🇨🇿 SEC nemůže zastavit Cardano

Komise SEC obvinila společnost Kraken z neregistrované nabídky a prodeje cenných papírů prostřednictvím programu Staking-as-a-Service (SaaS). Společnost Kraken oznámila, že ukončila poskytování služby SaaS. Gary Gensler v krátkém videu zveřejněném komisí SEC vysvětlil, že nemají námitky proti mechanismům stakingu, ale proti poskytovatelům stakingu. To má na blockchainový průmysl pouze pozitivní vliv, protože SEC v podstatě podporuje self-custody a znemožňuje centralizovaným burzám používat staking pro své podnikání. Neradujme se předčasně, SEC je nepředvídatelná a může přijít s nějakým dalším oznámením. Ať už bude další oznámení jakékoli, věřte, že žádný orgán s omezenou jurisdikcí nemůže zastavit decentralizovanou síť, jako je Cardano.

TLDR

  • SEC požaduje, aby poskytovatelé stakingu poskytovali uživatelům řádné informace a záruky vyžadované americkými zákony.
  • SEC nemá žádné námitky proti sítím PoS a mechanismu stakingu.
  • Lidé používající vlastní peněženky pro staking nejsou cílem SEC.
  • Cardano má likvidní staking a není požadováno žádné minimum mincí, takže stakeři nepotřebují služby SaaS.
  • Impuls, který vytlačuje stakery z centralizovaných burz, je vlastně malou výhrou.
  • ADA mince lze snadno skrýt a snadno přesunout na druhou stranu planety.

SEC se zaměřuje na poskytovatele stakingových služeb

Centralizované burzy poskytují službu SaaS. Jsou tedy poskytovateli stakingu. S poskytováním služby staking jsou spojeny náklady, takže si burzy berou poplatky. Pokud vlastníte mince projektů PoS, jako jsou ADA, ETH, DOT, ALGO atd. můžete je stakovat buď z vlastní peněženky, nebo prostřednictvím poskytovatelů stakingu. Pokud využíváte třetí stranu, tj. například centralizovanou burzu, rozhodujete se na základě slíbené odměny. Třetí strana by měla své závazky splnit. To však může být v některých případech poměrně obtížné. Měli by používat mince pro staking. Pokud něco neudělají správně, mohou o mince přijít. Ethereum používá slashing, takže toto riziko je reálné.

Po bankrotu FTX a dalších podobných služeb víme, že třetím stranám nelze věřit. Burzy mohou s mincemi dělat úplně jiné věci než staking. Komise pro cenné papíry a burzy požaduje, aby poskytovatelé stakingu poskytovali uživatelům řádné informace a záruky vyžadované americkými zákony.

Pokud stakujete na ADA z vlastní peněženky, razie SEC na burzách se vás vůbec netýká. Zdá se, že americké burzy přicházejí o značnou část obchodů spojených se stakingem. Lidé, kteří stakují mince na burzách, mají několik možností. Buď mince prodají a o staking se již nestarají, najdou si jinou burzu v zahraničí, která poskytuje službu SaaS, nebo budou mince stakovat z vlastní peněženky, což je nejbezpečnější možnost.

Cardano má likvidní staking

Cardano je lídrem v oblasti stakingu, takže zásah SEC proti burzám na něj nebude mít žádný dopad.

Cardano má likvidní staking přímo na úrovni protokolu. Stakeři mohou mince kdykoli prodat, protože protokol během stakingu mince na určitou dobu nezamyká, jako to dělá mnoho jiných protokolů. Další výhodou je, že pro staking není vyžadováno žádné minimální množství mincí. To znamená, že se stakingu může účastnit kdokoli s malým množstvím ADA. Není třeba sdružovat mince od více uživatelů dohromady u třetí strany jen proto, aby se mohli účastnit stakingu. Cardano nemá ani žádný slashing mechanismus, který by mohl stakerům mince odebrat.

Aby mohli majitelé mincí získat odměnu za staking, musí si vybrat pool, který v každé epoše vyrazí alespoň jeden blok a není nasycen. To je jediný požadavek. Každá peněženka Cardano umožňuje delegovat mince do poolu. Tato operace je intuitivní a krátká. Stejně tak je velmi snadné přeregistrovat mince do jiného poolu. Uživatelé se nemusí starat o počet mincí, které mají, a nemusí se obávat, že o ně přijdou.

Protokol Cardano rozděluje odměny pravidelně každých 5 dní. Odměny jsou automaticky zahrnuty do stakingu. Uživatelům stačí na několik minut zapnout peněženku a mince delegovat. Poté mohou peněženku vypnout a pouze sledovat výkonnost poolu, například prostřednictvím aplikace Cexplorer.

Vlastnosti ostatních protokolů se výrazně liší. Obvykle se vyžaduje uzamčení mincí na určitou dobu. V některých případech je možné mince ztratit. Uživatelé využívají služby SaaS především proto, že pro staking je vyžadováno určité minimální množství mincí. Pokud uživatelé požadované množství nemají, jsou nuceni své mince spojit s někým jiným. Jsou nuceni využít třetí stranu.

Třetí strany představují riziko pro decentralizaci

Regulační orgány se na třetí strany zaměřují pravděpodobně proto, že v loňském roce mnoho společností zkrachovalo a lidé přišli o své vklady. Problémem je centralizace, tj. generální ředitelé, kteří mohou činit špatná rozhodnutí nebo zneužívat vklady uživatelů k něčemu jinému, než bylo deklarováno.

Zásah SEC proti poskytovatelům stakingu může mít na blockchainový průmysl pozitivní vliv v tom smyslu, že někteří lidé začnou své mince spravovat sami. Gery ve videu SEC dokonce říká “ne vaše klíče, ne vaše mince”. Někdo by mohl žertem poznamenat, že je vlastně maximalistou decentralizace.

Z hlediska protokolu je rozhodně výhodnější, když mince nejsou centralizovány na jednom místě a lidé si je drží sami. Cardano to umožňuje a lidé mohou stakovat třeba 10 ADA z vlastní peněženky. Moment, který vyhání stakery z centralizovaných burz, je vlastně malá výhra.

Cardano je odolné vůči rozhodnutím regulátorů

Cardano je decentralizovaná síť a přežije podobné kroky regulátorů. Jedná se o jednotnou jurisdikci. Je možné, že se některé burzy včetně Krakenu rozhodnou přesunout své podnikání do přívětivější země. Pokud máte ADA ve své vlastní peněžence, nikdo vám ji nemůže vzít a k jejímu delegování stačí spustit peněženku na několik minut. I když SEC zakáže provozování staking poolů v USA, vzniknou další na jiných územích.

Když Čína vyhnala těžaře ze svého území, na krátkou dobu klesl počet hash rate. Pak se vše vrátilo do normálu. Systém PoS projektu Cardano je postaven na velmi podobných mechanismech jako systém PoW Bitcoinu. V případě Bitcoinu museli těžaři přemístit objemné ASIC minery. To bylo drahé a pracné. Sítě PoS mají výhodu, protože mince lze snadno skrýt a snadno přesunout na druhou stranu planety. Z území jednoho státu jste schopni provozovat staking pool v jiném státě. Bez koordinace celého světa jsou blockchainové sítě nezastavitelné.

Zákazy používání kryptoměn by měly drastický dopad na jejich přijetí, ale pouze v těch zemích, kde by k tomu došlo. V rozvojových zemích, které blockchainový průmysl vítají, je situace zcela jiná.

K provozu sítě PoS nejsou zapotřebí ani elektrárny, ani síť připravená na dodatečnou zátěž. K provozu uzlu Cardano stačí běžný server. Žádný další výkon není potřeba. Nízká spotřeba energie může být velkou výhodou při některých globálních zásazích proti kryptoměn.

Závěr

Komise pro cenné papíry a burzy chce mít dohled nad poskytovateli stakingu. Uvidíme, jaký bude další vývoj. Je možné, že některé burzy budou chtít v podnikání se stakingem pokračovat a budou se snažit regulacím vyhovět. Otázkou je, zda je to možné a co by to znamenalo pro stakery.

Určitě se nejedná o poslední opatření ze strany SEC a dalších regulačních orgánů. Připravují se další a zvěstí je mnoho. Ať už se stane cokoli, Cardano je velmi robustní síť a přežije, dokud budou lidé držet ADA ve svých peněženkách. Tato relativně malá věc může udržet globální síť v chodu. Staking pooly samozřejmě někde běžet musí, ale provozovatelé budou ekonomicky motivováni je provozovat. Doufejme však, že regulace půjde směrem příznivým pro blockchain a podpoří jeho rozvoj, nikoliv zánik.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/sec-can-t-stop-cardano