🇨🇿 Cardano může uspět v konkurenčním prostředí

CZ překlad:

Cardano může uspět v konkurenčním prostředí

Kryptoprostor je stále ve fázi budování a experimentování. Žádná smart platforma (blockchain projekt umožňující nasazení smart kontraktů) není připravena na masovou adopci a na skutečné podnikání. Příštích několik let bude kritických a myslíme si, že Cardano může uspět v konkurenčním prostředí.

TEORIE ŠÍŘENÍ INOVACÍ

Teorie šíření inovací je hypotéza, která se pokouší nastínit, jak se nová technologie šíří ve společnostech a kulturách, od začátku až k širší adopci. Cílem teorie je vysvětlit, jak a proč jsou přijímány nové myšlenky a postupy. Teorie představila kategorie osvojitelů (adopterů technologie) a rozděluje spotřebitele do segmentů na základě jejich ochoty vyzkoušet novou inovaci nebo produkt. Inovace jsou přijímány různými částmi společnosti mnoha způsoby a tempo šíření je často ovlivněno subjektivními názory, které jsou s inovacemi spojeny. Teorie vysvětluje postup adopce skrze několik fází, ve kterých se nacházejí různí aktéři. Hlavní aktéři patří do následujících skupin:

  • Inovátoři: 2,5% populace patří do kategorie inovátorů. Tato skupina lidí je připravena podstoupit vysoké riziko spojené s přijetím nových technologií. Skupinu tvoří mladší a velmi sociální lidé, kteří pocházejí z prostředí s vyšším bohatstvím a příjmem. Tato skupina je velmi důležitá pro další adopci. Přijímání inovací může pokračovat pouze v případě, že je tato skupina spokojená a adoptuje produkt nebo službu. Inovátoři jsou ochotni akceptovat selhání služby či produktu, absorbují finanční ztráty a hledají další zajímavou a průlomovou inovaci.

  • Early-adopters: 13,5% populace patří do kategorie brzkých adopterů (early-adopters). Lidé v této kategorii jsou demograficky podobní inovátorům, přemýšlejí však o produktech nebo službách mnohem víc a do hloubky. Rozhodují se o nákupu o něco déle a zohlední užitečnost a reálné výhody. Early-adopteři nechtějí riskovat tolik jako inovátoři. Pokud tato skupina zůstane věrná produktu nebo službě, pak je to dobré znamení dalšího úspěchu.

  • Early-majority: 34% populace patří do kategorie rané většiny adopterů (early-majority). Tato skupina potřebuje hodně času na to, aby se rozhodla o nákupu, a spoléhají se na názory ostatních, hlavně na názory lidí z kategorie early adopterů. Tuto skupinu tvoří lidé, kteří jsou méně technologicky zdatní. Musí tedy vidět, že důvěryhodné osobnosti nebo celebrity již produkt nebo službu přijaly. Tato skupina nechce přijít o peníze. Musí si být jisti, že si koupí solidní produkt nebo službu.

  • Late-majority: Dalších 34% populace patří do kategorie pozdní většiny (late-majority). Tato skupina si musí být jistá, že adopce je již vysoká a inovace se stává důležitou součástí života. Tato skupina je velmi opatrná, protože lidé v této skupině mají nižší příjem a bohatství. Jsou také skeptičtí k inovacím. Jsou druhem následovníků.

  • Laggards: Posledních 16% populace patří mezi “opozdilce” (laggards). Tuto skupinu často tvoří starší lidé s nízkými příjmy a bohatstvím. Jsou velmi opatrní a skeptičtí k inovacím a přijímají je, pouze pokud nový produkt nebo služba konkrétně řeší nějakou zásadní potřebu této skupiny.

Stále jsme hluboce v kategorii inovátorů. Soudě podle počtu adres současných největších projektů a počtu denních transakcí nedosáhlo přijetí kryptoměn ani 1%. Jsme stále ve fázi, kdy si geekové hrají s novými technologiemi a investoři hledají nové investiční příležitosti. Navzdory skutečnosti, že hromadná média občas informují o kryptoměnách a my dokonce můžeme vidět reklamy spojené s kryptem, ve skutečnosti lidé tuto technologii nepoužívají. Přinejmenším ne takovým způsobem, jaký se očekává od mise kryptoměn.

Kryptové hnutí nepřesvědčilo ani malou skupinu inovátorů. Skupina, která má pouze 2,5% populace. Je nutné nasytit skupinu inovátorů, aby jsme překročili hranici a přiblížili se skupině early-adopterů. Tato skutečnost je pro nové projekty velmi pozitivní, protože je stále dost času přilákat významnou část uživatelů a získat významnou část trhu. Inovátoři jsou zvyklí zkoušet nové věci i za cenu rizika. To je také velmi pozitivní, protože je pravděpodobné, že když se v krypto prostoru objeví nějaké inovace, tato skupina to zkusí. Úspěch a adopce nejsou o zkoušení, ale o používání. Cardano musí přilákat lidi ze skupiny inovátorů, kteří vyzkouší novou Cardano technologii a budou se jí držet. Jsme stále na začátku ve fázi, kdy mnoho konkurenčních projektů bude bojovat o vývojáře a koncové uživatele. Někteří lidé by si mohli myslet, že současné velké projekty z top 10 mají svou pozici jistou. Nic není jisté, pokud je adopce nízká a své názory vyjadřuje pouze malá skupina inovátorů. Je nutné dosáhnout 16% přijetí, abychom si byli jisti, že projekt zůstane relevantní. Znamená to uspokojit skupiny inovátorů a early-adopterů, kteří si ji osvojí jako první.

Pokud jde o adopci, nejvlivnější skupinou je skupina early-adopterů. Tato skupina je na sociálních médiích velmi aktivní a může ovlivnit zbytek populace a vsugerovat jim, že by mohli přijmout nějakou inovaci. Je trochu komplikovanější přesvědčit tuto skupinu, aby přijala nový blockchainový projekt. Early-adopteři nechtějí riskovat tolik jako inovátoři, takže blockchainový projekt musí být bezpečný. Jak inovátoři, tak i early-adopteři, nechtějí z principu přijít o peníze, takže 100% spolehlivost a bezpečnost jsou nutností. Nový blockchainový projekt musí být navíc bezchybný, plně funkční a poskytovat některé výhody oproti konkurenci. Early-adopteři rádi získávají více informací, než budou psát recenze. Budou navzájem porovnávat projekty a zdůrazňovat výhody a nevýhody. Názory této skupiny mohou být spolehlivější a přesnější než názory inovátorů.

PROČ LIDÉ DOSUD NEPŘIJALI KRYPTO?

Přijetí decentralizovaných služeb je nízké a pomalé. Pokud bychom mohli jmenovat nejdiskutovanější důvody, pak by to byla složitost používání, volatilita, nejasné případy použití, nejasný regulační rámec, pomalé a drahé transakce. Nechceme diskutovat o všech těchto důvodech. Chceme se zaměřit na technologickou část adopce. Co je důležitější, technologie, která je připravena k masovému přijetí nebo uživatelé, kteří tuto technologii budou používat? Je to trochu vejco-slepičí problém. Lidé přijmou pouze vyspělou blockchain technologii. Pokud blockchainový projekt není vyzrálý a má spoustu problémů, pak se pravděpodobně nedostane přes skupinu early-adopterů a možná ani ne přes skupinu inovátorů. Uvedli jsme, že současná adopce pravděpodobně není vyšší než 1% populace. Bitcoiny a Ethereum se často zacpávají a nestíhají odbavovat transakce, když přijde více lidí a pokusí se tyto sítě použít. Transakce mohou stát několik desítek dolarů a settlement (propsání transakce do blockchainu) může trvat několik dní. Pouze lidé ze skupiny inovátorů jsou ochotni akceptovat službu s tak nepříjemnou uživatelskou zkušeností. Většina nově příchozích s tím rozhodně nebude spokojena a pravděpodobně tuto technologii nepřijmou. Lidé často argumentují tím, že si lidé osvojí i tak špatně funkční technologie, pokud je k tomu silný ekonomický důvod. Pokud se například fiatové měny zhroutí, musí vyhrát kryptoměny s omezenou zásobou mincí. No uvidíme. Uvažujme o tom z technologického hlediska. Pokud by jen 10% populace potřebovalo skočit na krypto, pak by blockchainové sítě musely zpracovat 10x více transakcí. Bitcoinu a Ethereum to v polovině roku 2020 dost dobře nedokážou a to je adoce pouze 1%. Je trochu naivní si myslet, že lidé začnou tyto sítě v dohledné budoucnosti více používat. Tyto sítě budou muset vyřešit problém se škálovatelností. Nezáleží na tom, zda se bude jednat o řešení druhé vrstvy, jako je lightning network v případě Bitcoinu, nebo přechod z PoW na PoS v případě Etherea. Lidé mohou zoufale hledat řešení, když se fiat měny zhroutí, ale tato řešení musí být životaschopná a na větší zátěž připravená. Lidé si potřebují vybudovat důvěru v decentralizované technologie a to se nestane, když bude uživatelská zkušenost tak špatná.

Podle našeho názoru skutečné přijetí veřejných blockchainových projektů ještě ani nezačalo. Jsme na začátku a další vlna nováčků rozhodne, které decentralizované služby jsou užitečné a zaslouží si přijetí. V budoucnu můžeme dokonce vidět více takových vln. Zájem o kryptoměny závisí na tržní kapitalizaci projektů. Volatilita není z hlediska použití dobrá věc, ale je to zajímavé téma pro sociální média. Přitahuje to pozornost lidí a ti mohou zkusit využít decentralizovanou službu. Je třeba si uvědomit, že nováčci očekávají podobnou nebo dokonce lepší uživatelskou zkušenost, než na jakou jsou zvyklí z tradičního finančního světa. Kryptoprostor musí být konkurenceschopný. Nestačí nabízet horší služby a říkat lidem, že je to pomalé, drahé, méně bezpečné, ale decentralizované. Decentralizace bude velká věc, pouze pokud bude k dispozici všem a nabídne konkurenceschopné uživatelské prostředí. Tým IOG usiluje o dosažení vysoké úrovně decentralizace, ale současně bude Cardano také škálovatelné. Je to jediný způsob, jak dosáhnout vyšší adopce a přilákat lidi ze skupiny early-adopterů.

S vyšším přijetím budou média plná článků a srovnání. Lidé si to přečtou a vyzkouší mnoho projektů, aby měli své vlastní zkušenosti. Nebudou mít předpojatost vůči jednomu nebo jinému projektu. Budou jen hledat lepší řešení, které vyhovuje jejich potřebám. Pouze technologie, která bude připravena na tuto konkurenční soutěž, může uspět. Cardano může snadno překonat Bitcoin nebo Ethereum z pohledu nováčků a může k tomu dojít brzy, třeba už v roce 2021/2022. Cardano může být technologicky vyspělejší než konkurence v době, kdy to bude opravdu potřeba. Nechceme říct, že Cardano musí být vítězem. V kryptoměně je více projektů a jejich týmy chtějí uspět. Bitcoin a Ethereum budou vylepšeny a do soutěže bude připraveno také mnoho dalších projektů. To je v pořádku. Je to fér. Lidé se rozhodnou, co a jak chtějí použít. Starší projekty mohou mít výhodu v popularitě a v solidní uživatelské základně. Novější projekty mohou být technologicky lepší a například Cardano má také velmi velkou a věrnou komunitu se skvělými lidmi.

Decentralizace není jen o transakcích a vlastnostech, jako je jejich cena a rychlost. Každý chce používat rychlou síť s levnými transakcemi. Můžeme posílat nativní mince projektu, ale můžeme posílat také mnoho dalších aktiv. Kromě toho můžeme využívat inteligentní smlouvy a budovat zcela nové finanční služby. Možná služby, které tu ještě nebyly. Cardano bude dokonce schopné pracovat s decentralizovanou identitou prostřednictvím projektu Atala. V tuto chvíli je obtížné vyhodnotit potenciál krypto projektů, protože ani nevíme, co lidé budou chtít použít. Budoucnost bude významně ovlivněna regulacemi a to může hodně pomoci, nebo s tím může kryptoměnový prostor nějakou dobu bojovat. Představte si, že burzy cenných papírů by mohly fungovat s veřejnou verzí blockchainových projektů a uživatelé by je mohli kupovat a prodávat. Pokud by s tím regulační orgány například v Evropě neměly problém, pak by potenciál smart-chain projektů významně vzrostl. Kromě tradičního finančního světa, který je vysoce regulovaný, existuje spousta případů použití, které může Cardano realizovat bez ohledu na předpisy. Dosud se nikdo nepokusil regulovat DeFi a potenciál tohoto sektoru je obrovský. Cardano brzy vstoupí do DeFi a tým poskytne všechny potřebné nástroje a infrastrukturu, aby se to stala realitou. Věříme, že inteligentní smlouvy budou využívány mnohem více, jakmile budou spolehlivější a bude jednodušší je napsat. Cardano bude mít funkcionální jazyk pro psaní chytrých smluv Plutus a jazyk specifický pro danou doménu Marlowe (domain specific language). Pokud lidé ze skupiny inovátorů vidí potenciál inteligentních smluv, když různé firmy pomalu přijímají technologii blockchain včetně inteligentních smluv, neexistují téměř žádné překážky pro další vývoj a adopci. Platforma podporující chytré smlouvy musí být připravena k přijetí. To znamená, že inteligentní smlouvy musí být spolehlivé a bezpečné. Dosud tomu tak nebylo a věříme, že Cardano může do tohoto odvětví přinést potřebnou kvalitu.

Crypto se může stát uchovatele hodnoty, ale určitě uvidíme více případů použití. Někteří lidé tvrdí, že je to jediné možné využití blockchainu, ale myslíme si, že to není pravda. Je obtížné přijmout volatilní kryptoměnový token a najít jiné využití než spekulace na cenu, nebo možná jakési zajištění proti fiat měnám. Cenová stabilita může přinést obrovskou použitelnost. Lidé ze skupiny inovátorů a early-adopterů pravděpodobně nebudou chtít adoptovat spekulativní aktiva, ale možná budou chtít přijmout užitečné decentralizované finanční služby. Nováčci nebudou muset kvůli spekulacím na ceně kupovat ADA, BTC nebo ETH. V ideálním případě si pouze stáhnou aplikaci a začnou ji používat. Budou mít lehce dostupnou možnost koupit stabilní mince a tím se připojí k prostoru DeFi. DeFi bude muset nabídnout některé užitečné služby, které nejsou přímo spojeny s volatilními tokeny. Zde může hodně pomoci využití služeb Oracles a práce s digitální identitou. Mnoho lidí použije digitální nebo dokonce skutečnou identitu, pokud dostane šanci získat lepší půjčku. Také pro FinTech společnosti vidíme spoustu příležitostí.

JAKÁ JE BUDOUCNOST KRYPTOMĚNY

Nikdo neví, jaká bude budoucnost kryptoměn. Současné přijetí je v zásadě nízké z toho důvodu, že technologie není vyspělá a připravená pro skutečný svět. Týmy budou muset pečlivě naslouchat koncovým uživatelům, ale hlavně vývojářům, kteří budou stavět na platformách využívající chytré smlouvy. Vítězi budou ty projekty, které rychle poskytnou to, co lidé očekávají a to ve vysoké kvalitě. Základní tržní pravidla fungují všude a bude to platit i pro kryptoměny. Cardano má několik solidních týmů. Tým IOG se skládá z více než 200 chytrých a kvalifikovaných lidí a je za ním více než 5 let výzkumu. Tým bude schopen vyhovět budoucím potřebám a poskytnout vše, co bude potřeba k úspěchu. To je klíč k úspěchu. Vysvětlíme proč. Když začne skutečná adopce, projekty se nemohou potýkat se škálovatelností, zabezpečením a dalšími věcmi,tak jak to nyní vidíme. Vývojáři chytrých smluv budou muset získat určitou konkurenční výhodu, aby uspokojili uživatele. Podnikání navíc musí fungovat z ekonomického hlediska. Pokud bude existovat platforma, která je vhodnější pro vytváření aplikací, vývojáři to prostě zkusí a zůstanou věrní, pokud budou spokojeni. Pokud bude možné uspokojit více koncových uživatelů, bude nutné přeskočit z jedné platformy na druhou. Vývojáři to pravděpodobně udělají. Může se stát, že bude životaschopných více platforem. Stejně jako v tradičním světě, kde můžeme používat Java, C#, Javascript a mnoho dalších platforem. V budoucnosti můžeme Cardano a Ethereum vidět jako platformy, které se budou používat a vývojáři si budou vybírat jen na základě svých preferencí ohledně jazyka, který se používá pro psaní inteligentních smluv. Jeden bude milovat Plutus, jiný Solidity nebo jeho nástupce.

Cardano připravilo dva fondy, které budou distribuovány vývojářům, kteří jsou ochotni stavět na Cardano ekosystému nebo jej vylepšovat. Hodnotové služby lze vytvořit, pouze pokud jsou vývojáři dobře zaplaceni a mohou se plně soustředit na práci. To je od IOG velmi chytrý krok a mnoho týmů může přijít a postavit služby DeFi na Cardanu. Pokud by uspělo jen několik financovaných projektů, jak je to ve start-up prostředí obvyklé, byl by to dobrý krok do DeFi. Dá se říci, že nejde o to, co má platforma dnes, ale o to, co je tým schopen dodat zítra. Skutečné konkurenční prostředí uvidíme, až přijde více lidí a začnou využívat decentralizované služby. Současná uživatelská zkušenost není uspokojivá a musíme ji vylepšit. Cardano je vyvíjeno již léta a brzy bude připraveno ukázat svoji sílu.

Konkurenční prostředí je vždy dobré hlavně pro uživatele, protože mohou využívat vysoce kvalitní služby. Je v zásadě na uživatelích, aby řekli, co chtějí a jak to chtějí. Bude existovat více skupin uživatelů od koncových uživatelů po společnosti, banky nebo dokonce státy. Jeden projekt nemůže uspokojit všechny tyto skupiny z mnoha důvodů. Například projekt, který má tým z jedné velké země, lze těžko použít jako projekt infrastruktury v jiné velké zemi. Jeden další příklad, regulační orgány v jedné zemi mohou souhlasit s určitým konkrétním případem použití, ale jiné země mohou nesouhlasit. Některé případy použití mohou vyžadovat velké množství rychlých transakcí, jiný případ použití bude vyžadovat transparentnost a jiný naopak soukromí. Přijetí kryptoměny může mít mnoho různých způsobů a směrů a mnoho projektů může uspět. Žádný projekt pravděpodobně nebude dominovat jako jediný v každém konkrétním sektoru. Na začátku můžeme spíše očekávat spoustu konkurenčních projektů. Pokud má v určitém sektoru dominovat jeden projekt, pravděpodobně k tomu dojde po mnoha selhání jiných projektů. Přesto tu žádný projekt nebude navždy. Pouze inovace a přizpůsobení budoucím potřebám mohou zajistit dlouhověkost.

ZÁVĚR

Světlé dny kryptoměn jsou teprve před námi. Nikdo neví, jak to bude vypadat, a dělání jakýchkoliv předpovědí je obtížné a zrádné. Existuje mnoho proměnných a krypto-prostor se mění každý den. Přesto si myslíme, že Cardano uspěje, protože se pravděpodobně stane technologickým lídrem, pokud tomu tak již není.

Přečtěte si původní článek:

[https://cardanians.io/en/cardano-can-succeed-in-a-competitive-environment-121]