🇨🇿 Cardano Bloky Jsou Často Téměř Plné

Charles Hoskinson v AMA před dlouhou dobou řekl, že řešení problému s plnými bloky je velmi pěkný problém. Je to důkaz toho, že lidé síť využívají. Chystá se spuštění několika dlouho očekávaných projektů DeFi. Počet uživatelů a tedy i transakcí se postupně zvyšuje. S příchodem býčího trhu se aktivita ještě zvýší. Bloky jsou téměř plné už nyní. Co můžeme očekávat v příštím roce? Bude docházet k ucpávání sítě? Naštěstí existuje nejen krátkodobé řešení, ale i dlouhodobé.

Bloky jsou plné

S pozitivní náladou na trhu roste i aktivita uživatelů. Lidé posílají aktiva a častěji používají aplikace DeFi. To vede k vyššímu zatížení sítě.

To je jistě velmi pozitivní trend, pokud síť zvládne zpracovat všechny transakce včas. Jakmile je síť přetížená, uživatelská zkušenost se zhoršuje.

Na obrázku níže můžete vidět bloky v době vzniku tohoto článku. Téměř všechny bloky jsou plné. Jeden z nich dokonce z 99 %. V některých blocích je až 50 transakcí.

Nejedná se o trvalý stav. Dochází ke zpomalení poptávky po transakcích v síti. Ne všechny bloky jsou plné. V posledních dnech dosáhla kapacita využití sítě 60 až 70 %. Cardano zatím není v situaci, kdy by nebylo schopno zpracovat všechny uživatelské transakce během dalšího bloku (nebo několika bloků).

To se však může změnit. Pojďme si vysvětlit, co se stane, když jsou bloky plné.

Bitcoin používá trh s poplatky

Nejprve si vysvětlíme, co je to poplatkový trh (fee market). Tento koncept vynalezl Satoshi Nakamoto, takže existuje již od vzniku Bitcoinu.

Poplatkový trh je systém, který reguluje poptávku po bloku. Funguje to zhruba tak, že pokud je nízký počet transakcí, jsou nízké i poplatky. Všechny transakce čekající v mem-poolu lze vložit do nového bloku.

Operátoři poolu (dříve těžaři) vybírají transakce, které vloží do nového bloku. Vybírají si podle honoráře. Jsou ekonomicky motivováni vkládat transakce s nejvyššími poplatky do bloku, protože pool, který blok těží, také získává všechny poplatky.

Provozovatelé poolů mezi sebou soutěží o to, kdo blok vytěží, a tedy také o to, kdo získá největší odměny za transakce.

Transakce s nižším poplatkem musí v mem-poolu čekat déle. Proč? Nech mě to vysvětlit.

Pokud chce uživatel rychle odeslat bitcoinovou transakci a chce mít jistotu, že bude vložena do dalšího bloku, musí si nastavit poplatek, který je zhruba jeden z nejvyšších mezi 4000 dalšími transakcemi s nejvyšším poplatkem. Bitcoinový blok pojme přibližně 4000 transakcí.

Uživatelé jsou nuceni se vzájemně přeplácet (bojovat) místo v bloku.

V době psaní tohoto článku jsou poplatky za bitcoinové transakce 63 USD. Uživatel musí prozkoumat mem-pool, aby odhadl poplatek. Pokud si nastaví nejvyšší poplatek, tedy 65 USD, má velkou jistotu, že provozovatelé poolu vloží jeho transakci do dalšího bloku.

Starší transakce s nízkým poplatkem (poplatek 30 USD) mohou zůstat v mem-poolu několik dní.

Pokud je poptávka po transakcích vysoká, počet transakcí v mem-poolu stále roste.

Jakmile jsou poplatky příliš vysoké, poptávka může klesnout. Uživatelé zadávají méně nových transakcí. Provozovatelé poolu začnou do bloku vkládat starší transakce s menšími poplatky. Počet transakcí v mem-poolu se začne snižovat.

V současné době je v bitcoinovém mem-poolu téměř 300 tisíc transakcí. Bitcoin by dokázal zpracovat všechny transakce zhruba za půl dne, ale pouze v případě, že by noví uživatelé nezadali žádné nové transakce.

Cardano nemá trh s poplatky

Cardano nepoužívá koncept trhu s poplatky. Za 200bajtovou transakci uživatel vždy zaplatí 0,1642 ADA. Zatížení sítě, tedy poptávka po transakcích, je pro výpočet poplatku irelevantní. Cardano nemůže regulovat poptávku po transakcích prostřednictvím přirozených tržních mechanismů.

Cardanoův mem-pool se chová jinak než mem-pool Bitcoinu, protože jeho velikost je omezena na dvojnásobek velikosti bloku. Jakmile je mem-pool na konkrétním uzlu naplněn, uzel nepřijímá nové transakce (přestane vkládat transakce do mem-poolu). Je teoreticky možné, že se provozovatel poolu rozhodne zvýšit kapacitu mem-poolu na svém uzlu.

Z pohledu uživatele není transakce přijata. Uživatelé se mohou pokusit odeslat transakci znovu později.

Tento systém má tu výhodu, že uživatelé okamžitě vidí, že transakce nebude zpracována. Mohou se sami rozhodnout, zda je jejich transakce dostatečně naléhavá na to, aby se ji pokusili odeslat znovu, nebo zda počkají.

Uživatelé mezi sebou soutěží, aby dostali transakci do mem-poolu prostřednictvím několika následných pokusů o odeslání transakce.

Je důležité zmínit, že tato situace v posledních dnech nenastala. Cardano na rozdíl od Bitcoinu stále zvládá zpracovávat všechny transakce poměrně rychle. To se však může téměř kdykoli změnit, pokud dojde k nárůstu poptávky. Cardano mem-pool se poměrně rychle zaplní když začne růst poptávka.

Poplatkový trh Bitcoinu ani chování sítě Cardano nejsou optimální. Obě sítě nejsou schopny zvládnout vysokou poptávku po transakcích. Ethereum je na tom podobně se 180 tisíci transakcemi čekajícími v mem-poolu.

V top 10 si s vysokým objemem transakcí poradí pouze Binance Chain, Ripple, Solana a Avalanche. Poptávka po transakcích (blokový prostor) se však mezi projekty liší. Téměř každý dobře decentralizovaný blockchain má své limity a může se ucpat.

Ideální je, když blockchain zvládne tolik transakcí, kolik je po nich poptávka. Sítě Bitcoin a Ethereum to teď nezvládají. Cardano se k nim může brzy přidat.

Krátkodobé řešení

Tým IOG je schopen reagovat na aktuální situaci buď zvýšením velikosti bloku, nebo zkrácením doby bloku. Případně je možné oba parametry upravit.

Blok byl v minulosti několikrát navýšen. Cardano se dostal do situace, kdy uživatelé museli znovu zadávat transakce.

Zvětšení velikosti bloku musí být provedeno opatrně a po pečlivém zvážení, protože větší velikost bloku prodlužuje jeho difúzi v síti. To je nežádoucí situace, protože může častěji docházet k rozdělení (fork) blockchainu.

V rámci Input Endorsers tým uvažuje, že doba bloku bloku s nejdelší frekvencí ražby bude 15 sekund. Je tedy teoreticky možné snížit block time už nyní, bude-li to nutné.

Obě úpravy zvyšují počet transakcí, které bude Cardano schopno zpracovat za epochu.

Tým IOG monitoruje síť a nejlépe ví, jaké úpravy lze provést. Troufám si tvrdit, že obě úpravy lze v tuto chvíli provést. Zároveň však může být poptávka po transakcích pravděpodobně vyšší, než je možné zvýšit současnou kapacitu sítě. Úpravy nemusí odpovídat poptávce a Cardano se může ucpat.

Dlouhodobé řešení

Problém je potřeba řešit z dlouhodobého hlediska a přijít s řešením, které výrazně zvýší kapacitu sítě.

Input Endorsers je nejambicióznější řešení, které může zvýšit počet transakcí zpracovaných za sekundu na několik stovek až tisíců (nezapomeňme, že TPS není pro Cardano vhodnou metrikou).

Toto řešení je však poměrně vzdálené. Toho se na tomto býčím trhu asi nedočkáme.

Dalším řešením je Hydra. Jedná se o L2 řešení podobné Lightning Network. Hydru můžeme očekávat před Input Endorsers. Cardano je platforma pro chytré smlouvy. Lidé chtějí používat aplikace DeFi. Hydra musí být integrována s aplikacemi, ideálně tak, aby o ní uživatelé téměř nevěděli. To je stále velká výzva. Pokud alespoň jeden DEX použije Hydru na příštím býčím trhu, bude to důvod k oslavě. Tým SundaeSwap představil demo s využitím Hydry, takže je v implementaci pravděpodobně nejdále.

Cardano bude mít systém podobný trhu s poplatky. Řešení se nazývá odstupňovaná (vrstvená) cena (tierred pricing).

Vrstvené ceny jsou založeny na předpokladu, že uživatelé mají různá očekávání pro každou transakci, pokud jde o poplatek a zpoždění (prioritu) při zařazení do bloku. Někteří jsou rádi, že zaplatí více, aby svou transakci dostali do bloku co nejrychleji, jiní raději zaplatí méně a jsou ochotni čekat déle.

Dokument o tiered pricing navrhuje rozdělení blokového prostoru na úrovně. Každá úroveň bude mít jiné zpoždění vypořádání a poplatek. Počet úrovní spolu se zpožděními a poplatky v každé úrovni se automaticky upraví v závislosti na aktuální poptávce.

Toto řešení nezvyšují kapacitu (propustnost) sítě, ale činí ji spravedlivější pro chudé a bohaté. Bitcoinový trh s poplatky činí síť použitelnou pouze pro bohaté, pokud je síť přetížená. Vrstvené ceny zachovává determinismus a pevné poplatky, ale přidává možnost upřednostňovat urgentní transakce a platit více za rychlé vyřízení.

Tato popsaná řešení nebudou nutně konečnými řešeními pro škálovatelnost Cardano. Další vylepšení mohou přijít v budoucnu, pokud bude poptávka.

Závěr

V kontextu nadcházejícího býčího trhu, který se očekává v roce 2025, je nutné uvažovat o popsaných krátkodobých řešeních. Kromě toho mohou týmy DeFi zvážit použití Hydra. Je však možné, že tým Hydra potřebuje dokončit některé funkce, aby to bylo vůbec možné. Mít plné bloky je pěkný problém, ale je potřeba to řešit. Zároveň je důležité neobětovat decentralizaci. Na to se často zapomíná. Existují blockchainy s velmi dobrou škálovatelností, ale na úkor decentralizace. Pro některé uživatele i týmy třetích stran je to preferované řešení. Ne každý chce co nejvíce decentralizované řešení.

Rozdíl mezi Bitcoinem a Cardano je v tom, že tým IOG se snaží řešit škálovatelnost L1. Zatímco Bitcoin zůstane v příštích letech víceméně takový, jaký je, Cardano zůstane lídrem v oblasti inovací. To je největší rozdíl mezi projekty a očekáváními jejich komunit. Očekávání Cardano komunity je, že Cardano přinese decentralizaci všem kteří ji potřebují, zejména těm kteří ji potřebují nejvíce. Bitcoin komunita neplánuje zásadně změnit L1. Vyšší škálovatelnost má být dostupná pouze přes L2 nebo dokonce přes custodial řešení.

Jedním z Bitcoinových příběhů je, že transakce na řetězci budou dostupné pouze bohatým (možná pouze bankám a institucím). Z mého pohledu to není správná cesta. Pokud budeme nuceni rozdělit uživatele na občany první a druhé kategorie, budeme muset uznat, že decentralizace žádný problém nevyřešila. Decentralizace musí být přístupná všem. To je přesně důvod, proč potřebujeme více blockchainů s různými kompromisy. Custodial řešení by pro nás neměla být cesta.

Článek připravili Cardanians s podporou od Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/cardano-blocks-are-often-almost-full