🇨🇿 Proč Cardano

V červnu 2022 jsem byl pozván na pražskou konferenci o kryptoměnách UTXO, kde jsem mluvil o Cardanu. Přemýšlel jsem, co bych lidem řekl, a vybral jsem si historii projektu a jeho poslání. Tento článek byl inspirován mou prezentací v PowerPointu. Neváhejte materiál použít a propagovat Cardano.

Vznik projektu

V roce 2014 Charles Hoskinson opustil Ethereum a spolu s Jeremym Woodem založil projekt Cardano. Vznikají tři nezávislé subjekty: Input Output Hong Kong (později Input Output Global), Cardano Foundation a Emurgo.

Input Output Global (IOG) je globální společnost s více než 600 zaměstnanci v 60 zemích. V IOG probíhá výzkum a vývoj projektu. V době psaní tohoto článku bylo publikováno více než 140 vědeckých prací týkajících se technologie blockchain. IOG buduje Cardano jako kritický projekt, tj. podobně jako software pro nemocnice, NASA nebo jaderné elektrárny. Má k tomu velmi dobrý důvod. Pokud svěříte svůj majetek decentralizované síti, musí být zajištěno, že o svůj majetek nepřijdete.

Cardano je budováno pomalu a pečlivě, což je z dlouhodobého hlediska pravděpodobně nejrychlejší způsob vývoje. Ve světle mnoha hackerských útoků v oblasti DeFi a nedávného kolapsu projektu Terra Luna se ukazuje, že rozšířený model “rychle dodej a nehleď na to co setou rozbiješ” je nefunkční.

Cardano podporuje vytváření výzkumných laboratoří na univerzitách, aby se decentralizoval i výzkum. V současné době existují výzkumné laboratoře na univerzitách ve Wyomingu, Tokiu, Aténách a Edinburghu. Tým IOG nechce mít monopol na technologie, takže nic z toho, co vyrábí, není patentováno. Zdrojový kód a všechny studie jsou open-source.

Cardano Foundation (CF) je nezávislá nezisková organizace se sídlem ve Švýcarsku. Je oficiálním vlastníkem značky Cardano. CF dohlíží a koordinuje vývoj protokolu, komunikuje se zákonodárci z celého světa a lobbuje za legislativu příznivou pro kryptoměny. CF podporuje ty, kteří chtějí na Cardanu budovat. CF také koordinuje ambasadory Cardano, podílí se na dokumentaci projektu a podporuje růst komunity.

Počáteční distribuce mincí ADA probíhala od října 2015 do ledna 2017 převážně v Asii, a to kvůli nejistotě v oblasti regulace a ICO mánii. Poprvé jste si mince ADA mohli na burze koupit koncem roku 2017, kdy byla spuštěna síť Cardano. Bylo to krátce před krypto-zimou. Cardano přežilo medvědí trh, protože tým využil toto období k budování technologie. V roce 2020 tým nasadil Proof-of-Stake z rodiny Ouroboros. V roce 2021 Cardano získalo funkcionalitu chytrých kontraktů. Tým se nyní zaměřuje na zvýšení propustnosti, ale pracuje i na dalších částech projektu. Komunita se během medvědího trhu rozrostla a dnes má projekt jednu z největších a nejzdravějších komunit v oblasti kryptoměn.

Distribuce mincí

Cardano má zastropovaný počet mincí ADA na 45 000 000 000 kusů. V počáteční distribuci mincí bylo prodáno přibližně 26 miliard mincí. Tým získal 108 844 BTC.

Část mincí ADA si týmy ponechaly. V bloku Genesis je zaznamenáno, že IOG obdrží přibližně 2,4 miliardy, Emurgo 2 miliardy a Cardano Foundation 648 milionů mincí ADA.

Nabídka mincí ADA v oběhu činí téměř 34 miliard, což je více než 75 %. Zbytek, něco přes 11 miliard, bude postupně uvolňován do sítě prostřednictvím měnové expanze.

Cardano má jednu z nejspravedlivějších počátečních distribucí mincí. Málokterý projekt se může pochlubit tím, že většina mincí je v oběhu a není ve vlastnictví firem rizikového kapitálu. Nečekejte však, že vlivní investoři jako Mike Novogratz budou o Cardanu mluvit hezky. Investoři rizikového kapitálu propagují projekty, do kterých investovali. Cardano je od začátku v rukou komunity a VC firmy neměly šanci mince včas koupit.

Charles Hoskinson

Charles Hoskinson je tváří projektu Cardano. Je to americký podnikatel, který vstoupil do světa kryptoměn již v roce 2012, kdy si koupil své první bitcoiny za necelý 1 USD. Charles také těžil bitcoiny. Byl jedním z prvních lidí, kteří uspořádali kurz o bitcoinech. Je tedy obeznámen se všemi OG. Jeho kurz najdete na Udemy dodnes.

Charles udržuje kontakt s komunitou a pořádá AMA, kde se ho můžete na cokoli zeptat. Díky tomuto přístupu a pravidelné sérii videí Cardano 360 je Cardano jedním z nejtransparentnějších projektů v oblasti kryptoměn.

Charles je také vášnivý čtenář, farmář, cestovatel a především popularizátor kryptoměn. Navázal na myšlenky Satoshiho Nakamota. Kryptoměny vnímá především jako způsob, jak se zbavit neefektivních a drahých prostředníků a přinést decentralizaci těm, kteří ji nejvíce potřebují. Tento přístup je dnes vzácný, protože mnoho vlivných lidí se příliš zaměřuje na grafy a spekulace. Cardano lze považovat za projekt, který navazuje na původní ideály Bitcoinu.

Občas se setkávám s názorem, že vedoucí projektu jsou smyslem centralizace. Mohu vás ujistit, že Charles nemá na svém počítači tlačítko STOP, které by mohlo Cardano vypnout. Cardano je decentralizovaná síť v rukou komunity. Náš tým provozuje pool a vyrábí bloky. Stejně tak stovky dalších nezávislých lidí po celém světě.

Steve Jobs opustil Apple a společnost je nadále velmi úspěšná. Lidé nadále důvěřují značce a kupují produkty společnosti. Dalo by se říci, že společnost odchod svého lídra přežila. A víte co, blockchainové sítě jsou nezávislé na lidech, včetně lídrů. Dokud se ekonomicky vyplatí udržovat síť v chodu, lidé to budou dělat.

Jackson Palmer vytvořil Dogecoin z forku Litecoinu. Nyní se ke všem kryptoměnám staví velmi skepticky a odmítavě. Elon Musk si Dogecoin oblíbil a projekt žije dál svým životem.

Satoshi Nakamoto opustil Bitcoin a nic se nestalo. Cardano není závislé na vůdci. Je závislé na týmu, ale mnohem důležitější je komunita, která projektu věří a chce, aby se jeho poslání naplnilo. Charles vás nedonutí změnit svět. Dokáže to jen mnoho lidí na celém světě, pokud se spojí. Důležitá je vize. Charles je pouze ten, kdo ji předává svými ústy.

Pokud lídr projekt opustí, vždy se najde jiný. Může to být větší skupina lidí, kteří se dostanou do popředí. Nezáleží na tom, kdo to bude. Důležité je, kam projekt posune. Stalo se to i Bitcoinu, Satoshi projekt opustil a dnes můžeme vidět nové tváře, jako je Jack Dorsey, Michael Saylor nebo Jack Mallers. Líbí se vám, co tito noví lídři říkají? Ať už ano, nebo ne, nakonec na tom nezáleží.

Dodejme, že Charles není maximalista. Respektuje Bitcoin a další projekty, které si zaslouží pozornost. Odvětví blockchainu je především o technologii a na její vývoj nemá nikdo monopol.

Kontext doby

Pokud chcete pochopit, proč Cardano vzniklo, musíte se vrátit v čase do let 2015/2016. V té době už odborníci považovali blockchain za převratnou technologii, která může změnit svět podobně jako internet. Technologie blockchain však ještě nebyla připravena pro mainstream.

Největším problémem v této době byla škálovatelnost. Nikdo pořádně nevěděl, jak tento problém vyřešit, aniž by byla obětována decentralizace sítě. White Paper sítě Lightning Network vznikl až koncem roku 2015. Teprve nyní v roce 2022 začíná být síť použitelná, ale stále není jisté, zda je připravena na masové přijetí.

Mělo se za to, že Proof-of-Stake (PoS) nelze vytvořit a nebude fungovat. Viděno dnešní optikou je Cardano existujícím důkazem, že PoS funguje.

Charles zaplatil za oběd bitcoiny a uvědomil si, že volatilita brání použití volatilních aktiv pro běžné platby. Čas potvrdil, že lidé vnímají bitcoin a další kryptoměny především jako spekulativní aktiva. Dodnes se bitcoiny nepoužívají k platbám a neočekávejte, že se tak stane během příštího desetiletí. Bez stabilních mincí se zdá být obtížné zavést kryptoměny jako platební prostředek, zejména v rozvojových zemích.

Již tehdy se spekulovalo o ekonomické udržitelnosti konceptu Proof-of-Work a o fenoménu snižování rozpočtu na zabezpečení. Více o tom budu hovořit v další kapitole, protože to považuji za velmi důležité téma.

Hovořilo se také o vysoké energetické náročnosti PoW a komunita si kladla otázku, zda lidé přijmou protokol, který je nešetrný k životnímu prostředí. Jak vidíme dnes, tato otázka stále není vyřešena. V Číně byla těžba PoW zakázána. Amerika a Evropská unie si s tímto problémem nevědí rady a občas se objeví návrh na zákaz PoW.

IOG chtěla, aby koncept decentralizace nebyl závislý na PoW. PoS je řešení, které je šetrné k životnímu prostředí a zajišťuje, že můžeme pokračovat v rozvoji původních myšlenek bez PoW.

Dalším velkým tématem byla centralizace Bitcoinu. S centralizací těžby ve velkých sálech se lidé obávali, že jednoho dne budou těžit pouze podnikaví lidé, kteří mají dostatek kapitálu na nákup ASIC minerů a mohou získat slevy od dodavatelů hardwaru a energie. To se ukázalo jako relevantní obava. Podle jedné studie z roku 2021 dnes 10 % těžařů kontroluje 90 % hash rate. 0,1 % (což je asi 50 těžařů) kontroluje 50 % hash-rate.

Tým IOG si uvědomil potenciál chytrých smluv a tokenizace a potřeboval platformu, kde by bylo možné vyvíjet a testovat nové koncepty. To nebylo možné provést na Bitcoinu bez zásadních změn protokolu. Hodně se diskutovalo o tom, zda je rigidní přístup k vývoji Bitcoinu tou nejlepší cestou. Skutečnost je taková, že aby bylo možné vyzkoušet nové koncepty, musely se nové projekty budovat od nuly.

Během těchto debat se objevily i další otázky. Například kdo má právo rozhodovat o změnách protokolu a jak by měla být financována údržba a vývoj. Rizikové fondy se do kryptoměn hrnou a společnosti jako Blockstream nebo Lightning Labs jsou podporovány rizikovými fondy. Lidé začali mluvit o decentralizované správě.

Dodnes existuje mnoho dalších problémů. Například veřejný blockchain je transparentní a každý může vidět transakce ostatních. Tím trpí soukromí uživatelů. Kromě toho byly projekty se zaměřením na soukromí vyřazeny z centralizovaných burz. Jak správně zacházet se soukromím a splnit požadavky regulačních orgánů je složitý technologický problém.

Pokud se podíváte na vznik projektu Cardano v kontextu roku 2015, uvědomíte si, že bylo položeno mnoho otázek a nikdo neznal správné odpovědi. Mělo smysl začít budovat nový projekt od samého začátku a podrobně zkoumat různé aspekty kryptoměn.

Nejistá udržitelnost PoW

Podívejme se blíže na dlouhodobou udržitelnost sítí PoW.

Pokud je hodnota BTC řekněme 50 tisíc dolarů, činí denní rozpočet na zabezpečení přibližně 45 milionů dolarů. V tabulce vidíte v prvním sloupci rok půlení a vedle něj odpovídající odměnu za blok v BTC. Hodnota označená červeně odpovídá bezpečnostnímu rozpočtu v letech půlení, pokud má být rozpočet přibližně stejný jako pro hodnotu BTC 50K USD.

Aby Bitcoin zůstal přibližně stejně bezpečný jako nyní po celá desetiletí, musí hodnota BTC stoupnout alespoň 2× za každý halving do nekonečna. Potenciální problém spočívá v tom, že poslední ATH po půlení byla přibližně 3,3× vyšší než předchozí ATH v roce 2017. Bitcoin nemusí v příštích několika letech dosáhnout 10× nebo více. Z hlediska bezpečnosti sítě se jedná o závažný problém.

Bezpečnost sítě a decentralizace jsou klíčové vlastnosti, které musí růst spolu s adopcí. Není žádoucí, aby finanční a společenský význam sítě rostl, zatímco klíčové vlastnosti klesají. Úspěšný útok by způsobil větší škody než nyní. Navíc motivace ke spáchání útoku bude s adopcí sítě růst. Závislost bezpečnosti na stále rostoucí hodnotě BTC není ideálním designem.

Jak si můžete sami snadno spočítat, hodnota BTC musí v roce 2036 činit přibližně 1 milion dolarů, aby rozpočet na zabezpečení udržel krok. V roce 2048 to již musí být 7 milionů USD. Tržní kapitalizace Bitcoinu bude daleko vyšší než tržní kapitalizace zlata. Je to reálné? Na tuto otázku bohužel nikdo nedokáže odpovědět. Budování podnikání na Bitcoinu může být nejisté. Společnosti nebo státy chtějí budovat řešení na desítky let a stavět na Bitcoinu nemusí být chytré rozhodnutí. Máme-li být intelektuálně upřímní a nezastírat fakta, nevíme, zda tu Bitcoin bude za 10-20 let.

Tabulka nezohledňuje náklady na hardware na druhém pilíři příjmů do rozpočtu na zabezpečení, a to na transakční poplatky. Již nyní vidíme, jak lidé migrují na jiné vrstvy nebo sítě, aby se vyhnuli drahým poplatkům na řetězci. Nemůžeme se spoléhat na to, že lidé (nebo podniky) budou běžně platit 1 000 dolarů za každou bitcoinovou transakci. Nedokážeme si představit, že by někdo dobrovolně dotoval bezpečnost sítě z vlastní kapsy, když budou existovat jiné, levnější alternativní sítě.

Proveďme rychlý výpočet možnosti 51% útoku na sítě PoW a PoS. Když klesne cena $BTC, klesne i bezpečnost Bitcoinu. V době psaní tohoto článku je hodnota BTC přibližně 25 tisíc dolarů. Současné náklady na jednodenní 51% útok jsou asi 23 milionů dolarů (bez ohledu na TX poplatky a HW náklady). Hodnota mincí ADA je přibližně 0,45 USD. Stejný útok na Cardano by stál nejméně 7,5 miliardy dolarů. Útok na Cardano je tedy asi 325× nákladnější než útok na Bitcoin. Zdá se, že lidé plánují stakovat během medvědího trhu a v současné době je stakovano více než 72 % mincí ADA. Útočník by měl velký problém nakoupit dostatek mincí pro útok. Hodnota mincí ADA by s vyšší poptávkou ze strany útočníka vzrostla, což by současně vyvolalo poptávku ze strany dalších kupujících.

Přiznejme si, že jako komunita, a teď mluvím za bitcoinovou komunitu, v debatě o rozpočtu na bezpečnost selháváme. Musíme si uvědomit, že problém není tak vzdálený, jak si někdy namlouváme. Musíme si uvědomit, že debata o řešení problému a implementace zásadních změn protokolu může trvat i deset let. Řešení musíme hledat již dnes.

Vývoj se v historii nikdy nezastavil

Lidé byli vždy velmi dobří ve zdokonalování technologií. Blockchain nebude z tohoto pravidla výjimkou. Evoluce je vždy o vědě a výzkumu základních technologií, které lze využít k něčemu většímu.

Bitcoin by nikdy nevznikl, kdyby neexistoval koncept blockchainu. Koncept blockchainu poprvé popsal odborník na kryptografii David Chaum ve své disertační práci již v roce 1982. Se zásadní prací na bezpečném blockchainu (doslova řetězci bloků) přišli autoři Stuart Haber a Scott Stornetta v roce 1992.

Cynthia Dworková a Moni Naor vymysleli v roce 1993 koncept PoW jako způsob, jak zabránit útokům na odepření služby a jinému zneužívání služeb, jako je spam v síti, tím, že od žadatele o službu vyžadují určitou práci, což obvykle znamená čas zpracování počítačem.

Než se Satoshi Nakamotovi podařilo vytvořit Bitcoin, muselo existovat mnoho dalších technologií, jako jsou hashovací funkce, asymetrická kryptografie, teorie distribuovaných systémů a internetové protokoly.

Kombinací několika technologií vyřešil Satoshi problém byzantských generálů a vytvořil takzvaný Nakamotův konsensus. PoS, jak je implementován v Cardanu, také využívá Nakamotův konsensus. Zjednodušeně lze říci, že PoS v Cardanu funguje podobně jako Bitcoin, jen místo spotřeby energie se k určení toho, kdo získá právo vytvářet nové bloky, používá moderní kryptografie.

Pouze díky inovacím a zdokonalování technologií můžeme zajistit, že koncept decentralizace zde zůstane i v příštích desetiletích. Měli bychom vsadit na jednoho koně, nebo jich mít na startovní čáře více? Jistě je lepší rozmanitost a konkurence. Konkurence mezi týmy je zdravá a pro uživatele přínosná.

Jedním ze základních principů evoluce je nalezení nejlepší strategie nakládání se zdroji, protože jen tak lze zajistit přežití. Každé zvýšení efektivity umožní větší přijetí a využití v nových oblastech.

Uveďme si příklad. Každé nové auto ujede delší vzdálenost a převeze více nákladu, přičemž spotřebuje méně energie. Díky inovacím jsou automobily levné a dostupné pro všechny obyvatele planety. Díky vyšší účinnosti je dopad na přírodu nižší. Tlak trhu nutí výrobce automobilů vyrábět stále účinnější motory. Zákony dokonce nutí výrobce snižovat emise výfukových plynů.

V případě blockchainového průmyslu budou platit naprosto stejné tržní principy. Vyšší efektivita umožní, aby první vrstvy používalo stále více lidí, a transakční poplatky se budou postupem času dále snižovat. Je docela možné, že zákonodárci budou tlačit na větší efektivitu síťového konsensu a PoW se to nemusí líbit. I když si nemyslím, že je rozumné zakazovat technologie, můžeme se dočkat zákazu PoW s argumentem, že spotřeba je nadměrná bez ohledu na to, zda se spotřebovává čistá nebo špinavá energie.

Určitě se najdou lidé, kteří jsou ekologicky smýšlející a nemusí se jim líbit energeticky náročný síťový konsensus Bitcoinu. Ještě nikdy v historii se nestalo, že by se 100 % populace shodlo na jednom řešení. Pro technologický pokrok je důležité konkurenční prostředí.

Jsem toho názoru, že pouze užitečnost prvních vrstev může zajistit dostatečný zisk pro dlouhodobou udržitelnost sítě. Veřejné sítě jsou jako podniky a musí platit své náklady. Pokud užitek převezmou druhé vrstvy a další sítě, budou profitovat na úkor prvních vrstev.

Jediné, s čím můžeme do budoucna počítat, je změna. Této změně se budeme muset přizpůsobit. Vývojáři budou muset neustále hledat řešení nových problémů. Žádná technologie nemůže dlouho přežít, aniž by se přizpůsobila novým podmínkám. Nástup internetu narušil doslova všechna odvětví. To se nyní může opakovat s technologií blockchain. Protokoly je však třeba udržovat a přizpůsobovat novým požadavkům. Decentralizované řízení se jeví jako nutnost.

Proof-of-Stake je důkazem, že evoluce ve světě kryptoměn funguje. To neznamená, že tento konsensus je lepší než Proof-of-Work. Má jiné vlastnosti, a tedy i jiné předpoklady pro přijetí a použitelnost. Má větší šanci přežít několik desetiletí díky své větší efektivitě a nižším nákladům na údržbu sítě. Konsensus Proof-of-Stake je asi 110 000krát energeticky účinnější než Proof-of-Work. Proto nebude mít takové problémy se snižujícím se rozpočtem na zabezpečení. Možná se však objeví jiný, ještě lepší koncept. Evoluce neskončila s Proof-of-Work a neskončí ani s Proof-of-Stake. Významné inovace se nedějí jen na úrovni síťového konsensu. Model účtování UTXO byl díky týmu IOG také vylepšen a nazývá se Extended-UTXO.

Je naivní si myslet, že se evoluce zastavila u Bitcoinu a nikdy nevymyslíme nic lepšího. Opak je pravdou. Máme se na co těšit.

Lidé stále mluví o tom, zda je potřeba větší programovatelnost blockchainu. Stačí se podívat do historie, co přinesl Javascript do světa internetu. Každý, kdo si pamatuje Web1, asi ví, že kromě čtení obsahu se toho moc dělat nedalo. Programovatelnost umožnila vznik sociálních sítí a komunikace mezi lidmi se z velké části přesunula na internet. Internetové bankovnictví by nikdy nevzniklo bez možnosti kliknout na tlačítko.

Poslání projektu Cardano

Tým IOG buduje Cardano jako inkluzivní, bezpečnou a stabilní finanční infrastrukturu. Cardano nebude jen transakční systém. Chce lidem nabídnout alternativní bankovní služby. Nedílnou součástí řešení bude decentralizovaná identita, kterou lidé potřebují pro interakci s úřady i mezi sebou navzájem.

Velký důraz je kladen na vysokou míru decentralizace, protože to je vlastnost, která odlišuje odvětví blockchainu od běžných služeb. Bezpečnost sítě Cardano navíc do značné míry závisí na decentralizaci, protože roste spolu s distribucí mincí ADA.

Tým se zavázal k tomu, že umožní lidem vlastnit infrastrukturu, kterou používají, a rozhodovat o ní. Jedná se o velmi složitý technický problém. Tým je však na dobré cestě a projekt Catalyst dokazuje, že lidé mohou o ekosystému rozhodovat i bez vůdců.

Cardano není protestní projekt, jehož cílem je svržení vlád a zánik bank. Tým je otevřený komunikaci s kýmkoli a pracuje na tom, aby regulace byla vůči kryptoměnám spravedlivá a nebránila celému odvětví v dalších inovacích. Pokud má být blockchain přijat v konkrétní zemi, je důležitější spolupracovat s vládou, než se snažit o jeho přijetí za jejími zády. Buďme realisté. Jakmile přijetí kryptoměny ohrozí zájmy státu, mohla by mít náhlá reakce negativní dopad. Debata a spolupráce jsou určitě přímočařejší cestou a v tuto chvíli už stejně každá země na světě kryptoměny zná a reguluje.

Posláním projektu Cardano není udělat z mincí ADA nové globální peníze. Nikdo nikdy neřekl, že se to nemůže stát a že mincemi ADA nelze platit. Tým se však primárně zaměřuje na technologii a hledání způsobů, jak koncept decentralizace přenést tam, kde pomůže udělat svět lepším. Mince ADA jsou ve vlastnictví lidí a ti se mohou rozhodnout, co s nimi chtějí dělat. Prostřednictvím hlasování budou moci lidé ovlivnit budoucí směřování protokolu. Mince BTC vám mohou dát kontrolu nad vaším bohatstvím. Mince ADA vám mohou poskytnout totéž a navíc kontrolu nad globální infrastrukturou.

Někdy mám pocit, že se některé projekty snaží vytvořit univerzální technologii, aniž by řešily konkrétní problém. Charles Hoskinson a jeho tým cestovali po celém světě a mluvili s vládami, bankéři, podnikateli i obyčejnými lidmi o jejich problémech. Poslání projektu je utvářeno lidmi a tým se může zaměřit na konkrétní řešení skutečných problémů. Část týmu IOG trvale působí v Africe, takže komunikace může probíhat průběžně.

Během diskusí se ukázalo, že mnoho problémů pramení z korupce, podvodů, neexistující digitální infrastruktury, zneužívání moci zprostředkovateli a dalších. Kdybych to měl definovat jednou větou, řekl bych, že problémy pramení z narušení důvěry. Blockchain je ze své podstaty strojem na důvěru, takže může vyřešit mnoho skutečných problémů.

Definice úspěchu

Cardano bude úspěšné, pokud lidem poskytne finanční identitu. Zejména těm lidem, kteří ji v současné době nemají a nejvíce ji potřebují. Tedy zejména lidem z rozvojových zemí. I v rozvinutých zemích však existují lidé, kteří žádnou oficiální identitu nemají. S tímto problémem se potýkají i miliony lidí žijících v USA. V různých statistikách najdete, že 2 miliardy lidí na planetě nemají žádnou identitu.

Banky, společnosti a možná ani státy by neměly vlastnit naši identitu. V ideálním případě by lidé měli sami rozhodovat o tom, komu svěří své soukromé informace. Decentralizovaná identita tento problém řeší. Cardano navázala spolupráci s telekomunikační firmou Dish, která decentralizovanou identitu využívá. Je to jeden z prvních kroků k tomu, aby i další společnosti pochopily, že není nutné spravovat identity zákazníků. Soukromí se tak může vrátit zpět do rukou lidí.

Je zřejmé, že decentralizované technologie mohou zvýšit suverenitu a svobodu lidí. Pokud se africké země rozhodnou používat decentralizovaná řešení správy identit, mohou být za dalších deset let svobodnější než mnohé západní země.

Lidé se musí obejít bez drahých a neefektivních zprostředkovatelů. Zprostředkovatelé budou vždy, dříve či později, zneužívat svého postavení, pokud nebude existovat konkurence nebo zákon, který by přesně definoval pravidla hry. Pokud necháme pravidla na technologii blockchain, nikdo je časem nezmění a nezneužije ve svůj prospěch.

Cardano chce umožnit transformaci obchodních modelů a je velká šance, že se mu to podaří. Vlády a společnosti z žebříčku Fortune 500 pomalu přijímají decentralizované technologie. Dnes již není pochyb o tom, že blockchain bude mít na svět podobný dopad jako internet. Lidé mají tendenci přeceňovat dopad převratných technologií na společnost v krátkodobém horizontu a podceňovat jej v dlouhodobém horizontu. Lidé chtějí vidět zázraky už zítra a neustále čekají na nějaké velké oznámení, zatímco transformace probíhá nenápadně a pomalu. Za 10-20 let bude blockchain všude.

Lidé v rozvojových zemích nepotřebují volatilní aktiva, ale peníze, které si udrží stabilní kupní sílu v delším časovém horizontu. Týmu IOG je jasné, že tokenizované dolary a algoritmické stablecoiny jsou mnohem užitečnějším platebním prostředkem než nativní mince blockchainových projektů. Djed je algoritmická stable coin, která bude v roce 2022 nedílnou součástí ekosystému Cardano. Všechny bankovní služby, zejména půjčky a pojištění, musí pracovat se stabilní hodnotou. To platí nejen pro rozvojové země, ale i pro mainstreamové přijetí v západních zemích. Pokud mají běžní lidé využívat alternativní decentralizované služby, nesmí být volatilita překážkou.

Tým budující Cardano má několik velmi ambiciózních cílů. Například vytvořit platformu, která by lidem na celém světě umožnila komunikovat, hlasovat a dokonce rozhodovat o financování globálních problémů. Politici běžně selhávají při řešení závažných globálních problémů souvisejících například se změnou klimatu. To, co je dnes těžko představitelné, se jednou může stát skutečností. Opět bych rád poukázal na projekt Catalyst nebo na další vznikající decentralizované organizace (DAO).

Technologie blockchainu musí být integrována do současných systémů a postupně nahradit zastaralé technologie. Zatím jsme na samém počátku tohoto procesu. Integrace obou technologií je poměrně složitá a instituce jsou velmi opatrné. Než se rozhodnou zcela přejít na něco zcela nového, může to trvat i několik let. Každopádně jsem si jistý, že k tomu dojde.

Proč se tým zaměřuje na rozvojové země?

Cardano je často spojováno s rozvojovými zeměmi. Důvod je jednoduchý. Tyto země často postrádají základní finanční a sociální infrastrukturu, přesto by vlády rády inovovaly a přešly na digitální infrastrukturu. Pro tým IOG bylo snadné domluvit se na spolupráci. Vlády v rozvojových zemích často vítají pomoc, zatímco rozvojové země mají fungující infrastrukturu. V západních zemích je obtížné překonat byrokratickou bariéru a vysvětlit smysl inovací.

Západní země mají fungující bankovní systém, správu identity občanů, katastr nemovitostí, je možné platit daně a služby digitálně atd. V rozvojových zemích nemusí mít lidé k těmto základním službám přístup. Stává se, že lidé musí několikrát měsíčně platit na úřadě.

Pro každý tým je vždy jednodušší vybudovat novou infrastrukturu tam, kde žádná neexistuje. Není třeba překonávat žádné překážky ani složitě integrovat s existujícím řešením. Týmy se však potýkají s dalšími složitými problémy.

V rozvojových zemích může být budování infrastruktury obtížné kvůli vysoké korupci. Blockchain má tu výhodu, že je dostupný všude na světě. Pokud mají lidé přístup k internetu, mohou využívat všechny služby dostupné v Cardanu.

Výhodou je, že jakmile jsou služby vytvořeny, lidé je přirozeně začnou používat, protože neexistuje žádná alternativa. Nové služby začnou lidem okamžitě usnadňovat život a jejich přijetí může být velmi rychlé. Pro Cardano je to příležitost, jak v krátké době získat desítky milionů uživatelů na síti. Je důležité zmínit uživatele, kteří budou síť skutečně denně využívat. Lidé na Západě často používají kryptoměny pouze ke spekulacím, a proto pro ně nemají prakticky žádné využití, pokud jde o vzájemnou interakci. Rozvojové země mohou být brzy šampiony, pokud jde o objem transakcí za den.

Tradiční banky jsou orientovány na zisk a nemají velký zájem nabízet své služby v rozvojových zemích. Navíc pokud lidé nemají oficiální průkaz totožnosti, nikdo jim bankovní účet neotevře. Blockchain je by-default orientován na poslání. Může ho používat kdokoli bez souhlasu třetí strany. To platí i pro vládu, která jej bude používat ke komunikaci se svými občany.

Která odvětví budou narušena?

Don Tapscott je kanadský obchodní manažer, autor, konzultant a řečník, který se specializuje na obchodní strategie, transformaci organizací a roli technologií v podnikání a společnosti. Je generálním ředitelem společnosti Tapscott Group a spoluzakladatelem a výkonným předsedou Blockchain Research Institute. Spolu se svým bratrem Alexem napsal knihu The Blockchain Revolution: Jak technologie, která stojí za Bitcoinem, mění peníze, podnikání a svět.

Don věří, že tato a další odvětví budou díky technologii blockchain narušena: peníze, finanční služby, identita, vlastnická práva, zdravotnictví, telekomunikace, dodavatelské řetězce, sociální sítě a vlády.

Když se nad tím zamyslíte, zjistíte, že k pomalému narušení již dochází. DeFi se v podstatě týká narušení finančních služeb. Díky Cardanu budou mít studenti, ale i učitelé v Etiopii svou digitální decentralizovanou identitu na blockchainu. Na narušení všech uvedených odvětví pracuje mnoho lidí.

Potřebujeme další blockchainy?

Mnoho lidí si klade otázku, zda by vše mohlo být postaveno na Bitcoinu. Já si myslím, že by to nešlo.

Především je třeba si uvědomit, že vyjednávání s vládami vyžaduje čas. Lidé musí do dané země vycestovat a nějakou dobu tam zůstat. Otázkou je, kdo by to ve jménu Bitcoinu dělal. Bitcoin se staví do pozice decentralizované sítě, která nepotřebuje mluvčí. To rozhodně neznamená, že se lidé nesnaží o jeho vyšší adopci. Otázkou však je, o čem mohou mluvit s vládami a co mohou zaručit.

Vlády potřebují mluvit s někým kompetentním, ideálně se zástupcem týmu, protože potřebují vědět, kdo případné problémy odstraní. Dále pokud možno mají požadavky na funkčnost nebo integraci a chtějí vědět, kdo je provede. Vlády chtějí mít jistotu, že síť zůstane funkční a bezpečná po několik desetiletí. Nikdo nechce budovat infrastrukturu na několik let. Jak jsme ukázali v úvodu, nikdo nedokáže předpovědět hodnotu BTC v příštích 10-20 letech. Nikdo tedy nemůže zaručit, že Bitcoin zůstane v následujících desetiletích stejně bezpečný jako dnes. Pro vlády může být riskantní budovat infrastrukturu nad Bitcoinem.

Je také důležité, aby transakční poplatky zůstaly dlouhodobě nízké. Vlády chtějí vědět, jak se bude systém chovat za deset let. Představte si, že by se náhle transakční poplatky na první vrstvě zvýšily desetkrát. To je pro rozvojové země nepřijatelná situace. Kdo může jménem Bitcoinu jednoznačně říci, že pokud poplatky na první vrstvě vzrostou, že se je někdo pokusí snížit prostřednictvím technologických inovací? Pravděpodobně to nemůže zaručit nikdo. Lightning Network nemusí být nutně uspokojivou odpovědí, protože poplatky na první vrstvě musí vždy někdo zaplatit.

Cardano má obrovskou výhodu v tom, že projekt vzniká právě proto, aby na něm bylo možné vybudovat finanční infrastrukturu. Vše se buduje pomalu, pečlivě a promyšleně. Každý se může podívat na vědecké studie a zdrojový kód projektu. Akademické zázemí, silný tým odborníků a kvalita vývoje jsou něco, co se vládám musí líbit.

Některé vlády mohou mít obavy z dopadu těžby PoW na životní prostředí a mohou preferovat ekologičtější řešení. Vlády navíc nechtějí vystavovat své občany spekulacím s nestabilním aktivem. Chtějí vybudovat něco úplně jiného, než co nabízí Bitcoin. Bitcoin je v podstatě jen transakční síť s volatilním aktivem. To je asi nejzásadnější rozdíl při srovnání s Cardanem. Vlády chtějí budovat základní služby, jako je správa identit, platební systémy, katastry, bankovní služby a konektivita s okolním světem.

Poslání obou projektů se liší. Nesnažme se z Bitcoinu udělat finanční páteř světa. To se pravděpodobně nepodaří, protože je vnímán především jako uchovatel hodnoty.

Jack Dorsey sice přišel s nápadem vybudovat na Bitcoinu decentralizovanou identitu, ale je otázka, jak se to bude líbit komunitě. Cardano již takové řešení má a v současné době ho nasazuje. Komunita může hájit status quo Bitcoinu a nemá zájem o technologické inovace. Komunita Cardano je doslova opakem a schopnost vývoje je jednou z největších výhod protokolu.

Bitcoin není technologicky vhodný a připravený na poslání, kterého se snaží dosáhnout Cardano. To je naprosto v pořádku a nemá smysl oba projekty srovnávat a soutěžit o to, kdo je lepší a proč.

Závěr

Text vychází z mé powerpointové prezentace a dotazů z publika. Nebojte se o Cardanu mluvit se svými přáteli a přemýšlet o jeho využití. Svět kolem nás se neustále mění. Jediné, co můžeme dělat, je přizpůsobit se této změně nebo ji využít ve svůj prospěch.