🇨🇿 Schválení Bitcoin ETF je pro Cardano pozitivní

Po 10 tvrdých letech pokusů o schválení Bitcoin ETF jsme ho konečně získali. Stalo se to přesně 15 let po tweetu Hala Finneyho „Running Bitcoin“. Pro lidi, kteří byli průkopníky, věřili a používali kryptoměny, je to velký den. Dostali ospravedlnění. Bitcoin ETF je triumfem technologie blockchain. Schválení od SEC legitimizuje celý krypto průmysl. ETF jsou pro kryptoměny pozitivní, ale je tu i pár negativ. Nicméně schválený Bitcoinový ETF je také pozitivní pro Cardano a další blockchainové projekty.

#Crypto Je Legitimní

Mnoho lidí vidí schválení Bitcoin ETF jako otevření dveří institucím k nákupu BTC. Z mého pohledu je důležitější legitimizace technologie. Bitcoin dláždí cestu celému odvětví. Věřím, že brzy uvidíme další žádosti o ETF. SEC je velmi pravděpodobně schválí.

Za jednu z největších překážek přijetí kryptoměn byly považovány regulace a nejasný postoj různých institucí. SEC dala Bitcoinu zelenou, což v podstatě znamená, že pokusy o jeho zákaz ustanou. Samozřejmě se bavíme pouze o USA.

USA byla vždy kolíbkou inovací. Pokud jeden z nejvýznamějších států planety adoptuje blockchain technologie, ostatní státy to nemohou pouze pozorovat. Oni se budou muset přidat.

SEC považuje mnoho krypto projektů za cenné papíry. Dá se očekávat, že budou i nadále bojovat proti různým projektům. Tento boj se však bude zdát ve světle schváleného ETF velmi nepřiměřený a nepřesvědčivý. SEC je nyní v mnohem složitější situaci. Očekávám, že bude nucena schválit více ETFek. Pokud to dojde tak daleko, bude pro kryptoprojekty snazší se bránit u soudu.

Ze strany SEC můžeme vidět nějaké nepříjemné kroky proti Cardano a crypto industry. SEC ale není jediná instituce v USA. Mnoho autorit mnhokrát vyjádřilo zklamání s kroky SEC. SEC bude muset být více opatrná v tom co dělá.

ETF vs. Vlastní úschova

ETF vyžadují důvěru ve třetí stranu. Instituce mohou lhát o tom, kolik mincí drží, nebo mohou nějakým způsobem selhat. To není v souladu se Satoshiho vizí.

Poněkud paradoxně jde o jistý způsob centralizace technologií, který měl světu přinést decentralizaci. Jinými slovy, ETF dělají z lidí pouhé investory a izolují je od blockchainových sítí.

Podle mého názoru Bitcoin ETF otevírá dveře institucím, ale z hlediska přijetí má neutrální až negativní dopad. Lidé, kteří se o investování nezajímají, navíc pravděpodobně netuší, co se skrývá za zkratkou ETF.

Instituce nabízející ETF by měly zavést mechanismus o důkaz rezerv. Upřednostňovanou možností pro lidi by však mělo být použití vlastní peněženky.

Posláním kryptoměn je vytvořit systém, který nebude závislý na zprostředkovatelích, kteří mohou zneužít jejich postavení. To stále platí. Držení BTC prostřednictvím ETF je pro někoho jistě způsob, ale běžní uživatelé by měli mít kryptoměny ve své vlastní peněžence. Ne nutně jen kvůli suverenitě a svobodě, ale také kvůli možnosti využívat sítě a DeFi. To je pro ně skrze ETF nedostupné.

Úspěch kryptoměn závisí na používání sítí a služeb typu peer-to-peer. Pokud by lidé vnímali a používali crypto jen jako investiční aktivum, považoval bych to za nevyužití potenciálu. Na druhou stranu, mnoha lidem by to stačilo. Bankám by to mohlo dokonce vyhovovat, neboť by měli fees za crypto služby a nebyly by přímo ohroženi blockchain tecnologií.

Je logické, že mnoho institucí pouze drží a obchoduje s kryptoměnami. Je to pro ně byznys. To je pouze začátek.

Schválené ETF nás může posunout kupředu v delším časovém horizontu. Blockchain se bude více používat k tokenizaci aktiv a budování DeFi. Teprve v tomto bodě začíná skutečná revoluce. Je zřejmé, že tokenizace USD funguje. Je jen otázkou času, kdy budou tokenizována další aktiva v reálném světě.

BlackRock dokonce vydal zprávu, ve které se píše, že tokenizace je budoucnost finančního sektoru. Schválené Bitcoinový ETF nás k tomu posouvá blíže. To by mohl být velký krok k nahrazení starších finančních systémů.

To nejlepší pro krypto průmysl teprve přijde

Schválený Bitcoinový ETF je důkazem síly a potenciálu kryptoměn. Je to jen začátek disrupce a adopce. Nyní by měl každý přemýšlet o tom, co bude dál a kam se kryptoprůmysl ubírá.

Cardano je budováno jako globální finanční a sociální operační systém. Poslání projektu je známé od začátku a jeho naplňování bude nyní snazší.

Finanční služby na blockchainu mohou být brzy více než jen služby pro první uživatele a technologické nadšence. Jakmile budou schváleny další ETF a dokončeny započaté regulace, můžeme se vážně začít bavit o masové adopci, které nebrání různé úřady. Průmysl musí jít dál. Všichni od toho očekávají další technologický pokrok a inovace.

Bitcoin už ve své historii vyhrál mnoho bitev. ETF čekaly na schválení deset let. Tato výhra je významná. Mnoho lidí se raduje. Jakmile oslavy skončí, je nutné pokračovat v budování. Pro všechny týmy, krypto nadace, fanoušky a vývojáře je to motivace pokračovat ve svém úsilí. Budoucnost se zdá světlá.

Závěr

Někteří lidé tvrdí, že kryptoprůmysl žádné ETF nepotřeboval. Očekávali od crypto revoluci bez účasti států. Někteří dokonce chtěli nahradit centrální banky. Tito lidé mohou být trochu zklamaní, že kryptoměny se institucionalizují a získávají od států souhlas. S tím se asi nedá nic dělat. Je to přirozený vývoj. Stále existuje šance, že se tato ambiciózní očekávání mohou v budoucnu naplnit, jen cesta bude jiná. Je lepší pozvolná evoluce než náhlá revoluce.

Článek připravili Cardanians s podporou od Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/bitcoin-etf-approval-is-positive-for-cardano