🇨🇿 Komunita chce USDC na Cardanu

Část komunity si přeje mít USDC na Cardano. Na jiných platformách je možné zmrazit účet s USDC nebo blacklistovat adresy. Část komunity proto tento stablecoin na Cardano nechce. Každopádně pojďme diskutovat o tom, jak dostat USDC na Cardano.

Pozitiva a negativa USDC

Stablecoiny jsou nezbytnou součástí jakéhokoli ekosystému DeFi, protože řeší jednu z největších překážek používání kryptoměn, a to volatilitu. Finanční služby vyžadují stabilitu. Pokud má blockchainový průmysl přinést finanční infrastrukturu do rozvojových zemí, je stabilní coin klíčovou součástí.

Pokud jde o tokenizaci, dva nejúspěšnější projekty jsou USDT a USDC. Oba projekty jsou v top 10 podle tržní kapitalizace.

USDC by přineslo mnoho likvidity do ekosystému Cardano a tím by přišli i noví uživatelé. To by bylo pro DeFi na Cardano významné posílení.

USDC je na téměř všech hlavních sítích. Tento stablecoin najdete na Ethereum, Solana, Avalanche, Algorand, Tron, Polygon, Stellar, Hedera Hashgraph a pár dalších.

Společnost Circle, která vydává USDC, si vyhrazuje právo zmrazit účty spojené s nelegální činností nebo činností, která jinak porušuje jejich podmínky použití. Na všech zmíněných platformách je možné zmrazit účet s USDC nebo blacklistovat adresy.

USDC porušuje mnoho principů decentralizace, zejména pokud jde o očekávání uživatelů, že pokud mají v peněžence aktiva, nikdo je nemůže zabavit a bránit jim v utrácení.

Dá se to shrnout tak, že USDC (nebo USDT) by přineslo likviditu a nové uživatele do ekosystému Cardano za cenu obětování některých principů decentralizace.

Nativní asety nejsou kompatibilní s požadavky Circle

Cardano má funkci nativních aktiv. Mintovací skripty se používají pouze k ražbě a pálení asetů. Převod aktiv probíhá prostřednictvím protokolu Cardano. Pokud má uživatel aktiva v peněženkách Cardano, neexistuje způsob, jak zmrazit účet nebo zabránit útratě. Cardano zachází s nativními aktivy stejně jako s mincemi ADA.

Technologicky je to perfektní a věřím, že Cardano je nejlepší platforma pro mintování aktiv v kryptoprůmyslu. Ale pouze za předpokladu, že lidé bez výjimky přijmou všechny principy decentralizace.

Některé vlastnosti kryptoměn nejsou v souladu se zákony a regulacemi. Některé firmy podlehla požadavkům zákonů aby mohli rozjet profitabilní byznys v crypto sektoru. Circle je jednou z těchto firem. USDC je úspěšný projekt.

Na jiných platformách, jako je Ethereum, se USDC razí prostřednictvím chytré smlouvy. Stejný smart kontrakt se používá k převodu stablecoinů mezi uživateli. Proto je možné implementovat jakékoli funkce, které Circle vyžaduje, tedy možnost zmrazení účtu a blacklistu adres.

Circle má kontrolu nad smart kontraktem a tedy nad USDC které mají uživatelé v jejich peněženkách. Uživatelé nejsou schopni USDC utratit bez toho aniž by se použil smart kontrakt který transfer asetů v podstatě schválí.

Cardano to nemůže udělat záměrně, takže mít USDC na této platformě nemusí být technicky možné nebo efektivní. Existují iniciativy na vytvoření tokenů podobných ERC-20 na Cardano, ale momentálně neznám stav těchto projektů.

Filozofie Cardano projektu je v souladu s decentralizací. Třetí strany nesmí rozhodovat o tom co můžete dělat s vaším majetkem. Tento princip je tak zásadní, že byl implementovaný pro mintované asety a tím v podstatě vynucený.

USDC na Cardano by mohlo být drahé

Circle údajně požaduje 10-99 milionů USD za umístění USDC do sítě. Z mého pohledu je to hloupý požadavek z perspektivy obchodního modelu, protože by mělo být v jejich zájmu dostat USDC k více uživatelům. To by oslabilo konkurenci. Pokud tomu tak ale je, je nutné se ptát, kdo by to měl platit.

Nemyslím si, že by to mělo platit IOG. Získali peníze ve veřejném prodeji ADA na vybudování protokolu Cardano. Tyto peníze by měly být použity na výzkum a implementaci protokolu a věcí, které s ním přímo souvisejí. Použití těchto peněz pro Circle není podle mého názoru relevantní požadavek. IOG navíc najala nového generálního ředitele, aby spustil nový stablecoinový podnik.

Možná by bylo dobré zeptat se Cardano Foundation a Emurga, jestli mohou pomoci. Je možné, že se něco stalo v minulosti, ale žádné oficiální vyjádření jsem nezaregistroval. Emurgo se snaží spustit svůj vlastní USDA stablecoin, takže bych od nich neočekával zájem.

Jedinou cestou se zdá být pokladna projektu a Catalyst.

Catalyst může pomoci v přípravné fázi. Z Catalystu není možné zaplatit tak vysokou částku, kterou Circle požaduje. Při současné tržní hodnotě mincí ADA by to v nejoptimističtějším scénáři bylo 20 milionů ADA. Celkový rozpočet Fondu 11 je 50 milionů ADA.

Platba by tedy zřejmě musela jít z projektové pokladny. O tom by však měli rozhodnout držitelé ADA prostřednictvím hlasování. Nabízí se otázka, zda by hlasování v Catalystu o projektu USDC mělo nebo mohlo automaticky znamenat schválení útraty ADA coinů z pokladny. Raději ne. Možná by s tím mohla pomoci Intersect organizace.

Pokud by platba měla přijít z projektové pokladny, je otázkou, zda čekat na býčí trh, když je tržní hodnota ADA vyšší. Je to spekulace, která se může vyplatit, ale na druhou stranu by mohla oddálit nasazení USDC na Cardano.

Jiná řešení

V článku diskutujeme o USDC, ale možná bude jednodušší zaměřit se na USDT. Nativní aktiva Cardana budou i v tomto případě překážkou, ale možná má Tether nižší požadavky na platby za nasazení.

Dalším řešením jsou další stablecoiny. Všichni čekají na projekt Mehen USDM, který by měl být spuštěn počátkem roku 2024. Pokud se spuštění podaří na druhý pokus, Cardano by mělo stablecoin, který by vyhovoval regulačním podmínkám a fungoval jako nativní aktivum. To by překonalo USDC na všech ostatních platformách, pokud jde o principy kryptoměn. Otázkou by bylo, proč by Circle nemohl provozovat USDC na Cardano jako nativní aktivum, když to může tým Mehen.

Přes bridge je možné přenést tokeny USDC a USDT do ekosystému Cardano. Na některých DEXech již dnes díky WanChain bridge najdete USDC a USDT. Nicméně lidé by více věřili USDC, pokud by šlo o nativní aktiva ražená na Cardano přímo společností Circle.

Závěr

Ekosystém Cardano se může držet principů kryptoměn a odmítnout stabilní coiny USDC a USDT s argumentem, že nechceme podporovat zmrazení aktiv. Netřeba dodávat, že ekosystém ztrácí uživatele a potenciální adopci. Proto si myslím, že je dobré pokusit se získat USDC na Cardano, ale nechat nativní aktiva fungovat tak, jak jsou. Více možností je vždy výhodou. Ti, kteří nechtějí používat USDC, by měli mít jiné možnosti. Možná to bude Mehen USDM.

Kdo by měl platit za USDC? Jedinou cestou se mi zdá být projektová pokladna. Ale možná to není ideální způsob použití ADA coinů. Možná dává větší smysl nechávat si ADA coiny na důležitější věci. Pokud by se podařilo spustit USDM, ekosystém Cardano by USDC nepotřeboval. Alespoň ne tak naléhavě.

Komunita by každopádně měla diskutovat o tom, jakým směrem se vydat. Je pozitivní vidět, že probíhají debaty. Uvidíme, jestli bude návrh v Catalyst Fund12.

Článek připravili Cardanians s podporou od Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/the-community-wants-usdc-on-cardano