🇨🇿 Cardano a zákaz PoW

Prezident Biden podepsal exekutivní příkaz 14067 týkající se podpory odpovědného rozvoje digitálních aktiv v souladu s cíli v oblasti změny klimatu a ve prospěch všech obyvatel Ameriky. Byla zveřejněna energetická zpráva, která obsahuje hodnocení nařízené exekutivním příkazem. Ve zprávě se navrhuje zvážit legislativu, která by omezila nebo vyloučila používání konsensuálních mechanismů s vysokou energetickou náročností pro těžbu kryptoaktiv. To by v podstatě mohlo znamenat zákaz Bitcoinu. Podle energetické zprávy je Cardano jedním z největších Proof-of-Stake blockchainů na světě z hlediska tržní hodnoty a zároveň jedním z energeticky nejúčinnějších.

Co by to mohlo znamenat pro odvětví kryptoměn a pro Cardano?

Technologický pokrok nelze zastavit

Dlouhou dobu byl Proof-of-Work (PoW) považován za nejbezpečnější síťový konsensus, který neměl konkurenci. Tým IOG vytvořil Proof-of-Stake, který v Cardanu bezproblémově funguje již dva roky. Došlo k technologickému pokroku, který dokáže snížit spotřebu energie až 100 000krát. Cardano je navíc decentralizovanější než Bitcoin. Konsensus PoS umožňuje zvýšit škálovatelnost blockchainu o několik řádů.

Zpráva porovnává různé mechanismy konsensu. Jak PoW, tak PoS považují autoři studie za prvotřídní z hlediska bezpečnosti a decentralizace. Celosvětově se projekty PoW podílejí na spotřebě elektřiny 0,4 až 0,9 %, zatímco projekty PoS 0,001 %. Pro představu, Bitcoin spotřebuje více elektřiny než všechny ledničky v amerických domácnostech.

Zastánci PoW budou vždy argumentovat tím, že spotřeba energie je nezbytná pro konsensus sítě. Skutečnost je však taková, že Cardano je projektem z první desítky a zatím nikdo nebyl schopen dokázat, že PoS nefunguje. Zdrojový kód a všechny akademické studie jsou open-source. Kdokoli může provozovat vlastní uzel Cardano. Cardano každý den dokazuje, že můžeme mít vysoce decentralizovaný a bezpečný blockchain, aniž bychom museli obětovat životní prostředí.

Mezi hlavní důvody, proč se uvažuje o zákazu PoW, patří nadměrná spotřeba energie, hlukové znečištění, ohrožení stability elektrické sítě a zvýšení cen pro spotřebitele.

Co by případný zákaz PoW znamenal pro komunitu a pro Cardano?

Složité rozhodování

Bitcoinoví maximalisté lobbovali v Bílém domě za zákaz PoS. Nyní se můžeme radovat, že vláda pragmaticky posoudila dopad PoW na životní prostředí a navrhuje zákaz Bitcoinu. PoS je považován za konsenzus šetrný k životnímu prostředí, který měl být upřednostněn.

Vlády rozhodně nejsou našimi přáteli. Pokud lze dnes zakázat PoW, zítra může být PoS zakázán z jiných důvodů. Nezapomínejme, že bitcoin maxis také lobbovali za to, aby všechny projekty kromě Bitcoinu byly považovány za cenné papíry. Tato hrozba je stále reálná.

O osudu kryptoměn a jejich přijetí by neměli rozhodovat politici, ale lidé. Zástupci jednotlivých komunit by se neměli snažit ovlivňovat zákonodárce a prosazovat své projekty na úkor ostatních prostřednictvím zákonů. To by bylo pro celé odvětví rozhodně ztrátou. Těžko bychom Bitcoin viděli jako vůdce nového svobodného světa, kdyby měl být prosazován prostřednictvím zákonů a likvidace konkurence.

Lobbisté by si měli uvědomit, že jejich chování nás vrací zpět do světa fiat měn. Osobně bych přestal Bitcoin jakkoli podporovat, pokud by měl být prosazován prostřednictvím zákonů nebo úplatků. Chytří lidé obvykle nejsou maximalisté, protože nevědí, co je pro naši budoucnost nejlepší.

Komunity mají šanci si uvědomit, kdo je přítel a kdo nepřítel. Sjednocená komunita rozhodně dokáže víc než rozdělené skupiny.

Ochrana životního prostředí je téma, které se týká každého z nás. Menšinové komunity by neměly mít možnost prosazovat systém, který má negativní dopad na naši planetu. Pravděpodobně neexistuje žádný seriózní výzkum o počtu příznivců a odpůrců PoW. Mám podezření, že odpůrců PoW může být na celé planetě více než příznivců. Každý, kdo nevlastní BTC, není ekonomicky zaujatý, aby podporoval PoW. Bohužel je to velmi pravděpodobně realita, kterou by si měli PoW fanoušci uvědomit. Bitcoin nepotřebuje peníze institucí, ale podporu od běžných lidí.

Většina lidí na planetě zatím nevidí potenciál, který Bitcoin a další kryptoměny jako Cardano mají. Proto nechápou, proč by kryptoměny měly spotřebovávat tak velké množství energie. Kdyby lidé hlasovali o zákazu neefektivních parních strojů nebo uhelných elektráren, pravděpodobně by nebyli proti, kdyby existovaly ekologičtější alternativy. Neměli bychom v případě PoW uvažovat stejně? Kdo by měl mít právo rozhodovat o zákazu?

Bitcoinoví maximalisté se snaží předstírat, že PoS není alternativou nebo že nefunguje. Cardano je důkazem, že PoS funguje. Možná je ten správný čas, aby se debata stala racionální a dovedla celý kryptoměnový průmysl k nejlepšímu řešení, které bude přijatelné pro všechny. Přijetí kryptoměn je stále velmi nízké a většina populace zatím kryptoměny nedrží. Musíme mít na paměti, že lidé jsou většinou ekologicky smýšlející, a musíme akceptovat jejich preference. Bitcoin existuje od roku 2009, takže kdyby lidé chtěli, mohli ho přijmout už dávno. Nezájem může být interpretovaný jako nesouhlas s PoW.

Rozhodně neříkám, že bychom měli obětovat PoW. Jako odvětví bychom měli přemýšlet o tom, jak PoW inovovat. Užitečný PoW je jednou z cest. IOG má studie, které by mohly týmu Bitcoinu pomoci PoW změnit. Rozhodnutí je na komunitě a rozhodně by to bylo vnímáno jako krok správným směrem.

Tým IOG inovuje Cardano, protože je to jediná cesta k přijetí. Bitcoinová komunita se rozhodla pro konzervativní přístup. To se v souvislosti s možným zákazem PoW jeví jako nevýhoda. Technologie se musí vyvíjet, jinak bude nahrazena jinou. To je naprosto přirozený běh událostí na naší planetě. Bitcoinová komunita by měla svůj přístup k protokolu přehodnotit.

Co by případný zákaz PoW znamenal pro Cardano?

Zákaz PoW by v první řadě otřásl celým odvětvím blockchainu. Je těžké předvídat dopad tohoto rozhodnutí, ale je velmi pravděpodobné, že by to znamenalo odliv institucionálních investorů z PoW projektů. V případě Bitcoinu by to mělo přímý dopad na bezpečnost protokolu, protože rozpočet na bezpečnost je závislý na hodnotě mincí BTC. Pokud by se situace nezlepšila, musel by tým uvažovat o zavedení inflace nebo hledat jiné řešení, například přechod na PoS.

Bitcoin případný zákaz PoW v USA nebo Evropě přežije. Těžaři mohou svůj byznys přesunout jinam. Dlouhodobě však může dojít k poklesu hash rate, což je třeba brát v úvahu. Po zákazu PoW v Číně se těžaři přesunuli jinam. Zákaz v Číně neměl tak velký dopad na hodnotu mincí BTC. Zákaz v západních zemích by ovlivnil nejen těžbu, ale pravděpodobně i hodnotu mincí. Bohužel v tuto chvíli nevíme, co by zákaz znamenal. Jestli pouze zákaz těžby, nebo také zákaz obchodování a používání mincí BTC.

Pokles hodnoty mincí BTC by pravděpodobně způsobil pokles hodnoty mincí ADA. Můžeme sice spekulovat, že by investoři začali preferovat PoS projekty, ale nemůžeme s tím počítat. V každém případě je bezpečnost Cardana založena nejen na hodnotě mincí ADA, ale také na vysoké míře decentralizace. I když někteří lidé mohou při poklesu hodnoty mincí ADA prodávat, neočekáváme, že by počet stakedržitelů klesl o desítky procent. Cardano by pravděpodobně přežilo turbulence na trhu kryptoměn.

Poslání projektu Cardano by zůstalo stejné. Pokud by byl zákaz příliš přísný a omezil by i používání Bitcoinu, poslání projektu Cardano by bylo důležitější, protože blockchain by zůstal dostupný v USA. Americká vláda vnímá odvětví blockchainu pozitivně a vidí výhody decentralizace. Například pro uprchlíky, kteří žijí v zemi a nemají žádné doklady. Projekty jako Cardano jim umožní vytvoření finanční identity.

Zdá se, že americká vláda se nesnaží zničit celý blockchainový průmysl. Pouze se snaží aplikovat na odvětví blockchainu podobné standardy, které platí například v automobilovém nebo finančním sektoru. Může se nám to nelíbit a můžeme pochybovat o správnosti některých kroků, ale to je bohužel vše, co s tím můžeme dělat. Alespoň v kontextu lidí, kteří nežijí v USA a nemají vliv na zákonodárce.

Cardano používá PoS a je považováno za ekologickou alternativu k Bitcoinu. Zákaz PoW nebude mít na Cardano žádný přímý dopad. Regulace však budou pokračovat a některé negativní zprávy mohou přijít z jiného směru. Není důvod k radosti. Vlády po celém světě se rozhodly, že budou odvětví blockchainu regulovat, a to se děje. PoS zatím nikdo nezakázal, ale neberme to jako konečnou výhru.

Závěr

Čtvrtou generací blockchainových projektů by mohl být konsensuální protokol s více zdroji. Tým IOG zvažuje jeho implementaci v Cardanu. Cardano by vedle PoS mělo PoW, který by paralelně zajišťoval bezpečnost blockchainu. Ve stínu možného zákazu PoW nejen v USA, ale i v Evropě by téměř jistě nešlo o stejný PoW, jaký používá Bitcoin, ale o Useful-PoW. Tedy PoW, který by vedle zabezpečení blockchainu počítal i nějakou užitečnou práci.

Zákaz PoW lze považovat za potlačení svobody. Na druhou stranu vlády mají mandát dělat svou práci ve prospěch většiny. Není divu, že dělají to, co mají v popisu práce. Pokud můžete mít nějaký vliv na rozhodnutí zákonodárců, je čas se ozvat a dát najevo svůj názor. Kryptoměny nikdy neměly šanci prosadit se samy. Přijetí kryptoměn je o svobodné volbě lidí. Lidé musí někdy jednat, pokud chtějí něco ve společnosti prosadit.

Nejdůležitější ze všeho je Satoshiho vize. Bez ohledu na to, jakou technologii k tomu použijeme. I kdyby vlády zakázaly všechny současné protokoly, decentralizace zůstane vždy aktuálním tématem. Vlády nemohou lidem zakázat přemýšlet. Technologický pokrok nelze zastavit. Buďme rádi, že v současné době máme funkční PoS v Cardanu.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si článek: