🇨🇿 Mohou meme coins přivést nové lidi ke Cardanu?

Některé týmy věnují dokončení svého projektu mnoho úsilí, času a peněz. Usilují o spuštění nové aplikace na platformě Cardano. Týmy mohou trochu žárlit na úspěch meme coinů. Zájem o finanční spekulace je obrovský. Lze z toho vyvodit, že lidé mají větší zájem o meme coiny než o samotnou technologii? Nemyslíme si, že je to tak jednoduché. Zatímco úspěch meme projektů je pomíjivý, DeFi služby mají větší šanci uspět globálně a udržet si získaný status dlouhodobě.

TLDR

Úspěch Bitcoinu a celého blockchainového odvětví začal díky finančním spekulacím. Meme mince by bez blockchainu neexistovaly. Lidé jsou nadšeni možností snadno vytvářet digitální vzácnost a vlastnit tokeny, aniž by museli důvěřovat zprostředkovateli. Probíhá nástup do služeb DeFi a ekosystém prochází důležitým zátěžovým testem. Meme mince mohou být důležitým impulsem pro další růst ekosystému Cardano. Díky meme mincím může být Cardano vnímáno jako spolehlivá a bezpečná platforma pro budování skutečných finančních služeb.

Proč lidé milují meme coiny?

Meme coiny by nikdy nevznikly bez technologie blockchain a smart contract platforem, které umožňují jejich ražbu. Nikdy v historii nebylo možné na internetu tak snadno vytvořit digitální vzácnost. Nikdy nebylo možné něco vlastnit, aniž bychom museli důvěřovat třetí straně.

Dnes může na platformě Cardano razit své tokeny téměř kdokoli na světě. Je možné určit jejich přesný počet. Chcete vytvořit přesně 21 milionů fantastických tokenů MONKEY nebo skvělou cool kolekci NFT? Máte tu možnost.

Šílenství kolem meme mincí je založeno na nových technologických možnostech. Každou inovativní technologii lze využít k vytvoření něčeho skvělého, nebo ji lze zneužít. Zneužití může být mnohem snazší. Meme mince lze vnímat tímto způsobem. Lidé jsou nadšeni novými možnostmi a jsou hnáni chamtivostí. Tokeny lze nejen razit, ale také kupovat a prodávat na decentralizovaných burzách. To otevírá obrovské možnosti pro finanční spekulace.

Meme coiny jsou menší, kratší a zjednodušenou verzí Bitcoinu, jehož úspěch je v podstatě založen na finančních spekulacích. Kdyby lidé nevěřili vyprávění o nových internetových penězích, digitálním zlatě nebo rozvratu států, možná by technologie blockchain zůstala v neznámu.

Bitcoin byl první svého druhu na světě a měl jasně definované poslání. To meme mince postrádají, nebo poslání není tak ambiciózní. Cardano má také jasně definovanou misi, tým a obrovskou komunitu. To, co odlišuje seriózní projekty od meme coins, je především mise a komunita, která věří v dosažení cílů. Finanční spekulace jsou pouze nutným vedlejším efektem neboť musí existovat vzácný zdroj na kterém je založená decentralizace sítě. Tržní kapitalizace blockchain projektů je do značné míry logickým výsledkem úspěchu (adopce, technologický potenciál, apod.). V případě meme coins je spekulace na prvním místě. Žádné ambiciózní cíle obvykle nejsou definovány. Pokud je nějaký cíl definován, může být jakákoli snaha o jeho splnění pouze předstíraná. Za úspěch se považuje pumpa.

Ještě před několika lety byly kryptoměny běžně označovány za schéma “rychlého zbohatnutí”. Dnes už to pro dominantní projekty rozhodně neplatí. Jejich tržní kapitalizace sice stále může hodně růst, ale může to trvat i desítky let. Navíc je to podmíněno technologickým pokrokem a přijetím. Určitá část populace miluje riziko a hazard, nebo si prostě chce hrát s novými technologiemi a je ochotna při tom přijít o nějaké peníze. Tito lidé si meme mince zamilují.

Mohou meme coiny zapojit do ekosystému Cardano nové uživatele?

Je to možné, i když si myslím, že lidé, kteří již v ekosystému Cardano jsou, mají tendenci hrát si s meme coiny. Přesto k nějakému onboardingu dochází.

Výhodou meme mincí je, že se lidé naučí tokeny používat. Někteří lidé pouze stakují ADA a mohou se bát kupovat tokeny na DEXech. Meme mince jim umožňují vyzkoušet si služby DeFi. Meme coiny tak mohou lidem poskytnout vstupní bod do DeFi.

Spíše než onboarding nových lidí do ekosystému Cardano provádíme onboarding lidí, kteří již v ekosystému jsou, do DeFi.

Další výhodou je, že síť Cardano a služby DeFi procházejí důležitým zátěžovým testem. Pokud by meme mince způsobily nepoužitelnost sítě, pokud by došlo k hackerům, nebo dokonce ke kolapsu sítě, rozhodně by to nebylo dobré znamení. Pokud Cardano projde testem na výbornou, bude to důkaz, že je vhodné pro budování finančních služeb, kde je bezpečnost a spolehlivost kritickým prvkem.

Viděno touto optikou, ačkoli většina meme mincí zanikne, onboarding do služeb DeFi probíhá. Jakmile bude služby DeFi na platformě Cardano využívat více lidí, mohou později přibýt další. Lidé rádi chodí tam, kde už jsou lidé, protože se cítí bezpečněji. Meme coiny tak plní, pro někoho možná překvapivě, poměrně důležitou roli. Lze je považovat za počáteční impuls pro další růst ekosystému. To, co začíná meme mincemi, může skončit tokenizací finančních aktiv.

V blízké budoucnosti budou lidé místo s meme mincemi obchodovat na DEXech s akciemi, měnami a dluhopisy. Na meme coiny budeme vzpomínat jen s nostalgií, stejně jako ti starší z nás dnes vzpomínají na první internetový prohlížeč nebo operační systémy pracující pouze s příkazovým řádkem.

Týmy budující na Cardano seriózní projekty mohou nakonec profitovat z existence meme coins v tom smyslu, že roste celý ekosystém. Díky tomu mohou mít jejich aplikace po nasazení více uživatelů. Rozhodně má smysl pokračovat v budování DeFi a dalších služeb na Cardano. Úspěch meme coins bude většinou pomíjiví. Vybudovat například DEX nebo lending platformu může být dlouhodobým úspěchem.

Závěr

Většina lidí přichází ke kryptoměnám kvůli finančním spekulacím. Na tom je založen úspěch bitcoinu a celého blockchainového odvětví. Je důležité, aby tito lidé v ekosystému zůstali kvůli principům, svobodě a novým příležitostem pro společnost. Existuje reálná šance, že meme mince přilákají do blockchainového průmyslu nové lidi. Důležité je, aby se lidé naučili používat peněženku Cardano a vyzkoušeli si DeFi. Prostřednictvím finančních spekulací zjistí, že je možné vytvořit spolehlivé decentralizované finanční služby. Díky meme mincím roste celkový počet všech transakcí zpracovaných systémem Cardano. Tím roste důvěra v celý ekosystém a instituce to mohou vyhodnotit, až budou přemýšlet, na jaké platformě razit finanční aktiva.

Ačkoli osobně nemám rád projekty typu pump & dump, existence meme coins může mít na ekosystém Cardano pozitivní vliv. Je důležité, aby technologické schopnosti platformy Cardano zůstaly viditelné i poté, co současná mánie meme coinů odezní. Technologické schopnosti Cardano musí být silnějším vjemem než skupina zklamaných lidí, kteří přišli o peníze. Není možné odsoudit technologii Cardano jen proto, že umožnila vznik meme coinů. Je to přesně naopak. Je třeba ji vnímat jako příležitost k vytvoření skutečných finančních služeb na spolehlivé a bezpečné platformě. Koneckonců stejně jako neodsuzujeme Bitcoin kvůli nečekanému vytvoření standardu BRC-20, nemůžeme odsuzovat ani Cardano, které je na ražbu a převod tokenů velmi dobře připraveno.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/can-meme-coins-onboard-new-people-to-cardano