🇨🇿 Nestakujte ADA na Binancee

CZ, generální ředitel společnosti Binance, chce zavést Proof-of-Reserve jako nový standard pro centralizované burzy. Tato aktivita působí nedůvěryhodným dojmem, pokud Binance pravidelně blokuje výběry ADA z burzy mezi epochami Cardano. Nyní si lidé začínají stěžovat, že výběry z burzy jsou blokovány i během epochy. Binance zobrazuje uživatelům zprávu, která tvrdí, že síť Cardano má problém. Síť Cardano rozhodně nemá problém, který by se týkal odesílání transakcí. V Binance se děje něco podezřelého. Nevkládejte ADA na Binance ani na žádnou jinou centralizovanou burzu.

TLDR

  • Binance chce mít co nejvíce ADA v době, kdy síť Cardano dělá snímek.
  • Síť Cardano rozhodně nemá žádné problémy, které by způsobily ztrátu aktiv. Binance zobrazuje falešnou zprávu.
  • Pokud burza blokuje výběry, může to znamenat, že má problémy s likviditou.

Proč Binance pravidelně blokuje výběry ADA?

Binance provozuje více než 60 staking poolů a celkový stake burzy činí přibližně 2,75 miliardy mincí ADA. Tato burza má téměř 11% podíl na stakingu.

Binance stakuje mince ADA, které lidé drží na burze. Lidé nemají nad mincemi žádnou kontrolu a mohou o ně kdykoli přijít, pokud burza zkrachuje nebo bude vykradena. Vzdávají se také možnosti hlasovat v Catalystu (a dostávat za hlasování odměnu), účastnit se ISPO, používat mince ADA v DeFi nebo se rozhodnout podporovat své oblíbené provozovatele staking poolu. Držení ADA na centralizované burze je pro vlastníky velmi nevýhodné.

Někteří lidé se bojí self-custody a centralizované burzy jsou pro ně řešením. Z pohledu Cardana to není ideální, protože burzy síť do jisté míry centralizují. Realita je ale taková, že část populace bude centralizované řešení používat. Pokud mezi ně patříte, vyberte si burzu, která vám nebude pravidelně blokovat výběry ADA.

Cardano má likvidní staking. Mince ADA můžete kdykoli prodat, a to i v případě stakingu. To platí i pro burzy. Síť Cardano provádí pravidelné snímky každých 5 dní, kdy dochází k přechodu mezi epochami. Síť zaznamenává zůstatek ADA na účtech. Snímek slouží jako vstup pro danou epochu. Síť sleduje staking pooly a všechny delegace a je schopna vypočítat odměny po skončení epochy.

Binance chce mít v době, kdy síť Cardano pořizuje snímek, co nejvíce ADA. Proto během přechodu mezi epochami Cardano blokuje výběry mincí ADA.

Binance tak činí z vlastního rozhodnutí a z pohledu sítě k tomu není žádný důvod. Cardano vám umožní prodat mince ADA kdykoli, a to i během snapshotu.

Když Binance zablokuje výběr, zobrazí uživatelům následující zprávu:

Síť má v současné době problémy, výběry byly pozastaveny, aby se zabránilo uvíznutí aktiv při zpracování a/nebo ztrátě prostředků. Výběry pro toto aktivum budou brzy obnoveny.

Tato zpráva se tváří jako univerzální pro všechna aktiva.

Síť Cardano rozhodně nemá žádné problémy, které by způsobily ztrátu aktiv. Ze strany burzy Binance se jedná o neprofesionální přístup. Buď nedokážou spolehlivě monitorovat síť Cardano, a v tom případě by se neměli podílet na stakingu, nebo se záměrně nechtějí podělit o skutečný důvod zablokování výběrů z burzy. Obojí je chyba burzy, nikoli sítě Cardano.

Proč Binance blokuje výběry během epochy?

Lidé si začínají stěžovat, že Binance blokuje výběry z ADA i během probíhající epochy. Stěžují si také, že po výběru ADA z burzy trvá několik dní, než se ADA dostane do peněženky uživatele. Podpora Binance tvrdí, že to má bezpečnostní důvody.

My pro to nemáme žádné vysvětlení a můžeme jen spekulovat. Pokud burza blokuje výběry, může to znamenat, že má problémy s likviditou. Binance může být klidně další FTX. To nelze nikdy vyloučit. Medvědí trhy bývají dlouhé a zájem o obchodování klesá. Krachy silných hráčů mohou mít dominový efekt a část z nich může dopadnout i na Binance.

Burza by nikdy neměla bezdůvodně blokovat výběry. Předpokládám, že to ani nechtějí dělat kvůli reputačnímu riziku. Pokud se to děje, je to podezřelé.

Proof-of-Reserve je uživatelům k ničemu, pokud burza blokuje výběry. Burzy by měly veřejně vysvětlovat důvody, proč k blokování dochází, a snažit se ho omezit na minimum. Pravidelné blokování výběrů kvůli stakingu je nepřijatelné a může být porušením některých zákonů.

Binance je údajně jedinou burzou, která blokuje výběry. Na jiných burzách se to neděje, nebo alespoň ne tak často. Naše rada je následující. Na centralizovaných burzách ADA nestakujte. Pokud se obáváte držení privátních klíčů a je to pro vás jediné řešení, opusťte Binance (pokud ji používáte) a přejděte na jinou burzu. V nejlepším případě rozdělte stake na více burz, abyste rozložili riziko.

Závěr

Staking na Cardano je snadný a intuitivní. ADA můžete stakovat z obou nejrozšířenějších HW peněženek Trezor a Ledger. Pokud plánujete stakovat delší dobu, není důvod držet ADA na centralizovaných burzách. Binance se zdá být nejhorší burzou, na které můžete být. Pokud nechcete, aby vám někdo bránil v přístupu k vašim penězům, přejděte na jinou burzu, která se chová férově.

Článek napsali Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si originál v AJ: Do not stake ADA on Binance | Cardano Explorer