🇨🇿 PoW vs. PoS v medvědím trhu

Kritici PoS tvrdí, že Cardano nepřežije ani jeden medvědí trh, protože hodnota mincí ADA klesne a bude snadné spáchat 51% útok. To se zatím žádnému běžícímu PoS blockchainu nestalo. Decentralizace a bezpečnost sítě Cardano se během medvědího trhu zásadně nezměnily. Počet delegátů stále roste, stejně jako počet poolů, které produkují bloky. Síť Cardano působí zdravým dojmem. V médiích se objevují články o těžařích PoW, kteří jsou nuceni prodávat své nashromážděné BTC, aby se vyhnuli bankrotu. Někteří již byli nuceni prodat ASIC hardware nebo přestat těžit. Jiní mohou vyhlásit bankrot v příštích měsících, pokud tržní hodnota BTC brzy nevzroste. Hash rate, který ještě nedávno dosahoval nových ATH, začal klesat. Tyto zprávy jsou znepokojivé. Zamysleme se nad tím, jak se v medvědím trhu mění základní vlastnosti PoS a PoS blockchainu a jak jej ovlivňují držitelé.

TLDR

  • Je chytré využít levných ADA a začít stakovat v medvědím trhu. To se děje a decentralizace Cardana roste.
  • Pro PoW těžaře je těžké skončit s podnikáním beze ztráty nebo se přesunout jinam. Bezpečnost Bitcoinu klesá a mohou se objevit centralizační tendence.
  • Těžba je riziková a relativně složitá, zatímco staking je snadný a v podstatě bez rizika.
  • Možnost spáchání útoku nemá nic společného s tím, zda je získání odměny od sítě spojeno s rizikem.
  • I kdyby hodnota mincí ADA mnoho let po sobě stagnovala, lidem by se ekonomicky vyplatilo stakovat.

Cardano v medvědím trhu

Trhy se chovají cyklicky a střídání býčích a medvědích trhů je zcela přirozené. Bezpečnost blockchainových sítí závisí na tržní hodnotě nativních mincí projektů. S klesající tržní hodnotou mincí klesá i bezpečnost. Cardano a Bitcoin to ovlivňují různými způsoby.

Když je ekonomická situace špatná, poptávka po rizikových aktivech, mezi něž patří i kryptoměny, klesá. Lidé mince více prodávají, než kupují. Nízká tržní hodnota mincí může být pro některé příležitostí k novému podnikání.

Rozdělení mincí mezi držitele je důležité pro bezpečnost Cardana. Čím vyšší je distribuce mincí, tím vyšší je decentralizace, a tedy i bezpečnost sítě. Začít se podílet na decentralizaci sítě a získávat za to odměny je v případě Cardana velmi levné. Stačí si doslova koupit několik mincí ADA a zaplatit registrační poplatek za staking. Vstupní náklady se pohybují v jednotkách dolarů. Levné mince ADA jsou dobrou příležitostí, jak začít se stakingem a dosáhnout dobrého zisku na býčím trhu. Pro stávající delegáty je snadné rozšířit počet mincí ADA a získat tak vyšší odměny.

Levné mince ADA na trhu mohou být lákadlem pro útočníka. Ten potřebuje získat více než polovinu počtu mincí ADA, které se používají ke stakingu. To je přibližně 12 500 000 000 mincí ADA. Vysoká poptávka útočníků však zvyšuje tržní hodnotu mincí. Útočník není při nákupu mincí sám a musí soupeřit s novými delegáty. Růst tržní hodnoty může zpomalit odprodej mincí ADA od současných držitelů, kteří o něm uvažovali. Zelená čísla obvykle přilákají nové kupce bez ohledu na náladu na trhu.

Jakmile si držitelé mince ADA koupí, mohou svůj podíl držet navždy bez jakýchkoli vedlejších nákladů. Nikdo jim jejich podíl nemůže vzít. Jedinou možností je, aby držitelé mince ADA dobrovolně prodali. Všichni delegáti dostávají každých 5 dní (pokud pool vyprodukoval alespoň 1 blok) odměnu za staking bez ohledu na tržní hodnotu mincí ADA. Držitelé mincí ADA nechtějí prodávat se ztrátou, takže je rozumné je držet a počkat na býčí trh. Mezitím se jim hromadí odměny. Držitelé ADA nezkrachují, protože staking je nerentabilní. Delegáti mohou pravidelně prodávat odměny a stále držet stejné množství ADA.

Nevíme, v jaké fázi medvědího trhu se právě nacházíme, ale můžeme říci, že decentralizace sítě Cardano se velmi pomalu zvyšuje zhruba o několik tisíc nových delegátů měsíčně. Delegáti nejsou nuceni vzdát se svého podílu (pokud nemají finanční problémy) a mohou se i nadále podílet na decentralizaci sítě.

Bitcoin v medvědím trhu

Mince BTC slouží jako odměna pro těžaře. V důsledku toho nemají žádnou přímou funkci v konsensu PoW. Odolnost Bitcoinu vůči 51% útoku závisí spíše na tržní hodnotě BTC. Držitelé, kteří přečkají medvědí trh a neprodávají, snižují nabídku mincí na trhu, a tím zvyšují jejich tržní hodnotu. To ovlivňuje velikost odměny pro těžaře.

Problémem je, že pokud je hodnota BTC po delší dobu nízká, může být těžba ve srovnání s býčím trhem ztrátová. Těžaři musí se svými odměnami dobře hospodařit a hromadit BTC na horší časy. Měli by zvážit, zda mince v býčím trhu neprodají, aby byli připraveni na medvědí trh.

Mnoho těžařů současný medvědí trh podcenilo. Těžba BTC je na většině míst, kde probíhá, ztrátová. Těžaři jsou v obtížné situaci. Vstupní náklady na těžbu jsou vysoké. Ti velcí nakoupili tisíce kusů hardwaru ASIC a smlouvy o dodávkách energie. Zaplatili za haly, chlazení a zaměstnance. Nemohou skončit snadno a beze ztráty.

Těžaři mohou mít velkou zásobu nahromaděných mincí BTC, které jsou nuceni prodat v nejhorší možnou dobu. Pokud navíc prodává více těžařů, může nabídka převýšit poptávku a hodnota BTC stagnuje nebo klesá. To problémy jen prohlubuje.

Pro těžaře není snadné někomu rychle předat byznys. Přesun ASIC těžařů do jiné země s levnější energií je finančně i časově náročný. V době krize navíc nemusí být o převzetí těžebního podniku zájem.

Nízká tržní hodnota BTC nutí těžaře vypínat stroje, což snižuje bezpečnost bitcoinu. Hash rate je v době psaní tohoto článku stále vysoká a útok je nepravděpodobný. Útočník by musel odkoupit ASIC minery od zkrachovalých těžařů a nemyslím si, že by o to měl zájem. Je to však možný scénář, protože útočník se může chovat jako poctivý těžař a získávat odměny od sítě. Postupně (po dobu několika medvědích trhů) může skupovat ASIC hardware a jednoho dne se stát dominantním těžařem.

Je nepravděpodobné, že by zkrachovalý těžař prodával hardware jednotlivcům. Je pravděpodobnější, že ho prodá konkurenci nebo jinému zájemci s velkým kapitálem. To může vést k vyšší centralizaci sítě. U Bitcoinu mají těžaři výhodu ekonomiky z rozsahu. Hobby těžba je často nerentabilní a mizí s každým dalším půlením. Těžaři musí vypínat hardware ASIC, což snižuje bezpečnost Bitcoinu. Kromě toho se může snižovat decentralizace. Tendence k centralizaci těžby je pozorována již delší dobu. Medvědí trh to může jen zhoršit. Je nepravděpodobné, že velcí těžaři zkrachují a obnoví se hobby těžba.

Držitelé BTC s tím nemohou téměř nic dělat. Velkou část BTC drží instituce, a když se rozhodnou prodat, negativně to ovlivní tržní hodnotu BTC. Mnoho lidí rádo využije dobré příležitosti k nákupu, ale poptávka je stále velmi nízká. Bankrot FTX může mít za následek nezájem institucí o kryptoměny. Mnozí tvrdí, že již tento prostor opouštějí. Sentiment se může kdykoli změnit a blockchainový sektor tu zůstane, nicméně další krypto-zimu nelze vyloučit. Pokud by se tak stalo, na trhu by se objevila spousta levného ASIC hardwaru, který by nikdo nechtěl. Výrobci hardwaru a v podstatě všechny CeFi společnosti by se ocitly v problémech.

Srovnání PoS a PoW na medvědím trhu

Zatím vše nasvědčuje tomu, že obě sítě medvědí trh přežijí. Cardano na tom rozhodně není zásadně hůře než Bitcoin. I když bankroty těžařů PoW mohou působit negativním dojmem, dříve nebo později jejich podnikání někdo převezme.

Staking je mnohem inkluzivnější než těžba. To lze považovat za jeden z faktorů, které Cardanu pomohly přežít medvědí trh. Lidé si chtějí zajistit pasivní příjem a podílet se na decentralizaci sítě. V případě těžby je to velmi obtížné. ASIC hardware je drahý, a pokud chce někdo začít těžit, musí mít levnou smlouvu na energii. Tu je pro drobné spotřebitele těžké získat. Energie je navíc téměř ve všech zemích stále dražší. ASIC hardware je také poměrně hlučný a produkuje teplo. I to je třeba nějak řešit.

Těžba je riziková a poměrně složitá, zatímco staking je snadný a v podstatě bez rizika. Někdy se můžete setkat s názorem, že pokud je staking bezrizikový, nemůže dobře zabezpečit síť. Lidé si neuvědomují, že decentralizace je postavena na držení zdrojů. V případě Bitcoinu je to hardware ASIC a elektřina, zatímco u Cardana jsou to mince ADA. Každý, kdo drží více než polovinu zdrojů, má šanci spáchat 51% útok. V obou případech je útok velmi nákladný a těžko představitelný. Možnost spáchání útoku nemá nic společného s tím, zda je získání odměny ze sítě spojeno s rizikem. Jde jen o získání správného množství zdrojů.

Pokud by někdo koupil velké množství hardwaru ASIC a zničil Bitcoin, hardware by pravděpodobně ztratil hodnotu (útočník by mohl těžit jinou minci PoW). Něco podobného platí i v případě ADA. Pokud existuje poptávka po stakingu a držitelé ADA neprodávají, útočník nemá šanci získat mince jinde. Představte si, že se útočníkovi nějakým způsobem podaří získat 13 000 000 000 mincí ADA. Pokud Cardano zničí, mince ADA ztratí hodnotu a on přijde o bohatství. Principy jsou v obou případech stejné.

Odolnost proti útokům v blockchainu je postavena na předpokladu, že poctivých aktérů bude vždy více než útočníků. Čím menší je počet jediného bodu selhání, tím lépe. PoS má výhodu v tom, že s rostoucím přijetím sítě Cardano poroste i distribuce mincí ADA. Tím se zvyšuje bezpečnost. Velcí držitelé mincí ADA budou vznikat stejně jako velcí těžaři PoW. Tito hráči představují jediné body selhání. Je výhodné, když jsou nastaveny mechanismy, které jejich počet snižují. U těžby PoW se toho bez zásadních technologických inovací pravděpodobně nedočkáme. U Cardana jsou šance větší a současný pozitivní trend v růstu počtu držitelů ADA je toho důkazem.

Co se týče stability tržní hodnoty BTC, bylo by výhodnější, kdyby mince drželo velké množství lidí než instituce a staré velryby. Ti mohou na trh vrhnout velké množství mincí, a tím ovlivnit těžbu. Všimněte si, že v případě Bitcoinu má distribuce mincí vliv pouze na bezpečnost sítě, zatímco v případě Cardana má vliv i na decentralizaci. Na medvědích trzích, kdy dochází k velkým výprodejům, může být Cardano odolnější než Bitcoin, protože si do určité míry zachovává decentralizaci, a tedy i bezpečnost.

Nadcházející halvings budou mít na bezpečnost Bitcoinu zásadní dopad, až se opět sníží odměna. K dalšímu dojde v roce 2024 a odměna bude snížena na 3,125 BTC. Bitcoin v podstatě musí vytvořit nové ATH a hodnota BTC by neměla klesnout zpět na současnou úroveň. Troufám si tvrdit, že by to zlikvidovalo mnoho těžařů. Bezpečnost Bitcoinu je založena na předpokladu, že hodnota BTC bude neustále růst alespoň natolik, aby kompenzovala snížení na polovinu. Jakmile se to zastaví, může mít Bitcoin problém se zabezpečením.

Cardano má tu výhodu, že mince ADA se z rezervy vybírají každých 5 dní a v mechanismu odměňování nedochází k tak dramatickým náhlým změnám. I kdyby hodnota mincí ADA mnoho let po sobě stagnovala, lidem by se ekonomicky vyplatilo stakovat. Bezpečnost sítě a decentralizace by tím nebyly ovlivněny.

Ty sítě, které vydělávají dostatečně na to, aby mohly odměňovat účastníky konsensu, budou dlouhodobě ekonomicky udržitelné. To je možné pouze tehdy, pokud budou užitečné a lidé budou platit poplatky. To musí platit i na medvědím trhu. HODL negeneruje zisk pro síť. Na medvědím trhu zájem o používání blockchainových sítí klesá. To se musí změnit. To je však jiné téma.

Závěr

Kritici PoS se mýlili, když tvrdili, že PoS nebude nikdy fungovat, a mýlili se i v tom, že Cardano s tímto mechanismem konsensu nepřežije ani jeden medvědí trh. Síť Cardano je zdravá a nevidíme žádné bezpečnostní ani decentralizační problémy. Těžaři Bitcoinu bojují o přežití, což nedělá dobrý dojem. Někteří těžaři zkrachují nebo ukončí činnost, ale Bitcoin také přežije. Nejde však jen o přežití, ale o to, aby základní atributy sítí v medvědím trhu zůstaly stejné, nebo v ideálním případě rostly. Zatím je předčasné dělat závěry, protože medvěd ještě nezmizel. To můžeme vyhodnotit až s příchodem býků.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Čtěte originál v AJ: PoW vs. PoS in a bear market | Cardano Explorer