🇨🇿 Stav vývojářského ekosystému Cardano

V roce 2022 začala Cardano Foundation provádět každoroční průzkum s cílem posoudit stav vývojářského ekosystému Cardano. Vývojáři dostali 30 otázek. V roce 2023 proběhlo druhé kolo průzkumu s podobnou sadou otázek. Podívejte se, jak vývojáři odpovídali na otázky týkající se budování na Cardano. V článku najdete jen některé statistiky, které nás zaujaly.

Kdo buduje na Cardano a jaká je jejich spokojenost?

V 2022 na otázky odpovědělo 389 developerů. V 2023 to bylo pouze 174.

Nemůžeme posoudit, co způsobilo pokles odpovědí. Může to být tím, že v prvním roce měli vývojáři větší potřebu komentovat stav ekosystému. Může to být i tím, že probíhá medvědí trh, nebo že se vývojáři více soustředí na svou práci a mají k dispozici vše, co potřebují. Výsledky dotazníku to naznačují.

Nemyslíme si, že počet vývojářů v ekosystému je v roce 2023 nižší než v roce 2022 vzhledem k tomu, na kolika projektech se aktuálně pracuje. Podle týdenní zprávy, kterou vydává tým IOG, týmy třetích stran pracují na více než 1300 projektech.

Na všech následujících obrázcích uvidíte výsledky za rok 2022 vlevo a 2023 vpravo. Pokud jsou obrázky pod sebou, bude rok 2022 nahoře a 2023 dole.

Na Cardano buduje mix hobby vývojářů a profesionálů. Zdá se, že počet odborníků roste. Hobby vývojářů je však stále poměrně velké množství.

Jak platforma Cardano dospívá, očekáváme, že se připojí více profesionálů, protože vznikají složitější projekty vyžadující zaměření na bezpečnost, spolehlivost a uživatelské rozhraní. Otevřené platformy však budou vždy atraktivní pro hobby vývojáře nebo ty, kteří jsou na začátku své kariéry.

Vývojáři, kteří staví na Cardano, jsou velmi zkušení. Většina z nich má více než 10 let zkušeností s programováním. To je velmi pozitivní trend. To může být jeden z mnoha důvodů, proč na platformě Cardano zatím nedošlo k žádnému vážnému hacku. Bylo by zajímavé pro srovnání prozkoumat složení vývojářů na jiných platformách.

Výsledek může naznačovat, že platforma Cardano je vhodná především pro profesionály a pro nováčky může být složitější zapojit se do vývoje. Cardano Foundation vyhodnotila tento výsledek jako potřebu přemýšlet o školicích programech, materiálech a podpoře.

Haskell, funkční programovací jazyk, byl při spuštění platformy považován za jednu z překážek pro potenciální vývojáře Cardano.

V roce 2022 mělo mnoho vývojářů v ekosystému málo zkušeností s funkčním programováním. To se změnilo v roce 2023, kdy došlo k výraznému nárůstu vývojářů s touto zkušeností.

V roce 2022 odpovědělo pouze 10 vývojářů, že mají více než 10 let zkušeností s funkčním programováním. V roce 2023 to bylo 43 vývojářů, což je více než čtyřnásobný nárůst.

Zásadní změnu vidíme v preferenci vývojářů ohledně volby programovacího jazyka pro psaní skriptů Plutus (validátorů). V roce 2022 to byl Plutus. Na druhém místě byl Marlowe. V roce 2023 vyhrál Aiken a odsunul Haskella na druhé místo.

Komunitě vývojářů se podařilo vybudovat svůj programovací jazyk, který převážil nad Haskellem a dostal se během roku na první místo. Tohle vnímáme jako nejvíce pozitivní informaci z průzkumu. Svědčí to o síle komunity a touze budovat na Cardano i za cenu vytvoření vlastního programovícho jazyka. Potěšující to bude také pro Aiken tým.

Na obrázku je zobrazeno pouze prvních 5.

Zatímco v roce 2022 bylo pouze 7 jazyků, ve kterých bylo možné napsat validátorový skript, v roce 2023 jich je 10. Nově příchozími jsou Helios, OpShin a Scalus.

Cardano Foundation se vývojářů zeptala, co považují za nejbolestivější bod. V roce 2022 to byl hlavně složitý onboarding a Haskell. V roce 2023 je to, dalo by se říci, podobné. Je to složitost hledání dokumentace a Haskell.

Je patrný určitý posun k lepšímu. V roce 2022 si vývojáři stěžovali na nespolehlivý a těžkopádný vývoj klíčových komponent a nedostatek nástrojů a knihoven. V té době byla platforma ještě mladá. V roce 2023 je to již překonaný (nebo podstatně menší) problém.

Potěšující je, že model UTxO, rozdělení aplikace na on-chain a off-chain části nebo nutnost řešit souběžnost nejsou vnímány jako výrazné překážky. Zdá se, že vývojáři chápou rozdíly mezi vývojem na Ethereu a Cardano.

Co je největší devizou ekosystému Cardano? Podle vývojářů je to působivá komunita. To platilo jak v roce 2022, tak v roce 2023.

Z jiných důvodů vývojáři uvedli základní technologii a zaměření na fundamenty, různé open-source nástroje a knihovny, vzdělávací zdroje atd. V roce 2023 byl Aiken na třetím místě. To naznačuje, že vývojářská komunita je tímto programovacím jazykem velmi nadšená.

Celkově průzkum ukázal, že je nutné zlepšit dokumentaci. Dokumentace je roztříštěná, neúplná, nepřesná a často neaktuální. To je velká překážka pro začátečníky i zkušené vývojáře.

Dobrou zprávou je, že vývojáři se považují za znalé Cardana. Ukazuje se, že komunita je ochotná odpovídat na otázky na fórech a vzájemně si radit. To alespoň částečně kompenzuje problémy s dokumentací.

Závěr

Vývoj na blockchainové platformě má určitá specifika, se kterými se musí vývojáři vypořádat. Cardano se od ostatních platforem výrazně liší zejména svým účetním modelem (model UTxO). Vývoji na Cardano musí předcházet studium a pochopení určitých principů.

Platforma Cardano je stále relativně rodící se. Zavedení nové platformy včetně kompletní dokumentace a všech potřebných nástrojů a knihoven může trvat několik let. Hard fork Alonzo, který dal Cardanu schopnost chytrých kontraktů, proběhl na konci roku 2021. To znamená, že letos platforma oslaví své druhé narozeniny.

Do vytvoření platformy bylo investováno mnoho času, úsilí a peněz. Existuje velké množství vývojářů, kteří na něm staví. Počet projektů roste. Za tak krátkou dobu se toho stihlo hodně.

Vývojáři vědí, jak na Cardano vyvíjet. Důkazem je poměrně velký počet aplikací a rostoucí TVL. Troufám si tvrdit, že Cardano se během příštího býčího trhu pevně etabluje v kryptoprůmyslu a zůstane zde na dlouhou dobu.

Tento článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si článek: https://cexplorer.io/article/state-of-the-cardano-developer-ecosystem