🇨🇿 Nativní tokeny na Cardanu

Možnost vydávat tokeny na Cardanu významně zvýší užitečnost sítě. K síti to přitáhne více uživatelů a zvýší se počet transakcí. Po hard-forku jménem Mary se Cardano stane blockchainem pro více asetů. Pojďme se podívat na to, co to znamená a co to přinese pro ekosystém Cardano.

Co jsou nativní tokeny?

Zabezpečení a decentralizace Cardano sítě souvisí s mincemi ADA. ADA je kryptoměna sítě Cardano a můžete ji stakovat. Můžete také posílat mince ADA z adresy na adresu. Kromě mincí ADA bude možné vydávat další tokeny, které budou mít podobné vlastnosti jako mince ADA. také bude možné posílat je z adresy na adresu. Celá historie bude uložena v blockchainu a nikdo ji nebude moci změnit. Pokud jde o decentralizaci, zasílání ADA mincí nebo tokenů je v zásadě stejný proces se stejnými vlastnostmi. Bude možné vytvořit transakci, která převede více tokenů najednou. Například mince ADA a k tomu několik tokenů.

Vydávání tokenů je centralizovaný proces, protože se jedná o rozhodnutí jedné entity nebo skupiny lidí. Po vydání tokenů budou operace s tokeny decentralizováné stejným způsobem jako u mincí ADA. To znamená, že jakmile držíte token, je pouze váš a nikdo včetně vydavatele jej od vás nemůže vzít. Vydavatel tokenů musí definovat název tokenu, symbol tokenu, ikonu a množství. Kromě toho musí být uvedena adresa peněženky Cardano, protože protokol potřebuje vědět, kam poprvé vložit nově vydané tokeny.

Gene Simmons by například mohl vydávat tokeny pro fanoušky rockové kapely KISS. Název tokenů může být „KISS coin“, symbol „KISS“ a množství 666 000. Může použít svou adresu, a proto bude na začátku vlastníkem všech KISS tokenů. Poté může posílat tokeny na jiné adresy. Může je například prodávat přímo lidem nebo je prodávat na otevřeném trhu pomocí decentralizované burzy.

Jaká bude hodnota KISS tokenů na trhu? Síť Cardano se nestará o hodnotu vydaných tokenů. Vydavatel je odpovědný za poskytnutí určité hodnoty tokenům. Hodnota může být vysoká nebo velmi nízká. Může to být dokonce nula, ale v tomto případě je otázkou, proč by lidé platili transakční poplatky. Dává smysl vydaným tokenům poskytnout určitou hodnotu, ale není to nutné. Například Gene Simmons může zaručit bezplatný vstup na svůj koncert nebo večírek všem držitelům, kteří mají 666 tokenů. Kromě toho může slíbit, že se osobně setká s držiteli mincí nebo jim připraví nějaké překvapení.

Jak obtížné je vydávat nové tokeny

Pravděpodobně jste již slyšeli o tokenech ERC-20, které lze vydat na Ethereum. Chcete-li je vydat a používat, musíte použít chytré smlouvy. V ekosystému Cardano tokeny nepotřebují chytré smlouvy pro to, aby je bylo možné vydat. Cardano podporuje tokeny nativně. To znamená, že pro přenos tokenů z adresy na adresu nemusíte používat chytrou smlouvu. Funguje to přesně tak, jak je to s mincemi ADA. Uživatelé budou moci vydávat, odesílat, přijímat a pálit vydané tokeny.

Nové tokeny lze vydávat prostřednictvím rozhraní příkazového řádku Cardano nebo speciálního grafického rozhraní, které izoluje uživatele od příkazového řádku. Obě oficiální peněženky Cardano Daedalus a Yoroi budou podporovat tokeny. Uživatelé budou moci přijímat a odesílat tokeny dle libosti.

Na začátku nebude možné změnit přednastavenou měnovou politiku. Časem tým rozšíří možnosti a vydavatelé budou moci specifikovat podmínky pro těžbu nových tokenů nebo jejich pálení. Bude dokonce možné určit entitu, která má být odpovědná za nové vydávání nových tokenů.

Použití tokenů nativně přináší několik výhod. Bude mnohem snazší vytvořit decentralizovanou burzu nebo použít tokeny v decentralizovaných aplikacích. Vývojáři se nemusí zabývat chytrými smlouvami, když chtějí pracovat s tokeny. Bude snazší vytvořit chytrou smlouvu, která bude fungovat s více tokeny. Výměna mincí ADA a tokenů KISS bude ve skutečnosti velmi jednoduchá operace. Další výhodou je, že odesílání nativních tokenů je levnější než použití chytrých kontraktů pro tuto velmi základní operaci. Vysoké poplatky jsou zabijáci použitelnosti. V síti Cardano zůstanou poplatky nízké.

Až budou uvolněny další funkce, jako je například možnost hlasování, bude možné je používat společně s tokeny. To znamená, že když bude projekt DeFi potřebovat hlasování, může použít ten systém, který již bude k dispozici pro mince ADA. Stejně to bude s Atala Prism. Když bude vydavatel tokenů muset pracovat s identitou uživatelů, bude to mít hned a bez problémů.

Lze databázi použít pro nativní tokeny místo blockchainu?

Někdo může namítnout, že místo blockchainu lze použít databázi. Bylo by to opravdu lepší? Záleží na mnoha detailech. V současné době je adopce kryptoměn velmi nízké, takže nelze očekávat, že by fanoušci KISS věděli, jak nakupovat a ukládat tokeny KISS.

Na druhou stranu v tuto chvíli neexistuje žádné standardizované globální řešení, které by vám umožnilo snadno držet cenné tokeny. Je snadné používat databázi, ale z pohledu uživatele by to fungovalo nějak takto. Pokud byste chtěli koupit tokeny KISS, museli byste poslat peníze emitentovi. Cena by musela být fixně stanovena, protože pro tyto typy tokenů neexistuje ani žádná standardizovaná burza. Budete muset poskytnout své osobní ID emitentovi a on vám může slíbit, že pod svým ID budete vlastnit několik tokenů. Pokud byste se chtěli vyhnout poskytnutí svého ID, měli byste si pamatovat přístup k webové službě. Co byste dělali, kdybyste chtěli prodat tokeny? Emitent by vám musel poslat peníze zpět. Pokud by vám emitent chtěl nechat volně prodat tokeny, tak kde a jak to uděláte? Měl by emitent vytvořit nějakou vlastní burzu jen pro tento účel? Je to celé trochu těžkopádné.

Použití databáze není automaticky lepším nebo levnějším řešením. Vydavatel tokenů musí provozovat server s databází a vytvořit webovou službu. Kromě toho se musí vypořádat s platbami a ukládáním osobních identifikačních údajů. Použití Cardana může být rychlejší a jednodušší řešení s mnoha výhodami. Peněženky a decentralizované burzy budou v ekosystému Cardano k dispozici zdarma. Kromě toho budou fanoušci majiteli tokenů KISS se všemi výhodami blockchainu a decentralizace. Pokud se koncept decentralizace stane standardem, bude to upřednostňovaná možnost.

Adopce decentralizovaných služeb poroste. Každý, kdo porozumí základním principům Bitcoinu, bude také schopen používat tokeny. Nová generace uživatelů internetu je zvyklá nakupovat na internetu. Nákup tokenů za stabilní mince nebo kryptoměny pro ně bude snadný úkol. Jednoho dne bude pravděpodobně existovat pouze jedna peněženka pro všechna aktiva. Lidé si jen vyberou aktiva, která chtějí držet, a budou si je moci snadno koupit. V tomto okamžiku bude technologicky výhodné mít pouze jednu peněženku pro všechna stávající aktiva než speciální řešení pro tokeny KISS a další řešení pro jiné typy tokenů. Představte si, že Metallica a AC/DC vydávají tokeny pro své fanoušky. Jednou budete chtít mít bezpečně uložené vaše ADA či BTC mince a třeba také stabilní mince. K tomu možná nějaké akcie a poukázky. Rozhodně je lepší mít všechny prostředky, které vlastníte, v jedné peněžence.

Nakonec nejde o to, zda by databáze mohla být levnějším nebo lepším řešením. Jde o možnost snadno vydávat tokeny a umožnit lidem nakupovat, prodávat nebo obchodovat na globální úrovni. To vše bez nutnosti uvádět osobní ID. Jde také o standardizaci a bezproblémové uživatelské prostředí. Jeden miluje rockovou hudbu, druhý sport nebo jídlo. Vydavatelé tokenů a jejich uživatelé mohou používat stejnou infrastrukturu bez ohledu na odvětví.

A co důvěra? V případě mincí KISS musíte věřit Geneovi, že vás pozve na večírek nebo vás nechá vstoupit na koncert, když prokážete, že držíte očekávané množství tokenů. Je to jen slib a tím jak se říká neurazíte. Pokud potřebujete důvěřovat jedné entitě, lze použít databázi. Mohli bychom však namítnout, že databáze je kritickým bodem selhání. Pokud by se to někomu podařilo před koncertem vyřadit databázi z provozu, neměli byste šanci dokázat, že jste hrdým držitelem KISS tokenů.

Co když držitelé tokenů musí věřit entitě, že se s tokeny nestane nic špatného. S daty v databázi lze manipulovat a těžit z toho může pouze vydavatel tokenů. V případě blockchainu jsou všechny transakce veřejně dostupné a každý na světě si je může ověřit. Cardano může zajistit, aby se emitent choval správně, a případné špatné chování lze snadno odhalit. Emitent nemůže vydat více tokenů nebo tajně mazat některé transakce. V případě blockchainu lze snadno zjistit že došlo k dalšímu vydání tokenů a emitentovi již nebude nikdo věřit. Není možné mazat transakce z blockchainu. Cardano je určitý druh důvěryhodného prostředníka mezi vydavateli tokenů a uživateli. To přináší uživatelům přidanou hodnotu, kterou databáze přinést nemůže.

Infrastruktura pro vydávání a používání tokenů bude brzy připravena a ekosystém Cardano se bude časem rozrůstat. Její použití je výhodné jak pro vydavatele, tak pro uživatele. Zlepšuje transparentnost, zvyšuje likviditu a je zcela decentralizovaná se všemi výhodami, které decentralizace přináší. Když bude více subjektů používat stejnou infrastrukturu, pak každý bude vědět, že funguje dobře a nemusíte pochybovat o kvalitě decentralizace. Pro instituce může být obtížné budovat vlastní infrastrukturu a tvrdit, že se jedná o decentralizovanou blockchainovou síť. Může být těžké to dokázat a ověřit. Cardano se může stát standardem pro tokenizaci. Instituce, lidé, podnikatelé a další jej mohou používat, ale nikdo z nich nebude nikdy schopen změnit pravidla a vlastnosti na úrovni infrastruktury. Současně nikdo nebude moci změnit data v blockchainu.

V našem příkladu jsme vám ukázali, jak lze tokeny KISS použít. Tokeny mohou být vším, co vás napadne, a dokonce mohou být použity ve reálném podnikání. Nechápejte nás špatně. Rocková hudba je také seriózní věc. V bankovním sektoru mohou tokeny představovat skutečná aktiva, jako jsou nekryté měny, akcie, komodity nebo nemovitosti.

Tokenizace má obecně dva hlavní problémy, které je třeba vzít v úvahu. Technologie a legislativa. Cardano tuto technologii nabídne. V příštích několika letech to bude více o legislativních problémech. Je technologicky snadné tokenizovat akcie, ale úřady musí připravit regulační rámec pro jejich tokenizaci. Jakmile budou pravidla definována, svět se může začít měnit. Tokenizované USD řešení již máme a některá z nich jsou regulovaná. Věříme, že je otázkou času kdy uvidíme tokenizaci dalších aktiv.

Závěr

Tokenizace je skvělý koncept, který má potenciál digitalizovat finanční operace, které jsou dnes pomalé, nespolehlivé a neprůhledné. Bude to evidentnější s vyšší adopcí. Jakmile nějaká větší instituce použije Cardano k tokenizaci, připojí se časem další. V současné době se finanční svět skládá z mnoha rozptýlených systémů, které jsou vzájemně nějak propojeny. Cardano se může stát globální finanční páteří. Je to ambiciózní cíl, ale je dosažitelný.

Tokenizace má smysl pouze v případě, že transakční poplatky zůstanou dlouhodobě nízké. Stabilní mince jsou v současné době nejlepším příkladem použití tokenizace. Lidé budou pravděpodobně ochotni použít tokenizované fiatové nebo algoritmické stabilní coiny, ale pouze v případě, že poplatky nezabrání jejich použití. Z našeho pohledu je jeden USD již vysoký poplatek. Současné poplatky v prostoru DeFi jsou přemrštěné a nováčci se do prostoru příliš nehrnou. Blockchainové sítě musí být inkluzivní, ale díky vysokým poplatkům jsou exkluzivní. Cardano může zůstat inkluzivní sítí.

Přečtěte si původní článek: