. S blížícím se půlením bitcoinu začnou tržní kapitalizace projektů opět růst. Čtyřleté cykly nejsou příliš racionální a lze očekávat, že skončí, jakmile bude dosaženo vyššího přijetí.

K předchozímu půlení odměn Bitcoinu došlo v roce 2016. Mince ADA se na volný trh dostali v roce 2017. Byl to rok, kdy projekty jako Bitcoin, Ethereum a dokonce i Cardano dosáhly v daném cyklu ATH. Mezi lety 2017 a 2021 následoval několikaletý medvědí trh. Poslední půlení proběhlo v roce 2020 a jako obvykle bylo nových ATH mnoha projektů dosaženo v roce 2021. Nyní se nacházíme na medvědím trhu. Pokud bude vše pokračovat jako dosud, což nikdy nemůže být jisté, může pokles trvat až do roku 2024/2025.

Kryptoměnový trh začal kopírovat akciový trh (zejména S&P 500 a Nasdaq), takže je možné, že pokud finanční krize skončí, čtyřleté cykly budou přerušeny. V tuto chvíli není nic jisté.

Je důležité poznamenat, že kromě půlení Bitcoinu je současný sentiment na trhu ovlivněn negativním ekonomickým výhledem po celém světě. Téměř ve všech zemích světa roste inflace a mnohé začínají čelit recesi. Hodnota všech technologických akcií klesá. Kryptoměny jsou vnímány jako technologie, takže není divu, že klesá i jejich hodnota.

Po roce 2017 zanikly doslova stovky projektů. Přežilo jich jen několik, včetně Cardana. Proč se společnosti Cardano podařilo přežít?

V roce 2017 získalo mnoho podvodných projektů peníze v rámci ICO a tým neměl v plánu vybudovat a dodat nic nového. Lidé využívali ICO ke svému obohacení. Mnoho týmů možná chtělo dodat svá řešení, ale kvůli klesající hodnotě kryptoměn jim došly finanční prostředky. Některé projekty nebyly dokončeny nebo přišly na trh v nevhodnou dobu, takže o ně nebyl zájem.

Někdy mají lidé tendenci vidět všechny projekty stejně a nevidí rozdíly. To je však velká chyba. Je možné, že 99 % projektů bylo od začátku podvodem, ale to neznamená, že nemůže existovat projekt, který se od ostatních liší. Medvědí trh přirozeně čistí trh. Pokud projekt přežije, znamená to, že udělal něco užitečného. Cardano medvědí trh přežilo.

Je důležité poznamenat, že to, že Cardano přežilo, není náhoda a důvody jsou zřejmé. Tým IOG měl dostatečný rozpočet na financování vývoje technologie a měl plán, jak jej naplnit. Tým definoval poslání projektu, které je jasné a vnímané jako přínos pro společnost. Tým transparentně komunikoval a informoval o výsledcích své práce. Uskutečnily se Cardano Summits. Komunita se rozrůstala. Tým úspěšně pracoval na adopci.

Splasknutí bubliny dot-com a Lyndyho efekt

ICO mánie v roce 2017 a následný zánik velkého počtu projektů připomínají splasknutí dot-com bubliny. Dot-com bublina (nebo také internetová horečka) je označení pro období od roku 1996 do roku 2001, kdy masivně vzrostlo využívání internetu. Během tohoto období internetové společnosti zažívaly boom a poté se zhroutily. Burzovní index Nasdaq, pod nímž bylo kótováno mnoho internetových společností, dosáhl svého vrcholu v roce 2000 a poté se zhroutil. Bublina splaskla. Během tohoto krachu mnoho internetových obchodních a komunikačních společností zkrachovalo a ukončilo svou činnost. Například společnosti Pets-dot-com, Webvan a Boo-dot-com, Worldcom a mnoho dalších. Zatímco jiné společnosti zaznamenaly prudký propad svých akcií a ztratily velkou část své tržní kapitalizace, přežily. Mezi tyto společnosti patří Cisco a Qualcomm. Jiné společnosti, například eBay a Amazon-dot-com, ztratily hodnotu, ale rychle se zotavily.

Medvědí trhy mohou mít blahodárný účinek tím, že oddělí relevantní projekty od velkého množství projektů s nízkým potenciálem. Pokud projekt přežije medvědí trh, je to důkazem životaschopnosti projektu a jeho šance na úspěch se dramaticky zvyšují.

Lindyho efekt je teoreticky podložený jev, podle něhož je očekávaná budoucí životnost některých věcí, které nepodléhají zkáze, jako je technologie nebo myšlenka, úměrná jejich současnému stáří. Lindyho efekt tedy navrhuje, že čím delší dobu něco přežilo, aby existovalo nebo bylo používáno v současnosti, tím je také pravděpodobnější, že bude mít delší zbývající životnost. Dlouhověkost znamená odolnost vůči změnám, zastarávání nebo konkurenci a větší šanci na pokračování existence do budoucna. Tam, kde se uplatňuje Lindyho efekt, se úmrtnost s časem snižuje.

Cardano je silnější s každým rokem své existence a ještě silnější s každým medvědím trhem, který přežije. Ačkoli Cardano vzniklo již v letech 2014/2015, v roce 2017 se o něm vědělo jen málo lidí. V medvědím trhu se o kryptoměny zajímá jen málo lidí. I když komunita v medvědím trhu rostla, je velmi pravděpodobné, že většina si Cardana všimla až někdy v roce 2020. Mohlo tomu napomoci nasazení PoS, akce Africa Special nebo něco jiného. Můžeme konstatovat, že pro velkou část příznivců je Cardano stále velmi mladý projekt.

V jaké fázi se nyní nacházíme

Na současném medvědím trhu je ještě zřejmější, že Cardano je relevantní projekt. Cardano je díky obrovskému týmu stále jedním z nejvíce rozvíjejících se projektů. Každý měsíc se fanoušci mohou podívat na Cardano 360 a sledovat technologický pokrok. Desetitisíce lidí sledují aktualizace na YouTube. Stále více týmů registruje své nápady v Catalystu a v každém kole hlasuje více lidí. Adopce na státní i podnikové úrovni úspěšně pokračuje.

V medvědím trhu může zájem médií o menší projekty a kryptoměny klesat. To však neznamená, že se nic neděje. Tržní cykly nemají vliv na úsilí týmu IOG a na přijetí Cardana. Rostoucí hodnota mincí obvykle přitahuje pozornost spekulantů. Cardano jako platforma je však nepotřebuje tolik jako skutečné uživatele.

Tento medvědí trh se od toho minulého liší tím, že na Cardanu lze stavět nové aplikace. Vývojáři třetích stran mohou vytvářet svá řešení a nasazovat je. Stovky týmů pracují na něčem novém. Catalyst pomůže financovat nové nápady a komunita rozhodne, které projekty se budou financovat.

Je možné vydávat tokeny a NFT. Máme decentralizované burzy a je možné budovat nové služby DeFi. Dočkáme se algoritmického stablecoinu Djed. Brzy bude nasazena první verze druhé vrstvy s názvem Hydra. Tým IOG dodá novou odlehčenou peněženku Lace, která nabídne možnost vytvořit si vlastní decentralizovanou identitu prostřednictvím Atala PRISM. Připravují se zajímavé vedlejší řetězce. To vše se děje v době probíhajícího medvědího trhu.

Nikdy se nesnažte posuzovat budoucí potenciál projektu podle jeho současné tržní kapitalizace na probíhajícím medvědím trhu. Nemá to smysl. Musíte akceptovat současnou náladu na globálním trhu a uvědomit si, že ani ten nejlepší projekt nemá během finanční krize šanci růst. Důležité je dívat se dopředu a přemýšlet o tom, co se stane po skončení krize.

Cardano tu bude i kolem roku 2024 a bude ještě silnější. Na příštím býčím trhu bude Cardano slavit 10 let existence. Do té doby bude Cardano výrazně lépe škálovat na první vrstvě, protože to je nyní pro tým prioritou. Technologie Input endorsers bude velkým krokem vpřed pro celý prostor kryptoměn a Cardano bude jedním z lídrů, pokud jde o inovace. Komunita se bude velmi pravděpodobně dále rozrůstat a Cardano bude vítězit v každé anketě. Můžeme očekávat úspěch v adopci ze strany firem a zemí. Nevidím mnoho důvodů, proč by tomu mělo být jinak.

Občas se setkáváme s názorem, že se objeví zcela nové projekty, které zastíní ty současné, a že v top 10 budou úplně jiné projekty. To se samozřejmě může stát, ale my si to nemyslíme. Určitě se objeví několik nových projektů se silným týmem a dobrým financováním, ale nebudou jich desítky. Vytvořit nový protokol, který nebude pouhou kopií těch současných, trvá poměrně dlouho, řádově několik let. Jakmile budou moci chytré kontrakty používat vývojáři třetích stran, bude trvat dalších několik let, než se vývojáři naučí platformu používat a vytvářet bezpečné služby.

V současné době existuje v oblasti kryptoměn pouze několik relevantních platforem pro chytré smlouvy. Tým IOG bude Cardano neustále vylepšovat, takže pro konkurenty bude velmi obtížné dohnat vývoj a přinést něco výrazně lepšího. DeFi může na Cardano během příštího býčího trhu doslova explodovat. Týmy zcela nových projektů budou pravděpodobně budovat svůj síťový konsensus. Cardano se velmi pravděpodobně udrží v první desítce.

Během posledního býčího trhu mnoho PoW projektů opustilo top 10 a už se tam nikdy nevrátí. Většina z nich byly kopie, které nepřinesly žádnou inovaci. Ukazuje se, že jakmile spekulativní sentiment opadne, projekt postupně mizí v propadlišti dějin.

Dlouhodobá udržitelnost protokolu nemůže být založena na spekulacích nebo víře, ale na skutečné užitečnosti. Uživatelé přijmou pouze užitečné služby, které jim nabídnou jasné výhody oproti současným řešením. Pouze přijetí a růst síťového efektu může zajistit prosperitu veřejných protokolů.

Širší perspektiva

Myslíte si, že akcie jsou uchovatelem hodnoty? Akcie společnosti Apple se obchodují od roku 1982, tedy téměř 40 let. Na samém počátku měly hodnotu asi 0,05 USD. V době psaní tohoto článku necelých 150 dolarů. Podobných akcií byste na trhu našli spoustu. Myslíte si, že jejich hodnota mohla 40 let růst jen na základě spekulací nebo přesvědčení obchodníků? Téměř s jistotou můžeme dojít k závěru, že nemohla. Když investoři hledají důvody, proč koupit určitou akcii, vždy se dívají na to, co daná společnost vyrábí a čím je světu užitečná. Všechny velké internetové společnosti jsou úspěšné díky silnému síťovému efektu. Síťový efekt roste pouze tehdy, pokud existuje poptávka po konkrétních službách.

Google známe pro vyhledávání informací. Facebook a Twitter jsou globální sociální sítě. Apple dodává populární mobilní telefony do celého světa. Každý z gigantů dominuje určitému odvětví. Na některých místech na sebe společnosti narážejí a konkurují si. Důležité je, že dokud budou společnosti úspěšné a většina populace bude využívat jejich služeb, budou akcie těchto společností sloužit jako dobrý uchovatel hodnoty.

Mohou být kryptoměny dobrým uchovatelem hodnoty? Domníváme se, že ano, ale pouze v případě, že budou světu poskytovat užitečnou službu, která bude celosvětově přijata.

Projekt blockchainu, který neposkytuje užitečné služby, není dlouhodobě udržitelný a jeho význam se vytratí spolu se zájmem o spekulace na růst hodnoty. Může se stát, že Bitcoin je tak velký fenomén, že spekulativní povaha stačí k udržení hodnoty. Spoléhat se na něj může být ošemetné. Nikdo přesně neví, protože blockchainové technologie jsou zcela nové, dosud nevídané technologie. Každopádně žádný jiný projekt než Bitcoin nemůže spoléhat na víru a musí přinést kvalitní technologii, po které bude poptávka.

Pokud chceme zjistit, zda bude Cardano relevantní i za 10-20 let, musíme se především ptát, zda bude po vyvíjených technologiích poptávka. Za druhé bychom se měli zajímat o konkurenci. V tomto článku se zaměříme pouze na technologie.

Skutečnost je taková, že komerční banky se Bitcoinu nebojí. Některé dokonce umožňují svým klientům kryptoměny nakupovat. Je to pro ně další aktivum, které mohou zhodnotit prostřednictvím svých zákaznických služeb. Mnoho lidí nechce kryptoměny držet a raději tuto službu svěří třetí straně. Nejasné předpisy brání bankám nabízet služby spojené s kryptoměnami ve větším měřítku.

Světoví IT giganti mají obrovskou uživatelskou základnu a o svých uživatelích mají spoustu informací. Pokud by se pokusily rozšířit své podnikání do oblasti financí, jako se o to pokusil Facebook s Librou/Diem, znamenalo by to pro banky značnou konkurenci. Další reálnou hrozbou pro komerční banky je zavedení CBDC.

Bankéři a další odborníci sledují vývoj kryptoměn a více než měnověpolitické rysy jednotlivých projektů je znepokojuje samotná technologie. Pro banky a další podniky spojené s financemi jsou zajímavé globálně dostupné transakční sítě, které mohou převádět hodnoty způsobem Peer-to-Peer, možnost vydávat tokeny a stablecoiny a chytré kontrakty, které na nich umožňují budovat služby.

Dnes se informace mohou šířit po celém světě doslova během vteřiny. V případě zasílání hodnot by tomu tak však nebylo, kdyby neexistovala technologie blockchain. Díky blockchainu můžete posílat hodnoty z USA do Evropy, Asie nebo Afriky prostřednictvím jednoho ekosystému. Není třeba, aby se na transakci dohodly dva nebo více subjektů. Možnost poslat hodnotu kamkoli na světě během krátké chvíle a za nízký poplatek je obrovským krokem vpřed. Je důležité poznamenat, že v současné době žádná blockchainová síť dostatečně neškáluje, takže tato možnost funguje pouze v omezené míře. Další technologický pokrok tento druh propojení umožní.

Další obrovskou inovací je možnost držet hodnotu bez prostředníka. Veškeré služby úschovy budou automatizované a nebudou potřeba neefektivní zprostředkovatelé. Pokud si lidé zvyknou být zodpovědní za svůj majetek, v podstatě přestanou potřebovat bankovní účty. Jak jsme psali výše, někteří lidé nebudou chtít být svou vlastní bankou a budou rádi využívat podobné služby. Banky toho mohou využít.

Větší propojení lidí prostřednictvím nezávislé sítě spolu s decentralizovanou identitou umožní vznik alternativních finančních služeb. Poskytování úvěrů, jeden z hlavních byznysů bank, bude narušeno a chytré kontrakty mohou mnohé procesy plně automatizovat. Banky však stále mohou nabízet asistenční služby.

Banky a nové FinTech služby pravděpodobně začnou využívat blockchain. Zdá se to nevyhnutelné. Cardano je budováno tak, aby na něm bylo možné stavět bezpečné aplikace. Software používaný bankami musí splňovat vysoce kvalitní standardy a mnohé z nich používají Haskell, stejný programovací jazyk, který se používá k psaní skriptů Plutus. Je těžké předpovědět, jaký dopad bude mít technologie blockchain na komerční banky, protože významnou roli mohou hrát i CBDC a IT giganti. V každém případě lze očekávat, že banky dříve či později začnou používat veřejné blockchainové sítě, a Cardano je může oslovit.

Vše ale může být jinak a je možné, že banky blockchainové sítě používat nezačnou. V takovém případě mohou být úspěšné nové FinTech služby, které se opírají o blockchain. K nějaké formě narušení určitě dojde, jen je těžké předpovědět, jak bude nakonec vypadat.

Globální síť může pro své podnikání využívat mnoho společností. Potenciál je téměř nekonečný. Web3 může změnit základní principy internetu, jak ho známe dnes. Internet změnil mnoho odvětví a dá se očekávat, že pokud se změní internet, ovlivní to i společnosti, které internet využívají. Nové technologie otevírají nové možnosti využití a dříve nebo později je někdo využije.

Přijetí sítě Cardano bude podstatně rychlejší díky současným velkým hráčům na trhu, kteří ji používají. Odvětví kryptoměn zatím nedokázalo přinést celosvětově používanou službu DeFi, která by byla masově oblíbená. To lze přičíst nespolehlivosti, špatnému marketingu, nízké škálovatelnosti a složitosti používání. Velké společnosti to mohou změnit a mohou integrovat blockchainové sítě do svých současných řešení. Společnost Twitter již integrovala používání NFT. S NFT experimentuje také společnost Facebook. Je jen otázkou času, kdy se dočkáme další integrace.

Svět financí se v příštím desetiletí změní a současná finanční krize může být iniciátorem rozsáhlejších změn. Bude záležet na tom, jak velká krize bude a co chceme změnit. O využití blockchainu dnes mluví téměř všichni. Přijímání je možná pomalejší, než jsme původně doufali, ale pokračuje, což je důležité.

Lidé od kryptoměn očekávají více

Pád projektů jako Celsius nebo Terra Luna vypovídá o kryptoměnách mnohé. Mnoho lidí nechce kryptoměny jen držet v peněžence a čekat dalších 10 let na případný růst hodnoty. Mnoho lidí chce svá aktiva nějakým způsobem využít. Například jako zástavu nebo k zajištění pasivního příjmu. Lidé jsou od přírody chamtiví a mají málo trpělivosti. To je jeden z důvodů, proč své mince svěřují centralizovaným zprostředkovatelům. Přirozené lidské chování je těžké změnit a je v pořádku, že lidé chtějí profitovat. Poptávka po platformách nabízejících úrok z vkladů je jasná. Vyvstává otázka. Lze takovou platformu vytvořit na decentralizovaném základě?

Aby se odvětví blockchainu stalo relevantní alternativou bankovních služeb, musí být schopno kopírovat běžné finanční služby. To znamená, že musí být schopen poskytovat úrok z vkladů uživatelů. Tuto možnost lidé běžně využívají v případě fiat měn. Průmysl blockchainu to musí umožnit i v decentralizované podobě u kryptoměn. Decentralizace jako koncept prohraje, pokud budou lidé nuceni svěřovat kryptoměny centralizovaným subjektům kvůli úročení vkladů.

Představte si, že bychom chtěli vybudovat decentralizovaný svět, ale půjčky, jedna ze základních finančních služeb, by nadále fungovaly pouze na centralizované bázi. Znamenalo by to, že banky by stále měly kontrolu nad vašimi penězi a osobními údaji. Státy by mohly nařídit bance, aby vám zmrazila účet.

Svěřit kryptoměny centralizovanému subjektu, který je pak bude používat jako likviditu ve službách DeFi, nedává smysl. Totéž mohou uživatelé udělat ze svých vlastních peněženek. Přesně to však společnost Celsius udělala. Zdá se, že Celsius byl zbytečným a nespolehlivým zprostředkovatelem. Kdyby Celsius za mírný poplatek poradil lidem, která služba DeFi má poskytovat likviditu, lidé by stále měli kontrolu nad svými prostředky.

Máme zde tedy poptávku po službě, kterou lidé s velkou pravděpodobností chtějí využívat. Služba by byla užitečná a očekával by se rychlý růst síťového efektu. To je přesně ta forma užitečnosti, o které jsme hovořili. Pokud bude taková služba DeFi implementována na Cardano, bude také tato platforma užitečná a hodnotná.

Lidé se někdy mylně domnívají, že pokud projekt s určitým síťovým efektem již existuje, pak se náskok nedá dohnat. Celý trh s kryptoměnami je stále relativně malý a adopce je nízká. Celková tržní kapitalizace je založena spíše na spekulacích než na užitečnosti. Blockchainové sítě budoucnosti nebudou definovány tím, kdo je první na trhu nebo kdo nejrychleji získá síťový efekt. Vždy budou definovány tím, že budou nejlepší v zátěži a nejodolnější v době krizí.

Budeme svědky projektů, které se objeví a po nějaké době zase zmizí, protože se během poklesu trhu stane něco špatného. Stejně jako to vidíme na současném medvědím trhu. Dlouhodobá vize a důraz na budování kvalitní a spolehlivé technologie jsou nezbytnými předpoklady pro to, aby si jakýkoli projekt udržel význam po desetiletí. K úspěchu povede systematický a uvážený způsob s využitím správného návrhu protokolu, peer review a aplikace formálních metod. Snaha být první na trhu s protokoly, které selžou krátce po uvedení na trh, povede pouze ke každodenním dramatům a ztrátě bohatství.

Lidé očekávají, že kryptoměny budou spolehlivou a dobře fungující alternativou finančního světa. Podniky očekávají škálovatelnou a bezpečnou globální síť, na kterou se mohou spolehnout při rozšiřování svého podnikání. Banky budou kryptoměny držet pouze v první fázi. V další fázi je začnou používat pro své podnikání. Vzniknou nové alternativní banky, které budou více využívat decentralizované sítě než tradiční technologie.

Závěr

Medvědí trh přežijí pouze silné projekty, které budou pokračovat ve vývoji technologií, pracovat na jejich širším přijetí a budovat komunitu. Nepochybujeme o tom, že Cardano přežije a stane se nedílnou součástí kryptoměnové scény. Cardano kombinuje nejlepší vlastnosti Bitcoinu a Etherea. Používá Extended-UTXO, který byl inspirován účetním modelem Bitcoinu. PoS Cardana je postaven na Nakamotově konsensu. Na Cardanu byly spuštěny decentralizované burzy, které se zatím nikomu nepodařilo hacknout. Mnoho týmů bude v době medvědího trhu stavět své projekty na Cardanu. Adopce v rozvojových zemích bude pokračovat. Každý medvědí trh jednou skončí a Cardano pomůže být ještě silnější.