🇨🇿 SundaeSwap DEX se připravuje na spuštění

Mnoho týmů buduje DEX na platformě Cardano. SundaeSwap je rozhodně jedním z viditelnějších projektů. V neděli 5. prosince bude SundaeSwap spuštěn na test-netu. Pojďme se na projekt podívat blíže.

Seznamte se s projektem SundaeSwap

Na domovské stránce projektu se píše: SundaeSwap je nativní, škálovatelná decentralizovaná burza a automatický protokol pro poskytování likvidity. Decentralizované burzy (DEX) poskytují jednu z klíčových služeb v DeFi. Umožňují směnit jeden token za jiný zcela decentralizovaným způsobem. Veškerá ekonomická aktivita tak může zůstat v rámci decentralizované sítě bez vystavení se riziku třetí strany. Vždy je lepší, když směny probíhají v rámci sítě Cardano, protože to finančně podporuje celý ekosystém. Centralizované burzy vydělávají na poplatcích a fungují v rozporu s principy decentralizace. DEX musí dosáhnout stejné kvality a likvidity jako centralizované burzy, aby je mohly nahradit. O to se celé odvětví snaží již několik let a pomalu se k tomu blížíme.

Tým

Pi Lanningham a SundaeSWap tým jsou velmi vstřícní k celé komunitě. Mnoho lidí se o SundaeSwapu dozvědělo v době kdy probíhal “concurrency FUDu” a tým vydal článek, který pomohl objasnit základní pojmy spojené s touto problematiou a popsal rozdíly mezi Cardano eUTxO a ostatními modely. Pi je veřejně známou osobností v ekosystému Cardano a nebojí se mluvit nahlas. Tým na svém GitHubu zpřístupnil užitečné nástroje pro ostatní vývojáře.

SundaeSwap Labs získala 1,3 milionu dolarů v seed kole vedeném cFundem, což je společnost spravující rizikový kapitál v rámci blockchainového průmyslu, za kterou stojí IOG a jež je spravována společností Wave Financial.

Scooper Hlasování

O tom, že je o projekt velký zájem, svědčí i nedávné hlasování o provozovatelých poolů (SPO), kteří se budou účastnit počáteční nabídky mincí skrze staking pooly (ISPO) v rámci projektu SundaeSwap. Hlasování skončilo Epocha 302 a po sečtení hlasů se zjistilo, že se voleb zúčastnilo 22 000 hlasujících (peněženek) s celkovým počtem 1,6B mincí ADA. To je téměř 5 % mincí ADA v oběhu. Rozhodně se jednalo o jeden z prvních a určitě jedno z největších on-chain hlasování na Cardano síti mimo Project Catalyst.

O čem se vlastně hlasovalo: Tým SundaeSwap nechal komunitu Cardano vybrat, které SPO preferují, pokud jde o ISPO a spuštění počáteční sady Scooperů na DEXu. Stručně řečeno, vybraní SPO budou zodpovědní za výběr a submitování transakcí za účelem realizace objednávek (swapů) koncových uživatelů.

Tým od komunity získal užitečnou zpětnou vazbu k procesu hlasování a plánuje jej v budoucnu vylepšit. Struktura řízení SundaeSwap DEX pravděpodobně vytvoří podrobnější proces výběru a schválí další Scoopery, aby pomohla DEX škálovat a uspokojit poptávku na trhu.

Spuštění testovací sítě

Tým vytvořil základní funkce DEX před měsícem a kód byl auditován renomovanou společností Runtime Verification. Bylo nalezeno několik chyb, několik z nich bylo závažných, ale naštěstí se daly snadno opravit. Tým rozhodně dělá vše pro to, aby byl váš majetek co nejlépe chráněn.

SundaeSwap bude spuštěn na test-netu v neděli 5. prosince 2021 večer (EST). Jedná se o test-net, takže se dají očekávat nějaké chyby. To je v pořádku, test-net slouží k odhalování a opravování chyb před jejich spuštěním v na Cardano main-netu. Tým bude zpočátku provozovat Scooper uzly sám, ale nakonec do této funkce zapojí vybrané SPO.

Tým vyzývá komunitu, aby se do testování zapojila. Bude možné získat play-tokeny a používat je na DEX. Mince si můžete vyměnit prostřednictvím peněženek Yoroi a Nami. Samozřejmě bude možné hlásit nalezené problémy.

Jakmile budou všechny problémy vyřešeny, cesta na main-net je otevřená. SundaeSwap tak bude pravděpodobně jedním z prvních DEXů, které poběží na Cardanu.

Pooly Cardanians budou součástí ISPO

Hlasy od komunity nám pomohly stát se Scoopers a ISPO pool. To znamená, že každý, kdo s námi deleguje, bude zařazen do ISPO. Stále máte čas se do našich poolů delegovat, abyste se mohli ISPO zúčastnit. Děkujeme komunitě za podporu.

Očekáváme, že ISPO začne za několik týdnů. Upozorňujeme, že se nejedná o klasické ISPO, kdy si tým ponechává ADA na rozvoj projektu a vyměňuje je za své tokeny. V tomto případě obdržíte odměny ADA a po skončení ISPO budete mít nárok na tokeny SND. Tým tímto způsobem poskytuje komunitě tokeny SND. ISPO bude trvat měsíc. Sledujte Twitter SundaeSwap a dozvíte se nejnovější zprávy.

Závěr

Uživatelé, kteří jsou příznivci decentralizace, by měli vždy dávat přednost decentralizovaným burzám před centralizovanými. SundaeSwap a mnoho dalších projektů, které jsou na Cardanu budovány, se pokusí posunout možnosti celého odvětví o krok dál. Swapy musí být rychlé, bezpečné a hlavně levné. Cena služby a bezpečnost jsou pravděpodobně důvody, proč lidé stále používají centralizované burzy. Komunita Cardano by měla usilovat o to, aby byl celý náš ekosystém soběstačný. Všichni budeme mít prospěch z používání služeb DeFi v síti Cardano. Dejme světu jasně najevo, že budoucnost patří decentralizaci. Můžeme začít tím, že si vyzkoušíme výměnu pár tokenů na SundaeSwap. Přejeme týmu hodně štěstí při spuštění v testovací síti a doufáme, že SundaeSwap brzy uvidíme v hlavní síti.