🇨🇿 Nepřehlížejte Cardano

CZ překlad článku

Nepřehlížejte Cardano

Může být obtížné orientovat se v kryptoměnách, pokud nejste IT specialista a rozhodujete se pouze na faktech, která poskytují lidé na internetu. Pojďme se podívat, co je špatného na lidech mluvících o kryptoměnách a proč je adopce tak pomalá.

JAK RYCHLE SE ADOPTOVALI VÝZNAMNÉ TECHNOLOGIE

Adopce nových technologií je často jednoduchá. Objeví se nová technologie a pokud to lidem přináší výhodu, přijmou ji, pokud je cena za ni přiměřená. Nové produkty využívající tuto technologii jsou zpočátku drahé, ale cena v čase klesá spolu s vyšší adopcí. Vynálezci a výrobci jsou tedy dobře zaplaceni za uvedení nových technologií na svět. Lidé přijímají nové technologie poměrně rychle a tempo se obvykle zvyšuje. Například, telefon byl vynalezen v roce 1877 a přijetí trvalo přes 100 let. Přijetí chytrých telefonů, které se dají považovat za podobnou technologii, netrvalo déle než 10 let. Přijetí automobilu začalo někde v roce 1910 a trvalo také více než 100 let. Přijetí počítače začalo v roce 1990 a dnes je v mnoha domácnostech standardem a můžete ho mít i v chytrém telefonu.

Technologie Blockchain je často považována za fundamentální technologii, která, jak to udělal internet, může změnit svět. Blockchain je v podstatě distribuovaná síť založená na internetu. Rychlost adopce internetu nám může pomoc odhadnout, jak rychle bude adoptována blockchain technologie.

Začněme rokem 1974, kdy Vint Cerf a Bob Kahn vyvinuli komunikační techniku ​​zvanou TCP, která umožňuje několika sítím si navzájem porozumět a tí v podstatě vytvořili skutečný internet. Tento koncept se později rozdělil na TCP/IP, což bylo před formálním přijetím 1. ledna 1983. Ve stejném roce 1983 byl navržen Domain Name System (DNS) a vznikly přípony jako „.com“, „.gov“ a „.edu“. V roce 1990: Tim Berners-Lee vytvořil World Wide Web (WWW) a o 3 roky později, v roce 1993, Marc Andreessen a jeho kolegové z University Illinois vytvořili Mosaic, první webový prohlížeč, který dokázal kombinovat grafiku a text na jedna stránka. Svět webu byl tedy světu otevřen pomocí softwaru, který se snadno používal. Amazon přišel na svět v roce 1995. Slavná dot-com bublina praskla v roce 2000. Dot-com bublina byla v zásadě bublina na akciovém trhu způsobená nadměrnými spekulacemi kolem internetových společností koncem 90. let, což je období masivního růstu používání a adopce internetu. Mezi rokem 1995 a jeho vrcholem v březnu 2000 vzrostl index akciového trhu Nasdaq Composite o 400%, jen aby později došlo k poklesu 78% ze svého vrcholu do října 2002, čímž se ztratily zisky naakumulované během bubliny. Během pádu trhů přišlo mnoho společností zabývajících se online obchodováním do problémů a zanikli. Některé společnosti, například Cisco, jejichž akcie poklesly o 86%, a nebo Qualcomm, ztratili velkou část své tržní kapitalizace, ale přežily. Další, jako třeba eBay a Amazon.com, ztratily také hodnotu, ale rychle se zotavily. Internetová technologie přežila a v roce 2014 měl internet 1 miliardu uživatelů webu.

Není tak snadné stanovit úplně začátek internetu, protože už v roce 1969 si dva počítače vyměnily bezvýznamná data při prvním testu Arpanetu na Kalifornské univerzitě. Internet je výrazně složitější technologie než blockchain, který lze považovat za aplikační protokol pro distribuované databáze. Běžní lidé mohli používat internet až poté, co byl dostupný webový prohlížeč. Budeme-li uvažovat rok 1993 za začátek dostupného internetu a to až po dot-com bublinu, můžeme říci, že adopce trvala jen 7 let. Dosažení úrovně jedné miliardy uživatelů webu trvalo přibližně 20 let.

Bitcoin byl spuštěny v roce 2009. Pokud se podíváte na seznam BTC adres, zjistíte, že existuje přibližně 30 milionů adres, které obsahují bitcoiny. Odhaduje se, že na planetě žije 7,8 miliardy lidí. 1 % populace je přibližně 78 milionů lidí. Bitcoin je zde již více než 11 let a adopce pravděpodobně není vyšší než 0,5 % populace. Všimněte si, že můžeme počítat pouze adresy bitcoinů, ale ne přímo lidi. Lidé mají obvykle více adres se svými mincemi. Všimněte si také, že burzy mohou sloužit vícero lidem a mohou mít bitcoiny jen na několika adresách. Je tedy obtížné provést přesný odhad uživatelů Bitcoin sítě. Přesto je to pravděpodobně adopce menší než 1 % populace.

Internet dosáhl 14% adopce během 20 let existence. V tuto chvíli by bylo hezké vidět 5–10% adopci kryptoměn, ale není tomu tak. Dalo by se dojít k závěru, že adopce kryptoměn začala pomalu zaostávat za internetem. Na druhou stranu lze říci, že adopce vlastně nezačala právě proto, že blockchain na to není připravený. Jsme stále ve fázi výzkumu a budování a jakmile bude vyřešen problém škálovatelnosti, přijetí může být opravdu rychlé a trvat jen několik let.

LIDÉ JSOU EKONOMICKY MOTIVOVÁNI LHÁT

Myslíme si, že adopce kryptoměn bude ve srovnání s jinými technologiemi velmi odlišné. Důvodem je hlavně ekonomický aspekt adopce. Vysvětlíme to na příkladu.

Představte si, že byl právě vynalezen smartphone a váš soused ho koupil. Pokud si chytrý telefon koupíte o dva roky později po svém sousedovi, budete mít lepší model a budete za něj platit méně peněz. Pravděpodobně si můžete vybrat smartphone od mnoha dodavatelů. Dá se říci, že technologii můžete adoptovat později bez jakýchkoli nevýhod. Smartphone můžete začít používat hned po jeho zakoupení a máte lepší model než soused, takže máte i některé výhody. Soused dříve či později starší model prodá a koupí si nový model. Poté na tom budete přibližně stejně. Všimněte si, že pokud odložíte adopci, podmínky jsou pro vás lepší. Je snadné dosáhnout vysoké úrovně adopce, když mluvíme o technologiích a vynálezech podobných internetu nebo smartphonu. Neexistují žádné významné ekonomické bariéry v adopci a jedinými ovlivňovateli adopce jsou výhody, které technologie může nabídnout. Nezáleží na tom, že nejste early-adopter. Je snadné a dokonce levnější přijmout technologii později a začít ji používat.

To je pravý opak toho, jak se to má s adopcí kryptoměn. Early-adopteři mají oproti pozdějším osvojitelům významnou výhodu. Důvodem je to, že adopce je přímo spojena s nativními mincemi konkrétního projektu, a nikoli se sítí a jejím užitkem. Pokud chcete použít veřejnou síť blockchainu, musíte si koupit mince na otevřeném trhu. To může to být problém. Čím více je projekt blockchain adoptovaný, tím vyšší bude cena mincí. To znamená, že ti co ji adoptovali dříve mohli koupit mnoho bitcoinů za $1000, ale v současné době není možné koupit ani jeden jediný bitcoin za stejné množství peněz.

Nováčci si mohou koupit méně a méně bitcoinů za $1000 a je zřejmé, že to lze považovat za jejich nevýhodu. S rostoucí cenou by lidé mohli být méně ochotni Bitcoin adoptovat. Volatilita zde moc nepomáhá a přijetí je ještě obtížnější. Bylo by hezké používat kryptoměny v každodenním životě. Volatilita je bohužel dobrá pouze pro obchodování a spekulace. Narativ o uchovateli hodnoty může trochu pomoc, ale přesto, early-adopteři a zkušení obchodníci jsou odměněny více než nováčci. Čím déle bude adopce trvat, tím méně pravděpodobné je, že lidé uvěří příběhu o uchovateli hodnoty. Nováčci v podstatě dotují bohatství early-adopterů. Možná se jim to nemusí líbit a otázkou je, proč by to vlastně měli dělat. Kromě Bitcoinu existuje mnoho dalších relevantních projektů s podobnou šancí na adopci. Není lepší vsadit na jiného koně než na Bitcoin? Tato otázka je složitější, než si možná myslíte.

V rámci kryptoměn jsou lidé ekonomicky motivováni lhát vám. Každý sobecky hledá svůj vlastní profit a díky tomu je kryptoměnový prostor velmi nepřátelským prostředím. Nepřátelství bohužel brzdí růst celého průmyslu. Lidé v různých krypto komunitách podporují tribalismus kvůli touze zvýšit svůj zisk. Proto zbožňují a propagují své vybrané projekty a jsou nepřátelští vůči soupeřům.

Pokud o tom přemýšlíte, můžete dojít k závěru, že to nedává smysl. Toto chování je v zásadě nepřátelské k inovacím, které krypto prostor rozhodně potřebuje. Lidé, kteří do projektu intenzivně investovali, budou tvrdit, že tento projekt bude mít obrovský úspěch a ovládne svět. Pokud vám to někdo řekne, můžete si být jisti, že vlastní spoustu mincí projektu. Nezáleží na tom, zda vám bitcoinový maximalista říká, že na ničem jiném než na Bitcoinu nezáleží. Nezáleží na tom, zda vám příznivec Etherea řekne, že nevznikne žádný Ethereum killer. Nezáleží na tom, zda vám člen Ripple Army řekne, že všechny banky na světě budou používat XRP. Nezáleží na tom, jestli vám řeknu, že Cardano má nejlepší technologii založenou na matematickém a vědeckém výzkumu. Každý projekt má příznivce a odpůrce, kteří vám řeknou něco pěkného o oblíbeném projektu a něco špatného o soupeřích. Důležité jsou pouze skutečnosti, které můžete ověřit nebo použít zdravý rozum a posoudit jednotlivé výroky. Pokud jde o adopci, problém je v tom, že pokud vám někdo řekne, že projekt má nějaký kritický problém nebo že to nikdy nebude fungovat, můžete se obávat ztráty investovaných peněz. Pokud si koupíte smartphone, můžete si být jisti, že to bude fungovat. Pokud ne, můžete požadovat vrácení peněz a koupit si další od jiného dodavatele. Budete moci zavolat svým přátelům a používat internet. Tak tomu není u kryptoměn. Bitcoin můžete použít k odeslání hodnoty, ale málo lidí to dělá. Většina lidí jen spekuluje, že cena stoupne a poletí na Měsíc. Spekulace tedy v podstatě brání skutečnému využití. Smutnou skutečností je, že současná adopce kryptoměn není o použití, ale o spekulacích.

Podle našeho názoru potřebuje kryptoměnový prostor k dosažení masového přijetí mnoho inovací. Například musíme vyřešit problém škálovatelnosti. A opět, maximalisté bitcoinů vám řeknou, že Lightning Network je nejlepším řešením tohoto problému. Všechna ostatní řešení druhé vrstvy, Proof-of-Stake a sharding selžou a jsou podvody s nekompetentními týmy. To samozřejmě není pravda. Potřebujeme více škálovatelných sítí blockchainu, abychom dosáhli hromadné adopce podobně jako širokopásmový internet, který umožnil hromadnou adopci webu. Potřebujeme více funkcí než škálovatelnost. Například soukromí. Web začal protokolem HTTP, ale jeho privátní verze HTTPS je dnes standardem. Pokud chceme budovat nové finanční služby, musíme je mít soukromé. Nezapomeňte, že dnešní finanční služby jsou z pohledu uživatele soukromé. Je pravda, že banky vědí vše o transakcích svých zákazníků, ale z vnějšího světa lidé nevědí nic o transakcích jiných lidí. Pokud zaplatím za zmrzlinu, prodejce o mém účtu nemůže nic najít a to samé platí pro ostatní lidi v obchodě. Všichni viděli, že jsem za zmrzlinu zaplatil kartou, ale nikdo o transakci a mém bankovním účtu nic nenajde. Současné otevřené blockchainy umožňují obcházet banky, ale zároveň umožňují ostatním lidem vidět všechny transakce, které byly zpracovány v minulosti. V tuto chvíli si mnoho lidí myslí, že je dobré mít veřejný a otevřený blockchain. Bude to pravda po příštích 10 letech? Mohli bychom pokračovat a vyjmenovat dalších funkce, jako je decentralizovaná identita, inteligentní smlouvy, tokenizace atd. Docházíme k závěru, že je třeba inovovat, abychom přilákali nové uživatele. Současné dostupné technologie nepřitáhli mnoho uživatelů a jak jsme řekli, pravděpodobně zaostáváme za rychlostí adopce internetu.

Nemůžete uvěřit tomu, co lidé říkají na sociálních médiích. Říkají, co chtějí, a jsou sobecky motivováni podporovat projekt do kterého investovali. Buďte si vědomi této skutečnosti. Je v pořádku poslouchat je, ale musíte si ověřit fakta, používat zdravý rozum a historické souvislosti. Můžete věřit v matematiku a vědu. Můžete věřit některým statistikám. Měli byste být opatrní, když někdo řekne něco o projektu, pokud víte, že vaše peníze ho obohacují. Nepřehlížejte Cardano jen proto, že vám odpůrci říkají, že se jedná o podvod, nebo že PoS nebude nikdy fungovat. Čisté tvrzení bez argumentů nemá žádnou hodnotu. Vytvořte si vlastní názor.

Kryptokomunity žijí v takzvaných echo komorách. Echo komora je metaforický popis situace, ve které jsou víra a názory zesíleny komunikací a opakováním toho samého uvnitř uzavřeného systému. Tím se názory a víra izolují od vyvrácení. Členové echo komory jsou schopni hledat informace, které posilují jejich stávající názory a tím se utvrzují ve vlastním názoru, který je stejný. Tento jev může zvýšit sociální polarizaci a extremismus. Takové prostředí není pro adopci nové technologie zdravé a může být vnímáno jako exkluzivní pro nováčky, kteří se snaží zjistit informace o kryptoměnách. Může být obtížné přivést světovou finanční nebo dokonce politickou revoluci, pokud v tomto odvětví převládne nepřátelství.

Bitcoin byl na začátku inovativní technologií. To neznamená, že je hotový a připravený. Jak jsme řekli, musíme inovovat ještě více. Lidé říkají, že musíme stavět na Bitcoinu nebo Ethereu a ne na jiných projektech. Teď chápete, co tito lidé opravdu říkají. Říkají: Budujme vše na Bitcoinu, protože jsme do něj investovali. Říkají to jen proto, že soupeři ohrožují jejich investice. Lidé, kteří jsou nejviditelnější a jsou nejvíce slyšet, často nerozumí ničemu co souvisí s technologiemi kryptoměn. Často se nejedná o programátory, ekonomy, kryptografy, síťové specialisty atd. Často vyjadřují pouze své pocity. Musíme udělat krok zpět. Pouze další inovace mohou pomoci dosáhnout vyššího přijetí kryptoměn. Musíme naslouchat uživatelům a zjistit, co opravdu chtějí a co může zlepšit jejich životy. Nemá smysl si myslet, že to může být jen Bitcoin a nikdy nic jiného. Bez nabídnutí alternativy to ani nebudeme vědět. Je možné udělat na této cestě několik chyb, ale jednoho dne bychom se mohli dostat do konce a najít killer aplikaci, která nás k masové adopci přivede.

CO DÁL S ADOPCÍ

Jedním ze způsobů, jak můžeme adopci pomoc, je vyzkoušet něco jiného. Neměli bychom slepě spoléhat na řešení, která jsme měli v poslední dekádě, a čekat na to, co se stane v příštím desetiletí. Mít více projektů připravených k adopci je určitě dobrá věc, protože nevíme, co budou lidé chtít použít. To, co víme velmi dobře, je pouze to, co jsme měli dosud. Dává smysl nabídnout lidem něco úplně nového. Cardano na trh přinese spoustu inovací.

Pokud jde o škálovatelnost, bude Cardano mnohem lepší než první generace kryptoměn. Díky propustnosti několika stovek transakcí za sekundu (TPS) s potenciálem dosáhnout 1000 TPS se významně posuneme dál. Second-layer (druhá vrstva) řešení nemusí mít smysl, pokud první vrstva nebude schopna otevírat a uzavírat kanály druhé vrstvy. Projekt by měl být inkluzivní, takže jeho používání by mělo zůstat levné. To platí také pro otevírání a uzavírání kanálů druhé vrstvy. Ukazuje se, že PoW sítě jsou velmi drahou technologií, a tedy také exkluzivní. Můžeme je tu mít a mohou nám dobře sloužit, ale proč bychom neměli mít další síť PoS, jako je Cardano, která bude inkluzivnější a levnější pro všechny na světě, včetně rozvojových zemí.

Lidé možná budou chtít mít digitální zlato a mohou si myslet, že to může zajistit pouze PoW. Může tomu tak být. Lidé mohou také chtít používat decentralizované služby pro mnoho transakcí, které nebudou souviset s nativními mincemi, ale s jinými tokeny. V příštím desetiletí budeme pravděpodobně svědci vzestupu stabilních mincí. Jsou velmi atraktivní a více použitelnější pro platby než volatilní mince. Měli bychom se opravdu snažit lidi přesvědčit, že je dobré platit volatilními mincemi, i když často ke svému fungování potřebují využívat custody služby? Opravdu si lidé užijí vyšší finanční svobody, nebo jen riskují ztrátu peněz? Pouze několik jedinců vám řekne, že první prohlášení je správné. Podle našeho názoru je chytřejší stavět decentralizované stabilní mince a nabízet lidem možnost platit jimi. V tuto chvíli bude Cardano pracovat na dvou verzích stabilních mincí a kdokoli jiný se může pokusit vytvořit si vlastní verzi.

Decentralizovaná správa identit může tomuto odvětví také hodně pomoci. 100% anonymita může být v některých případech pěkná věc, ale abych byl upřímný, v praktických případech je to nepoužitelné. Atala Prism je produkt, který to bude umět a propojí decentralizovanou správu identit se sítí Cardano. Může zjednodušit mnoho případů použití krypta a učinit ho atraktivnější. Krypto nemůže být jen o spekulaci na cenu. Dokážeme si představit mnoho užitečných aplikací postavených na kombinaci stabilních mincí, decentralizované správy identit a inteligentních smluv. Někteří lidé vám často říkají, že to nebude fungovat. Proč by to nemělo fungovat? Je snadné vzít biometrické informace a kombinovat je se SEEDem. Lidé jsou zvyklí chránit SEED a soukromé klíče díky používání kryptoměn. Snadno zvládnou chránit svou digitální identitu. Měli bychom to zkusit, nebo bychom se měli bát a ani to nezkusit? Rozhodně to musíme vyzkoušet a najít způsob, jak tuto myšlenku oživit.

Pokud o tom chvíli přemýšlíte, zjistíte, že lidé pravděpodobně neadoptují kryptoměny, pokud budou pouze o spekulaci na cenu. Je nutné si uvědomit jednu věc. Lidé, kteří si koupili mince ADA, ve většině případů považují Cardano za investici. Mohou také používat síť a pravděpodobně budou používat decentralizované aplikace, které budou vybudovány na Cardano. Pravděpodobně však nikdy nebude existovat více než 10% populace, která bude kupovat ADA. Proč? Je to riskantní investice a mnoho lidí není ochotno riskovat. Investice a využití jsou navíc dvě samostatné věci. Někteří lidé si myslí, že je možné tyto dvě věci spojit dohromady. Hlavně zastánci Bitcoinu. Ne všechno, co je technologicky možné, dává ekonomický smysl. Platbu bitcoinem lze považovat za něco podobného jako platbu akcií Tesly. Věříme, že to jednou bude možné realizovat snadno a rychle. Cardano umožní tokenizaci a doufejme, že tuto funkci dodá. Lidé to však budou dělat jen tehdy, bude-li to ekonomicky rozumné. To, co Cardano opravdu potřebuje, nejsou investoři, ale skuteční uživatelé. Uživatelé, kteří budou používat stabilní mince, decentralizované aplikace a správu identit. Tito uživatelé se nemusí starat o mince ADA. Budou se jen starat o skutečné využití technologie a budou zcela izolováni od spekulací na cenu ADA mincí.

Celý kryptografický průmysl je zde, aby nahradil banky a vybudoval alternativní finanční systém. Je to náš ultimátní cíl a na to bychom neměli zapomenout. Je to náročné a bude to těžké. Můžeme očekávat výrazný odpor od současného finančního průmyslu. Celá myšlenka by mohla selhat, ale věříme v opak. Projekt Cardano je tu proto, aby se usilovně snažil dosáhnout cíle. Cardano komunita se každým dnem zvětšuje a jsme připraveni pomoc realizovat tuto vizi.

ZÁVĚR

Nezapomeňte na projekty Cardana jen proto, že vám někdo jiný o projektu říká něco špatného. Vytvořte si vlastní názor. Pro zájem o projekt nemusíte kupovat mince ADA. Můžete jen sledovat vývoj nebo zkusit poslat několik mincí ADA. Mnoho projektů má stejný cíl a věříme, že by měli spíše spolupracovat než podporovat nepřátelství. Je spravedlivé kritizovat, když máte argumenty. Není spravedlivé říkat něco bez nich. Krypto musí být přátelským prostorem a musí nabízet funkce, které lidé budou rádi používat. Bez těchto předpokladů můžeme jen čekat další desetiletí a neuvidíme výrazný nárůst adopce.

Přečtěte si celý článek:
[https://cardanians.io/en/do-not-overlook-cardano-68]