🇨🇿 Analytické Společnosti Nerozumí Kryptoměnám

K33 se prezentuje jako analytická společnost se zaměřením na kryptoměny. Zaměřuje se na profesionální investory. Nedávno vydali výzkumnou poznámku s názvem ‘Proč byste měli prodat všechny své ADA (Cardano)’. Tato poznámka měla pouze 2 stránky, což je samo o sobě překvapivé. Od analytické společnosti bych očekával více. O to víc šokuje obsah. Analytici tvrdí, že se na Cardanu nic neděje. 90 tisíc transakcí není významných. Důvodem prodeje ADA je především absence stablecoinu krytého USD. Srovnávají Cardano s projekty NEO, IOTA a EOS. Peer review a vývoj řízený výzkumem považují za zbytečný luxus finančních protokolů. Využijme této příležitosti a podívejme se na to z trochu jiného pohledu, který možná analytikům z K33 chybí.

Proč analytici přehlížejí decentralizaci?

Chápu, že mnoho uživatelů přehlíží decentralizaci. TPS a hladké UX jsou pro některé z nich rozhodující faktory. Mohou však analytici decentralizaci přehlédnout? To bych považoval za chybu.

Nemám v plánu vysvětlovat, co pohání kryptoprůmysl a že decentralizace je z dlouhodobého hlediska nejdůležitější.

Udivuje mě, že nejen analytici z K33, ale i mnozí další nejsou schopni tuto kritickou vlastnost změřit a porovnat jednotlivé projekty mezi sebou.

Troufám si tvrdit, že Ouroboros PoS je nejlepší implementací tohoto konsenzu v kryptoprůmyslu. Liquid staking je lepší řešení, než muset používat třetí strany, jako je Lido, v ekosystému Ethereum. Vliv liquid stakingu na kvalitu decentralizace je zřejmý.

Cardano má 1,33M stakerů. To je značné číslo, pokud uvážíte, že v bitcoinové síti bude řádově 10 až 100 tisíc těžařů. Pokud jde o počet účastníků konsensu sítě, Cardano je na tom velmi dobře a velmi pravděpodobně překonal Bitcoin v této klíčové metrice.

Porovnávali analytici počet účastníků konsensu v různých sítích?

Staking je poněkud pasivní činnost, podobná těžbě PoW. Na druhou stranu mi to připadá jako důkaz toho, že část kryptokomunity má o decentralizaci zájem a je ochotna na ni vsadit svůj kapitál.

Nechápu, proč analytici z K33 nevnímají decentralizaci Cardana pozitivně. Pokud by zkusili staking na všech platformách PoS, museli by uznat, že Cardano má výhodu.

Měli by vědět, že IOTA je stále centralizovaný projekt a že NEO a EOS mají pevný počet výrobců bloků. Kolem těchto projektů se logicky nikdy nevytvořila velká komunita.

Je to všechno o transakcích

Analytici K33 tvrdí, že existuje něco jako smysluplné a méně smysluplné transakce. Kdyby se podívali na nějaký výzkum na toto téma, zjistili by, že většina transakcí s nativními tokeny jsou transakce spojené s centralizovanými burzami. Pro platby se BTC, ETH a také ADA používají okrajově.

Tokeny výrazně pomohly zvýšit provoz na blockchainových sítích. S tokenizací reálných aktiv poroste význam tokenů.

Co je tedy smysluplná transakce?

Zdá se, že z pohledu K33 jsou smysluplné pouze transakce se stablecoiny krytými USD. Z pohledu plateb to dává určitý smysl. DeFi však aktuálně není pouze o stablecoinech napříč všemi ekosystémy. Swapování nativních coinů za tokeny projektu DeFi považuji za smysluplné transakce.

Důležité je testování technologií. Tržní hodnota a význam tokenů jsou často vedlejší. Tokenizace skutečných aktiv může probíhat na platformě, kde tokeny existují již několik let a lze je efektivně vyměňovat.

TVL na Cardano rostla organicky na medvědím trhu, což není úplně obvyklé. Cardano nedávno poprvé vstoupil do top 10 této metriky. Nechce se mi věřit, že si toho nevšimne někdo, kdo lidem radí prodávat ADA.

TVL může růst prostřednictvím několika velkoobjemových transakcí. To ale není případ Cardana.

Největší stížností analytiků K33 je, že Cardano nemá USDT a USDC. To je pravda, ale následující text z poznámky je nesmysl:

‘Žádný USDT nebo USDC v síti obecně znamená, že nedochází k žádné smysluplné DeFi, A to Tether a Circle potvrzují, protože kdyby se něco stalo, vydali by tam stablecoiny. ‘

Tvrdí, že Circle a Tether nemají zájem nasadit stablecoiny na Cardano, protože v DeFi se nic neděje.

Odborníci na kryptoměny by měli znát skutečné důvody.

Měli by vědět, co jsou nativní aktiva a že tato funkce v současnosti neumožňuje společnostem Circle a Tether udržet si kontrolu nad stablecoiny patřícími uživatelům. Na Cardano není možné zmrazit účty ani zakázat adresy. Měli by také vědět, kolik si tyto společnosti účtují za nasazení stablecoinů do sítě.

Nejde o to, že by Cardano nechtěli používat, ale pravděpodobně jim to regulace nedovolí (nebo jejich zájem ovládat majetek) a že jim nikdo nezaplatil 8místnou částku.

Ostatní platformy SC jsou regulacím přizpůsobové. Cardano není. Chápu, že někteří analytici to dokážou vyhodnotit tak, že platformy vstřícné k regulaci jsou blíže přijetí. Nevidí však skutečnost, že dochází k pošlapávání principů decentralizace.

Cardano bude mít v budoucnu stabilní coiny kryté USD. Mehen USDM bude pravděpodobně brzy spuštěn. Dohoda s Circle and Tether je stále ve hře. Je možné přidat funkcionalitu, která umožní nasazení USDC a USDT na Cardano.

Nechápu, proč si analytici myslí, že je nemožné dostat USDC a USDT do Cardana. Pravděpodobně nevědí nic o tom, co se děje v pozadí.

Největší chybou analytiků K33 je jejich nepochopení modelu UTxO a jeho neschopnost spočítat počet skutečných transakcí na Cardano. Toto téma bylo mnohokrát popsáno a vysvětleno.

Značný počet transakcí Cardano nezahrnuje interakci mezi 2 uživateli, ale mezi více uživateli. Analytici K33 by měli vědět, že existuje téměř tolik transakcí SC jako běžných transakcí. Navíc ani transakce bez SC nemusí být nutně interakcí pouze mezi 2 účastníky.

Cardano záměrně funguje tak, že je možné do jedné transakce vložit více uživatelských operací. To šetří místo a poplatky.

Běžný Cardano blok vypadá podobně jako na obrázku níže.

Přestože je v bloku 32 běžných transakcí (to vám říká TPS), všimněte si, že bylo převedeno 311 UTxO a proběhlo 88 převodů na vzdálené účty.

Analytici se v případě Cardana nemohou spolehnout na statistiky TPS. To je pro Cardano nevhodné (nepřesné). Pokud by chtěli spočítat počet uživatelských operací, museli by udělat kvalitní on-chain analýzu.

Polovina transakcí, které probíhají v Cardanu, by se dala vynásobit určitou konstantou. Myslím, že by to mohlo být číslo mezi 2 a 8.

90 000 transakcí může být reálně něco mezi 150 000 a 500 000 transakcemi. Odborníci by to měli umět změřit.

Je škoda, že v ekosystému Cardano nejsou dostupné nástroje, které by přesněji zobrazovaly počet uživatelských operací. Pokud vím, je to v současné době možné pouze prostřednictvím některých podomácku vyrobených nástrojů.

Vlastnosti transakcí se mezi platformami SC výrazně liší. Pokud by analytici více zkoumali platformy SC, zjistili by, že některé z nich mají vysoké poplatky, které musí uživatelé platit, i když neuspějí. To se běžně děje na Ethereu.

Na jiných jsou poplatky předvídatelné a pevné. Tyto transakce jsou navíc vždy úspěšné, pokud projdou místním ověřením. Takto funguje Cardano.

Věřím, že analytici K33 o tom slyší poprvé. Z uživatelského hlediska je to velká výhoda ve prospěch Cardana.

Věda funguje

Je směšné, že analytická společnost považuje projekt řízený výzkumem, peer review a používání formálních metod ve vývoji za zbytečný luxus.

Můžete to najít ve výzkumné poznámce z K33:

‘Vědecký nesmyslný příběh oklame do Cardana více lidí, ale nejlepší je, že jich každým dnem ubývá.’

Pokud neviděli počet DeFi hacků v minulých letech a částky, které kvůli tomu ukradli, jsou amatéři. Pokud si myslí, že je to pro finanční svět budoucnosti v pořádku nebo že ‚čas to zlepší‘, neměli by nikomu nic doporučovat.

Několik průzkumů veřejného mínění ukázalo, že hacky v DeFi jsou jednou z hlavních překážek přijetí. DeFi na Cardano je malý ve srovnání, řekněme, Ethereum. Přesto si troufám tvrdit, že je významným úspěchem, že v ekosystému Cardano ještě nedošlo k hacknutí.

Za zranitelnosti ve zdrojovém kódu smart kontraktů a skriptů zodpovídají především vývojáři třetích stran. Návrh protokolu a vlastnosti platformy však do určité míry přispívají k tomu, jak jsou na nich bezpečné aplikace postavené.

Programovací jazyk, dostupné nástroje a možnost používat formální metody pro vývoj a testování ovlivňují kvalitu výsledných aplikací.

Výzkumem řízený přístup a odborníci z jednotlivých oblastí v týmu IOG přispěli k tomu, že Cardano je na tom v bezpečnosti tak dobře. To není náhoda.

Všichni IT giganti jako Amazon, Google, Meta nebo Microsoft používají u klíčových částí softwaru stejný přístup k vývoji jako tým IOG. Formální metody se běžně používají pro software pro NASA, nemocnice, jaderné elektrárny a další kritické aplikace.

Jedním z důvodů, proč se IT gigantům daří udržet si svou pozici, je dostatek peněz na zaplacení těch nejlepších mozků na světě, kteří dokážou vyvinout nejefektivnější řešení pro daný problém. Blockchainový průmysl je plný výzev a složitých technologických překážek.

Software vytvořený pro banky a finanční instituce je také kritický. Při vývoji je třeba dodržovat velmi přísné normy. Vývoj je velmi pomalý a drahý. Podobné jako Cardano.

Solana běžně vyžaduje restarty. Ethereum mělo v minulosti několik síťových incidentů. V jednom z nich síť nebyla schopna dokončit transakce. Cardano nikdy takové problémy nemělo. Není to náhoda. Jde o to, jak se projekt vyvíjí.

Ambice kryptoprůmyslu jsou velmi vysoké. Každý chce, aby peníze byly na blockchainu a skutečná aktiva byla tokenizována. Chceme, aby DeFi byla alternativou k tradičním finančním službám. To se nikdy nestane, pokud služby na blockchainu nebudou 100% bezpečné, spolehlivé, levné, rychlé, předvídatelné a dlouhodobě ekonomicky udržitelné.

Obávám se, že analytické firmy nevědí nic o tom, jak důležitý je tým pro blockchainový projekt. Blockchain je technologie. Protokoly musí někdo udržovat a zlepšovat. Věřím, že budoucí úspěch projektů bude záviset na technologické dominanci. Klíčem k technologické dominanci je tým.

Tým IOG má více než 600 členů z 60 zemí a spolupracuje s několika univerzitami. Cardano má projektovou pokladnu na financování budoucího rozvoje.

Pokud někdo dokáže vnímat blockchainový projekt v celé jeho komplexnosti, nemůže vám doporučit prodej ADA jen kvůli dočasné absenci stablecoinů. Je to směšné.

Lidé fandí Cardano

Úspěch blockchainových projektů je kombinací technologie a komunity. Obojí je důležité. Blockchain je budován zdola nahoru, lidmi pro lidi. O přijetí rozhodují primárně lidé, nikoli žádné instituce nebo vlády. To bychom mohli vidět. V současné době lidé hlasují o úspěchu tím, že drží mince projektu.

Můžete najít mnoho analýz, které ukazují, že Cardano je populární projekt, podobně jako Solana nebo Ripple. Mladší projekty si ve srovnání s Bitcoinem a Ethereem nevedou tak špatně. Bitcoin není dominantní projekt, který by drželo 10x více lidí než Ethereum. Rozdíly se zmenšují. Srovnávat Cardano se staršími projekty jako NEO, EOS nebo IOTA nemá opodstatnění a dost se vymyká.

Když jsem přestal sledovat projekt IOTA, nebyla to ani platforma SC. Tým NEO jen zkopíroval EVM. Na této platformě bylo vytvořeno pouze 5 aplikací. EOS selhal především kvůli kartelovým dohodám mezi výrobci bloků.

Cardano je v úplně jiné pozici. Komunita vytváří různé nástroje. Aplikace vytvářejí stovky týmů. Ale co je nejdůležitější, komunita vidí, že tým postupně plní to, co slíbil a technologie se postupně zlepšuje. Cardano je rok od roku lepší. Stačí se podívat na obsah upgradů. To se o výše zmíněných projektech říci nedá. Snad jen tým IOTA je stále aktivní.

Lidé fandí Cardano, přestože nemá stabilní coin krytý USD. Vědí, že je to jen otázka času. Důvody, proč lidé Cardano důvěřují, jsou technologie (staking, nativní aktiva, platforma Plutus atd.), tým, decentralizace (včetně plánovaného on-chain governance) a velká komunita.

Ve výzkumné poznámce K33 napsali:

‘Nikdy se nic neděje přes noc a tyto procesy často trvají roky, než se naplno projeví. Přesto všechny cenové signály také ukazují na to, že Ada postupně mizí z krypto mapy. Ada se nezměnila v souladu s jinými silnějšími tokeny inteligentních kontraktů, když se trhy zlepšily, což je silný indikátor umírající mince.‘

Pravděpodobně věří, že krypto průmysl je dostatečně vyspělý, aby tržní kapitalizace odrážela kvalitu technologie a přijetí. Obávám se, že se mýlí.

Tržní kapitalizace v současnosti nesignalizuje téměř nic. Trh je poháněn spekulacemi, příběhy a velrybami. Crypto je pro pár nadšenců stále okrajová záležitost. Přestože kryptoměny drží zhruba více než 500 milionů lidí, většina z nich (zhruba 95 %) nemá své peněženky.

Většina lidí, kteří dnes drží kryptoměny, neprováděla žádné on-chain transakce. Nemají vlastní zkušenosti s používáním blockchainů. Nezkoušeli aplikace DeFi ani Lightning Network. Chci tím říct, že většina lidí se zatím rozhodla na základě nějakých vyprávění nebo spekulací. Přímou zkušenost s blockchainem maj9 jen menší desítky milionů lidí.

Hlavní vlny adopce teprve přijdou. Odhaduji, že to bude nejméně deset let, než bude 10 % populace denně používat kryptoměny. A mimochodem, do té doby bude mít Cardano několik stablecoinů krytých USD.

Analytici se někdy nechají unést současným stavem a nevidí příliš daleko do budoucnosti. To se dá očekávat od lidí, kteří dostatečně dobře neznají historii kryptoměn.

Lidé, kteří zbohatli na Ethereu, rádi zaplatí 0,1 ETH za transakci. Mohu vám zaručit, že lidé, kteří se chystají vstoupit do kryptoprůmyslu, nikdy nezaplatí tolik za transakci. A nyní bychom se mohli začít bavit o škálovatelnosti a budoucnosti. Tým IOG na to má skvělý plán. Ale to si nechme na jindy.

Závěr

Výzkumná poznámka od K33 je horší kvality než článek od béčkového kryptomédia. Vnímám to jako důkaz toho, že oni neumí dělat kvalitní výzkum, nerozumí technologiím kryptoměn a nemají ponětí o tom, co je pro blockchainový projekt důležité.

Jejich argument pro prodej ADA je založen pouze na absenci stablecoinu. Naivně předpokládají, že na Cardano nikdy nebude USDC.

Nechápou, proč se tým IOG rozhodl postavit Cardano stejným způsobem jako software pro banky nebo NASA. Staking nepovažují za relevantní činnost.

Je vzácné vidět tolik nepochopení a chybných závěrů na 2 stranách textu.

Po přečtení zprávy od Messari, která Solana silně propagovala, je to další příklad toho, jak analytici vnímají svět kryptoměn. V případě Messariho to začalo dávat smysl, když Ryan Selkis veřejně přiznal, že má SOL ve svém portfoliu.

Kryptoprůmysl je mladý a každý se učí. Málokdo může tvrdit, že je v něčem odborník. Mám však pocit, že podobné analýzy a reporty jako od Messari nebo K33 slouží pouze k marketingu projektů, které mají ve svém portfoliu. Zaujatost je na můj vkus až příliš viditelná. Závěry zdaleka nejsou objektivní. Jsou založeny na útržkovitých informacích bez širšího kontextu.

Na Cardano by se dalo kritizovat hodně věcí. Jenomže to platí pro každý existující ekosystém. Některé projekty jsou v některých vlastnostech před Cardano. V něčem jiném má náskok Cardano. Srovnání je velmi složité, ne-li nemožné.

Není možné přehlížet fundamenty projektu a radit lidem, aby prodali ADA kvůli jedné věci, kterou považují za důležitou. Tuhle radu nebudu poslouchat.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/analytics-companies-don-t-understand-crypto