🇨🇿 Cardano je nejlépe hodnocenou kryptoměnovou značkou

Cardano je ve zprávě Top Brand Intimacy 2022 nejvýše umístěnou kryptoměnovou značkou. Překvapivé je, že Cardano má vyšší hodnocení než Bitcoin. O Bitcoinu slyšel téměř každý člověk na planetě, zatímco Cardano je pro širokou veřejnost stále neznámé. Čím si Cardano vysloužilo tak dobré hodnocení?

Metodika výzkumu

Studie MBLM Brand Intimacy Study se zaměřuje na největší značky na základě emocí. Žebříček využívá technologické nástroje, jako je umělá inteligence, k posouzení toho, jak se spotřebitelé spojují se značkami, které používají a mají rádi. Klíčovým požadavkem a základem reportu je silné emocionální spojení mezi uživateli a značkou. Tým se domnívá, že čím vyšší je emocionální vazba, tím silnější je vztah ke značce. Pozitivní pocity lze analyzovat na základě jazyka používaného při komunikaci.

Hodnotí se síla vazeb. Odhaluje a měří se hloubka a míra intenzity důvěrného vztahu ke značce. Během procesu budování vztahu ke značce může docházet k určitým jevům.

Ke sdílení dochází, když se člověk a značka zapojí do komunikace. To vede ke sdílení znalostí, které uživatelům umožňuje přesně pochopit, co je značka zač a jakým směrem se bude ubírat. Obě strany se ujišťují, že si vzájemně rozumí a sdílejí stejnou vizi.

Následně může dojít k vytvoření určité úrovně pouta a vztah mezi osobou a značkou se může stát smysluplnějším a závaznějším. Jedná se o fázi přijetí, kdy se vytváří důvěra. V této fázi může dojít ke splynutí. To vyžaduje, aby osoba a značka byly neoddělitelně propojeny. Identita osoby a značky začíná splývat a stává se formou vzájemné realizace a vyjádřením. Měří se hloubka a stupeň intenzity důvěrného vztahu ke značce.

Výzkum měří intimitu zkoumáním intenzity, archetypů a fází na základě kvocientového skóre mezi 0 a 100. Čím vyšší je skóre, tím intenzivnější je citový vztah ke značce. Cardano mělo skóre 52,6. Bitcoin 51,9.

Výsledky

Na prvních pěti místech se umístily společnosti Disney, Tesla, Apple, SONY a YouTube. Produkty Tesla a Apple mají rozhodně širokou základnu věrných fanoušků. Automobily Tesla rozhodně nepatří mezi nejrozšířenější dopravní prostředky na světě. Rozdíl mezi Teslou a ostatními výrobci automobilů spočívá v propojení značky s uživateli. Lidé, kteří vlastní jiný model automobilu, jsou fanoušky nebo sympatizanty značky Tesla.

Na trhu s mobilními telefony spolu soupeří především společnosti Apple a Samsung. Možná vás překvapí, že Samsung je až na 85. místě. Majitelé telefonů Apple jsou na tuto značku hrdí a často jsou ochotni lepit loga společnosti na svá auta. Tak silná loajalita ke značce se v případě Samsungu neprojevuje. Lze to interpretovat i tak, že lidé vnímají výrobky Samsung jako spotřební zboží. Rozdíl nemusí nutně spočívat v kvalitě výrobků, ale ve vztahu ke značce.

Rozdíl není o počtu uživatelů, ale o věrnosti značce. Značka, která má menší počet uživatelů, ale kteří jsou značce věrní a sdílejí podobnou vizi, může získat vyšší hodnocení. Ve 2. čtvrtletí roku 2022 měl Samsung 21% podíl na trhu, zatímco Apple pouze 16 %. Samozřejmě je třeba brát v úvahu i další produkty těchto značek. Dodejme, že značka Android se umístila na 10. místě.

Asi vás nepřekvapí, že v první třicítce jsou především výrobci automobilů a značky spojené se zábavním průmyslem, počítači a internetem. To všechno jsou věci, které používáme každý den. Kromě Tesly najdete v první třicítce také Mercedez, Porsche, Jaguar, Mazdu atd. Pokud jde o herní průmysl, jsou zde značky jako Netflix, Sega, Nintendo, Prime atd.

Potěšující je, že se do zprávy dostaly i kryptoměny. Cardano se umístilo na 26. místě. Bitcoin na 30. místě. Za zmínku stojí, že Ethereum obsadilo až 120. místo.

Proč je Cardano před Bitcoinem?

Jak jsme již vysvětlili, report nezohledňuje počet lidí, kteří o značce někdy slyšeli. Nezohledňuje počet uživatelů, ale vztah ke značce. To mnohé vysvětluje. Komunita Cardano je velmi angažovaná a vztah k projektu je velmi silný. Je důležité zdůraznit, že komunita je otevřená a na rozdíl od Bitcoinu není toxická. Otevřená pozitivní debata, sdílení poslání projektu Cardano s nováčky a touha budovat, to jsou zcela jiné druhy vztahu ke značce než čekání na růst hodnoty mincí BTC.

Není třeba dodávat, že mnoho lidí si kupuje trička s logem Bitcoinu a samolepky lze najít na mnoha místech. Co se týče loga projektu, Bitcoin je rozhodně nejviditelnější. Existuje mnoho podcastů a videokanálů, které se věnují pouze Bitcoinu. Nedokážu si racionálně vysvětlit, proč to všechno nepomohlo Bitcoinu k vyššímu postavení. V případě Bitcoinu vidím spoustu pozitiv, ale nemohu ignorovat ani negativa. To je jedno z možných vysvětlení.

Bitcoinová komunita se často zabývá pouze grafy a sleduje jediný cíl - zvýšit hodnotu mincí BTC. Debata je často velmi negativní vůči ostatním projektům, což nováčkům brání v tom, aby si ke značce Bitcoin vybudovali pevný vztah. Stát se maximalistou v podstatě znamená ignorovat technologický pokrok a stát se navždy fanouškem jediné projekce. To je poměrně silný závazek, který ve světě technologií nebo peněz není přirozený. Ne každý se chce identifikovat jako toxický maximalista. Bohužel klíčoví členové komunity tento názor podporují a vyžadují.

Mnoho lidí touží zbohatnout a přeje si, aby hodnota mincí BTC rostla. Sledují však spíše své vlastní sobecké zájmy než původní Satoshiho vizi. Mohou tedy Bitcoin vnímat pouze jako prostředek k vlastnímu obohacení. Bitcoinová komunita je rozdělená. Bývalí významní členové opouštějí Bitcoin a jsou veřejně znevažováni. Otázky protokolu jsou přehlíženy a neřeší se. Je možné, že noví členové mají o Bitcoinu pochybnosti nebo nejsou zcela přesvědčeni, že je to to nejlepší pro naši budoucnost.

Cardano se umístilo lépe než Bitcoin, protože komunita sdílí vizi projektu. Poslání je na Cardanu to nejsilnější. Cardano není prezentováno jako cesta k bohatství pro jednotlivce, ale je to technologie, která může pomoci všem, zejména těm, kteří to nejvíce potřebují. Každá kryptoměna má v sobě spekulativní složku. I v komunitě kolem Cardana jsou lidé, kteří spekulují jen proto, aby jejich bohatství rostlo. Nicméně na veřejnosti převládá názor, že jde o poslání, nikoli o spekulaci. V tom vidím klíčový rozdíl mezi Bitcoinem a Cardanem.

Komunita Cardano věří, že na základě nových technologií lze vybudovat alternativní sociální a finanční operační systém. Přijetí rozvojovými zeměmi je důkazem, že se tohoto poslání pomalu daří dosahovat. Komunita Cardano nadšeně sdílí úspěchy týmu IOG a přispívá k nim prací na vlastních projektech. Ze strany bitcoinové komunity je toto úsilí vnímáno negativně a mnozí dokonce hovoří o podvodech. Říká se, že jediné, co potřebujeme, je Bitcoin. Zatímco první vrstva Bitcoinu se vyvíjí velmi pomalu a tým nechystá zásadní technologické změny, Cardano se bude zásadně měnit doslova každý rok. Tým má připravit nový plán rozvoje (roadmapu). Reakce bitcoinové komunity na jakýkoli nový technologický vývoj je negativní, což racionálně uvažující člověk nemůže pochopit. Jakákoli snaha změnit svět k lepšímu je pro většinu populace žádoucí. Vývoj Cardana není financován z daní lidí, takže se nevynakládají veřejné prostředky. Cardano lze chápat jako společné úsilí týmu a komunity.

Dalším důležitým faktorem při vnímání projektů může být úspěšnost mise. Bitcoin může být vnímán jako neúspěšný projekt, pokud hodnota mince na medvědím trhu klesá. Poslání bitcoinu je obtížné vysvětlit a hlavně obhájit, protože po jednoročním býčím trhu neklesá hodnota zlata ani peněz 3 roky v kuse. Poslání projektu Cardano se s poklesem hodnoty mincí ADA tolik nemění. Jakmile bude mít Cardano stablecoiny a bude možné, aby si lidé v Africe brali mikropůjčky, nebude tato finanční užitečnost závislá na hodnotě mincí ADA. Banky poskytují svým klientům finanční služby bez ohledu na to, jak se daří akciím banky. Cardano buduje podobný systém s tím rozdílem, že všichni držitelé mincí ADA budou vlastnit základní protokol. Nemusí to však být nutně ti samí lidé, kteří využívají služeb Defi. Poslání projektu Cardano není přímo vázáno na hodnotu mincí ADA, takže jej lze vnímat pozitivně i na medvědím trhu.

Ve zprávě Cardano se mimo jiné uvádí toto:

“Cardano je blockchainová platforma pro tvůrce změn, inovátory a vizionáře, která disponuje nástroji a technologiemi potřebnými k tomu, aby vytvořila možnost pro mnoho i málo lidí a přinesla pozitivní globální změnu. To může vysvětlovat, proč Cardano vede v budování emocionálních vazeb a silnějších pout s uživateli.”

To si víceméně myslím o výsledcích také.

Závěr

Bitcoin je v myslích lidí více zakořeněný a je možné, že jej mnozí používají automaticky bez silných citových vazeb. Bitcoin je často prezentován jako hotový produkt a je možné, že lidé z něj nejsou tak nadšení jako na začátku. Nyní sledují technologický vývoj na jiných platformách, které mohou být atraktivnější. Mnoho lidí, dokonce i fanoušků bitcoinu, rádo sleduje vývoj projektu Cardano. Možná je to podobné, jako když majitelé automobilů Volkswagen sledují vývoj Tesly.

Argumentace ve prospěch Bitcoinu je často jen holé fráze a kýčová. Mnoho influencerů místo pozitivní pro-Bitcoin argumentace sdílí negativní názory na konkurenci. Čas však ukazuje, že tyto názory byli chybné. Například, že PoS nebude nikdy fungovat, že Defi během roku zmizí, nebo že NFT nikdy nebude mainstream. Pokud je nutné urážet konkurenci, lidé začnou být nedůvěřivý a podezřívavý. Bitcoin nemůže vyhrát na hromadě urážek.

To, že se Cardano umístilo lépe než Bitcoin, je dáno metodikou výzkumu a tím, co bylo měřeno. Viděno touto optikou není výsledek tak překvapivý, jak se na první pohled zdá. Otázkou však zůstává, jak výsledek interpretovat s ohledem na budoucnost. Občas slýchám názor, že peníze mají být nudné. To je sice pravda, ale platí to pouze o státních penězích. Navíc peníze nejsou nudné, protože současnou vysokou inflaci řeší téměř všichni. Kryptoměny se snaží vytvořit alternativu, takže zapojení komunity a silná vazba na konkrétní značku jsou naprosto klíčové. Bylo by smutné říci, že Bitcoin skončil jako zlato, které dnes lidi příliš nevzrušuje. V tomto kontextu si Cardano vede velmi dobře a je dobrým znamením, že si ho všiml nezávislý tým s propracovanou metodikou výzkumu afinity ke značce. Bitcoin může skončit jako Samsung. Bude mít vyšší podíl na trhu, ale lidé budou oddáni Cardano jakožto technologického lídra podobně jako to dělají v příapdě Apple.

Článek napsali Cardanians za podpory Cexplorer.

Přečtěte si článek v AJ: