🇨🇿 Buďme opatrní s USDC

Společnost Circle se náhle rozhodla ukončit ražbu USDC na platformě Tron. Současní držitelé USDC mají možnost převést své USDC na jinou platformu nebo je vyměnit za fiat měnu. Společnost Circle neodhalila konkrétní důvody jejich odchodu z Tronu, což vedlo ke spekulacím o potenciálních regulačních tlacích. Navzdory tomu nadále podporujeme iniciativy k zavedení stabilních coinů krytých USD na platformě Cardano. Oceňujeme a podporujeme úsilí všech členů komunity, kteří pracují na dosažení tohoto cíle. Je však důležité zůstat obezřetný a chápat rizika spojená se stablecoiny krytými USD.

Stablecoiny pomáhají s přijetím blockchainu

Přibližně 70 % všech transakcí v sektoru kryptoměn je spojeno se stablecoiny, přičemž nejvíce převládají USDC a USDT. To se ukázalo jako lukrativní podnik pro Circle i Tether.

Tron je známý svými poměrně nízkými poplatky a rychlými časy vyřízení. Je domovem vzkvétajícího byznysu se stablecoiny.

Z hlediska tržní kapitalizace stablecoinů je Tron s 37% podílem druhou největší platformou pro využití stablecoinů, po Ethereu, které drží 52%.

Tron překonává Ethereum co do množství vyražených USDT. Je to oblíbená platforma pro převod peněz mezi burzami. Kromě toho je používání Tronu na vzestupu v rozvojových zemích, kde se běžně používá pro nákupy s USDT.

Na Tronu uživatelé preferují USDT, což představuje 96 % tržního kapitalizace stablecoinů na této platformě. Proto rozhodnutí společnosti Circle opustit tuto platformu nebude mít za následek významnou ztrátu.

Má to ale háček. Nesmí se stát, že se Tether rozhodne stejně jako Circle. To by byla pro Trona obrovská rána.

Kdo ovládá DeFi?

Jaké faktory přispívají k úspěchu Tronu? Z velké části to závisí na pokračující loajalitě Tetheru a jeho pokračující ražbě USDT na platformě. Circle, Tether a další podobné subjekty jsou regulované společnosti. Proto by rozhodnutí o odklonu od platformy nebo potenciálně všech platforem mohla být ovlivněna regulačními orgány.

Úřady mohou na společnosti Tether a Circle uvalit požadavky na vynucování KYC/AML na uživatelích nebo na získání schopnosti zmrazit účet nebo zastavit transakce na požádání, což zrcadlí tradiční bankovní systémy.

Spoléhání se na rozhodnutí třetí strany zavádí určitý stupeň centralizace, bez ohledu na decentralizaci blockchainu. Vzhledem k tomu, že DeFi je závislé na stablecoinech, je důležité zvážit strategie pro zmírnění rizik.

V současnosti je kryptoměnový průmysl primárně řízen dvěma stabilními coiny krytými USD, konkrétně USDT a USDC. Na určitých platformách jsou tyto dva stablecoiny zastoupeny rovnoměrně. Na některých platformách však jedna z nich zaujímá dominantní postavení. To představuje riziko.

Na platformě Tron dominuje USDT s 96% podílem, zatímco na Base má USDC 91% zastoupení. Uživatelé BSC a Arbitrum primárně využívají USDT, což představuje asi 75 % jeho využití, a na Avalanche převažuje USDT s 68% podílem.

Můžeme předpokládat, že pokud by stablecoin s dominantím postavením opustil platformu, prosadil by se ten druhý s největším zastoupením. To je ale z pohledu decentralizace prohra.

USDT lze nalézt na 62 platformách s celkovou tržní kapitalizací 97 miliard USD. USDC je k dispozici na 61 platformách s celkovou kapitalizací 27 miliard USD. Třetí místo zaujímá algoritmický stablecoin DAI, který je přítomen na 33 platformách a má celkovou tržní kapitalizaci 4,8 miliardy USD.

Lidé silně preferují stabilní coiny kryté USD před algoritmickými.

Diverzita A Algoritmické Stablecoiny

Rozhodnutí společnosti Circle opustit Tron by mělo být pro komunitu Cardano varováním.

Vliv Circle a Tether v kryptokomunitě se postupně rozšiřuje, více, než je obecně vnímáno. Pokud se tyto subjekty vzájemně rozhodnou opustit platformu nebo k tomu budou nuceny regulačními orgány, mohlo by to v podstatě zdevastovat příslušný ekosystém DeFi.

V případě hard forku blockchainu Ethereum by tyto společnosti v podstatě určily „správné“ Ethereum.

Abych zabránil takovému scénáři, představuji si dvě potenciální řešení: podporu rozmanitosti a podporu používání algoritmických stablecoinů.

Probíhají diskuse o možnosti nasazení společnosti Circle USDC na Cardano. Aby to bylo možné usnadnit, členové komunity navrhli technologická řešení, jako jsou tokeny podobné ERC-20. Podle Charlese Hoskinsona však nezájem Circle o Cardano není způsoben finančními nebo technologickými důvody. Počkejme si na výsledek jednání.

Komunita Cardano by také měla zvážit úsilí o začlenění USDT na platformu, což by zahrnovalo debatu se společnosí Tether.

Mít tři stabilní coiny kryté USD, konkrétně Mehen USDM, USDT a USDC, by vytvořilo vyváženější prostředí ve srovnání s platformou jako Tron, která bude brzy závislá pouze na USDT.

Větší autonomie od subjektů třetích stran, a tedy posun k decentralizaci, je dosažitelný pomocí algoritmických stablecoinů. Přestože to mezi uživateli DeFi není aktuální preference, je nezbytné tento posun obhajovat.

Kryptoměny jsou ze své podstaty decentralizované a nepodléhají žádné konkrétní jurisdikci. To z nich dělá výhodnou volbu jako kolaterál pro stablecoiny, které by podobně nepodléhaly žádné zvláštní jurisdikci.

V rámci ekosystému Cardano máme DJED, algoritmický stablecoin, který prokázal svou robustnost na medvědím trhu. Určitě stojí za to zvážit vylepšení algoritmu a prozkoumat způsoby, jak zlepšit ekonomickou efektivitu.

Závěr

V této fázi nemá smysl obejít se bez stablecoinu krytého USD a jít výhradně cestou algoritmických stablecoinů. Trh není na takovou změnu připraven. Cardano potřebuje USDT a USDC co nejdříve. Můžeme se postupně zaměřit na budoucnost, kde se budou více používat algoritmické stablecoiny. Tento přechod však bude pravděpodobně zdlouhavý a náročný proces. Očekává se, že stabilnícoiny kryté USD budou dobře fungovat, alespoň dokud se nezmění okolnosti. Ekosystémy DeFi si musí zachovat nezávislost na regulovaných finančních korporacích. Můžeme doufat v nejlepší, ale musíme být připraveni na nejhorší.

Článek připravili Cardanians s podporou od Cexplorer.

Přečtěte si celý článek v AJ: https://cexplorer.io/article/let-s-be-careful-with-the-usdc