🇨🇿 Cardano může světu připomenout, o čem vlastně je adopce krypta

Překlad do češtiny z anglického originálu

Cardano může světu připomenout, o čem vlastně je adopce krypta

Kryptoměny přišly na svět s jasnou vizí vybudování alternativy k současnému finančnímu světu. Dostali jsme se do fáze, ve které někteří lidé slaví vstup institucionálních investorů a bank místo toho, aby se snažili používat krypto v jejich každodenním životě. Pojďme se ponořit do tohoto jevu.

VELKÉ NEDOROZUMĚNÍ OHLEDNĚ ADOPCE

V květnu 2020 jsme viděli pěkný příklad. Goldman Sachs uspořádal pro své klienty debatu o Bitcoinu a zlatě. Významné množství členů kryptomunity to slavilo jako dobré znamení a příslib růstu ceny. Mnoho YouTuberů informovalo o této události a doporučilo lidem, aby si hned koupili kousek bitcoinu, protože to může být naposledy, kdy si ho mohou levně koupit. O několik dní později se ukázalo, že banka svým klientům nedoporučuje nákup kryptoměn. Klienti se dozvěděli, že kryptoměny, jako je bitcoin, nejsou v první řadě ani aktivem, že nenabízejí peněžní výnos a ani zajištění proti inflaci. Na snímku mohli klienti vidět také následující větu:

“Věříme, že cenný papír, jehož ocenění je primárně závislé na tom, zda je někdo jiný ochoten zaplatit vyšší cenu, není pro naše klienty vhodnou investicí.”

Krypto-komunita bere potenciální zájem institucí o investování do krypto aktiv jako argument pro nákup kryptoměn. Tím rozmazává původní satoshiho vizi a posiluje zavádějící názor, že krypto je spíše investicí než alternativou k současnému systému. Namísto každodenního používání krypta existuje silná komunita hodlerů. Má to velmi negativní důsledky. Lidé neodmítají bankovní systém, nadále vesele používají fiat měny a čekají, až jejich krypto dosáhne na nové ATH,aby mohli prodat. Většina nově příchozích má zájem o krypto jen kvůli investicím kvůli možné vysoké návratnosti. Ideologie je na druhém místě. Je to paradox. Technologie vynalezena pro boj proti bankám se stala finanční spekulací a lidé čekají, až si pro ni banky přijdou.

Banky a instituce jsou ochotny koupit krypto pro své zákazníky a nabízet jim opatrovnické služby. Některé banky veřejně kritizují kryptoměny, ale tajně je kupují. Velcí hráči využívají kryptoměny a je to pro ně podnikání a spekulace. Je třeba říci, že tomu nejde zabránit. Každý může používat veřejnou a otevřenou síť. Problém, který vnímáme, je volatilita a možná vysoká návratnost investic. Je známou skutečností, že adopce kryptoměn je velmi nízká a na několika adresách sedí velké množství mincí. Velké množství hráčů navíc kupuje značné množství mincí. To znamená, že na trh může rychle a drasticky poslat ke dnu jen několik neznámých subjektů. To má velmi negativní důsledky. Pokud je krypto vnímáno jako spekulace, pak je tržní cena nejdůležitějším důvodem, proč ho držet. I když se pokusíte vydělávat kryptoměny a platit s ním, nebudete s vysokou volatilitou spokojeni. V současné době jsme v medvědím trhu 3 roky. Mnoho lidí vstupujících do kryptomateru nedávno nejspíš ztratilo peníze. Cenová manipulace může být dobrou ochranou bank před kryptoměnami. Stačí vyděsit nové uživatele a to je pro ně snadné, pokud mohou manipulovat s cenou jak chtějí. Je to dokonce důvod, proč banky kupují a drží kryptoměny? Nevíme. Nezapomeňte, že banky chtějí vydělávat peníze spekulacemi a musí se chránit před konkurencí. Oboje lze dosáhnout zakoupením kryptoměn.

A je tu ještě další negativní důsledek. Bezpečnostní model kryptoměn je založen na tržní ceně mincí. Pokud mince rychle a dramaticky ztratí hodnotu, bezpečnost klesá. Projekty PoW jsou zranitelnější než sítě PoS. PoW sítě, jako je Bitcoin odměňuje těžaře za každý vytěžený blok. V síti PoS, jako je Cardano, je rozpočet na bezpečnost vždy přítomen a skládá se z přibližně poloviny všech stakovaných mincí. Tržní cena všech stakovaných mincí bude pravděpodobně vždy mnohem vyšší než bloková odměna v PoW konsensu. Navíc v PoS nedochází k žádnému pravidelnému snižování odměny o polovinu.

Neberte nás špatně. Je dobré spekulovat o ceně. Na druhou stranu je třeba připustit, že původní mise kryptoměn je zcela zastíněna. Stále platí, že můžete odesílat transakce a nikdo to nemůže cenzurovat ani jim zabránit. Lidé však mají sklon se chovat racionálně. Nebudou jednoduše používat volatilní kryptoměny na denní bázi, pokud by to znamenalo ztrátu hodnoty vyjádřené ve fiat měně. Vysoce volatilní aktivum bude vždy spíše investiční alternativou než měnou. Pravděpodobně se to během několika desetiletí, které jsou před námi, nezmění.

V současnosti je adopce kryptoměn většinou o přijetí nové spekulativní třídy aktiv. Transakční schopnosti se používají k odesílání mincí na burzy nebo do peněženek. Pouze zanedbatelný počet uživatelů je ochoten zaplatit za zboží kryptoměnami. To je cenově dostupné pouze pro malou skupiny early-adopterů, kteří již udělali 10x. Jen bohatí lidé si mohou čas od času dovolit ztratit malý kousek peněz. Všichni držitelé a profesionální investoři do volatilních aktiv musí brát v úvahu tržní cenu mincí. Je třeba ji sledovat alespoň z bezpečnostních důvodů protokolu.

Je třeba si uvědomit, že držením kryptoměn z důvodu spekulací nevytváříme alternativní finanční systém. To platí pro začátečníky, maloobchod a také pro banky a instituce. Existuje názor, že kryptoměny lze použít jako zajištění proti volatilnímu fiatu a potenciálnímu zvýšení volatility, pokud nás krize zasáhne. Obecně se předpokládá, že digitální nedostatek kryptoměn by měl zajistit cenovou stabilitu nebo dokonce růst. Očekává se stejné chování jako u zlata. Pravda by to byla, pouze pokud by z ní mělo prospěch více lidí. Zlato je pro většinu lidí stále králem. Nový standard s takovým velkým dopadem může být stanoven, pouze pokud s ním bude souhlasit alespoň třetina populace a začne jej aktivně používat. Tam zatím nejsme. Jak jsme řekli, několik jednotlivců má moc ovlivnit narativ krypta jen tím, že podrží nebo prodá mince v kritickém okamžiku, kdy ke krizi dojde.

Banky a fiat nikam jen tak nezmizí a existuje vysoká pravděpodobnost, že tu s námi budou ještě dlouho. Budování alternativ neznamená, že musíme zničit banky. Musíme vybudovat infrastrukturu, kterou mohou lidé používat stejným způsobem, jakým se používá fiat. Použití musí být podobné. Hlavní rozdíl spočívá v principech, jako je decentralizace, odolnost vůči cenzuře a globální přístup. Potřebujeme vybudovat fungující infrastrukturu a postupně přitahovat nové lidi. Lidé pravděpodobně přijmou novou ideologii, ale použití musí být velmi podobné tomu, na co jsou dnes zvyklí. Lidé dokonce očekávají, že při používání alternativních řešení získají určité výhody. Krypto jim to musí nabídnout.

CARDANO UMOŽNÍ LIDEM POUŽÍVAT TECHNOLOGII BLOCKCHAIN

Aby se svět stal lepším místem pro život, musíme plně využít potenciál technologie blockchain. Omezení použití pro udržení digitálního nedostatku je dobré pro spekulaci s cenou, ale nemá nic společného s budováním alternativy k současnému finančnímu systému. Skutečným přijetím kryptoměn musí být umožnění uživatelům používat blockchain denně pro platby a jiné finanční nebo sociální operace. Adopce bude na začátku nízká. Je nutné vytvořit řešení, které umožní koexistenci tradičních sítí fiat s blockchainem. Rovněž je třeba vyřešit problém s volatilitou. Dokážeme si představit, že lidé budou ochotni platit stabilními mincemi, protože neexistuje riziko spojené se ztrátou hodnoty nebo čekáním na vyšší cenu mincí. Spekulativní složka musí nutně z kola ven.

Cardano je třetí generace blockchainu, který bude technologicky připraven k použití jako páteř alternativního finančního světa. Bude škálovatelné a transakce budou rychlé a levné. Transakční poplatky musí být zanedbatelné, jinak nikdo nebude ochoten platit za zboží denně. Pokud platíte v obchodě, obvykle přejíždíte kartou přes terminál. Tento proces trvá jen několik sekund a můžete zaplatit za šálek kávy bez obav, že poplatek bude vyšší než cena kávy.

Cardano používá PoS konsenzus, takže je levné udržovat síť v chodu a bezpečnostní rozpočet je stále vysoký. Vysoká propustnost sítě umožňuje zpracování mnoha transakcí s nízkými poplatky. To je přesně to, co je potřeba pro světový finanční počítač. Cardano je velmi inkluzivní síť. Uživatel může jen nainstalovat peněženku a začít odesílat transakce za pár centů. PoW sítě jsou opakem. Je velmi nákladné udržovat PoW síť v provozu, protože je nutné platit za elektřinu a tyto sítě mají nízkou propustnost transakcí. Výsledkem je, že transakce jsou pomalé a drahé. Možná je to důvod, proč jsme se odklonili od původní satoshiho vize a změnili příběh Bitcoinu na úložiště hodnoty. Není to nutně špatná věc. Je to evoluce. Bitcoin může být dobrým úložištěm hodnoty, ale stěží to může být blockchain, který zpracovává obrovské množství transakcí za sekundu. Bitcoiny mohou být exkluzivní i se sítí Lightning Network. Vždy bude třeba provést několik onchain transakcí a ty mohou být pro lidi v rozvojových zemích velmi drahé. Blockchain má smysl používat pouze tehdy, pokud jsou lidé odpovědní za své soukromé klíče. Navíc druhé vrstvy nemají s blockchainem nic společného a jsou to separátní sítě. Pokud chceme pro nějaký use-case využít transparentnost ledgeru, druhé vrstva pro nás může být nepoužitelná.

Cardano může navždy udržovat nízké transakční poplatky a rozpočet na bezpečnost nebude ohrožen. Škálovatelnost se bude jen zlepšovat. Hydra, řešení druhé vrstvy pro Cardano, bude stačit na dlouhou dobu. Vydávání tokenů umožňuje vytvoření stabilních mincí. Bylo by fantastické, kdyby byla ADA použita jako podklad stabilních mincí. Lidé mohou začít stavět nové komunity a společnosti na blockchainu Cardano. Pokud několik z nich uspěje lokálně, můžeme vidět větší a větší globálně. Možná je příliš obtížné implementovat jeden nový globální standard jako úložiště hodnoty. Možná je snazší umožnit lidem vytvářet místní hodnoty a umožnit globální přístup.

Vždy existuje mnoho organizací a institucí, kterým budeme muset důvěřovat. Můžeme použít blockchain k vytvoření alternativy, která nám umožní vyhnout se těmto institucím. Nebo mohou současné instituce souhlasit s použitím blockchainu a část kontroly a moci vrátí zpět do našich rukou. Banky mohou nakupovat a prodávat kryptoměny a mohou využívat starou finanční infrastrukturu. Dobře vědí, jak je používat a také jak skrýt některé informace nebo udělat nějaký podvod. To zjevně neřeší žádný aktuální problém z pohledu lidí. Blockchain je hlavně o distribuci důvěry a neměnnosti záznamů. Jedná se také o prevenci cenzury a jasná a spravedlivá pravidla pro všechny uživatele. V blockchainu není žádný superuživatel s vyššími oprávněními. Abychom mohli využít schopností blockchainu, musíme trvat na integraci technologie se současnými finančními systémy. Jednoho dne se nám podaří plně nahradit zastaralé systémy. Může to vypadat jako obtížný úkol nebo dokonce sen. Přesto máme právo vytvářet alternativy a rozhodovat se, v jakém systému chceme žít. To je největší síla technologie blockchain.

Lidé vždy potřebují důvěřovat jiným skupinám lidí nebo organizacím, které jsou schopny se o něco postarat. Na světě nikdy nemohou být pouze nezávislí jednotlivci a na organizace je potřeba delegovat mnoho úkolů. Změna, kterou blockchain může přinést, je schopnost a svoboda zvolit si, kdo bude za co zodpovědný, a v případě selhání si můžeme vzít sílu a peníze zpět.

Uveďme příklad. Lidé se rozhodnou dát dohromady spoustu peněz na vybudování nového komunitního centra. Předpokládejme, že organizace X bude schopna vybudovat nové centrum, pokud bude shromážděno potřebné množství peněz. Lidé budou muset důvěřovat organizaci X. Výhodou je, že lidé mohou kontrolovat, co se přesně děje s penězi, a dokonce mohou smlouvu zrušit, pokud se něco pokazí a většina investorů bude souhlasit. Těžko toho lze dosáhnout bez inteligentních smluv a jakéhokoli mechanismu hlasování. Cardano bude na tyto úkoly technicky připravené. Může být snadné vytvořit inteligentní smlouvu, která postupně uvolní část peněz. Lidé mohou vidět, jak komunitní centrum roste, a hlasovat o dalším uvolňování peněz. Organizace X nemůže jen tak vzít peníze a zmizet. Příjemné je, že investoři zůstávají majiteli komunitního centra se všemi povinnostmi a výhodami. Samozřejmě je nutné propojení s tradičním systémem a vlastnictví bude muset být zaznamenáno v registru nemovitostí. Zde je to pouze o integraci systémů a je to spíše politický problém než technologický problém. Jednou to překonáme.

ZÁVĚR

Mohli bychom najít mnoho podobných příkladů, jako je ten v posledním odstavci. Skutečný potenciál technologie blockchain spočívá v tom, že lidem dává zpět rozhodovací pravomoc a umožňuje nám zbavit se prostředníků. Cardano je postaveno přesně pro tento účel. Takový systém bude pro společnost velmi cenný a my jej budeme vlastnit prostřednictvím mincí ADA. V tuto chvíli jde také o spekulace o cenách. Technologie Cardano však umožní změny, které by bez ní ve společnosti nebyly možné. Pokud toho bude dosaženo, bude ADA přirozeně také cenná. Technologie musí být používána a být prospěšná pro lidi. Pouze taková technologie má reálnou hodnotu. Věříme, že za pár let bude Cardano využívat mnoho lidí.

Přečtěte si originální článek:
[https://cardanians.io/en/cardano-can-remind-the-world-what-adoption-of-crypto-is-really-about-59]