🇨🇿 Potřebuje Cardano meme coiny?

Tradiční banky a kryptoměnové burzy se hroutí. Blockchain je nová technologie, která může potenciálně zlepšit fungování bank. DeFi nabízí alternativu k tradičnímu finančnímu světu. Kdy jindy než nyní má šanci dostat se do centra pozornosti? Bohužel místo DeFi jsou média plná článků o meme mincích. Šílenství začalo díky nečekané inovaci Bitcoinu, konkrétně projektům Ordinals, a BRC-20. Spekulanti se začali vzrušovat možností vydávat tokeny na Bitcoinu. Brzy se mánie rozšířila i na Ethereum a krásné nové meme coiny máme i v ekosystému Cardano. Bitcoin a Ethereum jsou přetížené a v mem-poolu čeká mnoho transakcí. Transakční poplatky raketově rostou. Cardano se také pomalu blíží ke svému limitu propustnosti. Jsou mem mince nejlepší odpovědí blockchainového průmyslu na krachující banky? Shodneme se na tom, že rozhodně ne. Současná mánie znovu otevřela debaty o škálovatelnosti prvních vrstev a připravenosti blockchainového průmyslu na finanční revoluci. Jsou meme mince užitečné pro ekosystém Cardano?

TLDR

Do ekosystému Cardano bychom neměli lákat spekulanty, ale lidi, kteří mohou chtít používat staking nebo držet stablecoin DJED místo USD v nespolehlivé bance. Existence meme coinů testuje spolehlivost Cardana a 20 % transakčních poplatků jde do státní pokladny. Meme coiny znovu otevřely téma nízké škálovatelnosti blockchainů. Ouroboros Leios může zlepšit škálovatelnost Cardana o několik řádů.

Opravdu meme coiny přitahují nové uživatele?

Obecně panuje názor, že meme coiny přitahují do ekosystému nové uživatele, takže jejich existence je pro blockchainový průmysl dobrá. Je tomu skutečně tak? Ptal se někdo, kolik lidí meme coiny spíše odpuzují a kolik lidí kvůli nim odešlo?

Jsme přesvědčeni, že meme mince kupují hlavně lidé, kteří již mají nainstalovanou peněženku a vědí, jak síť používat. Nemyslím si, že by nováčky lákaly podivně vypadající postavy a token bez užitku. Problémem je, že meme coiny jsou často vytvářeny jen proto, aby dočasně napumpovala jejich tržní kapitalizace. Nováčci slouží jako likvidita pro odchod. Opravdu chceme, aby první zkušeností lidí vstupujících do blockchainového odvětví byly podvody tohoto typu? Nezkušení lidé se mohou domnívat, že pokud něco zvyšuje tržní hodnotu, musí to být dobrá koupě. Než přijdou na to, jak fungují pravidla hry, prodělají.

Zklamaní lidé jsou to poslední, co potřebujeme. Tito lidé se do odvětví blockchainu možná už nikdy nevrátí, protože ztratí důvěru. Někteří lidé mohou ztrátu přijmout a vzít si z ní ponaučení. Možná zůstanou a začnou více rozlišovat, co je seriózní projekt a co je jen nebezpečná zábava pro spekulanty.

Komunita Cardano by měla více přemýšlet o tom, jaké lidi chceme do ekosystému přilákat a k jakým konkrétním službám. To by mělo být v souladu s posláním projektu.

Staking a DeFi jsou hlavní oblasti, které budou rozhodovat o úspěchu Cardana. Musíme lidem vysvětlit, k čemu je staking dobrý z hlediska decentralizace sítě. Musíme jim také ukázat DeFi a vysvětlit jeho výhody ve srovnání s tradičním finančním světem.

Pokud banky zkrachují, může být dobrý nápad držet část majetku v algoritmických stablecoinech. DJED se zatím jeví jako solidní alternativa k držení USD v bankách. Pokud je inflace vysoká, může být dobrým nápadem zajistit si pasivní příjem prostřednictvím stakingu. Lidé na těchto finančních službách nezbohatnou přes noc, ale umožní jim to chránit majetek v nejistých dobách.

Odvětví blockchainu uspěje pouze tehdy, pokud ho veřejnost bude vnímat jako funkční a spolehlivou alternativu. Na rozdíl od meme mincí to může být nuda, ale tak by to mělo být. V tradičním finančním světě není možné, aby někdo kreslil hloupé obrázky a dával je na tokeny. Tokeny pak prodá dalším lidem s jediným cílem, a tím je vlastní obohacení. Kdyby se to stalo mimo odvětví blockchainu, každý by okamžitě poznal, že jde o podvod. Úřady by tomu brzy učinily přítrž.

Odvětví blockchainu musí být schopno regulovat samo sebe. Cardano je veřejný a otevřený blockchain, takže kdokoli na světě může vydávat vlastní tokeny nebo spustit decentralizovanou aplikaci. Toho lze využít, ale také zneužít. Komunita by měla nováčkům pomáhat rozlišovat podvodné projekty od solidních, upozorňovat na problémy a nebát se říct, že něco je vyloženě podvod. Odvětví blockchainu je divokým západem a každý z nás může přispět k tomu, aby bylo o něco transparentnější a férovější vůči nováčkům.

K čemu jsou meme mince?

Neradi bychom paušálně odsuzovali všechny meme coiny. Každý má právo vzniknout svým vlastním způsobem. Autoři by měli férově komunikovat o významu memů a jejich účelu. Lidé by měli mít možnost sami se rozhodnout, jaké tokeny si pořídit a proč. Může jít o spekulaci, pokud všichni kupující vědí, že jde o spekulaci. To se bohužel ne vždy děje.

Svoboda má své hranice a záměrná snaha vydělat na druhých je podvod. Je fér o tom takto mluvit.

Ať už je užitečnost jednotlivých tokenů jakákoli, v širším kontextu je dobře, že vznikají a že je lidé používají. Cardano má tokeny relativně krátkou dobu a je důležité, aby se tato funkcionalita řádně otestovala, než se síť začne používat například k tokenizaci akcií. Instituce budou chtít hledat nejlepší možné řešení, které je k dispozici, a ty projekty, které existují déle, budou mít výhodu. Je to proto, že daná technologie prošla zkouškou času a lze jí více důvěřovat.

Ražba a odesílání tokenů tak ověřuje, že Cardano funguje podle očekávání v souladu se specifikací. To znamená, že se tokeny nemnoží, pokud se množit nemají, že přenosy mezi uživateli jsou bezpečné, že síť je dostatečně efektivní z hlediska kapacity, že aplikace mohou tokeny používat a mnoho dalších věcí.

Posílání tokenů má jednu příjemnou výhodu: 20 % poplatků jde do pokladny Cardano. Meme mince tak zvyšují počet ADA, které mohou být v budoucnu použity na rozvoj ekosystému. Pouze síť, která je dostatečně využívaná a zisková, nebude mít problém s rozpočtem na bezpečnost.

Bezpečnostní rozpočet samozřejmě nemůže spoléhat na mánii meme mincí. Někteří lidé se mylně domnívají, že meme mince zachrání bezpečnostní rozpočet Bitcoinu. To je velmi naivní si myslet. Až tato mánie odezní, bude vše při starém. Užitečnost blockchainu musí být dlouhodobá a poplatky musí generovat DeFi a podobné služby. Mohou to být tokeny, ale jen takové, které budou lidé používat desítky let a denně si je posílat. To jsou například stablecoiny.

Bezpečnostní rozpočet všech veřejných blockchainových sítí se musí opírat o služby, po kterých je poptávka a které mají ekonomicky udržitelný model. Nečekejte, že každý měsíc vzniknou nové meme mince, po kterých se lidé zblázní. Módní mince se mohou časem vrátit, ale dříve či později určitě zcela vymřou.

Škálovatelnost je opět téma

V roce 2017 byly CryptoKitties jednou z prvních aplikací na blockchainu Ethereum, které se staly populárními a začaly přetěžovat síť. Tento problém poukázal na omezenou kapacitu sítě Ethereum a na potřebu zlepšit škálování blockchainu, což vedlo k vývoji nových technologií.

Toto šílenství odeznělo a bylo nahrazeno DeFi a NFTs. Současná meme coin mánie zahltila sítě Bitcoin a Ethereum a Cardano jí může trpět také. Opět se nabízí otázka, zda je blockchainový průmysl dostatečně připraven na poslání, pro které projekty vznikají.

Ucpané sítě, vysoké poplatky a dlouhé vypořádávání transakcí nejsou synonymem spolehlivé finanční alternativy. Bohužel. Od roku 2017 lidé doufají, že škálovatelnost vyřeší druhé vrstvy, jako je Lightning Network (LN), ale také rollupy na Ethereu. Ukazuje se, že tomu tak není. Sítě L1 jsou opět ucpané, přestože L2 funguje už několik let. Jak je to možné?

Lidé zapomínají, že L2 bude vždy do značné míry záviset na škálovatelnosti L1. Pokud je L1 zahlcen, ovlivní to kvalitu používání L2. Lidé nemusí být schopni rychle a levně převádět aktiva z L1 do L2 a zpět. Přesně to se nyní děje u Bitcoinu. Mánie kolem meme mincí omezuje lidi v otevírání a zavírání LN kanálů.

Lidé, kteří si chtějí poprvé v životě koupit BTC nebo ETH, zjišťují, že transakce na řetězci je bude stát možná až 30 dolarů. To je může odradit. Oblíbené pravidelné nákupy kryptoměn v malých částkách přestávají mít s takto vysokými poplatky smysl. Lidé jsou nuceni využívat custodial služby. Druhá vrstva jim těžko pomůže dostat aktiva do bezpečných hardwarových peněženek. To vše jsou problémy spojené s nízkou škálovatelností.

Cardano je specifické tím, že v současné době jsou poplatky fixní. I když bude síť přetížená, poplatky se nezvýší. Cardano zpracovává transakce způsobem kdo dřív přijde, ten dřív mele. Jakmile bude síť přetížená, bude trvat déle, než se transakce dostanou do bloku. Některé transakce se do bloku nikdy nedostanou a uživatelé je budou muset posílat znovu. Za transakce, které se do blockchainu nedostanou, naštěstí není třeba platit poplatky. Uživatelé nemusí v síti Cardano platit vysoké poplatky, ale uživatelská zkušenost nebude přívětivá, pokud budou nuceni transakce znovu odesílat.

Lepší škálovatelnost blockchainu je tématem od doby, kdy Satoshi spustil Bitcoin. Žádný blockchainový projekt není technologicky výrazně napřed před ostatními. Všechny projekty v první desítce fungují podobně v tom smyslu, že jeden náhodně vybraný producent navrhne blok v daném časovém období a ostatní uzly v distribuované síti autonomně rozhodují o jeho přijetí.

Tento mechanismus je velmi neefektivní. V Bitcoinu se nový blok vytváří každých 10 minut. Ethereum dokáže vytvořit jeden každých 12 sekund a Cardano každých 20 sekund. Dodejme, že velikost bloku je omezená a nelze ji příliš zvyšovat, protože velikost ovlivňuje dobu distribuce a celkovou velikost blockchainu. Uzly v podstatě dlouho nedělají téměř nic a pak provedou relativně krátký a lehký úkol (vytvoří nový blok, přijmou nový blok atd.).

Ačkoli je neefektivita tohoto procesu zřejmá, žádný tým zatím nedokázal podstatně zlepšit výrobu bloků. Tým Bitcoin Core nemá ambice měnit protokol a doufá, že škálovatelnost bude vyřešena až prostřednictvím vyšších vrstev. Tým Etherea měl v plánu dodat sharding, ale pokud vím, vzdal to a zaměří se na vývoj druhých vrstev. Existuje již několik blockchainů, které sharding úspěšně dodaly, takže je prokázáno, že může fungovat (i přes některá omezení).

Tým IOG má v plánu zásadně zlepšit škálovatelnost první vrstvy. K dispozici bude vylepšený konsensus Ouroboros PoS. Toto vylepšení bylo pojmenováno Leios. Výhodou týmu je, že Cardano používá model UTxO, takže je možná větší paralelizace při ověřování transakcí. Konstrukce blockchainu bude založena na 3 typech bloků.

Nejčastější budou bloky INPUT, které budou obsahovat uživatelské transakce nebo jiný obsah. Tyto bloky se mohou vyskytovat velmi často a ve velkém počtu. Tyto bloky mohou být ověřovány současně. Pokud jsou rozloženy na více strojích, znamená to, že validace probíhá s určitým stupněm paralelismu.

Druhým typem bloků budou bloky ENDORSEMENT, které budou obsahovat souhlas ostatních uzlů nad obsahem (validované transakce). Posledním typem bloku budou bloky RANKING, které budou obsahovat pouze odkazy na bloky ENDORSEMENT. Bloky RANKING jsou podobné současným blokům Cardano a budou odrážet aktuálně přijatý globální stav.

RANKING bloky lze považovat za decentralizované kontrolní body. Na této úrovni bude možné provádět závěrečné ověření týkající se pokusů o double-spend útok. Uzly budou moci ověřovat schvalovací bloky a budou mít informace o tom, kolik uzlů (nebo dokonce kolik z celkového stake) souhlasí s nově navrženým blokem. Úroveň jistoty bude z pohledu uzlu, který bude vytvářet blok hodnocení, vysoká.

Tento koncept vychází ze skutečnosti, že většina transakcí je na sobě nezávislá (různí odesílatelé a příjemci). Vznikají souběžně, a proto mohou být ověřovány stejným způsobem. Transakce nejsou ve vzájemném konfliktu, a pokud ano, je možné, že se někdo pokouší o útok dvojího utrácení. Mechanismus s tím počítá a takový pokus bude snadno odhalen.

Trilema blockchainu bude jednoho dne vyřešeným problémem, pokud již není. Troufáme si tvrdit, že bez vyšší škálovatelnosti na prvních vrstvách nelze očekávat, že by se blockchainové projekty ujaly jako alternativa k současnému finančnímu systému. Není možné, aby meme mince omezovaly lidi v používání sítě pro finanční transakce.

Lze meme coiny považovat za útok na blockchainové sítě? Z určitého pohledu ano, protože je pro útočníky relativně levný a mohou na něm dokonce vydělat. Stačí oblbnout lidi, aby si koupili nesmyslný token. Davové šílenství v podstatě ucpe síť a poplatky platí spekulanti, nikoliv emitent tokenu.

Problém je v tom, že renomované finanční služby soutěží o blokový prostor s meme mincemi a neexistuje třetí strana, která by mohla rozhodnout, jaké transakce mají mít přednost. To lze považovat za útok na škálovatelnost.

Řešením je zabránit vytváření všech tokenů, což byl způsob, který tým Bitcoinu plánoval před vznikem projektu Ordinals. Dalším řešením je umožnit vydávání tokenů a zároveň zvýšit škálovatelnost natolik, aby se zabránilo případnému šílenství, které by zahltilo síť. To však nemusí vždy spolehlivě fungovat, protože si dokážeme představit, že pokud by 10 % populace používalo blockchain každý den, objevilo by se velké množství spekulantů nebo těch, které by nový token mohl zmást.

Závěr

Meme mince mohou mít velmi negativní dopad na pověst blockchainového odvětví, protože jsou spojovány s prudkými pohyby tržní hodnoty, rug pully, podvody při odchodu (exit scams) a dalšími věcmi. Je důležité si uvědomit, že globální decentralizované sítě nevznikly kvůli tomu, ale kvůli revoluci ve finančním světě. Komunita Cardano by měla mít možnost samoregulace a vyjadřovat se k tomu, co v ekosystému chceme a nechceme. Nikdo nemůže zabránit tomu, aby někdo jiný vydával tokeny na platformě Cardano. Je však možné upozornit na nesmyslné projekty a měli bychom to udělat.

Někteří lidé často zneužívají meme coiny a říkají něco ve stylu: Prodělali jste peníze na meme coinech, vidíte, celé Cardano je k ničemu, kupte si raději Bitcoin. To je samozřejmě přílišné zjednodušení a zní to velmi hloupě. Ne všechny tokeny jsou meme coiny. Tokeny mohou být smysluplné a je důležité mezi nimi dobře rozlišovat. Možnost vydávat tokeny, které jsou dostupné všem na světě, je úžasná inovace. Stablecoiny jsou masově využívány a v rozvojových zemích budou ještě více. Decentralizace je skvělá věc, ale bohužel se dá zneužít.

Článek byl připravený Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/does-cardano-need-meme-coins