🇨🇿 Atala

CZ překlad:

[ADA] Atala

Atala je buď privátní, nebo veřejná distribuovaná síť z dílny Cardana a jeho cílem je poskytnout finanční služby lidem v rozvojových zemích. Prvně se nasadí v Etiopii, Mongolsku a Gruzii. V Etiopii se bude přes Atalu budovat platební systém, přes který budou lidé platit za elektřinu. V článku jsou další příklady.

Atala je konkurencí pro projekty jako Hyperledger či Corda. Tyhle projekty vzaly vítr z plachet mnoha krypto projektům, které se snažili vybudovat něco podobného.

Atala je budovaná na to, aby mohla sloužit vládám v rozvojových zemích. Hyperledger a Corda jsou projekty určené hlavně pro korporáty. Atala se tam může využít také, ale prostředí je dost konkurenční.

Zajímavé je, že Atala nemá smart kontrakty a ani to nemusí být blockchain. Hlavním posláním Ataly je adopce kryptoměn. Atala se dá napojit na veřejný blockchain, bude-li to dávat smysl. Atala si umí poradit s identitou, platbami a kontrolou pohybu zboží (supply chain management).

Atala pomůže růstu Cardana. Pointa je, že ne vše co se stane na lokální úrovni musí být ve veřejném úložišti dostupné pro celý svět. Klíčový je pouze přechod, kdy se lokálně uložená data a informace propojí s veřejnou sítí při nějaké mezinárodní transakci. Tento přechod a následné veřejné operace musí být důvěryhodné, protože někdo na druhém konci světě nemusí věřit něčemu, co se událo v jiné zemi.

Bezešvé propojení systému znamená, že jsou oba systémy kompatibilní, tedy že si spolu důvěryhodně povídají. Jeden z pilířů Cardana je právě propojitelnost (interoperability) na reálný okolní svět a ideálně na současné systémy. Atala se hodí tam, kdy tyto systémy dnes ani nejsou a tomu tak je právě v rozvojových zemích. V západních zemích často máme fungující úřady se svými informačními systémy a adoptovat veřejné sítě zatím nemáme tolik zapotřebí. Charles Hoskinson v jednom rozhovoru říkal, že je velmi těžké něco prosadit v západních zemích, ale že v těch rozvojových ho vítají s otevřenou náručí a na spolupráci se těší.

Pokud budou lidé lokálně používat Atalu, budou mít současné propojení na celý svět skrze Cardano. To může výrazně pomoc adopci kryptoměn jako celku. Problém krypta obecně je, že pokud se lidé vzájemně neznají (nebo nejsou v danou chvíli vedle sebe), je těžké na dálku realizovat obyčejný obchod. Například pokud si chcete objednat zboží z internetu a zaplatíte za něj předem kryptem, jakou máte jistotu že zboží dojde, nebo že ho můžete reklamovat? Žádnou. U fiatu to funguje jen díky tomu, že kolem něj funguje právní systém. Atala může pomoc tomu, že za transakcí bude reálná identita člověka, reálné zboží a další věci. Díky smart kontraktům bude snadné platbu zamknout a uvolnit prodejci až po potvrzení převzetí zboží.

Samozřejmě, že i zde mohou být ze začátku nějaké podvody či problémy, ale někde se začít musí. Skutečná adopce začne až tehdy, až krypto-technologie začnou řešit reálné problémy lidí, nebo jim budou pomáhat překonávat dnešní překážky.

Občas mezi lidmi panuje názor, že privátní distribuovaná síť je to samé jako obyčejná databáze. Tenhle názor je nesmysl. Databáze má jedno lokální centrum, které data drží. Je tak náchylná na útoky zvenku. Změna dat na jednom místě tedy znamená změnu pravdy. Databázi většinou spravuje jediný administrátor, který má práva na všechny operace. I kdyby jich bylo víc, každý jednotlivě může data měnit dle libosti. Pokud se data mění na více místech, probíhá to přes takzvané replikace, tedy data změní jeden člověk a s časovým rozestupem se data kopírují jinam jako záloha. Lehce se může stát, že se data změní a pokud pak server spadne a data se smažou, zmizí ze světa i tato změna.

Distribuovaná síť, i ta privátní, funguje tak, že nemá žádného administrátora. Nikdo nemá právo data dle libosti měnit. Data se po utvoření konsensu současně mění a následně drží na všech nodech. Klíčové je utváření konsensu. Data, tedy pravda či stav ledgeru, se mění jen tehdy pokud se na tom podle pravidel shodne požadovaný počet nodů. Protože v privátním řešení bývá počet nodů fixní, může se nastavit, že se na změně dat musí shodnout klidně všichni účastníci. Pokud například v dané zemi funguje 10 bank, které potřebují spolupracovat, ale vzájemně si přirozeně nevěří, mohou toto řešení se všemi výhodami využít. Atala umí přesně tohle. Na mezinárodní úrovni se pak použije Cardano.