🇺🇦 Bitcoin чи Cardano? Що обере більшість?

0
(Переклад статті “Will the majority adopt sooner Bitcoin or Cardano?” автора cardanians.io )

Люди часто сприймають криптовалюти виключно як технологію, тому порівнюють ступінь їх прийняття суспільством з процесом прийняття інших технологій в минулому. Як ви може бачити на інфографіці, наведеній нижче, прийняття смартфонів суспільством відбулось значно швидше, ніж прийняття автомобілів. Отже, лояльність соціуму до нових технологій прямопропорційна швидкості розвитку самого суспільства.

0_FlxUwooINv2DNcvW

Однак, на мою думку процес прийняття суспільством криптовалют буде суттєво відрізнятись від процесу визнання людьми будь яких інших технологій в минулому. Для прикладу, розглянемо розповсюдження технології сотових телефонів. Якщо б ви наважились купити свій перший мобільник через два роки після того, як це зробив ваш сусід, то ви б отримали кращу модель за менші гроші, ніж він два роки тому. Таким чином, ви б отримували кращу технологію за менші гроші, а ваш сусід (скоріш за все) теж з часом придбав би новішу модель, відправивши попередню на смітник історії. При цьому, зауважте, що прийняття вами нової технології не одразу, а дещо згодом, було б для вас більш вигідним за рахунок отримання в перспективі кращого співвідношення ціна/якість.

З криптовалютами все навпаки. Перші користувачі крипти за ту ж саму суму фіатних грошей могли собі дозволити купити набагато більше монет, ніж ті, хто почав переходити на криптовалюту пізніше. Таким чином, з постійним ростом ціни, кількість монет, які новачки зможуть купувати за той самий обсяг фіату, буде все меншою. Тобто, ріст ціни буде ускладнювати потенційним новачкам крипторинку процес прийняття вказаної технології. Коливання курсу в даному випадку буде тільки відлякувати потенційних користувачів і вони, як наслідок, будуть намагатись знайти менш волатильні фінансові інструменти. Тому, суспільство буде готове прийняти якусь більш-менш стабільну криптомонету (стейблкойн).

У випадку з Біткойном досягти його масового прийняття суспільством буде надзвичайно важко, це буде практично не можливо зробити навіть при умові, що його ціна буде дуже високою. Банки та фінансові інститути, скоріш за все, викуплять більшість монет ще до того, як основна маса населення вирішить прийняти Біткойн. Як наслідок, виникне ситуація при якій буде декілька нових мільйонерів і кілька Біткойн-банків. В чому ж тоді буде вигода для суспільства? Який сценарій за таких умов більш ймовірний: Біткойн стане новою цифровою валютою планети чи перетвориться на спекулятивний інструмент в руках банкірів та трейдерів? Скоріше друге, ніж перше.

Тому, буде не зовсім коректно заявляти людям (на прикладі наведеної вище інфографіки) про те, що процес прийняття суспільством Біткойну буде таким же, як і у випадку з сотовим телефоном.

Чи можна вважати спекуляції ціною справжнім прийняттям?

Відповідь – ні. Біткойн – чудовий волатильний і спекулятивний інструмент. Враховуючи незрілість ринку, його ціною дуже легко маніпулювати. Велика кількість Бітка сидить в декількох товстих гаманцях. Тому, велика кількість «китів» чекають на чергове підняття ціни, щоб вигідно продати Біткойн, тим самим створивши черговий дамп ринку (зниження ціни). Новачки ринку через такі маніпуляції можуть втратити значні суми грошей. Для так званих «китів» на ринку достатньо легко піднімати (памп) і опускати (дамп) ціну, що ми можемо досить часто спостерігати. У цього явища навіть є своя назва – «голова Барта».

Все описане вище жодним чином не сприяє широкому прийняттю криптовалют суспільством. На мою думку, справжнім прийняттям крипти можна буде вважати її щоденне використання в якості децентралізованої технології з метою отримання таких переваг як свобода, більш чесні позики, можливість створювати вигідніші та більш чесні контракти між зацікавленими сторонами без небезпеки зовнішнього втручання.

Ціна Біткойна і справді постійно росте з моменту його створення. Завдяки вказаному росту виникла достатньо велика спільнота біткойн-оптимістів (ходлерів, від бекроніму HODL). Важко знайти бодай когось, хто б прагнув використовувати Біток для розрахунків, а не для того, щоб зробити на ньому 10 іксів. Розраховуватись Біткойном – це як розраховуватись акціями компанії «Тесла». В цьому немає жодного сенсу. Засіб обміну і спекулятивна інвестиція – це зовсім різні речі.

Новачок, який купує Біткойн (скоріш за все) не буде використовувати його для довгострокового зберігання. Як побічний ефект, ранні користувачі Біткойна збагачуються за рахунок новачків. Таким чином, перші з радістю продають в той час, як другі купують в очікуванні чергового пампу (підняття ціни). Але ця схема не може так працювати вічно. З точки зору прийняття, схема Біткойна схожа на свого роду піраміду, в якій новачки допомагають раннім користувачам ставати багатшими. Поки останні святкують, перші беруть на себе всі ризики.

З точки зору теорії ігор, для новачка вигідніше почати користуватись і очікувати на ріст ціни будь якого нового проекту, ніж уже розкрученого і дорогого. Потенціал стрімкого росту ціни нового проекту, здебільшого достатньо високий. Звісно, в тому випадку, якщо банки або інші фінансові інститути «застрибнуть» в нього )що буде мати для них свої економічні вигоди також).

Чи може Біткойн боротись з банками?

Біткойн повинен би був протистояти банкам, але замість цього він тільки грає їм на руку. Яким чином це може принести користь більшості людей? Ну наприклад, ми можемо спекулювати ціною. Чи дає нам це перспективу кращого суспільства і більшої прозорості в сфері фінансів? Навряд. Але ви можете заперечити зазначивши, що люди можуть вільно придбати трохи Бітка і ніхто в них його не зможе відібрати. Це дійсно так, але питання в тому, яка від цього користь в реальному житті? Можливо, було б краще зосередитись на реальному вдосконаленні нашого фінансового сектору. Для приховування своїх статків може використовуватись практично кожний великий криптопроект. І не обов’язково Біткойн. В Венесуелі люди використовують Tether (з моменту коли він став стейблкойном) завдяки його швидким і дешевим транзакціям. І нехай вас не вводить в оману той факт, що всі навколо говорять тільки про Біткойн.

На якому етапі прийняття криптовалюти ми знаходимося на даний час?

В 1962 році Еверетт Роджерс випустив свою книжку під назвою «Дифузія інновацій», в якій він особливу увагу звернув на висвітлення питання прийняття нових ідей суспільством, особливо їх потенційними користувачами. Відповідна таблиця наведена нижче.

0_tFYcbUmFXtC0EILz

Для кожної групи вказане відповідне відсоткове значення, з чого випливає, що вслід за всього лише 2,5% новаторів нові технології приймають 13,5% її ранніх користувачів.

Отож, де на цій шкалі знаходимось ми? На мою думку, ми перебуваємо десь на межі між новаторами і ранніми користувачами. Швидше за все, ми ще навіть не перетнули 10-відсотковий бар’єр прийняття. На відміну від новаторів, ранні користувачі більш прискіпливі до нових технологій, тому щоб отримати схвалення масами новим ідеям необхідно стати більш зрілими. Рання більшість очікує, що нова технологія працюватиме бездоганно, а ризики від її використання будуть зведені до нуля. Нововведення повинно бути ідеально зручним для потенційного користувача.

Чи можуть Cardano прийняти швидке, ніж Bitcoin?

Думаю, що так. На відміну від Біткойну, на момент прийняття першими користувачами та іншими групами (рання і пізня більшість) Cardano буде краще підготовленим до масового схвалення суспільством. Команда проекту Cardano думає про те, що буде потрібно через 10 років, а не завтра. Тому їхні транзакції будуть дешевшими і швидшими. По мірі масштабованості і збільшення кількості користувачів платформи Cardano, комісії за транзакцію не будуть збільшуватись. Транзакції навпаки можуть навіть ставати дешевшими. Ключовими умовами для здешевлення транзакцій є вирішення питання масштабованості мережі і зменшення витрат на забезпечення її функціонування. Тут варто врахувати той факт, що алгоритм PoS-майнингу (делегування частки володіння) дешевший за алгоритм PoW (підтвердження транзакцій шляхом виконання обчислювальних функцій апаратними засобами).

Cardano зможе забезпечити умови для проведення будь яких транзакцій, в зв’язку з чим органам влади буде легко їх опрацьовувати. Смарт-контракти відкриють небачені до цього можливості. Їх створення буде дешевшим і безпечнішим, ніж в разі залучення у процес їх створення і функціонування посередників (часто високооплачуваних).

Однією із ключових рис Cardano буде її надзвичайна сумісність. Буде дуже легко інтегрувати вказану платформу в інші існуючі фінансові системи. Один із прикладів цієї сумісності буде продемонстрований одразу після запуску ери «Shelley» - впровадження близько 72 різних опціональних видів щорічного оподаткування для осіб, які отримують прибуток від PoS-майнингу шляхом делегування своєї части монет ADA пулам (staking pools). Ця функція надзвичайно необхідна. З огляду на той факт, що виплати винагороди користувачу за делегування своїх монет проводитиметься кожних 5 днів, а також те, що курс ADA по відношенню до інших валют буде в різний час різним, підрахунок фактичної суми податкового збору може стати справжнім кошмаром. Для вирішення цієї проблеми (яка в майбутньому може постати) гаманці Cardano забезпечать можливість експорту історії ваших транзакцій для подальшого зручного інтегрування з існуючим на даний час програмним забезпеченням для криптооподаткування. Користувачі зможуть самостійно обрати одиниці виміру, для прикладу долар США (або гривню). Таким чином, наприкінці року ви зможете з легкістю надати усю необхідну інформацію податковим органам. Тобто, Cardano допоможе в майбутньому вирішити користувачу проблемні моменти, які можуть виникнути з діючою владою в сфері оподаткування діяльності з обігу криптоактивів (що також буде сприяти спрощенню процесу легалізації обігу криптовалюти з боку держави).

Якщо поглянути на Cardano в розрізі переваг для суспільства, то впровадження обігу смарт-контрактів і токенів зможе принести більше користі, ніж у випадку з Біткойном. Так, банки зможуть закупити велику кількість токенів ADA для спекулювання ціною, але ви, володіючи своїм токеном ADA, незалежно від банків зможете отримувати прибуток кожних 5 днів шляхом делегування ваших токенів пулам. Зростатимуть статки не тільки «китів» і банків, а і ваші також. З точки зору прийняття криптовалюти в розрізі росту її ціни, вигідніше навіть володіти токенами ADA, ніж маленькою кількістю Біткойна.

Навіть при умові, що всі токени ADA викуплять «кити» (що малоймовірно), на платформі Cardano можна буде і надалі розгортати смарт-контракти і запускати нові токени. Вказані токени будуть свого роду засобом розрахунку всередині будь якої спільноти чи нації. Якщо ви прихильник думки про те, що інфляції життєво необхідні для здорового функціонування національної економіки, то на платформі Cardano можна буде чітко задати вказаний параметр через смарт-контракт. Таким самим чином, як організувати проведення голосування (або виборів). Всі параметри можна буде відрегулювати окремо під кожну конкретну ситуацію.

Багатство, в основному, доступне багатим людям, фінансовим інститутам і банкам. Однак, його чомусь не використовують з користю для всіх. Платформа Cardano буде високоефективною у світі фінансів і при цьому кожен зможе отримати свої вигоди від її функціонування незалежно від ціни токена ADA.

Cardano дасть можливість створювати свого роду «здорові гроші». Це може бути ADA, а може бути і інший токен, який буде використовуватись певною державою. Вони будуть працювати на відкритому, децентралізованому, публічному блокчейні, який не потребуватиме погоджень з боку сторонніх осіб (установ). Для використання «розумних грошей» в безперебійному щоденному режимі, система повинна бути захищеною і здатною до масштабування. Якщо комісія за транзакції висока, а сама транзакція триває довго, то однієї лише безпеки буде замало. Нам потрібні обидві вищевказані переваги, які б при тому ж функціонували в рамках децентралізованої мережі.

Якщо ви вважаєте, що цього можна досягнути на платформі Біткойна, то ви помиляєтесь. Lightning Network (LN) ніколи не буде настільки ж безпечною, як перший базовий шар платформи Біткойн, на додачу до цього гарантій по забезпеченню коректного каналу між двома користувачами мережі LN на даний час ще немає. Cardano матиме перевагу у всіх перерахованих вище напрямках і забезпечить готовність до використання суспільством концепції «розумних грошей» значно швидше, ніж Біткойн. На додаток до цього, у платформи Cardano буде ряд додаткових переваг, які Біткойн (скоріш за все) не зможе запропонувати ніколи. Функціонування смарт-контрактів і валюти на спільній платформі є набагато ефективнішим рішенням, ніж використання двох різних платформ або мереж для вказаних функцій. Чи можете ви уявити створення Lightning Network для швидких транзакцій або RSK-платформи для смарт-контрактів?

Cardano буде унікальною платформою, яка забезпечить масштабованість, безпеку і децентралізацію. «Розумні гроші» повинні програмуватись системним кодом. Тому, ще однією відмінною рисою буде розгортання смарт-контрактів на надзвичайно безпечній мові програмування Plutus. Майбутнє проекту Cardano надзвичайно яскраве.

Висновок

На мою думку, прийняття суспільством платформи Cardano буде більш легким та швидким. Зараз світ набагато ближчий до прийняття криптовалют, ніж 10 років тому. Прийняття Біткойну може бути зняте з порядку денного з огляду на його проблеми із масштабованістю. При цьому, значною перешкодою до масового прийняття суспільством криптовалют залишається висока волатильність цін. Люди радше приймуть корисний, ніж спекулятивний фінансовий інструмент. В той же час, на відміну від Біткойна, на момент готовність соціуму до широко прийняття криптовалюти Cardano буде більш технологічно зрілим, що буде вагомим аргументом у процесі прийнятті з боку перших користувачів і ранньої більшості.

Оригінал статті на :uk:англійській мові.


:uk:You can support me/ :ukraine:Ви можете мене підтримати:
:ada:ADA wallet: DdzFFzCqrhsi2e37SsRXEa7cR6yb7hckt5sgKvsTHPah96myfhRfNbLxjXMwuksiQen1h269Pm2GrJk85c2v92RsFbd5HgYw8roNtbQs

2 Likes